Wydział I Cywilny - reguły postępowania

Federalne sprawy cywilne, rozpoznawane w I instancji.
Robert I, RS.
król-senior
Posty: 605
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:09
Numer GG: 3258225
NIM: 833216
Herb: r02
Lokalizacja: Ekorre, Książęce Miasto Buuren
Kontakt:

Wydział I Cywilny - reguły postępowania

Post autor: Robert I, RS. »

I. Sprawy.
W Wydziale I Cywilnym rozpoznaje się sprawy majątkowe oraz niemajątkowe. Do spraw majątkowych zaliczają się wszelkie roszczenia finansowe (np. w związku ze stratami poniesionymi na skutek publicznego zniesławienia). Sprawy niemajątkowe w Wydziale I Cywilnym są to w dreamlandzkiej rzeczywistości przede wszystkim roszczenia o publiczne sprostowanie nieprawdy (także przeprosiny). W zasadzie w Wydziale I Cywilnym znajdują się wszystkie sprawy nie przydzielone do innych wydziałów.

II. Uczestnicy postępowania.
Uczestnikami postępowania (procesu) cywilnego są strony: powód i pozwany. Powodem nazywamy wnoszącego pozew. Pozwanym jest logicznie osoba, przeciwko której pozew został wniesiony. Powodem i pozwanym może być osoba fizyczna albo osoba prawna. Do osób fizycznych zalicza się wszystkich figurujących w Centralnym Rejestrze Mieszkańców (http://www.dreamland.net.pl/index.php?id=crm), do osób prawnych natomiast figurujących w Centralnym Rejestrze Instytucji i Przedsiębiorstw (http://www.dreamland.net.pl/crip/). Oznacza to w praktyce iż nie można wnieść pozwu przeciw firmie nie zarejestrowanej w CRIP, jednakże jednocześnie firma taka nie korzysta z opieki prawnej. Uczestnikami procesu mogą być wyłącznie osoby zarejestrowane w CRM lub CRIP.

III. Opłaty.
Opłata za wniesienie pozwu zależy od kilku czynników: dla roszczeń niemajątkowych zawsze jest to 1000 D; natomiast dla roszczeń o charakterze majątkowym opłata wynosi 5% wartości roszczenia, ale nie mniej niż 100 D i nie więcej niż 10 000 D. Tak wyliczoną opłatę należy wnieść na rachunek Sądu Prowincji (A93644). Dowód wpłaty należy dołączyć do pozwu. Pozew nieopłacony nie zostanie zarejestrowany i rozpatrzony przez sąd - zostanie zwrócony bez wzywania do uiszczenia opłaty.
Powód może wnieść o zwolnienie z opłaty w całości lub w części - wówczas najpóźniej w piśmie procesowym (pozwie) powinien wykazać, że nie posiada majątku ani możliwości zarobkowych wystarczających do poniesienia opłaty. O zwolnieniu orzeka Sąd postanowieniem, na które służy zażalenie.

IV. Przewód sądowy.
Po wpłynięciu pozwu Sąd bada jego poprawność formalną. Przede wszystkim powinien sprawdzić, czy podmioty postępowania (czyli powód i pozwany) mogą uczestniczyć w procesie zgodnie z powyższymi zasadami, oraz czy zostały wypełnione wszystkie pola formularza urzędowego. Sąd rozpoczyna proces od wyznaczenia terminu na złożenie odpowiedzi na pozew. Jeżeli odpowiedź nie nadejdzie, Sąd może uznać, iż pozwany w całości zgadza się z pozwem i zakończyć sprawę wyrokiem zgodnym z żądaniami powoda. Mimo to postępowanie zwykle będzie toczyć się dalej. Jeżeli odpowiedź natomiast wpłynie, to w postępowaniu Sąd wyznacza następne terminy: na składanie wniosków dowodowych, odnoszenie się do niech przez strony, ostatecznie na mowy końcowe. Po zakończeniu postępowania Sąd ogłasza wyrok publicznie - na Liście Dyskusyjnej Królestwa Dreamlandu.

V. Zaskarżenie.
Od wyroków wydanych w sprawach cywilnych przysługuje apelacja, którą należy wnieść w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku w Gabinecie Prezesa Sądu Królestwa. Sprawy w II instancji są rozpatrywane przez Sąd Królestwa.
Zablokowany

Wróć do „Wydział I Cywilny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości