Jaka nazwa dla parlamentu?

Powszechne zgromadzenie obywatelskie, powołane do uchwalenia nowej konstytucji państwa, a także pełniące funkcje parlamentu, działające w marcu i kwietniu 2020 roku.

Co brzmi Ci lepiej?

Parlament Królestwa
7
88%
Sejm Królestwa
1
13%
 
Liczba głosów: 8

Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Alfred »

Chciałem tylko zauważyć, że w parlamencie jako zgromadzeniu ludowym nie jest potrzebna żadna nazwa stanowiska. Możemy tu zasiadać nie jako lordowie (kto w takim razie jest tzw. podlordem?), nie jako deputowani (czyimi to deputowanymi mielibyśmy być?), ale jako obywatele. Natomiast nie oznacza to, że mamy zwracać się do siebie „obywatelu”; można się do siebie odzywać normalnie jak wszędzie indziej: czy to per „pan”, czy według tytulatury baridajskiej, czy trochę upośledzonej dreamlandzkiej. Moglibyśmy nawet przyswoić sobie teorię przyjaźni obywatelskiej Arystotelesa i mówić sobie: „przyjaciele”, „przyjacielu”. Kwestia osobistej konwencji.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Zgadzam się, że nie trzeba tak zawsze i w każdych okolicznościach, ale przyzna Wasza Królewska Wysokość, że jeśli piszemy długą wiadomość i wymieniamy kogoś 10 raz to dodatkowy sposób zwrotu się przydaje, żeby nie pisać szósty raz "Panie X".

Co ma WKW na myśli przez upośledzenie tytulatury dreamlandzkiej i rzekom wyższość baridajskiej? Nie znam to nie wiem.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Andrzej »

parlamencie jako zgromadzeniu ludowym nie jest potrzebna żadna nazwa stanowiska
+1

Jak będziemy nazywać osoby siedzące w parlamencie to wyjdzie potocznie. Nie ma sensu robić burdlu w prawie skoro domyślnie każdy z obywatelstwem może albo ma siedzieć w parlamencie.
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

No dobra to zostaje tylko kwestia, że jakoś to będzie musiało w regulaminie inaczej brzmieć, ale to później się tym zajmiemy.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Andrzej »

"Obywatel zasiadający w parlamencie"/"uczestniczący w pracach parlamentu"/"członek parlamentu" itd.
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Alfred »

Fryderyk Orański-Nassau pisze: 2 kwie 2020, 13:05 Co ma WKW na myśli przez upośledzenie tytulatury dreamlandzkiej i rzekom wyższość baridajskiej? Nie znam to nie wiem.
viewtopic.php?p=14245#p14245

Raz, że tytulatura dreamlandzka pozostawała nieskodyfikowana i dość słabo znana; jak widać, niektóre należące do niej zwroty potrafiły być nieznane nawet królowi-seniorowi, i to z epoki silniejszego nacisku na decorum. Dwa, że osobiście wydaje mi się nieprzekonująca, a w porównaniu do tytulatury baridajskiej jest też mniej kompletna (niektóre zwroty są używane wobec więcej niż jednego tytułu).

Nie zalecałbym jednak wcale importowania tytulatury baridajskiej, choćby z powodów prestiżu państwa. Osobiście preferuję bardziej demokratyczne formy zwracania się: panie markizie, panie hrabio itd. Tylko tytuły rangi książęcej: arcyksiążę, książę i diuk niezbyt dobrze brzmią w takiej konfiguracji. Tutaj rozważyłbym albo „Wasza Miłość” dla wszystkich, albo to samo dla diuków i „Wasza Wysokość” dla książąt i arcyksiążąt, w uznaniu wyjątkowego charakteru i rzadkości tych tytułów.

Nawiasem mówiąc, z pewną wesołością przypomniałem sobie teraz ostatni — chyba jedyny — przypadek pomniejszenia grona dreamlandzkich arcyksiążąt.
Fryderyk Orański-Nassau pisze: 2 kwie 2020, 13:09 No dobra to zostaje tylko kwestia, że jakoś to będzie musiało w regulaminie inaczej brzmieć, ale to później się tym zajmiemy.
W projekcie ustawy o statucie parlamentu zamierzam posługiwać się po prostu słowem „obywatel” z zastrzeżeniem, że odnosi się ono tylko do obywatela zasiadającego w parlamencie, jeśli co innego nie wynika z treści przepisu. Mowa o obywatelach niezrzeszonych w parlamencie będzie bowiem tylko w przepisach regulujących dołączanie do składu parlamentu. To tam można się więc posłużyć dłuższą formułą „obywatel niezasiadający w parlamencie”.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Aleksander »

Alfred pisze: 2 kwie 2020, 12:52
Chciałem tylko zauważyć, że w parlamencie jako zgromadzeniu ludowym nie jest potrzebna żadna nazwa stanowiska. Możemy tu zasiadać nie jako lordowie (kto w takim razie jest tzw. podlordem?), nie jako deputowani (czyimi to deputowanymi mielibyśmy być?), ale jako obywatele. Natomiast nie oznacza to, że mamy zwracać się do siebie „obywatelu”; można się do siebie odzywać normalnie jak wszędzie indziej: czy to per „pan”, czy według tytulatury baridajskiej, czy trochę upośledzonej dreamlandzkiej. Moglibyśmy nawet przyswoić sobie teorię przyjaźni obywatelskiej Arystotelesa i mówić sobie: „przyjaciele”, „przyjacielu”. Kwestia osobistej konwencji.
Albo tak jak obecnie "kulego". Chociaż osobiście jestem przywiązany do określenia "lord".
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Alfred »

„Kolego” także jest znakomitym zwrotem.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Alfred pisze: 2 kwie 2020, 15:25
Fryderyk Orański-Nassau pisze: 2 kwie 2020, 13:05 Co ma WKW na myśli przez upośledzenie tytulatury dreamlandzkiej i rzekom wyższość baridajskiej? Nie znam to nie wiem.
viewtopic.php?p=14245#p14245
Sa gusta i guściki, ale ja od tych tytułów baridajskich poczułem się bogatszy o kilka chromosomów. "Nie bałdzo" bym powiedział. Aczkolwiek dreamlandzkie też miejscami sztuczne.
Nawiasem mówiąc, z pewną wesołością przypomniałem sobie teraz ostatni — chyba jedyny — przypadek pomniejszenia grona dreamlandzkich arcyksiążąt.
Ach tak. Pamiętałem, że chodzi o JXW DvW, ale nie pamiętałem o co chodziło już. Przypomniałem sobie właśnie. De facto tytulatura się nie zmieniała, bo i tak był księciem w Unii :p

W dodatku uświadomiło mi to, że heroldia KD to już nie była od dawna aktualizowana.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Alfred »

viewtopic.php?f=16&t=7177

Po trzech latach, ale odkryłem, że p. von Witt podjął próbę zreformowania dreamlandzkiej tytulatury. Nie wygląda to źle, chociaż ja pozostanę przy swoich bardziej egalitarnych przyzwyczajeniach.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Aleksander »

Nazywanie mnie miłością świadczy o naiwności nazywającego.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Jaka nazwa dla parlamentu?

Post autor: Alfred »

Wasza Miłość,

określenie to jest li i jedynie kurtuazyjne.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Zablokowany

Wróć do „Sekcja A Konstytuanta Królestwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości