Już jakiś czas temu miało miejsce spotkanie, które miało na celu określenie przyszłości Królestwa, w szczególności Prowincji i organów federalnych. Spotkanie, które toczyło się w czasie rzeczywistym miało formę quasi-komisji, czegoś, co powoli staramy się wprowadzić w Królestwie, a więc prac na zasadzie komitetów, które "organizowałby" życie w zakreślonych dla nich ramach. Przechodząc do meritum - doszliśmy do wniosku, że Królestwo nie potrzebuje tak rozbudowanych organów, Prowincji określonych w Konstytucji, a jedynie pewnych ram, które pozwolą na sprawne manewry Korony, na którą chcemy scedować niejako pełnię władzy, przy zachowaniu demokracji bezpośredniej w postaci Stanów Generalnych.
Założenia, o których mowa wskazuję w poniższym projekcie Karty Konstytucyjnej, która przygotowana jakiś czas temu przez JKM Artura Piotra leżała w szufladzie, aby doczekać chwili pełnego ujawnienia. Ze swojej strony dodałem jedynie zapisy, które wspólnie zostały uzgodnione na w/w spotkaniu.
Istotne zmiany dotyczyły wskazania, że Królestwo składa się z Prowincji, jednakże przenosząc ich "dookreślenie" w formie dekretu królewskiego, który jednakże nie jest też łatwy w zmianie - wymagana zgoda Rady Królewskiej.
Poszerzono skład Rady Królewskiej o obowiązkowych Namiestników - w projekcie jedynie seniorowie zasiadali w niej obowiązkowo.
Wskazałem też na siłę głosu - uważam, że w sytuacji demokracji bezpośredniej siła głosu poszczególnych obywateli Królestwa winna w końcu być uzależniona od zasług dla Dreamlandu - obligatoryjne głosowanie ważone w Karcie Konstytucyjnej, natomiast samo dookreślenie siły głosów oczywiście w dekrecie królewskim. Ze swojej strony dodam, że może to być element mobilizujący do większego zaangażowania, szczególnie dla młodych obywateli.
Do oryginalnego projektu dodałem także sędziów pokoju oraz co oczywiste uprawnionych do składania projektów zmiany Karty.
Nowa ustawa zasadnicza jest "chuda", bez zbędnych organów, jednocześnie daje sporą swobodę w kształtowaniu prawa Królestwa określając jej jedynie fundamentalne instytucje jak Króla, Radę, Stany i Sądy.
Proszę Wysoką Radę o zapoznanie się z projektem i wyrażenia swojej opinii.
Z poważaniem,
(-) Macin książę de Joustin
Książę Furlandii
--------PROJEKT-----------------
Karta Konstytucyjna
Królestwa Dreamlandu
Mając na względzie dotychczasowe świetne tradycje Królestwa,
pragnąć zachować je dla przyszłych pokoleń Dreamlandczyków;
stanąwszy wobec nieodpartego przymusu z aktualnej sytuacji wynikającego;
te oto naczelne zasady jako nowy porządek Królestwa przyjmujemy:
Art. 1.
1. Królestwo Dreamlandu jest monarchią.
2. Król sprawuje władzę osobiście, przez Stany Generalne, Radę Królewską oraz Sąd Królestwa i podległe mu sądy.
3. Król sprawując władzę osobiście kieruje się dobrem Dreamlandczyków jako wartością najwyższą.
4. Porządek dziedziczenia Korony określa dekret królewski.
5. W razie przemijającej przeszkody, obowiązki Korony wykonuje Regent powoływany i odwoływany przez Króla; regencja nie może trwać dłużej niż 4 miesiące.
6. W razie gdy w okresie regencji Król nie podejmie obowiązków Korony, po upływie jej dozwolonego okresu uznaje się iż Król abdykował.
7. Jeżeli osoby nowego Króla ustalić nie sposób, Regent lub najstarszy stażem członek Rady zwołuje Stany Generalne celem wyboru nowego Króla.
8. Królestwo składa się z prowincji określonych w dekrecie królewskim. Wydanie oraz zmiana dekretu wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w uchwale w terminie 14 dni od chwili złożenia wniosku przez Króla; upływ tego terminu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Art. 2.
1. Karta Konstytucyjna jest najwyższym źródłem prawa w Królestwie.
2. Dekrety królewskie i ustawy Stanów Generalnych, a także inne akty ustalające prawa i obowiązki wydawane na ich podstawie, muszą pozostawać w zgodzie z Kartą Konstytucyjną.
3. Prawa lokalnie obowiązujące nie mogą być sprzeczne z prawem ustalonym przez Króla lub Stany Generalne.
4. Nikt nie może powoływać się na nieznajomość prawa należycie ogłoszonego.
Art. 3.
1. W skład Stanów Generalnych wchodzą wszyscy obywatele Królestwa; skład ten może zostać uzupełniony przez Stany Generalne za zgodą Króla.
2. Król zwołuje Stany Generalne wedle potrzeby z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady.
3. Stany Generalne rozstrzygają większością głosów; nie wyklucza to wprowadzenia głosowania negatywnego.
4. Siła głosu poszczególnych członków Stanów Generalnych zależy od ich zasług dla Królestwa; szczegółowe określenie siły głosu określa dekret królewski.
5. Projekt ustawy uchwalony przez Stany Generalne przedstawia się Królowi, który może odmówić jego zatwierdzenia w terminie 21 dni. W razie odmowy, Stany Generalne mogą uchwalić projekt w niezmienionej postaci w terminie 7 dni większością 2/3 głosów. Tak uchwalony akt podlega ogłoszeniu bez zatwierdzenia.
Art. 4.
1. Rada Królewska stanowi organ doradczy Króla; nie wyklucza to powierzenia Radzie lub poszczególnym jej członkom określonych uprawnień władczych.
2. Członków Rady powołuje i odwołuje Król, przy czym w jej skład wchodzą królowie seniorzy z racji swego tytułu oraz Namiestnicy Koronni.
3. Ustawa Stanów Generalnych może stanowić, że osoby sprawujące określone urzędy z tej racji wchodzą w skład Rady.
Art. 5.
1. Sądy wydają wyroki w imieniu Króla.
2. Sądy orzekają na podstawie prawa i utrwalonych zwyczajów, uwzględniając zasady słuszności.
3. Sąd Królestwa sprawuje nadzór judykacyjny nad działalnością pozostałych sądów, w razie ich ustanowienia.
4. Król mianuje sędziów po zasięgnięciu opinii Rady.
5. Usunięcie sędziego z urzędu możliwe jest jedynie w drodze sądowego orzeczenia dyscyplinarnego.
6. Każdy może żądać przed sądem dlań właściwym ochrony jego praw.
7. Każdy obowiązany jest podporządkować się prawomocnemu lub natychmiast wykonalnemu orzeczeniu sądu.
8. Oskarżonego uznaje się za niewinnego do czasu prawomocnego skazania przez sąd.
9. Król wymierza sprawiedliwość osobiście, jeżeli wskutek niedającej się usunąć przeszkody sąd właściwy nie może rozpoznać sprawy; jeżeli jednak zgodnie z prawem postępowanie jest co najmniej dwuinstancyjne, Król przekazuje sprawę do rozpoznania w I instancji jednemu z członków Rady.
10. Obywatele mogą uczestniczyć w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości w I instancji jako sędziowie pokoju.
Art. 6.
1. Król odpowiada za naruszenie praw Królestwa wyłącznie przed Sądem Królestwa z oskarżenia Stanów Generalnych.
2. W celu zbadania zasadności wystąpienia z oskarżeniem, Stany Generalne mogą zebrać się na wniosek większości członków Rady Królewskiej, przy czym oskarżenie wymaga poparcia większości 2/3 głosów i musi zawierać wskazanie Regenta.
3. Jeżeli Sąd Królestwa nie może rozpoznać sprawy wskutek niedającej się usunąć przeszkody, Stany Generalne mogą powierzyć rozpoznanie sprawy Radzie; z chwilą zgłoszenia wniosku o powierzenie rozpoznania sprawy aż do zakończenia głosowania w jego przedmiocie, Król nie może zmienić składu Rady.
4. Z chwilą postawienia Króla w stan oskarżenia, następującego z chwilą jego uchwalenia, obowiązki Korony przejmuje Regent.
5. W razie skazania, Regent zwołuje Stany Generalne celem wyboru nowego Króla.
Art. 7.
1. Zmiana Karty następuje w drodze uchwały Stanów Generalnych podjętej większością 2/3 głosów, następnie zatwierdzonej przez Króla.
2. Wniosek o zmianę Karty może złożyć Król, Rada Królewska i co najmniej 10 obywateli Królestwa.
3. Nie można zmienić Karty w trakcie regencji, w tym również w toku postępowania z oskarżenia Stanów Generalnych przeciwko Królowi.