Wykład 16. Zagadnienia etyczne w mikroświecie.

Awatar użytkownika
Andrzej Swarzewski
Posty: 146
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Wykład 16. Zagadnienia etyczne w mikroświecie.

Post autor: Andrzej Swarzewski »

Szanowni Państwo,

Bezpośrednim impulsem, który skłonił mnie do wybrania takiego tematu wykładu była encyklika byłego już patriarchy rotryjskiego Jana I, pt. Mandatum Novum, która podsumowywała cały pontyfikat. Dotyczy ona miłości, którą Ojciec Święty stawia w centrum swojego nauczania. Zachęcam do zapoznania się z jej treścią oraz naszą krótką wymianą zdać na ten temat. Dzisiaj zajmiemy się szerzej problemem etyki w mikroświecie. Problemem problematycznym i spychanym na margines. A gdy już podnoszone są apele o zachowanie etyczne, przeważnie mają one charakter czysto polityczny. Czy wobec tego nasze sumienia ograniczone są do moralności Kalego?

Czy zasady nas dotyczą?

Odpowiedź na to pytanie wymaga określenia natury naszej rzeczywistości. Czy mamy do czynienia z inną realnością, czy z absolutną wirtualnością, teatrem absurdu do którego niektórzy usiłują sprowadzić cały mikroświat. Podkreślę raz jeszcze, że moim zdaniem Pollin to uniwersum dyskursu, a więc ma status ontologiczny zbliżony do literatury. Uważam jednak, że skoro mikroświat tworzony jest przez ludzi, to obowiązują pewne zasady współżycia. Wynikają one zarówno z ideałów humanistycznych, jak i umów społecznych tworzących się samoistnie w poszczególnych mikronacjach.

Problem nadreprezentacji czynnika heroicznego

Niewątpliwie liczba pasjonariuszy, katechonów i wszelkiej maści herosów w mikroświecie jest nieporównywalnie większa niż realnie. Herosi pobudzają naszą spragnioną mitów wyobraźnię, a stanie się jednym z nich jest w mikroświecie łatwiejsze niż realnie (co nie znaczy, że łatwe; działanie w mikroświecie to mimo wszystko wyjście poza sferę własnego wyobrażenia o sobie i weryfikacja jej w warunkach społecznych). Pojawiają się dwa możliwe podejścia do moralności jednostek wybitnych. Nietzsche głosił odrzucenie moralności niewolniczej, ale już Carlyle stał na stanowisku, że dla heroizmu wartości moralne są ważniejsze niż intelektualne lub fizyczne. Nie wchodząc w samą istotę sporu filozoficznego, można stwierdzić, że wobec mnogości jednostek wybitnych w mikroświecie (przynajmniej w ich własnym mniemaniu), również ich powinny dotyczyć zasady. Wybitność nie może oznaczać aspołeczności.

Makiaweliczna dyplomacja

Makiawelizm stał się symbolem immoralizmu, choć de facto jest rzetelnym opisem politycznej rzeczywistości. Wiele zasad "Księcia" można z pozytywnym skutkiem stosować w mikroświecie. Jednak mianem makiawelicznej dyplomacji chciałbym określić częste działania polegające na celu wykorzystywanie innych państw do wzrostu własnej aktywności, a przede wszystkim destabilizowanie ich i podsycanie wewnętrznych sporów w celu "podebrania" obywateli. Jest to oczywisty przykład złamania etyki w polityce zagranicznej, bo i taka istnieje i jest powszechnie odczuwalna, choć wielu cynicznie głosu amoralność polityki.

Moralność wielopiętrowa

Chciałbym podzielić się z Państwem interesującą koncepcją moralności wielopiętrowej. Pierwszym piętrem, fundamentem jest moralność uniwersalna. Można do niej podejść dwojako. Albo jest to moralność dotycząca wszystkich mikronautów, albo jest to moralność wykraczająca poza mikroświat, zasady realne, obowiązujące wśród wszystkich ludzi, więc również w naszym uniwersum. Drugim piętrem jest moralność grupowa, a więc zasady obowiązujące w poszczególnych państwach i kręgach kulturowych. To co jest normalne w Wandystanie, może być trudne do przyjęcia w Bialenii i surowo zakazane w Sarmacji. Na kolejnym szczeblu znajduje się już moralność indywidualna, pojęcie bliskie sumieniu, kształtująca się poprzez własne doświadczenia i refleksje.

Podsumowując, nie podejmuję się choćby próby stworzenia systemu etycznego powszechnie obowiązującego w całym naszym uniwersum. Celem powyższego wykładu było jedynie wprowadzenie tego problemu do obiegu naukowego oraz zarysowanie kilku kwestii, które uznałem za interesujące. Dziękuję za uwagę i zapraszam do dyskusji. Przypominam ponownie, że do końca miesiąca można wysyłać artykuły do "Acta Microsophica". Na Uniwersytecie Rotryjskim opublikowałem skrót z dotychczasowych wykładów, mogą się Państwo z nim zapoznać w ramach powtórzenia materiału.
prof. zw. dr hab. dhc. Andrzej Swarzewski,
Rektor Uniwersytetu Bialeńskiego,
Dziekan Wydziału Mikrozofii i Nauk Politycznych Uniwersytetu Królewskiego w Dreamopolis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instytut Mikrozofii Ogólnej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości