Przysięga obywatelska

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Maciej II »

Stanisław Dmowski pisze: 19 sie 2020, 09:25 Mogłoby się wydawać, że Królestwo powoli zaczyna się budzić, powoli zaczyna wstawać, wspomagane niespodziewanymi powrotami i wytężoną pracą tych, którzy pozostali i dorzucali węgielków do tlącego się płomienia Dreamlandu i nagle takie coś, błahostka przez którą tracimy obywatela...
Można powiedzieć, że w kwestii błahostek, prowadzących do rantów, uczyłem się od najlepszych. :)
viewtopic.php?f=707&t=10699&p=79022&hil ... and#p79022
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Alfred »

الوـس pisze: 19 sie 2020, 20:48 O tym fakcie wypadałoby poinformować i wskazać przyczynę ;-)
Przecież to tylko kolejny z misiowych sofizmatów, coś w stylu „co król rozstrzygnie, jest sprawiedliwe”. Wiadomo, że nie na tym polega pozostawienie pisma bez rozpoznania. Skądinąd zabawne by było, gdyby realowe urzędy pisma zawierające braki formalne wrzucały do śmieci albo wpuszczały do niszczarki.
الوـس pisze: 19 sie 2020, 20:48 Procedury zapasowej na wypadek nieobecności Pierwszego Ministra brak.
Z pewnym zażenowaniem zauważyłem, że zapomniałem uwzględnić w statucie rządu funkcji wicepremiera, chociaż akurat w obecnej sytuacji i tak nic by to nie pomogło. Natomiast dostępnym środkiem zaradczym pozostaje rozwiązanie rządu. Co do zarzutu strzelania z armaty do wróbla, trzeba zauważyć, że rząd, który wykłada się na najprostszych sprawach, raczej nie realizuje też żadnych większych projektów.

Sztywność tego rozwiązania wynika stąd, że chciałem uniknąć odpowiedzialności Korony za każde posunięcie (czy zaniechanie) konkretnego rządu. Nie ma ona więc drugiej kierownicy, ale może zaciągnąc hamulec ręczny. Być może jednak w obecnych warunkach wskazany byłby jakiś mechanizm czasowego przelewania kompetencji rządowych na monarchę — za zgodą parlamentu.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Chamberlain »

Maciej II pisze: 19 sie 2020, 21:37 Co do zarzutów o brak sensu parlamentaryzmu dreamlandzkiego i przyczyny bolesnych miesięcy pracy rządowej JKW Alfreda, to nie zamierzam także przepraszać za to, że nie zgadzałem się i dalej nie zgadzam, ze wszystkimi postulatami frakcji alfrediańskiej.
Nie ma żadnych postulatów frakcji alfrediańskiej. Nie ma nawet frakcji alfrediańskiej. Nikt również nie oczekuje przeprosin - najpierw trzeba byłoby w ogóle zrozumieć swój błąd. Jest za to stanowcze żądanie, by Wasza Królewska Mość przestał łamać Konstytucję i ustawy przyjęte przez wspólnotę. Prościej się już nie da. Kolejny taki numer i rozstajemy się w drodze procedury impeachmentu. Dość błazenady.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Maciej II »

Chamberlain pisze: 20 sie 2020, 11:11
Maciej II pisze: 19 sie 2020, 21:37 Co do zarzutów o brak sensu parlamentaryzmu dreamlandzkiego i przyczyny bolesnych miesięcy pracy rządowej JKW Alfreda, to nie zamierzam także przepraszać za to, że nie zgadzałem się i dalej nie zgadzam, ze wszystkimi postulatami frakcji alfrediańskiej.
Nie ma żadnych postulatów frakcji alfrediańskiej. Nie ma nawet frakcji alfrediańskiej. Nikt również nie oczekuje przeprosin - najpierw trzeba byłoby w ogóle zrozumieć swój błąd. Jest za to stanowcze żądanie, by Wasza Królewska Mość przestał łamać Konstytucję i ustawy przyjęte przez wspólnotę. Prościej się już nie da. Kolejny taki numer i rozstajemy się w drodze procedury impeachmentu. Dość błazenady.
Obecnie już nie, natomiast ja mówię o przyczynach odejścia JKW Alfreda, a więc konkretnie mówiąc - w czasie przeszłym.

Tak jak już mówiłem, mi to lotto, nie złamałem nigdy konstytucji, ani nie nadwyrężyłem zaufania do urzędu w imieniu własnych, partykluarnych interesów, a w momencie gdy powstanie prosty i szybki mechanizm, który zabezpiecza podstawowe funkcje działania państwa - nie będący przy okazji jakimś, za przeproszeniem, wydumanym alfredyzmem prawnym z którego summa summarum więcej szkody niż pożytku, tak nie będzie potrzeby naruszania świętego żwirku Konstytucyjnego.

Pańskie groźby sugerują, jakoby Korona Dreamlandzka była czymś więcej niż tylko dopięciem chomąta do wozu pełnego frustratów w imię ideału 22. lat nieprzerwanej tradycji i własnej, dość nikłej, z tego satysfakcji, proszę się więc nie ośmieszać takimi deklaracjami.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Chamberlain »

Maciej II pisze: 20 sie 2020, 14:55 Pańskie groźby sugerują, jakoby Korona Dreamlandzka była czymś więcej niż tylko dopięciem chomąta do wozu pełnego frustratów
To dość masochistyczne wyznanie. Chyba jednak nie pomaga w sprawowaniu urzędu?

Nieco podniosła nam się tu temperatura dyskusji, ale naprawdę nie życzę WKM źle. Proszę wykorzystać ostatnie (?) dni regencji na przemyślenie tego i owego, zanim WKM zafunduje sobie prawdziwy meltdown i przekroczy linię bez odwrotu.

Uruchomienie procedury złożenia z tronu w wyniku kolejnego przypadku pogwałcenia przez Koronę konstytucji – na co kilka postów wyżej zwrócił uwagę JKW Alfred – i obowiązujących ustaw nie jest „groźbą”, tylko prostą implikacją.

Nie ma przy tym znaczenia, czy Korona – w osobie WKM lub Regenta – łamie Konstytucję w imię własnego interesu czy w imię realizacji pozaprawnej utopii „dobrego państwa”, które w dwóch znanych mi przypadkach (wybór premiera z pominięciem parlamentu w lipcu i nadanie obywatelstwa z pominięciem rządu w sierpniu) kosztowały nas trochę za dużo, a wygląda na to, że rachunek strat nie jest jeszcze zamknięty.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Maciej II »

Chamberlain pisze: 20 sie 2020, 16:49 To dość masochistyczne wyznanie. Chyba jednak nie pomaga w sprawowaniu urzędu?
Oczywiście, że nie pomaga, ale ja wychodzę z założenia, że naszej wątłej społeczności nie stać na sprawienie mi luksusu przekazania sensownie działającego państwa na ręce Monarchy, który będzie miał nieco szersze pole do popisu niż wybór między oddaniem się Sarmacji i zamknięciem interesu. Liczę, że działalność osób takich jak Wasza Ekscelencja mi taką decyzję umożliwi.

Chamberlain pisze: 20 sie 2020, 16:49 Nieco podniosła nam się tu temperatura dyskusji, ale naprawdę nie życzę WKM źle. Proszę wykorzystać ostatnie (?) dni regencji na przemyślenie tego i owego, zanim WKM zafunduje sobie prawdziwy meltdown i przekroczy linię bez odwrotu.

Uruchomienie procedury złożenia z tronu w wyniku kolejnego przypadku pogwałcenia przez Koronę konstytucji – na co kilka postów wyżej zwrócił uwagę JKW Alfred – i obowiązujących ustaw nie jest „groźbą”, tylko prostą implikacją.

Nie ma przy tym znaczenia, czy Korona – w osobie WKM lub Regenta – łamie Konstytucję w imię własnego interesu czy w imię realizacji pozaprawnej utopii „dobrego państwa”, które w dwóch znanych mi przypadkach (wybór premiera z pominięciem parlamentu w lipcu i nadanie obywatelstwa z pominięciem rządu w sierpniu) kosztowały nas trochę za dużo, a wygląda na to, że rachunek strat nie jest jeszcze zamknięty.
Ja również z pewnym smutkiem, przyjąłbym decyzję o całkowitej rezygnacji WE z uczestnictwa w życiu Dreamlandu.

Zamiast wymuszania działania państwowego za pośrednictwem większych lub mniejszych deliktów konstytucyjnych, dużo większy sens widziałbym w zrealizowaniu systemu prawnego Dreamlandu na zasadzie postawienia na działające państwo wirtualne, będące szkieletem dla aktywności obywatelskiej w naszych, mikronacyjnych realiach - co niekoniecznie oznacza, że musi to być państwo budowane w całości na wzór wybranego systemu realnego.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Karolina Aleksandra »

W sumie to ciekawe, że minęło już kilka dni dyskusji, wszyscy skrytykowali ten rzekomo zbyt biurokratyczny system JKW Alfreda, a nikt nie złożył stosownego aktu prawnego, który by ten system zmienił, ani nawet nie zadeklarował, że to zrobi. Z wypowiedzi wynika, że sprawa jest prosta – system należy po prostu uprościć. Wynika też również, że najwyższe władze państwowe nie popierają obecnego systemu, więc teoretycznie nic nie stoi na drodze do zmian.

Ciekawe.

(—) Karolina Aleksandra
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: RIIF »

Gdybym choćby w minimalnym stopniu przewidział, że mój "powrót" oraz wniosek o odzyskanie obywatelstwa przyniesie taki kryzys... to bym sobie darował. Nie tego się spodziewałem, nie tego oczekiwałem. Nie wskazuję tu nikogo personalnie, nie o to chodzi. Chore jest państwo, nie ludzie je tworzący. Chore są procedury i wiążące nas prawa.

Dyskusja, owszem, ważna, chociaż szkoda, że akurat w tym wątku, przy tej okazji. Skłaniam się ku refleksji, iż należałoby zaorać cały (CAŁY!!!) dorobek prawny Królestwa. I dokonać jego ponownego otwarcia w zupełnie nowej rzeczywistości, w jakiej się znajdujemy. Budować od najniższego fundamentu. Odejść od Konstytucji w formie w jakiej ją znamy. Pójść w kierunku ustaw konstytucyjnych, które regulują poszczególne aspekty (w hierarchii ważności):
  1. ustrój administracyjny
  2. prawa, wolności i obowiązki obywateli i mieszkańców
  3. ustrój prawny (rozumiany jako najważniejszy szkielet reguł)
  4. ustrój władz
Tylko wtedy będziemy w stanie w odpowiedni sposób ułożyć państwo na nowo. Dlaczego taka hierarchia ważności? Dlatego, że musimy sobie po pierwsze zdać sprawę jak wygląda dziś nasze państwo. Nie ma w nim więc miejsca na samorządy (jest nas za mało), nie ma miejsca na rozbijanie działań. Gdy zdamy sobie z tego sprawę i to usankcjonujemy, możemy mówić o tym co możemy my, obywatele, i co mogą Ci z nas, którzy obywatelstwa nie mają. Ideą przewodnią powinno być wykrzesanie z nas jak najwięcej - a zatem skrępowanie nas jak najmniej. Gdy to ułożymy, należy skodyfikować reguły - odejść od zbytniego przeregulowania, robić i pisać prawo proste, przyjazne i zrozumiałe dla wszystkich, nie tylko dla tych z nas, dla których prawo jest fetyszem. Tylko wówczas możemy usiąść i zastanowić się jak powinny wyglądać władze (tu skłaniam się osobiście ku uproszczeniu mechanizmów i pożenieniu monarchii z ustrojem republikańskim w duchu demokracji amerykańskiej (mówię o szczeblu federalnym czyli ustroju, w którym role głowy państwa i szefa rządu są zjednoczone w jednym urzędzie).

Królestwo, mimo, iż istnieje 22 lata, nie jest tym samym państwem, którym było choćby 5 lat temu. Jest nas znacznie mniej. Jesteśmy w permanentnym kryzysie informatycznym (strona nadal straszy), nasze działania ograniczają się do okładania się na forum, wszystko inne w zasadzie leży. Nie możemy, chcąc dążyć do przetrwania Królestwa, oglądać się na tradycję prawną, bo to nie zda egzaminu. To już nie kotwica, a balast, który może nas zwyczajnie zatopić. Pamiętajmy o pięknych tradycjach wolności myśli, dyskusji, rozwoju tolerancji i nauki. Ale orajmy prawny ugór.

Obiecałem sobie się nie mieszać, Wam zapowiedziałem, że urzędy mnie nie interesują. Podtrzymuję to. Ale jeśli będzie wola ku zmianie, to jestem gotów wejść do Parlamentu po to by zmiany te usankcjonować. W innym przypadku sensu wchodzenia do PK nie widzę.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Alfred »

Karolina Aleksandra pisze: 20 sie 2020, 19:09 W sumie to ciekawe, że minęło już kilka dni dyskusji, wszyscy skrytykowali ten rzekomo zbyt biurokratyczny system JKW Alfreda, a nikt nie złożył stosownego aktu prawnego, który by ten system zmienił, ani nawet nie zadeklarował, że to zrobi. Z wypowiedzi wynika, że sprawa jest prosta – system należy po prostu uprościć. Wynika też również, że najwyższe władze państwowe nie popierają obecnego systemu, więc teoretycznie nic nie stoi na drodze do zmian.

Ciekawe.
Nie ma w tym nic zaskakującego. „Biurokratyczne procedury”, „skomplikowane prawo” to typowe motywy w wywodach mających uzasadnić brak naganności naruszenia wspólnych reguł gry. Tak samo używa się na przykład argumentu z braku doświadczenia. To wszystko skłania do przebaczenia. Procedura z ustawy o obywatelstwie nie jest skomplikowana. Mogłaby ulec kilku punktowym uproszczeniom dla jeszcze większej wygody, ale i tak jest łatwa do przeprowadzenia. Władze sarmackie radzą sobie z tym regularnie, nie powodując przy okazji kryzysów konstytucyjnych.

Problem nie wynika też z braku odpowiednich procedur rezerwowych. Jest taka procedura: rozwiązanie rządu. Premier Baxter jak zaczął, tak i skończył: dostał się na fotel premiera z naruszeniem prawa po tym, jak zaniedbał rozpoczęcie prostej procedury wyborczej, a opuszcza go po tym, jak został zastąpiony z naruszeniem prawa, gdyż zaniedbał rozpoczęcie prostej procedury administracyjnej. Szkoda, bo jeszcze niedawno kompetentnie pełnił obowiązki marszałka parlamentu. Ktoś mu zrobił krzywdę, wystawiając go na trudne stanowisko w marniutkiej formie.

Witt, zanim został złośliwym trollem, miał rację, gdy mówił, że Korona nie może być niejako domyślnym organem państwa, przejmując kolejno kompetencje ośrodków władzy, których aktywność wygasa. W naszych warunkach król obdarzony prawem zastępowania rządu byłby niepowstrzymanym potworem. Stanowiłby prawo, wykonywał je i sprawował wymiar sprawiedliwości. Założenie konstytucyjne jest takie, że nie steruje on państwem, tylko wymienia sternika, gdy ów zasłabnie na służbie. Założenie to nie jest należycie realizowane.

Poza tym zaś zaproponowanie własnej ustawy wymagałoby, po pierwsze, podjęcia jakiegoś wysiłku intelektualnego, po drugie, przekreślałoby możliwość zwalania wszelkich problemów na „alfredyzmy prawne” i urządzania przy każdej dogodnej okazji miniaturowego stanu wyjątkowego. Problem ten dotknął w realu sanację, która tak długo gwałciła konstytucję marcową — jako złe prawo — że nie była w stanie się przystosować także do przestrzegania własnej, dobrej konstytucji kwietniowej. Model państwa prerogatywnego jest po prostu wygodniejszy.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Chamberlain »

RIIF pisze: 21 sie 2020, 08:40 Chore jest państwo, nie ludzie je tworzący. Chore są procedury i wiążące nas prawa.
Zgodnie z art. 16 obowiązującej od czerwca Ustawy o obywatelstwie królowie seniorzy niebędący obywatelami nabywają obywatelstwo z mocy samego prawa, bez potrzeby składania przysięgi obywatelskiej.

Innymi słowy - WKW w ogóle nie musiał składać tego wniosku.

Źródłem problemu nie jest "chore prawo", które w tym i paru innych przypadkach idzie nam naprawdę na rękę, tylko jego nieznajomość. W odpowiednim momencie ustawy nie przeczytał ani Premier, ani Korona, która zdecydowała się na interwencję mającą sprawę "przyspieszyć". Sama debata nad projektem tej ustawy wyglądała tak.

Wasza Królewska Wysokość proponuje, by "zaorać cały dorobek prawny Królestwa". Proponuję go najpierw wnikliwie przeczytać, bo to, co WKW - czy ktokolwiek z nas - mógłby Królestwu zaoferować, to powtórzenie 90% obecnie obowiązujących regulacji, które są jedynie szumem tła. Różnicę robi 10% reszty - i tu jest ogromne pole do zmiany. Ale tu nie trzeba buldożera (tj. całkowicie nowego systemu prawnego), lecz kilofa (tj. nowelizacji Konstytucji) i 2-3 osób, które podejdą do sprawy na serio.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: RIIF »

Chamberlain pisze: 21 sie 2020, 11:49 Wasza Królewska Wysokość proponuje, by "zaorać cały dorobek prawny Królestwa". Proponuję go najpierw wnikliwie przeczytać, bo to, co WKW - czy ktokolwiek z nas - mógłby Królestwu zaoferować, to powtórzenie 90% obecnie obowiązujących regulacji, które są jedynie szumem tła. Różnicę robi 10% reszty - i tu jest ogromne pole do zmiany. Ale tu nie trzeba buldożera (tj. całkowicie nowego systemu prawnego), lecz kilofa (tj. nowelizacji Konstytucji) i 2-3 osób, które podejdą do sprawy na serio.
Można mieć takie wrażenie. Ale doskonały przykład - czy wiemy co powoduje, że nie znamy własnego prawa? Na własnym przykładzie: niekiedy mnie mdli na samą myśl, że mam szukać konkretnych przepisów; gdy mnie nie mdli i biorę się za to, dostaję szału wyszukując; gdy szał minie dostaję piany zastanawiając się co jest aktualne... i co w zasadzie obowiązuje.

Więc ok. Nie róbmy orki na ugorze, bawmy się w rzeźbę z kamienia... ale zacznijmy od fundamentu -> czytelnego systemu mającego wszystkie przepisy zaktualizowane, powiązane, wyszukiwalne po hasłach itd. Od tego zaczyna się edukacja. Potem zajmijmy się upraszczaniem i oczyszczaniem prawa ze zbędnych form i formuł. Prawo ma być dla ludzi.

I mówię - jeśli prawo ma pozostać tym elementem, którym nacieramy swe kutasy śliniąc się do rozkładówki pełnej paragrafów to ja wysiadam. Nie moja bajka.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Alfred »

RIIF pisze: 21 sie 2020, 12:49 [...] gdy szał minie dostaję piany zastanawiając się co jest aktualne... i co w zasadzie obowiązuje.
viewtopic.php?f=23&t=11429
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Maciej II »

Myślę, że w tym przypadku jest to po prostu szara rzeczywistość, nie jest żadnym novum, że WKW tworzy przepisy prawne, które nie mają sensu w warunkach mikronacyjnych, jeżeli ja czy regent jesteśmy tutaj nieobiektywni, to wystarczy zapytać za oceanem o art. 23 Konstytucji.

Ponownie, JE Baxter miał sporo siły w trakcie powołania, chciał zrobić coś fajnego, no więc myślę, że w tym sensie, wykonał WKW świetną robotę.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Alfred »

Maciej II pisze: 21 sie 2020, 13:30 Ponownie, JE Baxter miał sporo siły w trakcie powołania, chciał zrobić coś fajnego, no więc myślę, że w tym sensie, wykonał WKW świetną robotę.
Z pewnością. Tyle miał siły, że nie dał rady sam sobie zorganizować wyborów na premiera, w których mógłby wystartować. Musiał go Król podsadzić na stołek, potykając się przy okazji o własne nogi. Tyle miał entuzjazmu, że zaczął kadencję od zapowiedzi „warzywnej egzystencji, bez większej nadziei na lepsze jutro”. To jeszcze zanim ten przeklęty Alfred zaczął się upominać o jakieś tam przepisy i psuć nastrój.

Czy możemy już dać spokój z tymi opowieściami o cudach, jakie by tu się działy, gdyby nie wichrzyciele i malkontenci? Kiedy podniosłem swoje wątpliwości co do powołania rządu, napisałem do byłego premiera prywatną wiadomość. Wyjaśniłem, że nie chodzi mi o opozycję wobec jego rządu, tylko o zachowanie praworządności i dreamlandzkiej demokracji. Wskazałem także, że z powodzeniem mógłby zacząć działać na prawach rządu tymczasowego i nie roszczę sobie żadnych pretensji do dalszego pozostawania na stanowisku.

Premier nie był łaskaw mi odpisać. Przez następny miesiąc robił to, co obiecał: zapewniał warzywną egzystencję.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Chamberlain »

Maciej II pisze: 21 sie 2020, 13:30 jeżeli ja czy regent jesteśmy tutaj nieobiektywni, to wystarczy zapytać za oceanem o art. 23 Konstytucji.
Nie jestem pewien, czy nadążam, więc prosiłbym o dodatkowe wyjaśnienia. "Za oceanem"? "Artykuł 23"?

Dreamlandzka konstytucja ma tylko 7 artykułów. Z kolei art. 23 Konstytucji RP stanowi, że "postawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne". Więc chyba też nie to.

Chodziło może o paragraf 22, będący tytułem znanej powieści?
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Chamberlain »

RIIF pisze: 21 sie 2020, 12:49 I mówię - jeśli prawo ma pozostać tym elementem, którym nacieramy swe kutasy
Nie. Nie nacieramy kutasów prawem. Możemy to sobie nawet wpisać do preambuły.

Reforma prawa to jedynie element większej układanki. W założeniu ma uwolnić zablokowaną energię (wybory powszechne!). Kluczem jest odbudowa polityki i łowienie nowych obywateli.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Maciej II »

Chamberlain pisze: 21 sie 2020, 15:03
Maciej II pisze: 21 sie 2020, 13:30 jeżeli ja czy regent jesteśmy tutaj nieobiektywni, to wystarczy zapytać za oceanem o art. 23 Konstytucji.
Nie jestem pewien, czy nadążam, więc prosiłbym o dodatkowe wyjaśnienia. "Za oceanem"? "Artykuł 23"?

Dreamlandzka konstytucja ma tylko 7 artykułów. Z kolei art. 23 Konstytucji RP stanowi, że "postawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne". Więc chyba też nie to.

Chodziło może o paragraf 22, będący tytułem znanej powieści?
Hmm, chodziło mi oczywiście o Konstytucję drugiej ojczyzny JKW Alfreda, Księstwa Sarmacji.
Art. 23. [Referendum Konstytucyjne]

1. Książę niezwłocznie zarządza referendum w sprawie zmiany Konstytucji:
1. dokonanej przez Sejm w drodze ustawy, przed jej podpisaniem, chyba, że została ona przyjęta większością co najmniej czterech piątych głosów liczby posłów;
2. dokonanej przez Sejm w drodze ustawy przyjętej większością co najmniej czterech piątych głosów liczby posłów, na złożony w ciągu tygodnia od ogłoszenia ustawy wniosek przedstawiciela grupy obywateli w liczbie stanowiącej co najmniej trzecią część liczby obywateli głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu lub czwartą część liczby obywateli;
3. dokonanej przez Sejm w drodze ustawy, jeżeli ustanawia ona, zmienia lub uchyla przepis Konstytucji dotyczący prowincji, na wniosek co najmniej połowy prowincji złożony w ciągu dwóch tygodni od dnia ogłoszenia ustawy;
w przypadku, o którym mowa w art. 47 ust. 2.
2. Jeżeli we wniosku o przeprowadzenie referendum nad obowiązywaniem ustawy lub jedynie niektórych jej przepisów, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, zostało zawarte żądanie zawieszenia mocy obowiązującej tych norm, a — w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 — za wnioskiem o przeprowadzenie referendum opowiedziały się co najmniej dwie piąte obywateli sarmackich z chwili złożenia wniosku, do czasu ogłoszenia wyników referendum moc obowiązująca przepisów, których dotyczy żądanie, ulega zawieszeniu.
Obrazek

No i był jeszcze Artykuł 47.
Art. 47. [Konstytucyjna inicjatywa ustawodawcza obywateli]

1. Przedstawiciel grupy obywateli w liczbie stanowiącej co najmniej trzecią część liczby obywateli głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu lub czwartą część liczby obywateli może przedłożyć Sejmowi projekt ustawy o zmianie Konstytucji (obywatelski projekt ustawy konstytucyjnej).
2. Jeżeli Sejm odrzuci obywatelski projekt ustawy konstytucyjnej albo przyjmie go w brzmieniu innym, niż oryginalnie mu przedłożone — z ewentualnymi autopoprawkami projektodawcy i poprawkami redakcyjnymi — na złożony w ciągu tygodnia od przyjęcia ustawy wniosek projektodawcy zarządza się w tej sprawie referendum.
3. Referendum, o którym mowa w ust. 2, rozstrzyga o:
1. przyjęciu albo odrzuceniu poszczególnych poprawek — innych niż autopoprawki projektodawcy i poprawki redakcyjne — wprowadzonych do obywatelskiego projektu ustawy konstytucyjnej, jeżeli Sejm go przyjął;
2. przyjęciu obywatelskiego projektu ustawy konstytucyjnej, jeżeli Sejm go odrzucił.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, Marszałek Sejmu przekazuje uchwaloną ustawę o zmianie Konstytucji do podpisu Księciu dopiero po bezskutecznym upływie terminu złożenia wniosku o zarządzenie referendum.
Obrazek

Jak to pewien Sarmata zgrabnie ujął, propozycją tytułu pracy doktorskiej: "Pseudożargon prawniczy jako determinant bezsilności legislacyjnej na przykładzie art. 47 Konstytucji".
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Chamberlain »

Imponująca teczka! Wasza Królewska Mość jest psychofanem mojego Papy?
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Maciej II »

JKW Alfred powiedział, że przemawia przeze mnie nieobiektywność, a ja przypomniałem sobie o dawnej wypowiedzi kogoś niezależnego, która przedstawiała podobny pogląd na sprawę. Umówmy się, że są też w mirko takie tematy z rolą wiecznego evergreena i to jest jeden z nich. Tym bardziej, argumentum ad personam conajmniej niesprawiedliwy.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Przysięga obywatelska

Post autor: Chamberlain »

Na załączonym screenie dostrzegłem dziwną rzecz. Mój Papa jest "więźniem jego Książęcej Mości"?
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości