Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Instytucja zarządzająca systemem monetarnym i walutą Królestwa.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:
Zanim się odniosę: Przestańcie kurwa wszystko justować, bo problem jest przy cytowaniu. Czy justowanie wypowiedzi to jakiś fetysz, jak kursywa dla Leszka? Chuj do dupy z czymś takim.
Bo co? :P

Bo się cytowanie pierdoli. A mnie się nie chce tego aksować.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:
O ile nie powstanie możliwość wydawania tych pieniędzy, to nic się nie zmieni.
Taka możliwość cały czas istnieje, tylko z takiej racji, że Dreamland to nie gra strategiczna, monopoly czy cokolwiek podobnego, co mówi Ci na co masz wydawać kasę, żeby zbudować dwie nowe armie, kupić hotel etc., to niestety musisz sam wymyślać okazje do zakupów.

Jakoś nikt tych okazji, pomijając samochodziki w podpisach, nie wymyśla.
Daniel von Witt pisze:
Prawie wszystkie produkty w Dreamlandzie to dobra wolne, dostępne masowo i bezpłatnie. Miło jest poczytać nowe artykuły w Kurierze, ale czy Królowi ktoś za to płaci? W realnej ekonomii musiałbyś sobie kupić Kuriera w kiosku. Tu najpierw dostajesz produkt za darmo, a pieniądze kisisz na koncie i twierdzisz, że nie ma na co wydawać. Więcej wyobraźni.

Można przecież wprowadzić prenumeratę. Prenumerujący dostawaliby artykuł wcześniej o dzień, czy kilka(naście) godzin. Co za problem?
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:
Lokata czy kredyt to nie jest produkt. To po pierwsze. Po drugie, po co ktoś ma brać kredyt? Co można kupić w Dreamlandzie? Na co można wydawać dreamy? Póki nie będzie na co wydawać, to nikt nie będzie brał kredytów.
Bank to też firma, też oferuje coś rynkowi. Lokaty i kredyty to produkty.

To są usługi. Produkt to jest jak rolnik zbierze marchewkę z pola, albo jak z taśmy w Prokto-Hemolan zjedzie nowa Przedbieda.
Daniel von Witt pisze:
Tak więc Kompania chętnie by wzięła kredyt w CBD, bo cały czas pożycza pieniądze, by pokryć swoje zobowiązania. W ogóle: wzięłaby pożyczkę od kogokolwiek, gdyby ktoś chciał jej pożyczyć.

I ciekawe z czego by to spłaciła.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:
Jeszcze raz. To nie są żadne produkty. Tu nikt niczego nie wytwarza. To co najwyżej usługa.
Usługa to też produkt. Idea to produkt. Produktem może być wszystko, co zechcesz zaoferować na rynku.

Gówno prawda. Produkt to coś, co jest materialnym dziełem czyichś rąk. Nie zachwaszczaj języka tą bankową nowomową.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:
Czy ty pracujesz w jakimś banku, że cały czas słyszę produkt finansowy? To budzi moją agresję.
Tak, w Centralnym Banku Dreamlandu, dlatego jestem na tym posiedzeniu RPP.
Nie denerwuj mnie.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Alus pisze:Jakoś nikt tych okazji, pomijając samochodziki w podpisach, nie wymyśla.
Nie zgodzę się z tym. W takim razie trzeba znieść pensje, bo pieniądze nie są potrzebne. Niemniej jednak nie jest to temat dla Rady Polityki Pieniężnej.
Alus pisze:Można przecież wprowadzić prenumeratę. Prenumerujący dostawaliby artykuł wcześniej o dzień, czy kilka(naście) godzin. Co za problem?
Albo można raz w miesiącu przelać Królowi, TRUDowi, Mercuriusowi czy innej gazecie jakiś datek z tytułem "za pracę należy się wynagrodzenie - trzymajcie" lub podobnym.
Alus pisze:To są usługi. Produkt to jest jak rolnik zbierze marchewkę z pola, albo jak z taśmy w Prokto-Hemolan zjedzie nowa Przedbieda.
Nie będę tu Cię uczyć marketingu. Sprawdź sobie w sieci, co to jest produkt.
Alus pisze:Gówno prawda. Produkt to coś, co jest materialnym dziełem czyichś rąk. Nie zachwaszczaj języka tą bankową nowomową.
Dobro materialne to wyrób. Produkty są wyrobami, usługami lub hybrydami (połączeniem wyrobu i usługi).
Alus pisze:I ciekawe z czego by to spłaciła.
To jej problem i Elderlandu.
Alus pisze:Nie denerwuj mnie.
Nie mieszaj światów :)

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Jakoś nikt tych okazji, pomijając samochodziki w podpisach, nie wymyśla.
Nie zgodzę się z tym. W takim razie trzeba znieść pensje, bo pieniądze nie są potrzebne. Niemniej jednak nie jest to temat dla Rady Polityki Pieniężnej.
Rozmydlasz dyskusję. Ja stawiam konkretny zarzut, a ty sprowadzasz dyskusję na manowce by uciąć ją jako "nie na temat". Od dzisiaj nazywam ten sposób, niemerytorycznego oczywiście, dyskutowania argumentum ad Wittum.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Można przecież wprowadzić prenumeratę. Prenumerujący dostawaliby artykuł wcześniej o dzień, czy kilka(naście) godzin. Co za problem?
Albo można raz w miesiącu przelać Królowi, TRUDowi, Mercuriusowi czy innej gazecie jakiś datek z tytułem "za pracę należy się wynagrodzenie - trzymajcie" lub podobnym.
Albo można wprowadzić inne metody zbierania pieniędzy. Wystarczy ruszyć głową ;) Ja osobiście, gdyby ktoś mi takie przelewy robił, czułbym się upokorzony, że o to wielki pan litościwie odpala mi parę dreamów.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:To są usługi. Produkt to jest jak rolnik zbierze marchewkę z pola, albo jak z taśmy w Prokto-Hemolan zjedzie nowa Przedbieda.
Nie będę tu Cię uczyć marketingu. Sprawdź sobie w sieci, co to jest produkt.
Alus pisze:Gówno prawda. Produkt to coś, co jest materialnym dziełem czyichś rąk. Nie zachwaszczaj języka tą bankową nowomową.
Dobro materialne to wyrób. Produkty są wyrobami, usługami lub hybrydami (połączeniem wyrobu i usługi).
A ja nie będę cię uczył prawa. Wisi mi co znudzone panienki po marketingu czy innych haerach nazywają produktem.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:I ciekawe z czego by to spłaciła.
To jej problem i Elderlandu.
Mylisz się. Nie udziela się pożyczek i kredytów podmiotom, które nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów i narażenie instytucji na straty.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Alus pisze:Rozmydlasz dyskusję. Ja stawiam konkretny zarzut, a ty sprowadzasz dyskusję na manowce by uciąć ją jako "nie na temat". Od dzisiaj nazywam ten sposób, niemerytorycznego oczywiście, dyskutowania argumentum ad Wittum.
Chcę się trzymać tematu, bo Ty nagle zaczynasz rozwodzić się o naturze wszechrzeczy mikronacyjnej gospodarki. Statut CBD pozwala Radzie Polityki Pieniężnej ustalić stopy procentowe dla lokat i dla kredytów. Chcę ich ustalenia, byś jako Prezes mógł wystosować dla rynku jakąś ich ofertę. A Ty zaczynasz mówić o produkcji samochodów. Jesteś niemerytoryczny.
Alus pisze:Albo można wprowadzić inne metody zbierania pieniędzy. Wystarczy ruszyć głową ;) Ja osobiście, gdyby ktoś mi takie przelewy robił, czułbym się upokorzony, że o to wielki pan litościwie odpala mi parę dreamów.
Oczywiście. To tylko przykład na aktualne możliwości naszego systemu. A ja osobiście stawiam sprawę jasno, że np. moje podmioty wydające gazety w KD są zarejestrowane jako firmy, które są nastawione np. na osiąganie zysku. Mam koszty, więc chcę mieć przychody, więc namawiam innych do dokonywania wpłat na moją rzecz, by pokryć koszty i by coś zostało jeszcze. To uczciwy układ, skoro ja dobrowolnie komuś płacę to również spodziewam się, że ktoś mi zapłaci.
Alus pisze:A ja nie będę cię uczył prawa. Wisi mi co znudzone panienki po marketingu czy innych haerach nazywają produktem.
Jesteśmy w kropce :(
Alus pisze:Mylisz się. Nie udziela się pożyczek i kredytów podmiotom, które nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów i narażenie instytucji na straty.
Na razie nie masz stóp procentowych, które chcę ustalić, a już chcesz liczyć innym podmiotom zdolność kredytową :)

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Rozmydlasz dyskusję. Ja stawiam konkretny zarzut, a ty sprowadzasz dyskusję na manowce by uciąć ją jako "nie na temat". Od dzisiaj nazywam ten sposób, niemerytorycznego oczywiście, dyskutowania argumentum ad Wittum.
Chcę się trzymać tematu, bo Ty nagle zaczynasz rozwodzić się o naturze wszechrzeczy mikronacyjnej gospodarki. Statut CBD pozwala Radzie Polityki Pieniężnej ustalić stopy procentowe dla lokat i dla kredytów. Chcę ich ustalenia, byś jako Prezes mógł wystosować dla rynku jakąś ich ofertę. A Ty zaczynasz mówić o produkcji samochodów. Jesteś niemerytoryczny.
Bo nie można ustalić stóp procentowych w oderwaniu od gospodarki. A ja i tak uważam, że powinny być one od wszystkich depozytów, a nie tylko lokat. I wtedy mieć wartości ujemne.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:A ja nie będę cię uczył prawa. Wisi mi co znudzone panienki po marketingu czy innych haerach nazywają produktem.
Jesteśmy w kropce :(
Nic ci na to nie poradzę, że dajesz się mamić głupotami, które kładą ci do głowy ludzie, którzy skończyli studia dwuokienkowe.
Daniel von Witt pisze:
Alus pisze:Mylisz się. Nie udziela się pożyczek i kredytów podmiotom, które nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów i narażenie instytucji na straty.
Na razie nie masz stóp procentowych, które chcę ustalić, a już chcesz liczyć innym podmiotom zdolność kredytową :)

(-) Daniel ax. von Witt
Jak Elderland chce pożyczać nie mając żadnych dochodów, to nawet przy darmowej pożyczce nie będzie mieć tej zdolności.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Alus pisze:Bo nie można ustalić stóp procentowych w oderwaniu od gospodarki. A ja i tak uważam, że powinny być one od wszystkich depozytów, a nie tylko lokat. I wtedy mieć wartości ujemne.
Na dziś, na teraz, system na to nie pozwala i kompetencje CBD. Należy więc ustalić stopy dla lokat i kredytów, i nie toczyć tu i teraz sporu jak powinien funkcjonować cały system. Jeżeli Prezes ma inne propozycje dla wysokości stóp w tych dwóch przypadkach to niech je zaproponuje.
Alus pisze:Jak Elderland chce pożyczać nie mając żadnych dochodów, to nawet przy darmowej pożyczce nie będzie mieć tej zdolności.
Dziś przecież poinformowałem, że (pierwszą) pożyczkę z czerwca 2016 na 50.000 D Kompania spłaciła (w styczniu 2017).

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

A z tego komunikatu nie wynika, czy została ona spłacona z dochodów bieżących, ze spadku/darowizny czy po prostu zrolowana.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

Więc? Coś konkurencyjnego wobec 3% i 4% mies.?

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

0% i 13%
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: RomanoPorfavor »

[głos zza okna]
21% i 37%
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Polyna »

PTR pisze:[głos zza okna]
21% i 37%
Myślałam że ty to akurat wolisz okrągłe 75%.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Może zaraz wprowadźmy 200% dla dobra proletariatu. Proszę o odrobinę powagi i zacznijmy reformy. Jak Aluś chce system to nie bronimy go napisać(oczywiście za wynagrodzenie) póki Mat Max nie ma czasu. A jak nie to patrz na stan bieżący i pozwólcie Bankowi coś robić.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Polyna »

Christian von Kluck pisze:Może zaraz wprowadźmy 200% dla dobra proletariatu.
prekariatu*
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Shillary Goldman-Sachs pisze:
Christian von Kluck pisze:Może zaraz wprowadźmy 200% dla dobra proletariatu.
prekariatu*
To też. Niemniej w całej mojej wypowiedzi ma to najmniejsze znaczenie.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

W związku z powyższym Pan Prezes pozwoli, że przedstawię dwa alternatywne projekty uchwał Rady.

PROJEKT 1 - stopy: 3% i 4%.
UCHWAŁA RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ
CENTRALNEGO BANKU DREAMLANDU

z dnia ... 2017 roku

w sprawie wysokości stóp procentowych

Działając na podstawie art. 6 ust. 6 pkt. 2 Statutu Centralnego Banku Dreamlandu z dnia 26 stycznia 2017 roku, uchwala się, co następuje:

Art. 1.
1. Wysokość stopy procentowej depozytowej ustala się na 3% w skali miesiąca.
2. Wysokość stopy procentowej kredytowej ustala się na 4% w skali miesiąca.

Art. 2.
Uchwała wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.
PROJEKT 2 - stopy: 0% i 13%.
UCHWAŁA RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ
CENTRALNEGO BANKU DREAMLANDU

z dnia ... 2017 roku

w sprawie wysokości stóp procentowych

Działając na podstawie art. 6 ust. 6 pkt. 2 Statutu Centralnego Banku Dreamlandu z dnia 26 stycznia 2017 roku, uchwala się, co następuje:

Art. 1.
1. Wysokość stopy procentowej depozytowej ustala się na 0% w skali miesiąca.
2. Wysokość stopy procentowej kredytowej ustala się na 13% w skali miesiąca.

Art. 2.
Uchwała wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.
Jeżeli do projektów nie ma uwag to wnoszę do Pana Prezesa o zarządzenie głosowania nad projektami.

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Opcja 2 jest rozsądniejsza.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

Szanowni Radni,

zarządzam głosowanie nad uchwałami. Głosujemy następująco: UCHWAŁA nr 1, UCHWAŁA nr 2, WSTRZYMUJĘ SIĘ.
KARTA DO GŁOSOWANIA
(1) Christian von Kluck:
(2) Daniel von Witt:
(3) Aluś de la Ciprofloksja:
Nie określam terminu trwania głosowania albowiem jak sądzę, nie potrwa ono dłużej niż dzisiaj.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Daniel von Witt »

KARTA DO GŁOSOWANIA
(1) Christian von Kluck:
(2) Daniel von Witt: UCHWAŁA NR 1
(3) Aluś de la Ciprofloksja:
(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

KARTA DO GŁOSOWANIA
(1) Christian von Kluck: UCHWAŁA NR 2
(2) Daniel von Witt: UCHWAŁA NR 1
(3) Aluś de la Ciprofloksja:
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Post autor: Aleksander »

KARTA DO GŁOSOWANIA
(1) Christian von Kluck: UCHWAŁA NR 2
(2) Daniel von Witt: UCHWAŁA NR 1
(3) Aluś de la Ciprofloksja: UCHWAŁA NR 2
(-) Alexander, r.s.
Zablokowany

Wróć do „Sekcja J Centralny Bank Dreamlandu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości