502

Archiwum Królewskich Służb Informatycznych
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

502

Post autor: Karolina Aleksandra »

(Ten tytuł tematu celowo, bo to odliczanie w tajnych działach #sucharek)

Od jakiegoś czasu obserwuję coraz częstsze problemy z podłączeniem się do strony KD. Nie chodzi o wolne ładowanie, ale o error o nazwie 502. Mat Max jest na urlopie, dzisiaj może zajrzy na PC, ale potem już nie będzie miał dostępu. Any idea,
co z tym możemy zrobić? MyDevil pomoże?

KA
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

Wysłałam do MyDevila pytanie, może coś zasugerują.

KA
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

Dzień dobry,

proponuję zmienić wersję php z 5.6 (domyślnej) na 7.1 lub chociaż 7.0:
https://wiki.mydevil.net/PHP#Wersja_PHP
Działa znacznie wydajniej, jeżeli będzie to za mało to proponuję podnieść pakiet do wyższego (po kontakcie mailowym), wiązałoby się to obecnie z przejściem na nowy serwer dedykowany (przy okazji wydajniejszy).
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: 502

Post autor: RomanoPorfavor »

Fakt, że problem objawił mi się, jak kliknąłem odpowiedz na ten wątek jest dla mnie symboliczny.

Odpowiedź ze strony MyDevil dość klasyczna, acz nie wiem, coś nas bardzo mocno trzyma przy tym starszym PHP? Coś przestanie nam działać jak zmienimy?
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: 502

Post autor: matmax »

Na start całkiem sporo łącznie najprawdopodobniej z forum. W wielu miejscach w systemach używany jest mysql_connect, którego też nie ma. W tym wypadku możliwe, że we wszystkich miejscach wystarczy automatycznie podmienić mysql_connect na mysqli_connect - ale jeszcze po powrocie oszacuję, co jeszcze może się posypać. W razie dodatkowej wiedzy zapraszam do pisania tu.

Rozwiązanie dla forum:
https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2421341
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

Ja na razie ustaliłam, że Sarmacja jest na tej samej wersji PHP, chociaż mają nieco inne opcje serwerowe (w sensie więcej RAM-u), ale Sarmaci skarżą się, że MyDevil ma problem z bazami danych (co faktycznie można zauważyć, bo u nich czasami wyskakuje komunikat o błędzie połączenia z bazą). Tym niemniej, wychodzi na to, że upgrade niekoniecznie musi być rozwiązaniem.

Mat zasugerował analizę logów apache, aby dowiedzieć się, co się dzieje. Niestety, 12 stycznia najwcześniej może się tym zająć, bo urlop — a to jest trochę za późno, biorąc pod uwagę, jak często ten 502 obecnie występuje. Poobserwujmy sytuację kilka dni, ale też postaram się zagadać do Konrada oraz Schlesingera, czy by się nie podjęli tego zadania i może uda się to przyśpieszyć.

KA
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Karolina Aleksandra pisze:
Nie chodzi o wolne ładowanie [...]
A propos wolnego ładowania, czy są jakieś cykliczne zapytania, które nie są obecnie wykorzystywane na działających stronach? Jeżeli tak, to chyba by można je wyłączyć (jeżeli posiadamy takie możliwości). :)

(-) Tomasz baron von Habsburg
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

Nie mam pojęcia, tutaj musiałby wesprzeć wiedzą Mat Max.

Wracając do tematu, wczoraj dostałam wiadomość.
Dobry wieczór,

przepraszam za późną wiadomość. Nie zmieniło się nic z kolejkowaniem ale widzimy bug z php 5.6/php-fpm który powoduje problem przy czym pojawia się tylko na serwerze s7 (na 22 serwerów), gdy tylko pojawi się aktualizacja to zostanie wprowadzona. Obecnie możemy jeszcze zaproponować inne rozwiązanie: utworzenie konta z takim samym loginem na innym serwerze, dwa konta byłby aktywne np. tydzień jednocześnie abyście mogli Państwo przenieść swoje usługi, wtedy ważność usługi wydłużylibyśmy dodatkowo o 6 miesięcy.

Ogólnie byłabym za przeniesieniem serwera (zwłaszcza, że dodatkowo 6 miesięcy za darmo), ale Mat Max mówi, że przenoszenie rzeczy na MyDevila zajęło mu 3 dni, a inny znajomy informatyk: "nigdy więcej przenoszenia rzeczy na MyDevil". Jeśli przychylimy się kolektywnie do tej opcji, mogę zapytać, czy istnieje opcja, żeby oni jakoś to sklonowali czy zrobili wewnętrzną migrację. Z tego, co mi mówią informatycy, nie powinien to być dla nich problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wina jest po ich stronie.

KA
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: 502

Post autor: RomanoPorfavor »

Jeżeli są w stanie to chwilowo przeklonować, a potem przeklonować z powrotem (jeżeli będzie konieczne, w sumie dla nas na którym serwerze jesteśmy to niewielka różnica) - to jak najbardziej jestem na tak. To będzie z naszej strony nadal wymagało pewnej interwencji (tam gdzie są bazy danych odwołania są do numeru serwera OIDP), ale myślę, że w większości przypadków damy sobie z tym radę.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

OK. Jutro wyślę emaila z pytaniem, czy to możliwe, w przeciwnym wypadku poczekamy na aktualizację.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

Witam,

nie posiadamy do tego automatu więc nie zdecydujemy się na przeniesienie takiej ilości ręcznie, aktualizacja nie została jeszcze wydana. Ale ostani restart php 5.6 był 10.01.2018 22:05 (sekunda niedostępności)
Państwa konto przekraczało później ilość interpretatorów php mimo braku problemu z php:

[10-Jan-2018 22:09:29] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[10-Jan-2018 22:11:18] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[10-Jan-2018 22:26:30] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[10-Jan-2018 22:54:32] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[10-Jan-2018 23:03:00] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[10-Jan-2018 23:21:38] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[10-Jan-2018 23:35:00] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[10-Jan-2018 23:39:03] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[11-Jan-2018 00:28:55] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[11-Jan-2018 01:00:34] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it
[11-Jan-2018 01:16:41] WARNING: [pool user_ekorre] server reached max_children setting (4), consider raising it

Co oznacza, że większym problemem jest brak interpretatorów php lub ich powolne zwalnianie, radzę dokupić interpretatory php lub podnieść pakiet (obecnie jest najniższy).
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: 502

Post autor: matmax »

Zastanawia mnie trochę nieregularność - choć zwykle mija ponad 15 minut, to nie zawsze. Postaram się zorganizować dziś zbieranie nieco większej liczby logów.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

Ogarnijmy to jak najszybciej, proszę. Bo to faktycznie muli.

KA
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Może w szybkości działania mógłby pomóc moduł PageSpeed.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

Padła gdzieś na privach propozycja, że skoro KE przegłosuje własne forum, to i my moglibyśmy się wynieść na coś nowszego, lepszego i stabilniejszego. To wynikło z uwagi, że ktoś zaproponował, jakoby problemy z licznymi errorami na forum mogły brać się z licznych modyfikacji.

Z tego, co widzę, to jednak gdy pada forum, nie działają również strony, więc nie jestem przekonana, że to rozwiąże problem.

Mat, co z tymi logami? Może Konrad czy JKW Alfred ochotniczo poczytają?

KA
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Karolina Aleksandra »

Nie chcę poganiać, ale…?

Czy naprawdę nasi inni informatycy nie służą pomocą? :/

KA
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Pozwoliłem sobie utworzyć nowy plik z logami (poprzedni ma teraz nazwę access1.log) ze względu na to, że poprzedni jest praktycznie nieodczytywalny ze względu na swoją wielkość.

Z tego co widzę, pojawianie się tego błędu nie leży po stronie skryptu z najnowszymi artykułami i postami na forum, ponieważ jest on teraz obsługiwany przez zadanie cron. Co więc to może być?

(-) Tomasz baron von Habsburg
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: 502

Post autor: matmax »

Przychodzą mi do głowy startujące jednocześnie skrypty wielu wordpressów sprawdzające czy są aktualizacje, ale cały czas ciężko o szerszą analizę logów. Spodziewany czas dopiero w piątek.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: 502

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Interesujący jest plik error.log. Okazuje się, że pewnie źródłem błędu 502 są właśnie Worpressy. Jeden błąd udało mi się chyba naprawić (zła nazwa tabeli w bazie danych). Do naprawienia pozostałych trzeba będzie chyba wykonać akcje opisane tutaj.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: 502

Post autor: matmax »

Na stówkę nie byłbym jeszcze pewien, ale ciekawy trop. Dasz radę coś z tym zrobić? Ja dopiero w weekend powinienem mieć czas.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Zablokowany

Wróć do „Sekcja G Królewskie Służby Informatyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości