Wykład 9. Przypisy i bibliografia.

Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 390
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Wykład 9. Przypisy i bibliografia.

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Szanowni Państwo,

Dziś będę przemawiał krótko, bo chcę skonsultować się z Państwem w ważnej kwestii odnośnie technicznej strony mikrozofii. Jutro "Acta Microsophica", a za tydzień już normalny wykład, liczę więc na wybaczenie.

Każda szanująca się nauka ma określony system tworzenia przypisów i bibliografii. Różnice pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami, a nawet pomiędzy tymi samymi dyscyplinami w różnych krajach bywają znaczące. Mikrozofia powinna opracować swój system, dostosowany do okoliczności w których przyszło nam rozwijać naukę. Po pierwsze, naszą naukę będziemy rozwijać wyłącznie w Internecie. Po drugie, ze względu na ograniczenia czasowe nasze prace nie będą osiągać większych rozmiarów, a więc i liczba prac do których będziemy się odnosić nie osiągnie imponujących rozmiarów. Niestety nikt nigdy nie będzie zawodowym mikrozofem, co nie zmienia jednak faktu, iż powinniśmy dążyć do osiągnięcia profesjonalizmu. Mikrozofia nie jest wyłącznie moim projektem, więc jedynie przedstawię swoją propozycję. Zależy mi na tym, aby twórcy i czytelnicy w jakiś sposób się do niej ustosunkowali. Zależy mi na prostocie oraz czytelności.


Chciałbym, by przypis umieszczany był w tekście, zaraz za fragmentem do którego się odnosi, w nawiasie i zawierał inicjał imienia i nazwisko oraz tytuł cytowanej pracy wraz z linkiem. W przypadku, gdyby powoływano się na realną pracę naukową, niedostępną cyfrowo, link oczywiście nie byłby wymagany. Gdyby zaś tytuł był zbyt długi, byłaby możliwość jego skrócenia, ale pod warunkiem zachowania czytelności. W bibliografii natomiast umieszczalibyśmy nazwisko i imię autor, tytuł pracy i link (jeśli to możliwe) wraz z datą i miejscem publikacji, a w przypadku publikacji realnej lub pdf-owej też numery stron. W przypadku umieszczenia tekstów w czasopiśmie lub publikacji zbiorowej, jej tytuł powinien znajdować się w cudzysłowie po tytule pracy.

Już jutro opublikowany zostanie drugi numer „Acta Microsophica”, jeszcze bez ustandaryzowanych przypisów i bibliografii. Korzystając z okazji zachęcam już teraz do zapoznania się z czasopismem. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w dyskusji pod dzisiejszym wykładem. Każda uwaga i sugestia jest mile widziana. Opracujmy wspólnie mikrozoficzny system przypisów i bibliografii, który będzie stosowany również w mikronacyjnych pracach z innych dziedzin.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 390
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Wykład 9. Przypisy i bibliografia.

Post autor: Andrzej P Ordynski »

W Bialenii pojawiła się pierwsza propozycja: http://spolecznosc.bialenia.org.pl/show ... 0#pid10280
Wciąż czekam na Państwa sugestie, to ważne.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Wykład 9. Przypisy i bibliografia.

Post autor: Maciej II »

Ja tam przywykłem do takich przypisów:

https://www.jura.uni-frankfurt.de/60481 ... 02_WEB.pdf
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instytut Mikrozofii Ogólnej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości