Informacja — Nowa konstytucja państwa

Archiwum Parlamentu Królestwa i Zgromadzenia Ludowego.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Informacja — Nowa konstytucja państwa

Post autor: Alfred »

Drodzy Współobywatele,

misja Konstytuanty Królestwa dobiega końca. Udało nam się uchwalić nową konstytucję państwa. Jako autor projektu jestem szczególnie zadowolony z jego przyjęcia. Jako obywatel cieszę się, że nowe podstawy ustrojowe państwa zostały uchwalone przy dość szerokim poparciu społecznym — jak na rozmiary naszej skromnej garstki. Mam nadzieję, że duch owocnej dyskusji i konstruktywnej współpracy, jaki unosił się nad tym zgromadzeniem, będzie przyświecał całemu Królestwu w nadchodzących miesiącach, a nowa Konstytucja okaże się dobrą podstawą organizacji naszej wspólnej zabawy.

W tej chwili kolejnym krokiem ku sanacji państwa powinno być demokratyczne wyłonienie nowego premiera. Należeć to już będzie do nowo ustanowionego Parlamentu Królestwa.

Niestety jego zdolność do rozpoczęcia działania staje pod znakiem zapytania. Jak sygnalizowałem, dotychczasowy regulamin jest zupełnie nieadekwatny do nowych warunków ustrojowych. Po uchyleniu Karty Konstytucyjnej jest on w wielu miejscach niekompletny lub sprzeczny z nową Konstytucją. Należy więc uznać, że utraci jutro moc na podstawie art. 4 ust. 2 przepisów wprowadzających do Konstytucji. W związku z tym zabraknie nie tylko przepisów procedury parlamentarnej, ale także regulacji dotyczącej sposobu wejścia obywateli do parlamentu czy podstawy do wyłonienia marszałka. Przede wszystkim zaś brak przepisów międzyczasowych, wskazujących, jaki miałby być początkowy skład nowego Parlamentu Królestwa. Nie jest on bowiem instytucjonalnie tożsamy ani z Konstytuantą Królestwa, ani z rozwiązanym Parlamentem Królewskim.

Konstytucja zakłada szerokie uzupełnianie jej treści przez ustawy, które w niektórych przypadkach są wręcz niezbędne do zapewnienia funkcjonowania organów władzy państwowej. Tak właśnie jest w tym przypadku. Odpowiednie przepisy zawierał projekt ustawy o statucie parlamentu, który większość z Was uznała za niegodny poparcia. Konieczne będzie więc znalezienie awaryjnej drogi wyjścia z tej sytuacji.

Wraz z wygaśnięciem dekretu o przeprowadzeniu reformy ustroju skończy się także moje urzędowanie jako Marszałka Królewskiego. Wypada jednak uznać, że funkcjonować będzie nadal Rząd Królewski, jako rząd tymczasowy przewidziany art. 6 ust. 6 Konstytucji. Mam więc nadzieję, że premier Dmowski i Jego Królewska Mość, jako najwyższe czynniki w państwie, zdołają doprowadzić reformę do pomyślnego końca.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Informacja — Nowa konstytucja państwa

Post autor: Maciej II »

Cóż, liczę, że Rząd Królewski, jako reprezentant woli suwerena, odpowiednio zareaguje, aby nadchodzące wybory mogły odbyć się normalnie.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Informacja — Nowa konstytucja państwa

Post autor: Aleksander »

Drogi Posępny Masakratorze,

na wstępie wypada podziękować i uchylić czapki-wpierdolki w uznaniu tej tytanicznej pracy, jaka została włożona w ostatnich dniach. Oczywiście zawsze znajdą się malkontenci, którzy będą utyskiwać na treść przepisów, jakkolwiek to właśnie WKW dokonał tej pracy i już za sam wkład należą się słowa podziękowania. Tym niemniej, czas włożyć solidną łyżkę dziegciu do tej beczki miodu.
Alfred pisze: 12 kwie 2020, 11:17Mam nadzieję, że duch owocnej dyskusji i konstruktywnej współpracy, jaki unosił się nad tym zgromadzeniem, będzie przyświecał całemu Królestwu w nadchodzących miesiącach, a nowa Konstytucja okaże się dobrą podstawą organizacji naszej wspólnej zabawy.
Ja zaś mam nadzieję, że duch ten szybko się rozwieje. Jeżeli wierzyć w gastonowski ideał wykuwania nowego nadczłowieka, a osobiście jestem wielkim entuzjastą tej koncepcji, to powinniśmy jak najszybciej wrócić do wzajemnej napierdalanki. Napierdalanki tym bardziej ożywczej im bardziej hartującej nasze charaktery i pozwalającej zbliżyć się do normandzkiego ideału. Alfred, wracaj do oktagonu.
Alfred pisze: 12 kwie 2020, 11:17Niestety jego zdolność do rozpoczęcia działania staje pod znakiem zapytania. Jak sygnalizowałem, dotychczasowy regulamin jest zupełnie nieadekwatny do nowych warunków ustrojowych. Po uchyleniu Karty Konstytucyjnej jest on w wielu miejscach niekompletny lub sprzeczny z nową Konstytucją. Należy więc uznać, że utraci jutro moc na podstawie art. 4 ust. 2 przepisów wprowadzających do Konstytucji.
Zasadniczo jestem zdania, że ustawy te tracą moc tylko w tym zakresie, w jakim są sprzeczne z konstytucją chyba, że nie da się ich stosować z pominięciem tychże przepisów.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Informacja — Nowa konstytucja państwa

Post autor: Alfred »

الوـس pisze: 12 kwie 2020, 12:22 Zasadniczo jestem zdania, że ustawy te tracą moc tylko w tym zakresie, w jakim są sprzeczne z konstytucją chyba, że nie da się ich stosować z pominięciem tychże przepisów.
Jestem tego samego zdania. Regulamin jest jednak nierozerwalnie związany ze starą Kartą Konstytucyjną. Nie reguluje wejścia obywatela w skład parlamentu, odsyła do poprzedniej konstytucji. Nawet jeśli uznać, że odesłanie to mogłoby oznaczać zachowanie mocy obowiązującej odnośnych przepisów Karty na poziomie ustawowym, to są one sprzeczne z nową Konstytucją. Dotychczas bowiem parlament był „królewski” i obywateli powoływał doń Król (ślad koncepcji ustrojowych z 2015 r.), teraz będzie „Królestwa” i obywatele będą się w nim gromadzić sami. Nie daje także podstawy do powołania marszałka, bowiem ona także znajdowała się w Karcie Konstytucyjnej. Zakłada, że parlament uchwala ustawy, podczas gdy odtąd ma jedynie uchwalać projekty ustaw przedstawiane Królowi (coś jak bill w anglosaskich parlamentach). Zakłada też, że parlament zatwierdza królewskie dekrety, podczas gdy odtąd będzie zatwierdzał tylko rządowe projekty dekretów, które nie zyskały aprobaty Króla. To za wiele luk i sprzeczności, by pożenić stary regulamin z nową Konstytucją przez zabiegi interpretacyjne czy uznanie częściowej utraty mocy obowiązującej.

Ponadto regulamin nie określa procedury wyznaczenia kandydata na Pierwszego Ministra, co niezbyt dobrze wpasowuje się w ramy zwykłego postępowania uchwałodawczego.

Piąty artykuł przepisów wprowadzających do Konstytucji uchyla tymczasowo wyłączność ustawy co do spraw, w których brak regulacji ustawowej, a Konstytucja wymaga wydania takowej. Jest więc możliwe wydanie tymczasowego regulaminu przez Króla we współdziałaniu z rządem, jako dekretu. Uważam, że to jest właściwy sposób dalszego postępowania i mam nadzieję, że rząd przedstawi odpowiednią regulację.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Informacja — Nowa konstytucja państwa

Post autor: Alfred »

Ewentualnie — moglibyśmy przyjąć, że działamy w oparciu o samą Konstytucję. Wówczas przepis stanowiący, że „obywatele dreamlandzcy, z wyłączeniem Króla, gromadzą się w Parlamencie Królestwa” stanowiłby samodzielną podstawę wejścia w skład parlamentu, na zasadzie: kto się zgłosił — ten zasiada. Treść art. 2 ust. 7 wyklucza bowiem takie rozumienie tego przepisu, że każdy obywatel należy do parlamentu z mocy prawa. Z kolei konieczność istnienia stanowiska przewodniczącego i możliwość jego wyboru przez parlament można wywieść z samej natury ciała zbiorowego. W każdym razie uważam, że działanie w oparciu o stary regulamin jest niemożliwe. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli dalszą drogę postępowania — tymczasowy dekret albo działanie na podstawie samej Konstytucji — wskaże Jego Królewska Mość.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Informacja — Nowa konstytucja państwa

Post autor: Alfred »

Ponieważ wątek dotyczy przede wszystkim Parlamentu Królestwa, przeniosłem go do jego nowo urządzonego działu. Jednocześnie informuję, że prace Konstytuanty Królestwa zostały zarchiwizowane w wydziale I Nowych Archiwów Królewskich.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Informacja — Nowa konstytucja państwa

Post autor: Stanisław Dmowski »

Po przedstawieniu mi przez Jego Królewską Mość projektu dekretu ws. organizacji parlamentarnych zdecydowałem się wyrazić zgodę na jego wydanie. Parlament Królestwa musi jak najszybciej wznowić pracę i wyłonić spośród siebie premiera.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Informacja — Nowa konstytucja państwa

Post autor: Aleksander »

Taki właśnie liderów nam potrzeba! Zdecydowanych i gotowych podjąć decyzję. Brawo rząd!
(-) Alexander, r.s.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Parlamentu Królestwa i Zgromadzenia Ludowego (2023)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości