Spis powszechny — konsultacje społeczne

Centralne miejsce dreamlandzkiej aktywności.

Jaki spis powszechny?

Czas głosowania minął 29 kwie 2018, 18:54

publiczny, obowiązkowy
7
54%
publiczny, nieobowiązkowy
2
15%
prywatny
0
Brak głosów
spis powszechny nie jest potrzebny
4
31%
nie mam zdania
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 13

Awatar użytkownika
Alfred
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 1437
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
Kontakt:

Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Alfred » 15 kwie 2018, 18:54

Od czasu do czasu na forum przeprowadzane są rozmaite sondy, służące badaniu opinii publicznej. Organizatorzy na ogół proszą KSI o ustalenie wyników poszczególnych sond wśród obywateli dreamlandzkich, niekiedy także według innych kryteriów, na przykład z podziałem głosów pomiędzy kraje zamieszkania uczestników. Wydaje się, że podobne badania można byłoby przeprowadzać w ramach zbiorczego, cyklicznego spisu powszechnego, co byłoby prostsze i zarazem ciekawe narracyjnie.

Wraz z Ministrem Ksiąg i Rejestrów wypracowaliśmy określoną jego koncepcję. Istnieje jednak kilka możliwych wariantów takiego spisu, w związku z czym zarządza się w tej materii konsultacje społeczne. Ankieta jest przeznaczona dla wszystkich mieszkańców Królestwa Dreamlandu, także dysponujących tylko prawem stałego pobytu. Wyjaśnienia poszczególnych opcji zawarte są poniżej.

(1) publiczny, obowiązkowy: Spis powszechny przeprowadzany jest co 4 miesiące przez Ministra Ksiąg i Rejestrów. Odbywa się on w serwisie internetowym, połączonym z głównymi systemami państwowymi. Informacje o obywatelstwie, zamieszkaniu spisywanego itd. są zbierane automatycznie.

Każdy mieszkaniec jest obowiązany wziąć udział w spisie, to znaczy stawić się nań i udzielić odpowiedzi na pewną liczbę pytań obowiązkowych. Może także udzielić odpowiedzi na wszystkie albo niektóre pytania dodatkowe. Jeśli ktoś nie wziął udziału w spisie, uważa się, że zaprzestał aktywności (wirtualna śmierć). Jednocześnie rezygnuje się ze stwierdzania zaprzestania aktywności po trzymiesięcznej niekatywności.

Listę pytań układa minister przeprowadzający spis na podstawie zgłoszeń obywateli dreamlandzkich, układając je w kolejności od pytań o najwyższej wartości poznawczej. Pierwsze dziesięć pytań jest pytaniami obowiązkowe, dalsze są dodatkowe. Jeśli nie zgłoszono przynajmniej 10 pytań, listę uzupełnia się o pytania z poprzedniej edycji spisu, o ile zachowują one aktualność.

(2) publiczny, nieobowiązkowy: Spis powszechny przeprowadzany jest analogicznie do wariantu pierwszego. Jednakże udział albo brak udziału w spisie nie rodzi dla mieszkańca żadnych skutków prawnych. Zaprzestanie aktywności, tak jak dotychczas, łączy się z trzymiesięczną nieobecnością w systemie i na forum. Podział na pytania obowiązkowe i dodatkowe nie występuje. Można odpowiedzieć na dowolną liczbę pytań.

(3) prywatny: Spis powszechny jest przeprowadzany przez zainteresowane podmioty prywatne, takimi metodami, jakie są im dostępne. Również w tym wariancie, co oczywiste, udział albo brak udziału w spisie nie rodzi dla mieszkańca żadnych skutków prawnych. Częstotliwość spisu, jego zasięg i szczegółowa organizacja zależą od organizatora.
***
Rząd Królewski rekomenduje wariant pierwszy. Organizacja spisu przy użyciu federalnego, zintegrowanego z rejestrem mieszkańców serwisu internetowego znacznie uprości zbieranie danych oraz ich opracowanie. W szczególności pozwoli na łatwe ustalenie wyników wśród obywateli/nieobywateli, w poszczególnych krajach i według tym podobnych kryteriów. Spis stanie się przy okazji narzędziem weryfikacji rzeczywistej obecności mieszkańców w Królestwie Dreamlandu. Obecna procedura stwierdzania zaprzestania aktywności, wobec braku automatyzacji, w praktyce od dłuższego czasu nie bywa stosowana. Powiązanie stwierdzenia zaprzestania aktywności z brakiem udziału w spisie zmniejszy obciążenie aparatu administracyjnego, a przy tym będzie dobrze uzasadnione narracyjnie. Ograniczona liczba pytań obowiązkowych zapewni, żeby obowiązek spisowy nie stał się nadmiernym ciężarem. Co nader istotne, odbywając się co 4 miesiące, na przemian co 2 miesiące z wyborami Premiera Rządu, spis powszechny stworzy osobom na co dzień nieobecnym dodatkową okazję, by zajrzeć na forum i potencjalnie zaktywizować się.

Drama Queen
Posty: 834
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Drama Queen » 15 kwie 2018, 23:14

Alfred pisze:Każdy mieszkaniec jest obowiązany wziąć udział w spisie, to znaczy stawić się nań i udzielić odpowiedzi na pewną liczbę pytań obowiązkowych. Może także udzielić odpowiedzi na wszystkie albo niektóre pytania dodatkowe. Jeśli ktoś nie wziął udziału w spisie, uważa się, że zaprzestał aktywności (wirtualna śmierć).
Aha, no wręcz genialny pomysł.

Jeżeli chcecie jak najwięcej osób zniechęcić do aktywności, that is.

Gdyby mi narzucano konieczność odpowiadania na 10 (!!!) pytań co 4 miesiące, po pewnym czasie uznałabym że to pierdolę i uciekam do… nie wiem, Bialenii czy innego kraju bez żadnego obowiązku systemowego. Bo do tego wasza propozycja się właściwie sprowadza – to scholandzki obowiązek żywienia, tyle że bardziej pretensjonalny. Alfredzie, Szambelanie, psie Senancoura – nie idźcie tą drogą!
Wrezydentka Pandystanu

Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
deputowany
Posty: 2132
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
Numer GG: 44703021
Herb:
Lokalizacja: Dreamland, Księstwo Furlandii i Luindoru, Alhambra
Kontakt:

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau » 15 kwie 2018, 23:59

Tak się zastanawiam-udzielenie odpowiedzi na kilka pytań raz na 4 miesiące naprawdę aż tak bardzo przeciąża? Nie dziwię się, że nikomu w mikro się nic nie chce jak nawet taki banał jest uważany za gigantyczne obciążenie.
(-) Fryderyk Karol Albert hrabia Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."Aluś, 2 października 2017 r.

Drama Queen
Posty: 834
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Drama Queen » 16 kwie 2018, 01:58

Fryderyk Orański-Nassau pisze:Tak się zastanawiam-udzielenie odpowiedzi na kilka pytań raz na 4 miesiące naprawdę aż tak bardzo przeciąża?
Nie bardziej niż kliknięcie raz na cztery dni przycisku „am am” w systemie gospodarczym.
Nie dziwię się, że nikomu w mikro się nic nie chce jak nawet taki banał jest uważany za gigantyczne obciążenie.
Tak bardzo nikomu się nie chce że ten nikt napisał dzisiaj całą specyfikację dokumentującą coś co chce zaimplementować w systemie informatycznym jego mikronacji.

Różnica polega na tym, że zrobiłam to bo chciałam, a nie zostało to na mnie chamsko wymuszone. Wymuszaniem nic nie zdziałamy oprócz frustrowania ludzi. W końcu mikronacje to zabawa, a nie pierdolony obowiązek.
Wrezydentka Pandystanu

Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3636
Rejestracja: 21 lut 2013, 17:31
Kontakt:

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: RomanoPorfavor » 16 kwie 2018, 10:36

Generalnie rzecz biorąc nie bardzo widzę powód, dla robienia "Spisu powszechnego".

Jeżeli powstanie system, który będzie pozwalał zadawać pytania ankietowe tylko obywatelom (a to akurat dość proste, szczególnie że wymagałoby to wyłącznie zaadaptowania skryptów wyborczo-referendalnych), to super, można by go udostępnić do wykorzystywania. Ale robienie obowiązkowych regularnych spisów po 10 pytań? Wygaszanie aktywności na tej podstawie? I to wszystko usprawiedliwiane tym, że co jakiś czas ktoś poprosi o głosy obywateli pod jakąś ankietą? Słabo.

Do weryfikacji aktywności potrzeba jednej, konkretnej rzeczy - powiązania między Forum a CRMem. Bez tego dyskusja o tym jest bez sensu - bo i tak o aktywności mówi to, że ktoś jest na Forum i się wypowiada, a nie to czy wejdzie co jakiś czas na wybory czy spis, co można przegapić albo rozmyślnie zignorować.

P.S. Czy ktoś zajmuje się w Rządzie moderacją? Widzę, że posty Chachy wiszą niezaakceptowane/nieodrzucone od czterech dni. Przypomnę też, że dziś kończy mu się nadzór.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)

Awatar użytkownika
Casimir van Oranje-Nassau
deputowany
Posty: 468
Rejestracja: 8 lip 2016, 12:30
Numer GG: 64651462
Lokalizacja: Geldberg (Unia Saudadzka)
Kontakt:

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Casimir van Oranje-Nassau » 16 kwie 2018, 16:26

Opowiadam się za spisem powszechnym publicznym i obowiązkowym, ale orzekanie o zaprzestaniu aktywności, a tym bardziej wirtualnej śmierci w razie niewzięcia udziału w spisie to głupota. Jeżeli już ustalać jakieś konsekwencje dla obywateli z niewypełnienia formularza spisowego, to osobiście widziałbym ewentualnie pozbawienie obywatelstwa w miejsce obecnego pozbawiania go z powodu niewzięcia udziału w wyborach (oczywiście z możliwością przywrócenia go w dowolnej chwili przez mieszkańca). Ewentualnie ustalić jakieś sankcje finansowe za niewzięcie udziału w spisie, w ramach eliminowania sytuacji, kiedy pieniądze kiszą się bezczynnie na kontach nieaktywnych obywateli.

Oprócz tego sankcja, jakakolwiek ona by nie była, nie powinna obejmować tych, którzy wcześniej zapowiedzą urlop. Myślę, że to oczywiste. Nie widzę też potrzeby tworzenia odrębnego serwisu internetowego dla spisu, chyba, że ktoś byłby w stanie szybko i z chęcią taki skrypt napisać. Spis powszechny można równie dobrze przeprowadzać przez forum, gdzie uczestnik po prostu pisałby w wątku "spisowym" post z wypełnionym formularzem. To prostsze i równie efektywne rozwiązanie, chyba, że komuś by się chciało odpowiedni skrypt napisać — wtedy oczywiście nie mam nic przeciwko.

Marcel von Chacha
Posty: 245
Rejestracja: 12 sty 2018, 00:24

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Marcel von Chacha » 17 kwie 2018, 01:17

Alfredź, bo jak Cię chwycę zaraz za te giry i krzesło, na którym przesiadujesz, wyleci spod biurka, a Ty nie, to się wszyscy zdziwią, że na krześle nie siedzi nikt. :)

Awatar użytkownika
Alfred
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 1437
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
Kontakt:

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Alfred » 24 kwie 2018, 14:45

Konsultacje trwają jeszcze do niedzieli. Od kilku dni, zdaje się, nie było nowych głosów. Jeśli ktoś jeszcze nie wyraził swojego zdania, zachęcam, by zrobić to teraz.

Odnosząc się pokrótce do głosów przedmówców:

Oczywiście, spis powszechny byłby niewątpliwie pewną formą obowiązku systemowego. Jak uważam, atrakcyjną narracyjnie i dopasowaną do specyfiki dreamlandzkiego społeczeństwa. Pozyskiwanie informacji statystycznych jest tu okazją do szerszego przedsięwzięcia, nie wyłącznym celem.

Z kolei powiązanie „zaprzestania aktywności” z niestawiennictwem na spis jest dla zainteresowanego wręcz korzystne. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Sądu Królestwa, kto zaprzestał aktywności, nie może być stroną procesu (a więc nie może być pozywany bądź oskarżany). Ujemnych skutków majątkowych, wobec braku prawa spadkowego, przynajmniej póki co nie ma. Do aktywności można być też przywróconym przez Króla. Można jednak rozważyć ograniczenie skutków niestawiennictwa do utraty obywatelstwa (jako drugi powód obok niegłosowania w wyborach); częstsza weryfikacja ich obecności w państwie — co dwa miesiące zamiast co cztery — byłaby pożądana.

Oprogramowanie spisu powszechnego powstanie (na tym etapie wyniki ankiety pozwalają już na stanowczą deklarację) wraz z Państwową Ewidencją Osób, zapowiedzianą w programie wyborczym rządu. Także dotychczasowe oprogramowanie wyborcze zostanie zastąpione nowym.

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 12529
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
Lokalizacja: Buuren (Furlandia), Elder (Luskania)
Kontakt:

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Daniel von Witt » 24 kwie 2018, 17:40

Spis powinien być nieobowiązkowy i nieobwarowany żadnymi "represjami" wobec osób w nim nieuczestniczących. Poszedłbym zaś w drugim kierunku - uczestnictwo w spisie wiązałoby się z korzyściami, a nieuczestnictwo - z ich brakiem. Przykładowo podanie miasta zamieszkania jest obecnie nieobowiązkowe. Kto więc nie podaje, gdzie mieszka, nie może otrzymać za darmo żadnego domu, a kto chce się związać z jakimś miejscem (punktem) temu dom można nadać (uwłaszczenie powszechne w Unii). Spis powinien dawać korzyści tego typu. Nieuczestniczenie w nim oznaczałoby tylko, że dana osoba jest "wyobcowana" w pewnym sensie. Natomiast system korzyści z uczestnictwa w spisie powinny ustalać same kraje Dreamlandu, a nie rząd. Dzięki temu mogłyby z sobą konkurować.

(-) Daniel von Witt

Marcel von Chacha
Posty: 245
Rejestracja: 12 sty 2018, 00:24

Re: Spis powszechny — konsultacje społeczne

Post autor: Marcel von Chacha » 1 maja 2018, 11:03

Tworzycie typową listę Schindlera. Ci przeżyją, a tamtych zagazujemy. Biję Wam brawo! :D :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka i społeczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości