Oświadczenie MSZ KD ws. wystąpienia JKM Księcia Sarmacji

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Oświadczenie MSZ KD ws. wystąpienia JKM Księcia Sarmacji

Post autor: Chamberlain »

Obrazek
MSZ Królestwa Dreamlandu przyjęło do wiadomości treść oświadczenia Jego Książęcej Mości Roberta Fryderyka, Księcia Sarmacji, w sprawie działań „podejmowanym przez poddanych Jej Królewskiej Mości Karoliny Aleksandry względem Chanatu Kugarskiego”. JKM Robert Fryderyk zabrał głos w imieniu „kraju miłującego pokój”, potępiając „mieszanie się czynników zewnętrznych w wewnętrzne sprawy innego państwa jest niedopuszczalne i moralnie wątpliwe”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zakłopotaniem przyjmuje fakt, że prywatne działania obywateli Królestwa stały się przedmiotem troski i publicznego namysłu natury etycznej Jego Książęcej Mości Roberta Fryderyka. Z równym zakłopotaniem obserwujemy próbę zdyscyplinowania głowy suwerennego państwa, a tak odbieramy wyrażone przez Koronę Sarmacką stanowcze oczekiwanie „pohamowania przez Królową Karolinę Aleksandrę dążeń jej poddanych”.

Tego rodzaju świecki papalizm, czy też zapowiedź proklamacji kalifatu w Pałacu Książęcym, stanowi niewątpliwie nowość we wzajemnych relacjach międzypaństwowych. Nakazem chwili wydaje się reakcja symetryczna – czyli równie nietaktowny apel do Korony Sarmackiej o powściągnięcie własnych poddanych – poczynając od Vladimira ik Lihtenštána i jego samozwańczego Uksiążęconego Protektoratu Al Farun. Moglibyśmy również zwrócić uwagę na udział innego „poddanego Jego Książęcej Mości”, który wspólnie z „poddanymi Jej Królewskiej Mości” angażuje się w grze narracyjnej na terenie Chanatu Kugarskiego. Uwaga Korony Sarmackiej, choć podzielna, jest mocno wybiórcza.

Takiego apelu Ministerstwo, póki co, nie formułuje, nie gani i nie poucza. To nie nasza rola. Prosimy, by rolę nauczyciela moralności porzucił również Jego Książęca Mość Robert Fryderyk. Księstwo Sarmacji nie jest „państwem miłującym pokój” i – jak dowodzi przypadek inwazji zbrojnej na scholandzką Awarę w 2014 roku – nie było nim w przeszłości. Na pewno nie w świadomości dreamlandzkich obywateli. To nie jest powód to wstydu. To problem do wspólnego przepracowania, do czego Królestwo Dreamlandu będzie motywować Dwór i Rząd w Grodzisku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych KD uprzejmie sugeruje, by Korona Sarmacja zapoznała się z przedmiotem sprawy, w której wygłosiła publiczne oświadczenie. "Wojna domowa w Kugarii" to forumowa gra narracyjna, w której krajowi i zagraniczni uczestnicy rejestrują swój udział w specjalnie do tego przeznaczonym wątku (gospodarz może odmówić rejestracji). Skutecznie zarejestrowani uczestnicy mogą liczyć na rozsądne wsparcie finansowe od organizatorów o lokalnym statusie "bogów". Przedsięwzięcie pozostaje pod niemal pełną kontrolą ze strony gospodarzy, którzy cieszą się z dodatkowego ruchu na własnym forum dyskusyjnym. W nakreślonym kontekście wystosowany przez Koronę Sarmacją apel o "natychmiastowe rozpoczęcie rozmów pokojowo-rozbrojeniowych", oferowanie się w roli "mediatorów" i zawoalowana groźba interwencji to dowód niezrozumienia sytuacji.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
obywatel
Posty: 13211
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Oświadczenie MSZ KD ws. wystąpienia JKM Księcia Sarmacji

Post autor: Daniel von Witt »

Kugarowie zauważyli, że Dreamland z Sarmacją chcą sobie grać Chanatem we własnej wojnie. Książę Sarmacji nie odmówił sobie przecież przyjemności umoralniania innych i chęci ataku na wojska obywateli dreamlandzkich w Kugarii. Jest to paskudna gra, bo jak Pan Minister powiedział, Robert Fryderyk to wielki hipokryta, a Sarmacja pokój chce zaprowadzać zbrojnie. Obecnie przygotowuje się do jakiejś operacji wojskowej, prawdopodobnie chcąc dołączyć do działań w Kugarii. Kugarom to się nie spodobało, bo kilka dni temu napisali:
Kubilaj pisze:
Chan Kugarski wierzy, że jego marzenie, jak i marzenie Jego Książęcej Mości Roberta Fryderyka, zostanie szybko zrealizowane, a Kugarowie będą się cieszyć z zaprowadzonego przez siebie pokoju.
Chan Kugarski zapowiedział nawet rozmowy pokojowe, realizując tym samym tekst jednego z oświadczeń swojego "ministra spraw zagranicznych" (daruga). W tekście oświadczenia dla sarmackiego księcia czepiałbym się słówek i dlatego wytłuściłem powyższy zwrot. Darug Kugarski odrzucił w ten sposób sarmacką chęć mediacji czy interwencji zbrojnej w sprawy tego państwa. Mimo to Sarmaci chcą się tam wepchnąć, ciekawe tyko w jakim charakterze, skoro legalne władze ich tam chyba nie chcą.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Oświadczenie MSZ KD ws. wystąpienia JKM Księcia Sarmacji

Post autor: Chamberlain »

Daniel von Witt pisze: Darug Kugarski odrzucił w ten sposób sarmacką chęć mediacji czy interwencji zbrojnej w sprawy tego państwa. Mimo to Sarmaci chcą się tam wepchnąć, ciekawe tyko w jakim charakterze, skoro legalne władze ich tam chyba nie chcą.
Choćby w tym charakterze. Chyba pospieszyłem się z tym oświadczeniem, a już na pewno z poważnym potraktowaniem sprawy. Wystarczyło odpowiedzieć jakimś krótkim żartem.

Wypowiedź Księcia to przykład państwowego trollingu - w dodatku serwowanego z pełną świadomością - i chyba tak należy odtąd traktować wystąpienia publiczne Roberta Fryderyka. Przynajmniej te dotyczące polityki zagranicznej. "Misja humanitarna" i to w wbrew wyrażonym przed pięcioma dniami stanowczym wypowiedziom obywateli Chanatu? "Ćwiczenia i koordynacja działań i obserwacja wydarzeń"? Stare, dobre i sprawdzone formuły. W połączeniu z tym komentarzem zarysowuje się tu obraz nasilającej się putinizacji. Ale to dwa osobne wątki, do kwestii faruńskiej trzeba będzie odnieść się szerzej.

Zdaje się, że na początku chodziło o ochronę obecnych w Kugarii obywateli Księstwa, czyli ambasadora. Gdy się okazało, że ten samodzielnie ewakuował się do Sarmacji, dobrym pretekstem pozostaje nawet brak pretekstu i tajemnicza "prośba o bratnią pomoc". Obywatele Kugarii wyrazili się jasno. Z dyplomatyczną powściągliwością mniej więcej to samo zasugerował Darug Chana Güjüka. Mając na uwadze dynamikę sytuacji może się wkrótce okazać, że dla odparcia nachalnych zalotów "miłującego pokój" księcia trzeba będzie zmobilizować opinię międzynarodową. Właściwie to się już dzieje - wątek książęcej odmiany "pacyfizmu" niewątpliwie pojawi się w trakcie najbliższych dyskusji z naszymi partnerami.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Polyna
Posty: 1172
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: Oświadczenie MSZ KD ws. wystąpienia JKM Księcia Sarmacji

Post autor: Polyna »

Chamberlain pisze:"Ćwiczenia i koordynacja działań i obserwacja wydarzeń"? Stare, dobre i sprawdzone formuły. W połączeniu z tym komentarzem zarysowuje się tu obraz nasilającej się putinizacji.
grutinizacją*

+ to „mieszanie się czynników zewnętrznych w wewnętrzne sprawy innego państwa jest niedopuszczalne”, żywcem wyjęte z języka dyplomacji rosyjskiej brodryjskiej.
Zablokowany

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości