Składanie homagium i propozycja kontraktu lennego

Miejsce zjazdu lenników JKM Aleksandra
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Składanie homagium i propozycja kontraktu lennego

Post autor: Aleksander »

Nasi Wasale,

kolejnym zagadnieniem, które w naszej ocenie wymaga pogłębionej dyskusji, jak kwestia samego nawiązania stosunku lennego. W tym miejscu jawią się dwa zagadnienia, które proponujemy omówić wspólnie, z uwagi na to, iż pozostają w dość ścisłym związku.

Po pierwsze jest to kwestia samego homagium, jakie lennicy składają obejmując nowe lenno. Dotychczasowa praktyka polegała na napisaniu treści tego homagium w stosownym dziale forum i na tym cała interakcja się kończyła. W naszej ocenie dobrą praktyką mogłoby być zorganizowanie uroczystości, podczas której lennik wjeżdżałby do swojego nowego feudum, a następnie w stosownym miejscu składałby homagium bezpośrednio przed naszą osobą, bądź w sytuacji w jakiej byłoby to niemożliwe, czyniłby to zwracając się w stronę Ekorre.

W tym miejscu wskazujemy, iż wszelkie intuicje dotyczące nawiązań tak do ingresu biskupiego (uroczysty wjazd do feudum) oraz modlitwy muzułmanów (składanie homagium zwracając się w stronę Ekorre) są jak najbardziej właściwe i Korona nie będzie ukrywać, iż właśnie tymi zwyczajami się inspirowała. W naszej ocenie podniesie to rangę samej uroczystości i może stanowić impuls dla rozwoju aktywności lenna.

Złożenie homagium w tym modelu wiązałoby się z przystąpieniem lennika do kontraktu lennego, którego treść mamy nadzieję uchwalić w ramach niniejszego zjazdu. Nie byłaby zatem wymagana osobna deklaracja, gdyż samo złożenie homagium ex lege powodowałoby związanie kontraktem.

Pozostaje również otwartą kwestia ponownego składania homagium w przypadku podniesienia tytułu lenna, zwiększenia jego zakresu lub przyznania nowych przywilejów. Jak się zdaje dwie opcje są godne rozważenia. Po pierwsze jest to ponowne złożenie homagium wraz z całym ceremoniałem temu towarzyszącym. Po wtóre możliwe jest także poprzestanie na powołaniu się na już złożone homagium.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Antoni Moskwicz
Posty: 372
Rejestracja: 2 kwie 2019, 08:08
NIM: 812386
Lokalizacja: Førerstad, Prefektura Małej Furii
Kontakt:

Re: Składanie homagium i propozycja kontraktu lennego

Post autor: Antoni Moskwicz »

Osobiście myślę, że ponowne homagium przy poszerzaniu granic lenna byłoby ciekawe, tym bardziej, że lenna nie zmieniają granic tak często. Sama ceremonia już brzmi interesująco - zawsze można coś dodać, lepsze to narracyjnie, niż sama sucha formułka.
baron Antoni Moskwicz van der Pohl rodu Argentfører
Prefekt Małej Furii

por. Sił Powietrznych Armii Królewskiej, Korpus Wojskowej Służby Dyplomatycznej

Obrazek
Awatar użytkownika
Leszek van der Fryssau
Posty: 523
Rejestracja: 2 paź 2016, 17:45
NIM: 548063
Herb: l06
Lokalizacja: Koppenberg/Dhatar
Kontakt:

Re: Składanie homagium i propozycja kontraktu lennego

Post autor: Leszek van der Fryssau »

Drodzy moi,

jako Burgrabia Miasta, uważam iż gdy lennik np. tak ja Burgrabia poszerza swoje włości, a te zmieniają się np. Hrabstwo, Księstwo itp., to powinien złożyć homogium lub hołd lenny, który co jakiś czas powinien odnawiać. Świadczyło to całkowitej wierności wobec Korony, która jest suzeren wobec lennika. To świadczy o trwałości i jedności państwa.
Awatar użytkownika
Antoni Moskwicz
Posty: 372
Rejestracja: 2 kwie 2019, 08:08
NIM: 812386
Lokalizacja: Førerstad, Prefektura Małej Furii
Kontakt:

Re: Składanie homagium i propozycja kontraktu lennego

Post autor: Antoni Moskwicz »

Osobiście myślę, że lenno to nie abonament i homagium nie wymaga regularnego powtarzania. Myślę, że wszelkie kwestie dotyczące potencjalnego naruszenia spójności terytorialnej Królestwa kwalifikują się do tematu o konsekwencjach i definicji niegodnego zachowania lennika - w końcu, lenno dalej jest podległe Królowi. Myślę też, że powtórzenie homagium mogłoby mieć sens przy powrocie lennika z dłuższej nieobecności bądź po unieważnieniu obywatelstwa z przyczyny nieaktywności.
baron Antoni Moskwicz van der Pohl rodu Argentfører
Prefekt Małej Furii

por. Sił Powietrznych Armii Królewskiej, Korpus Wojskowej Służby Dyplomatycznej

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zjazd lenników królewskich”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości