Mała reorganizacja lenn

Twórczość artystyczna, badania naukowe, spekulacje filozoficzne.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Mała reorganizacja lenn

Post autor: Alfred »

Przed chwilą, przy okazji urządzania działu dla nowego lenna, nastąpiła mała reorganizacja całej tej kategorii na forum. Wszystkie działy zostały zaopatrzone w jednolite opisy, wskazujące na osobę lennika. Gdyby ktoś chciał zamieścić powyżej tej informacji swój własny opis lenna, proszę o kontakt. Nie obyło się bez pewnych aktualizacji: według dotychczasowych opisów JKM wciąż był hrabią, a JKW Maciej II nadal panował. Poza tym działy zostały posortowane: na pierwszym miejscu znalazł się dział stolic państwowych, a dobra prywatne uszeregowano w pierwszej kolejności według tytułu honorowego lennika, a pomocniczo alfabetycznie według nazwy geograficznej lenna.

Miałem małe wątpliwości przy Prefekturze Małej Furii. Na ile rozumiem, nie jest to relikt z czasów Unii Saudadzkiej, tylko świadomie założony związek lenn. Prosiłbym JKW @Maciej II o potwierdzenie. W każdym razie kierując się swoim pojęciem o sprawie, przydzieliłem prefekturze pozycję właściwą dla lenna jej najwyżej utytułowanego członka, a więc znalazła się ona zaraz po Odwilży. Według takiej zasady będą pozycjonowane ew. przyszłe związki lenn.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Maciej II »

Zgadza się Prefektura Małej Furii jest osobnym i świadomie założonym projektem. ->viewtopic.php?f=690&t=11571
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Alfred »

W związku z dającym się zauważyć zainteresowaniem tą kwestią, przydzieliłem rozszerzone uprawnienia publikacyjne oraz pewne uprawnienia moderacyjne lennikom w działach lennych. (Obecnie każdy lennik ma takie uprawnienia w każdym lennie; bardzo proszę tego nie nadużywać). Dzięki temu miejscowi włodarze mogą wykonywać czynności organizacyjne, takie jak przyklejanie wątków, łączenie ich i dzielenie, edytowanie wypowiedzi.

Nadanie uprawnień nie oznacza powierzenia lennikom władzy moderacyjnej. Ingerencja w treść cudzych postów jest zabroniona. Możliwość łączenia i dzielenia wątków nie ma służyć celom porządkowym, tylko organizacyjnym, np. w razie prowadzenia jakichś miejscowych rejestrów. Jedyną służbą porządkową jest policja państwowa.

Lennikom nie będą przydzielane uprawnienia administracyjne. W razie potrzeby urządzenia dodatkowych działów, należy złożyć odpowiedni wniosek do Rządu Królewskiego. Należy przy tym mieć na uwadze, że obowiązuje doktryna płaskiego forum. Subforum może być utworzone, jeśli istnieje już przynajmniej 20 wątków kwalifikujących się do przeniesienia doń (odstępstwa są możliwe, ale muszą być szczególnie uzasadnione). Nie tworzy się żadnych działów archiwalnych; forum archiwizuje się samo, poprzez spychanie starych wątków do tyłu. Wątki o szczególnym charakterze mogą zostać wyróżnione jako ogłoszenia lub przyklejone. Przykładem dobrze zarządzanego forum jest dział Parlamentu Królestwa, warto zapoznać się ze stosowanymi tam rozwiązaniami.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: RIIF »

Brakuje działu dla Nowych Czekan.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Alfred »

Mogę prosić o postanowienie w sprawie nadania lenna? Przypominam sobie, że coś było, ale nie mogę znaleźć.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Maciej II »

viewtopic.php?f=690&t=10734

Chociaż takie postanowienie nie świadczy o ważności nadania, bo dopiero ja wprowadziłem je w takiej formie.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Alfred »

Nie do końca.

Zaraz urządzę dział, aczkolwiek funkcjonujący system lenny wprawia mnie w coraz większe przerażenie. Chyba nikt nie wie, czym są łany królewskie i morgi dreamlandzkie, ani jak daleko na północny wchód od Dreamopolis leżą ziemie Roberta Fryderyka. Wszystko to wymagać będzie uporządkowania (dużej reorganizacji lenn?).
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Maciej II »

Cztery lata to dla Dreamlandu eony, szczerze powiedziawszy nie chciało mi się skrollować aż tylu stron postanowień wstecz.

Po co uporządkowywać coś, co jest specjalnie niekonkretne i ma charakter fabularny? W tym czasie nie istniały jeszcze Czekany, sensownej mapy tych terenów nie ma do dzisiaj, a JKW nie zażyczył sobie szczególnego umiejscowienia dla swoich ziem (choć wynikałoby z dalszych jego słów, że Czekany znajdują się nad morzem), dlatego utworzyłem taki, a nie inny akt gruntujący. Jego głębsze badanie w kontekście geodezyjnym ma podobny sens jak badanie stumilowego lasu pod tymże względem.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Leszek van der Fryssau
Posty: 523
Rejestracja: 2 paź 2016, 17:45
NIM: 548063
Herb: l06
Lokalizacja: Koppenberg/Dhatar
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Leszek van der Fryssau »

Wasza Ekscelenacja,
@Alfred de Ebruz
.

Mówiłem i ostrzegałem, że decentralizacja może zaszkodzić. Jestem cały czas w tej materii zwolennikiem dawnego podziału. Chcę WE wprowadzić reorganizację, jednak może częściowo zaszkodzić nie którym prowincjom. Nie wiem czy nie jedynym wyjściem jest radykalna reorganizacja lenn i reaktywacja dawnego podziału na Domenę, Unię i Scholandię.

Proszę nie brać słowy jako afront do waszych poczynań. Jest to jedynie moja sugestia i nie każdy może się z nią zgodzić.

Jedynie są to moje słowa doradcze i moje sugestie.
Obrazek
𝓛𝓮𝓼𝔃𝓮𝓴 𝓿𝓪𝓷 𝓭𝓮𝓻 𝓕𝓻𝔂𝓼𝓼𝓪𝓾
________________________________________
(—) wicehrabia Leszek van der Fryssau
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Maciej II »

Leszek van der Fryssau pisze: 3 gru 2020, 16:38 Wasza Ekscelenacja,
@Alfred de Ebruz
.

Mówiłem i ostrzegałem, że decentralizacja może zaszkodzić. Jestem cały czas w tej materii zwolennikiem dawnego podziału. Chcę WE wprowadzić reorganizację, jednak może częściowo zaszkodzić nie którym prowincjom. Nie wiem czy nie jedynym wyjściem jest radykalna reorganizacja lenn i reaktywacja dawnego podziału na Domenę, Unię i Scholandię.

Proszę nie brać słowy jako afront do waszych poczynań. Jest to jedynie moja sugestia i nie każdy może się z nią zgodzić.

Jedynie są to moje słowa doradcze i moje sugestie.
To niech kol. założy z kol. van der Bergiem Hanzę Saudadzką (Unia Saudadzka na razie pozostanie regionem geograficznym) i realizuje swój plan na odbudowę Księstwa. Jak coś z tego będzie, to za przyzwoleniem lenników Furlandzkich i Luindorskich dołączy się pozostałe lenna i powstanie II. Księstwo Furlandii i Luindoru z panami na czele. Myślę, że żaden Furlandczyk czy Luindorczyk nie będzie miał nic przeciwko uczestnictwu w projekcie, który działa tak jak Księstwo za złotych czasów Witta.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Daniel von Witt »

Czy dział "Ziemie Królestwa" obejmuje wyłącznie ziemie, które są własnością Królestwa i zostały oddane w lenna? Czy ziemie prywatne również mogłyby się znajdować w tym dziale i czy w ogóle dopuszczalne jest tworzenie specjalnego miejsca na forum pod takie tereny?

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Alfred »

Przepraszam za znaczące opóźnienie w odpowiedzi. Zasadniczo wcześniej nie zastanawiałem się nad tym. Rozumiem, że szlachectwo nie jest drogą otwartą dla każdego, czy to ze względów ideowych, czy też z powodu różnego rodzaju niesnasek z Koroną. Myślę, że kryterium możliwości uzyskania działu na forum powinien być przede wszystkim potencjał aktywnościowy inicjatywy, a nie jej status prawny. Zarazem jednak nie chciałbym tworzyć specjalnego podforum dla czegoś w rodzaju rodzinnego ogródka działkowego, co z powodzeniem mogłoby się zmieścić w jednym wątku. W konkluzji mogę powiedzieć, że tworzenie działów dla ziem prywatnych nie jest na pewno wykluczone, aczkolwiek racje za i przeciw przyznaniu działu należałoby ważyć w każdym indywidualnym przypadku.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Ametyst I Dziecię »

W Bialenii, która mimo bycia republiką nadaje szlachectwo wraz z przywilejem posiadania lenna, znaleźliśmy pewne rozwiązanie. Wiadomo, że są ludzie którzy chcą zaangażować się w działalność ziemską, ale szlachectwa w danym momencie nie posiadają. Mogą oni albo zaangażować się w Dżamahiriję, drugi obok feudalnej Rzeszy region, i tam utworzyć gospodarstwo kolektywne i nim zarządzać, albo też w samej Rzeszy zostać zarządcą jednego z wolnych miast. W praktyce obie opcje dają niemal takie same możliwości jak gospodarzenie lennem.
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Alfred »

Gospodarstwa kolektywne to nie za bardzo nasz klimat, ale stanowisko jakiegoś burmistrza czy starosty jako alternatywa dla nadania lennego byłoby chyba niezłym pomysłem.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Ametyst I Dziecię »

W Leocji są prokuratorie. Taki stopień pośredni pomiędzy dobrami szlacheckimi a gospodarstwem państwowym.
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Alfred »

Jak najbardziej śledziłem leockie dyskusje w przedmiocie ustroju terytorialnego. Nie kryję, że są mi bliskie założenia wypracowanego tam systemu. Zachęcam też innych do zapoznania się. Niewątpliwie nas także czeka dyskusja w tej kwestii.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5751
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Aleksander »

Korzystając z okazji, iż wywołany został temat Leocji, to ujawnię się, iż planuję otworzyć tam swój mały Sulejówek. Nic specjalnego. Wygodny piętrowy dom, wyjście na plażę i możliwość słuchania szumu morza.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Ametyst I Dziecię »

Sulejówek ma to do siebie, że niedaleko stamtąd do Warszawy. Dreamopolis chyba nie ma się czego obawiać, ale nie wiem jak Nowy Brzeg...
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5751
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Mała reorganizacja lenn

Post autor: Aleksander »

Przecież gdybym to ja był marszałkiem, to zamiast Sulejówka byłby Barwałd :D
(-) Alexander, r.s.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura i nauka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości