Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Instytucja zarządzająca systemem monetarnym i walutą Królestwa.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Szanowni członkowie Rady,

niniejszy wątek otwieram w celu prowadzenia przez Radę dyskusji nad projektami uchwał i decyzji. Pierwszą z nich musi być wybór Prezesa CBD. Ktoś z Was jest chętny objąć to stanowisko?

(-) Daniel ax. von Witt
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

M może poczekamy aż rada się ukonstytuuje w pełni?
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Jak sobie członkowie życzą, choć formalnie to nie przeszkoda. Pomóżcie mi więc znaleźć trzeciego chętnego.

(-) Daniel ax. von Witt
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Szczerze-nie palę się. Ostatnio mam sporo na głowie. Rada wydaje się mieć w miarę mało obowiązków, ale już od prezesa raczej więcej się wymaga.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Od biedy mogę być prezesem.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Mamy zatem projekt uchwały:
UCHWAŁA RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ
CENTRALNEGO BANKU DREAMLANDU
z dnia ... 2017 roku

w sprawie powołania Prezesa Centralnego Banku Dreamlandu

Działając na podstawie art. 6 ust. 6 pkt. 1 Statutu Centralnego Banku Dreamlandu z dnia 26 stycznia 2017 roku, uchwala się, co następuje:

Art. 1.
Na stanowisko Prezesa Centralnego Banku Dreamlandu wybiera się Alusia de la Ciprofloksja.

Art. 2.
Uchwała wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.
Głosujemy nad uchwałą.

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Karta do głosowania:

(1) Alus de la Ciprofloksja:
(2) Christian von Kluck:
(3) Daniel von Witt: ZA
(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Karta do głosowania:

(1) Aluś de la Ciprofloksja: WSTRZYMUJĘ SIĘ
(2) Christian von Kluck:
(3) Daniel von Witt: ZA
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Karta do głosowania:

(1) Aluś de la Ciprofloksja: WSTRZYMUJĘ SIĘ
(2) Christian von Kluck: ZA
(3) Daniel von Witt: ZA
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Zamykam głosowanie. Rada wybrała na Prezesa Pana Alusia :) Gratuluję.

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Szanowni Członkowie Rady,

chcę wnieść o rozpoczęcie dyskusji nad ustaleniem wysokości stóp procentowych dla depozytów i kredytów, które później mogłyby być oferowane na rynku przez CBD pod kierownictwem Pana Prezesa Ciprofloksję. Myślę, że szybkie załatwienie tej sprawy ożywi nieco działalność Banku oraz ruch na rynku finansowym.

Moja propozycja jest więc taka, aby stopy procentowe były ustalane w ujęciu miesięcznym. W związku z tym, że na rynku istnieje nadmiar kapitału, czego dowodem jest chociażby duże zainteresowanie obligacjami Sułtanatu Wittasydów, proponowałbym, aby stopa procentowa dla lokat została określona na poziomie 3%, natomiast dla kredytów na poziomie 4%. Co Państwo o tym sądzicie?

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Ja bym dał dla depozytów oprocentowanie 0, a nawet ujemne. Przy oprocentowaniu zerowym nie ma użytku z kapitału, który leży na koncie. A przy oprocentowaniu ujemnym wymuszamy zabawę w gorący pieniądz i każdemu zależy, by go jak najszybciej wydać. Bo w przeciwnym wypadku straci.

Kredyty bym z kolei oprocentował dużo wyżej. Niech ludzie wiedzą, że to nie jest tani i łatwy pieniądz.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Nie ma na ten moment fizycznej możliwości obłożenia kont oprocentowaniem jakimkolwiek. Chodzi mi tylko o lokaty, jakie składano by w CBD (przez osoby mające nadmiar gotówki, a większość z nas takowy posiada). Trzeba więc zachęcać do ściągania nadmiaru wolnej gotówki jako lokat w CBD, a kredyty powinny być tanie, gdyż jeżeli większość z mieszkańców ma wolne środki w nadmiarze, to co ich skłoni do zaciągania wysoko oprocentowanych kredytów?

Taki pomysł, o jakim Pan Prezes pisze miałby sens, gdyby były techniczne możliwości manipulowania oprocentowaniem wszystkich kont w CBD, a takich w obecnym systemie nie ma.

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Ściąganie nadmiaru gotówki z rynku poprzez oprocentowaną lokatę to taki pomysł jak leczenie depresji heroiną. Dobrze działa tylko, że trzeba ciągle dawki zwiększać.

Rozważmy to na przykładzie. Ktoś ma za dużo środków na kwotę 100 000 dreamów i zamraża je na lokacie oprocentowanej wg twojego przepisu na 3%. Po roku ma 103 000 dreamów. W związku z czym faktycznie, przez rok ten nadmiar był "zamrożony", ale po tym roku ten nadmiar nie tylko wraca na rynek, ale jeszcze się zwiększa. Co osiągnęliśmy w ten sposób? Nic.

Techniczne możliwości manipulowania oprocentowaniem są. To nie jest problem dopisać parę linijek kodu, by co miesiąc wtranżalało powiedzmy 0,5% odłożonej gotówki.

Nb w Sarmacji kiedyś był, mojego zresztą autorstwa, podatek 6%. Pobierany on był od różnicy pomiędzy stanem rachunku w danym miesiącu a stanem rachunku w miesiącu poprzednim. Jeżeli ta różnica była niedodatnia, to podatku oczywiście nie pobierano. Co ciekawe, jako stan początkowy wszystkich rachunków ustalono 0, więc pierwszy pobór dotyczył całości zgromadzonego majątku.

Odnosząc się do taniego kredytu. Jeżeli mam wolne środki i możliwość zaciągnięcia kredytu, to kredyt opłaca się zaciągnąć wtedy i tylko wtedy, gdy jego oprocentowanie będzie niższe niż pożytek jaki mam z tych wolnych środków. Przy założeniu, że kredyt oprocentowany jest wg stawki 4%, a lokata wg stawki 3%, to wzięcie kredytu przy wolnych środkach jest mało gospodarne.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Alus pisze:
Ściąganie nadmiaru gotówki z rynku poprzez oprocentowaną lokatę to taki pomysł jak leczenie depresji heroiną. Dobrze działa tylko, że trzeba ciągle dawki zwiększać.

Rozważmy to na przykładzie. Ktoś ma za dużo środków na kwotę 100 000 dreamów i zamraża je na lokacie oprocentowanej wg twojego przepisu na 3%. Po roku ma 103 000 dreamów. W związku z czym faktycznie, przez rok ten nadmiar był "zamrożony", ale po tym roku ten nadmiar nie tylko wraca na rynek, ale jeszcze się zwiększa. Co osiągnęliśmy w ten sposób? Nic.
O czym Ty mówisz? Chodzi o ściągnięcie gotówki teraz, a nie za rok. Teraz jest jej za dużo, więc trzeba skusić rynek na lokaty, czyli na oddawanie pieniędzy.
Alus pisze:
Techniczne możliwości manipulowania oprocentowaniem są. To nie jest problem dopisać parę linijek kodu, by co miesiąc wtranżalało powiedzmy 0,5% odłożonej gotówki.
W obecnym CBD, który psuje się przy zwykłych przelewach co dwa dni? Lepiej sobie darować.
Alus pisze:
Nb w Sarmacji kiedyś był, mojego zresztą autorstwa, podatek 6%. Pobierany on był od różnicy pomiędzy stanem rachunku w danym miesiącu a stanem rachunku w miesiącu poprzednim. Jeżeli ta różnica była niedodatnia, to podatku oczywiście nie pobierano. Co ciekawe, jako stan początkowy wszystkich rachunków ustalono 0, więc pierwszy pobór dotyczył całości zgromadzonego majątku.
To nie właściwość CBD, aby ustalać podatki.
Alus pisze:
Odnosząc się do taniego kredytu. Jeżeli mam wolne środki i możliwość zaciągnięcia kredytu, to kredyt opłaca się zaciągnąć wtedy i tylko wtedy, gdy jego oprocentowanie będzie niższe niż pożytek jaki mam z tych wolnych środków. Przy założeniu, że kredyt oprocentowany jest wg stawki 4%, a lokata wg stawki 3%, to wzięcie kredytu przy wolnych środkach jest mało gospodarne.
Kłania się podstawowa funkcja banku jako pośrednika między tymi co mają i nie mają. Jak masz wolne środki to zakładasz lokatę, a jak nie masz to bierzesz kredyt. Można byłoby ustalić nawet tańsze kredyty od lokat, ale wtedy CBD będzie na tym tracił.

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Ściąganie nadmiaru gotówki z rynku poprzez oprocentowaną lokatę to taki pomysł jak leczenie depresji heroiną. Dobrze działa tylko, że trzeba ciągle dawki zwiększać.

Rozważmy to na przykładzie. Ktoś ma za dużo środków na kwotę 100 000 dreamów i zamraża je na lokacie oprocentowanej wg twojego przepisu na 3%. Po roku ma 103 000 dreamów. W związku z czym faktycznie, przez rok ten nadmiar był "zamrożony", ale po tym roku ten nadmiar nie tylko wraca na rynek, ale jeszcze się zwiększa. Co osiągnęliśmy w ten sposób? Nic.
O czym Ty mówisz? Chodzi o ściągnięcie gotówki teraz, a nie za rok. Teraz jest jej za dużo, więc trzeba skusić rynek na lokaty, czyli na oddawanie pieniędzy.
To jest po prostu przesunięcie problemu na następny rok. O ile w ogóle nadmiar gotówki to jest problem.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Techniczne możliwości manipulowania oprocentowaniem są. To nie jest problem dopisać parę linijek kodu, by co miesiąc wtranżalało powiedzmy 0,5% odłożonej gotówki.
W obecnym CBD, który psuje się przy zwykłych przelewach co dwa dni? Lepiej sobie darować.
Można stworzyć nowy bank. To też nie jest problem.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Nb w Sarmacji kiedyś był, mojego zresztą autorstwa, podatek 6%. Pobierany on był od różnicy pomiędzy stanem rachunku w danym miesiącu a stanem rachunku w miesiącu poprzednim. Jeżeli ta różnica była niedodatnia, to podatku oczywiście nie pobierano. Co ciekawe, jako stan początkowy wszystkich rachunków ustalono 0, więc pierwszy pobór dotyczył całości zgromadzonego majątku.
To nie właściwość CBD, aby ustalać podatki.
Zamiast się rzucać jak kogucik na wiosnę może byś się odniósł do pomysłu? Bo zbywanie tematu "to nie właściwość CBD" w sytuacji, gdy mogę w każdej chwili stosowny projekt ustawy wnieść pod obrady świadczy po prostu o braku dobrej woli.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Odnosząc się do taniego kredytu. Jeżeli mam wolne środki i możliwość zaciągnięcia kredytu, to kredyt opłaca się zaciągnąć wtedy i tylko wtedy, gdy jego oprocentowanie będzie niższe niż pożytek jaki mam z tych wolnych środków. Przy założeniu, że kredyt oprocentowany jest wg stawki 4%, a lokata wg stawki 3%, to wzięcie kredytu przy wolnych środkach jest mało gospodarne.
Kłania się podstawowa funkcja banku jako pośrednika między tymi co mają i nie mają. Jak masz wolne środki to zakładasz lokatę, a jak nie masz to bierzesz kredyt. Można byłoby ustalić nawet tańsze kredyty od lokat, ale wtedy CBD będzie na tym tracił.
Ilu niby jest zainteresowanych takim tanim kredytem? Bo póki co próbujesz albo rozwiązywać problemy, które wcale nie muszą być problemami (vide: nadmiar gotówki na rynku), albo takie, które nie istnieją (vide: brak dostępu do kredytów).
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Alus pisze:
To jest po prostu przesunięcie problemu na następny rok. O ile w ogóle nadmiar gotówki to jest problem.
Nie jest to żadne przesunięcie problemu, tylko zarządzanie lokatami i kredytami. Za rok, pół roku, dwa lata, sytuacja może być inna, a podmioty na rynku pieniężnym zaczną konkurować o pieniądz, a nie tak jak dziś mieć sprawę w nosie.

Za problem uważam bezruch gotówki, a produkty takie jak lokaty czy kredyty mają ten ruch zwiększyć.
Alus pisze:
Można stworzyć nowy bank. To też nie jest problem.
Docelowo to jest priorytet. Jednak latami się o tym na ogół mówi, a nim taki powstanie trzeba starać się jakoś funkcjonować, urozmaicając zabawę na tyle, na ile to możliwe.
Alus pisze:
Zamiast się rzucać jak kogucik na wiosnę może byś się odniósł do pomysłu? Bo zbywanie tematu "to nie właściwość CBD" w sytuacji, gdy mogę w każdej chwili stosowny projekt ustawy wnieść pod obrady świadczy po prostu o braku dobrej woli.
Jestem zwolennikiem pobierania opłat, podatków i innych danin od oszczędności, które nie są używane. Każdy przelew bankowy wyraża jakąś operację finansową, a ona stanowi po prostu pieniężne wyrażenie aktywności (ktoś coś zrobił i dostał wypłatę, ktoś coś kupił i wydał pieniądze, etc.), dlatego zarabianie, wydawanie, tworzenie ruchu gotówki nie powinno być obłożone podatkami, opłatami i innymi daninami. Bezruch tak - za to powinno się płacić. Z tego też względu nie byłbym orędownikiem podatku, którego przykład podajesz, bo on karze ludzi za zarabianie. Powinno się karać za chomikowanie pieniędzy, o czym sam wspomniałeś postulując ujemne stopy procentowe dla depozytów, czego jestem akurat orędownikiem.
Alus pisze:
Ilu niby jest zainteresowanych takim tanim kredytem? Bo póki co próbujesz albo rozwiązywać problemy, które wcale nie muszą być problemami (vide: nadmiar gotówki na rynku), albo takie, które nie istnieją (vide: brak dostępu do kredytów).
Próbuję tworzyć nowe pole do aktywności i nowe produkty, z których uczestnicy rynku pieniężnego MOGLIBY korzystać. Gdy nie było żadnych produktów finansowych to nikt z nich nie korzystał. Sułtanat emitował obligacje i szybko zostały zakupione (bo ludzie na tym zarobią), a Sułtanat dostał ok. 800 tys. D, które zaczął wydawać na różne cele, a potem będzie musiał zarobić ok. 1 mln D, by wykupić obligacje. Stworzył się więc ruch pieniędzy dotychczas zachomikowanych przez inwestorów. Dlaczego zachomikowanych? Bo nikt nie oferował żadnych produktów finansowych. Jest więc CBD, który może te procesy wesprzeć i zwiększyć ruch pieniądza.

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Zanim się odniosę: Przestańcie kurwa wszystko justować, bo problem jest przy cytowaniu. Czy justowanie wypowiedzi to jakiś fetysz, jak kursywa dla Leszka? Chuj do dupy z czymś takim.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:To jest po prostu przesunięcie problemu na następny rok. O ile w ogóle nadmiar gotówki to jest problem.
Nie jest to żadne przesunięcie problemu, tylko zarządzanie lokatami i kredytami. Za rok, pół roku, dwa lata, sytuacja może być inna, a podmioty na rynku pieniężnym zaczną konkurować o pieniądz, a nie tak jak dziś mieć sprawę w nosie.
O ile nie powstanie możliwość wydawania tych pieniędzy, to nic się nie zmieni.
Daniel von Witt pisze:Za problem uważam bezruch gotówki, a produkty takie jak lokaty czy kredyty mają ten ruch zwiększyć.
Lokata czy kredyt to nie jest produkt. To po pierwsze. Po drugie, po co ktoś ma brać kredyt? Co można kupić w Dreamlandzie? Na co można wydawać dreamy? Póki nie będzie na co wydawać, to nikt nie będzie brał kredytów.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Można stworzyć nowy bank. To też nie jest problem.
Docelowo to jest priorytet. Jednak latami się o tym na ogół mówi, a nim taki powstanie trzeba starać się jakoś funkcjonować, urozmaicając zabawę na tyle, na ile to możliwe.
Nie wiem jak w Dreamlandzie, ale w Ciprofloksji bank się mieści w jednym, niezbyt dużym pliku .php. Jego stworzenie zajęło nam kilka godzin wraz z testami.
Daniel von Witt pisze:on karze ludzi za zarabianie
Neoliberalne pierdololo detected.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Ilu niby jest zainteresowanych takim tanim kredytem? Bo póki co próbujesz albo rozwiązywać problemy, które wcale nie muszą być problemami (vide: nadmiar gotówki na rynku), albo takie, które nie istnieją (vide: brak dostępu do kredytów).
Próbuję tworzyć nowe pole do aktywności i nowe produkty, z których uczestnicy rynku pieniężnego MOGLIBY korzystać.[/qu Gdy nie było żadnych produktów finansowych to nikt z nich nie korzystał.
Jeszcze raz. To nie są żadne produkty. Tu nikt niczego nie wytwarza. To co najwyżej usługa. A żeby z takich usług korzystać, to trzeba mieć po co. Ja np. nie korzystam z usług ginekologa, bo nie mam po co. Póki nie powstanie potrzeba, którą można w ten sposób zaspokoić, to nikt nie będzie wydawać pieniędzy, bo nie ma na co.
Daniel von Witt pisze:Bo nikt nie oferował żadnych produktów finansowych.
Czy ty pracujesz w jakimś banku, że cały czas słyszę produkt finansowy? To budzi moją agresję.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Alus pisze:
Zanim się odniosę: Przestańcie kurwa wszystko justować, bo problem jest przy cytowaniu. Czy justowanie wypowiedzi to jakiś fetysz, jak kursywa dla Leszka? Chuj do dupy z czymś takim.
Bo co? :P
Alus pisze:
O ile nie powstanie możliwość wydawania tych pieniędzy, to nic się nie zmieni.
Taka możliwość cały czas istnieje, tylko z takiej racji, że Dreamland to nie gra strategiczna, monopoly czy cokolwiek podobnego, co mówi Ci na co masz wydawać kasę, żeby zbudować dwie nowe armie, kupić hotel etc., to niestety musisz sam wymyślać okazje do zakupów. Prawie wszystkie produkty w Dreamlandzie to dobra wolne, dostępne masowo i bezpłatnie. Miło jest poczytać nowe artykuły w Kurierze, ale czy Królowi ktoś za to płaci? W realnej ekonomii musiałbyś sobie kupić Kuriera w kiosku. Tu najpierw dostajesz produkt za darmo, a pieniądze kisisz na koncie i twierdzisz, że nie ma na co wydawać. Więcej wyobraźni.
Alus pisze:
Lokata czy kredyt to nie jest produkt. To po pierwsze. Po drugie, po co ktoś ma brać kredyt? Co można kupić w Dreamlandzie? Na co można wydawać dreamy? Póki nie będzie na co wydawać, to nikt nie będzie brał kredytów.
Bank to też firma, też oferuje coś rynkowi. Lokaty i kredyty to produkty. W sprawie zakupów wypowiedziałem się wyżej. Inny przykład tu podam. Elderlandzki rząd posiada w Dreamlandzie Elderlandzką Kompanię Królewską, która obsługuje państwowe zobowiązania Elderlandu, głównie z tytułu ZAKUPÓW (oooh! Zakupów? Jakich kurde zakupów, jak podobno na nic nie da się wydawać u nas kasy? :D) i żołdu Elderlandzkiej Armii Królewskiej, którzy mają konta w CBD. I ta instytucja, z racji, że Elderland nie ma swojego systemu gospodarczego (żadnego, nawet w sensie prawno-instytucjonalnym, nie mówiąc o informatycznym) nie ma żadnego gwarantowanego przez państwo elderlandzkie źródła dochodów, a potrzeby wydatkowe (właśnie po to wymyślone, aby był ruch pieniądza) już ma. Tak więc Kompania chętnie by wzięła kredyt w CBD, bo cały czas pożycza pieniądze, by pokryć swoje zobowiązania. W ogóle: wzięłaby pożyczkę od kogokolwiek, gdyby ktoś chciał jej pożyczyć.

Krótko mówiąc: ten, co ma kasę niech wyda na lokatę. Ten, co nie ma - niech weźmie kredyt.
Alus pisze:
Nie wiem jak w Dreamlandzie, ale w Ciprofloksji bank się mieści w jednym, niezbyt dużym pliku .php. Jego stworzenie zajęło nam kilka godzin wraz z testami.
Nie znam się na tym, więc nie wiem jak wygląda CBD jako program.
Alus pisze:
Jeszcze raz. To nie są żadne produkty. Tu nikt niczego nie wytwarza. To co najwyżej usługa.
Usługa to też produkt. Idea to produkt. Produktem może być wszystko, co zechcesz zaoferować na rynku.
Alus pisze:
A żeby z takich usług korzystać, to trzeba mieć po co.
Patrz wyżej.
Alus pisze:
Czy ty pracujesz w jakimś banku, że cały czas słyszę produkt finansowy? To budzi moją agresję.
Tak, w Centralnym Banku Dreamlandu, dlatego jestem na tym posiedzeniu RPP.

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Aluś-potrafiłbyś napisać nowy skrypt banku?
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Zablokowany

Wróć do „Sekcja J Centralny Bank Dreamlandu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości