Uzasad. wycofania oskarżenia ws. Królestwo vs Ingawaar

Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Uzasad. wycofania oskarżenia ws. Królestwo vs Ingawaar

Post autor: RomanoPorfavor »

Obrazek
Towarzysze,

Podjąłem dziś decyzję o wycofaniu aktu oskarżenia w sprawie Królestwo vs Ingawaar, złożonego przez mojego poprzednika. Wynika to z całkowicie innej oceny skarżonego zdarzenia. W mojej opinii tow. von Witt oparł się na wybranych pod tezę przepisach Konstytucji, całkowicie pomijając inne. Pominął też oczywiste okoliczności zdarzenia.

Fragmentem Konstytucji, o którym tow. von Witt nie wspomniał jest przepis art. 4 ust. 6 Konstytucji, który mówi że 4. Prawodawstwo federalne obejmuje na zasadzie konkurencyjności sprawy: prawa karnego, prawa cywilnego, obronności, działalności gospodarczej, edukacji, pomocy socjalnej. Jak tłumaczy to ustęp kolejny - Prawodawstwo krajowe obejmuje (...) sprawy objęte prawodawstwem federalnym na zasadzie konkurencyjności, jeżeli i na ile rząd federalny nie wykonał swoich uprawnień prawodawczych w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę, że cała sytuacja dotyczy przemieszczania się prywatnych okrętów wojennych, widać jak na dłoni, że Książę Torkan Ingawaar, jako zarządca lokalny miał prawo wydawać prawo regulujące obronność - a zatem także sprawy posiadania broni i przebywania oddziałów wojskowych na podległym mu terytorium. Wydanie nakazu opuszczenia terytorium mieści się w całości w przewidzianym przez Konstytucję zakresie. Powoływanie się na prawa obywatelskie jest w mojej opinii niesłuszne - działalność o charakterze wojskowym jest szczególnym charakterem działalności, a nie powszechnym prawem i władze federalne, jak i lokalne mają zgodnie z konstytucją prawo ją regulować i ograniczać.

Nieco więcej wątpliwości budzi umieszczona w dekrecie sankcja zatopienia okrętów. Biorąc jednak pod uwagę, że do jej realizacji nie doszło, a do tego - zgodnie z moją wiedzą - Książę Torkan, nawet chcąc ją realizować, nie posiada zorganizowanych na Skytii formacji zbrojnych, które miały by to postanowienie wykonać. Można więc uznać, że ta groźba nie miała szans na realizację i była raczej narracyjnym ozdobnikiem dekretu.

W całej sprawie wątpliwości budzi też składanie przez tow. von Witta aktu oskarżenia w imieniu prokuratury, w sytuacji, gdy sprawa dotyczy go personalnie. Oskarżyciel publiczny posiada pewne szczególne uprawnienia, ale też musi zachowywać rękojmię bezstronności przy przeprowadzaniu własnych dochodzeń. W tym wypadku nie było o tym mowy.

W związku z powyższym, MSWiA nie widziało powodu, aby kontynuować postępowanie przeciwko księciu Ingawaarowi.
/-/ Prezerwatyw Tradycja Radziecki
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Uzasad. wycofania oskarżenia ws. Królestwo vs Ingawaar

Post autor: Alfred »

Towarzyszu Premierze,

zgodnie z ustawą federalną o wprowadzeniu Kodeksu karnego, akt oskarżenia można cofnąć tylko za zgodą Rady Królestwa. Wydaje się, że to uzasadnienie powinno być jemu przedłożone w pierwszej kolejności.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Uzasad. wycofania oskarżenia ws. Królestwo vs Ingawaar

Post autor: RomanoPorfavor »

Domyślam się, że chodziło o Sąd Królestwa. Słuszna uwaga, mój błąd. Dokonam stosownej korekty.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Uzasad. wycofania oskarżenia ws. Królestwo vs Ingawaar

Post autor: Alfred »

Tak, oczywiście — SWYPE zmieniło wyraz.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Prokuratury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości