[SARMACJA] Intrygujące wieści

Miejsce informacji na tematy zagraniczne z innych mikronacji.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

[SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Maciej II »

Szanowni,

Postanowiłem przerwać mój urlop wypoczynkowy, aby podrzucić Wam prawdziwą gratkę, liczę że się nie zawiedziecie.

https://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/12259/0
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Stanisław Dmowski »

Ktoś opisze co tam się stało?
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Maciej II »

Syndykat Hippogriffów, znany głównie z frakcji sarmackiej i rotryjskiej, manipulował przy wyborach.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że szykuje się abdykacja Księcia i rozbicie samego rodu.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Chamberlain »

Stanisław Dmowski pisze: 28 lip 2020, 08:17 Ktoś opisze co tam się stało?
Właściwie niewiele. Prokuratura oskarża księcia o prowadzeniu agitacji wyborczej oraz ujawnienie osobie niepowołanej niejawnych treści znajdujących się w bazach danych Księstwa Sarmacji.

Przejrzałek skany z zapisem przeschłuchań. Wygląda to tak: agitacja wyborcza prowadzona przez księcia miała miejsce na discrodowym kanale #tajny-ogólniak znajdującym się na serwerze Domu von Hippogriff. Tam też książę publikował cząstkowe wyniki w odniesieniu do trójki kandydatów. Namawiał do oddawania głosów na niejaką Olę Chojnacką von Hippogriff (która się do nowego Sejmu dostała) oraz Kubę Hogh-Sedrovskego (który się nie dostał). Przesłuchiwany przez prefekta książę zeznał, że nie ujawniał, kto ile głosów dostał, na kogo głosował, nie ingerował też na przebieg głosowania w systemie informatycznym. Póki co nie ma dowodów, że było inaczej.

Podsumowując: na zamkniętym kanale rodowym książę namawiał członków swojej rodziny do głosowania na innego członka swojej rodziny i wspomnianego Kubę H-S, który się jednak nie dostał.

Bez większego trudu prokurator udowodni Księciu ujawnienie częściowych wyników i naruszenie tajności głosowania, ale czy to jest powód do impeachmentu? Dla jego przeciwników – pewnie tak, ale oceniając sprawę na chłodno – trochę mało tego szlamu, zwłaszcza na tle ogólnych standardów mikronacyjnych. W Dreamlandzie takie historie określa się mianem „pierdoletów”.

Nie wiem, jak Filip I Gryf radzi sobie z codziennymi wyzwaniami, bo nie znam żadnej jego publicznej wypowiedzi, więc trudno mi powiedzieć, czy to jednorazowy blamaż czy może kolejna wpadka z długiej serii, która dopełniła czary goryczy. W tej historii książę nie odegrał jednak roli cynicznego machera, który wypaczył wynik wyborów (bo raczej nie wypaczył). Już przędzej urzędnika, który nie rozumie swojej roli. Kwestia pouczenia i zmiany prawa, by książę nie miał prawa zasiadać w komisji wyborczej.

Pytanie, czy Sarmaci nie będą jednak woleli zorganizować sobie małych igrzysk i zmienić księcia. To prezent dla tych wszystkich obywateli, którzy są znudzeni zanikiem tradycyjnej polityki. W sarmackim dziale Polityka króluje wątek „500 powodów do upicia się”, generalna atmosfera rozprężenia i wielotygodniowego sezonu ogórkowego, i choć trudno było mi to w to uwierzyć, jest tam jeszcze mniej twardego contentu niż u nas. Tam główny ruch generują prowincje – u nas prowincje zlikwidowano, a lenna ucichły.
Ostatnio zmieniony 28 lip 2020, 12:26 przez Chamberlain, łącznie zmieniany 1 raz.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
OlaChojnacka
Posty: 99
Rejestracja: 8 gru 2013, 21:10
NIM: 714447
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: OlaChojnacka »

Chamberlain pisze: 28 lip 2020, 12:15 niejaką Olę Chojnacką von Hippogriff
#nowitam
(-) mgr net Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Marcjan-Chojnacka

Kwestorka w Baridasie, Cesarzowa Tuolelenkki, Dziedziczka Tirecji, Arcyksiężna Egerloon, Diuczessa Jajeczka, Baronowa Sint Arco, Hrabina Litawy, Szlachetna Dama w Ardemii, Lady Admiralicji.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Aleksander »

Budzi mój niepokój sytuacja, w której okazałoby się, że ktokolwiek dopuścił się niezgodnego z prawem wpływania na wyniki wyborów. Jak się zdaje rzetelność procesu wyborczego jest jedną z podstaw dobrej zabawy mirkonautów, wszak na rzetelne przeprowadzenie tegoż się umawiali. Wierzę jednak, że sytuacja ta znajdzie swój szczęśliwy finał, zaś Sarmaci będą mogli w dalszym ciągu czerpać przyjemność z udziału w rozgrywce.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Maciej II »

Myślę, że problem nie rozbija się o samego Księcia, a raczej walkę między jego prywatnym rodem, a resztą społeczeństwa sarmackiego. Bo problemem jest nie tyle fakt, że dochodziło do przecieków wyborczych, co do tego, że przecieki te były ukierunkowane na zrobienie w konia "reszty" tj. kandydatów spoza obozu książęcego i zawłaszczenie sobie państwa przez Ród Hippogriffów. Ordynacja wyborcza w Sarmacji jasno faworyzuje zwycięzców wyborów i marginalizuje opozycję. Tj. opozycja nie ma najmniejszego nawet wpływu na działanie centrali w sytuacji, gdy sama nie wejdzie do Parlamentu. Przy wejściu do Parlamentu większości Hippogryffiej, co zresztą miało miejsce - 2 głosy teutońców i 3 von Hippogriffów, przede wszystkim dzięki temu, że na bieżąco wiadomo było na kogo oddać głos, całkiem niemała grupa wtajemniczonych, dawała głosy kandydatom z największymi szansami, tj. takim, którzy mieli już zbudowane poparcie niewtajemniczonych. Z takim rozkładem miejsc w parlamencie, powstało swoiste państwo w państwie z centrum wybudowanym wokół grupy #tajne-ogólne na Discordzie Hippogryfim. No i nie, z sytuacją w Dreamlandzie ma to niewiele wspólnego.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Bombina
Posty: 171
Rejestracja: 8 mar 2012, 00:07
NIM: 352373
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Bombina »

Ja dodam jeszcze od siebie o co w tym chodzi i na czym polega oszustwo.

W wyborach do Sejmu jest system SVT, który znany jest z tzw. "przepalania głosów", tj. osoby, które tak jak ja wchodzą z wysokim poparciem marnują głosy. Wszelkie sondaże wskazywały na to, że do Sejmu wejdą: 1) Wojciech Hergemon, 2) Taddeo Hippogriff (również oskarżony i przyłapany na machlojkach) 3) Joanna Izabela.

Pozostałe miejsca były niepewne. Korzystając z podglądu głosów Gryfy szybko ustaliły, kto z ich kandydatów zebrał głosy wolne i na nich zagłosowali tak żeby do Sejmu weszli. Tak oto zagwarantowano mandat Oli Hippogriff (gratuluję świetnego wyniku!) oraz Ramaelowi, który jedyny poczuł absmak i przekazał wszystkie informacje Prefekturze. Reszta - tj kilkanaście osób - waliła sobie w kółku konia do tego, że nam pokażą.

Kolejnym etapem oszustwa - który akurat im nie wyszedł - było ustalenie, że na 5, ostatnie miejsce do Sejmu wchodzi z minimalną przewagą Joanna Izabela. Stąd akcja głosowania na Kubę Sedrovskiego, który w minionej kadencji Sejmu małpował głosy za większością, więc byłby dla gryfów wygodniejszy.

Dobrowolnej abdykacji natomiast nie będzie, bo książę honoru nie ma. Jednocześnie wspiera go niejaki Michaś Elżbieta, który najeżdza po ramaelu. Gryfowie będą blokować wszystkie nasze ruchy, gdyż jak to ujął jeden z młodszych gryfów "jest mu wstyd, ale musi to sobie wszystko przekalkulować".

Jeżeli nie dojdzie do usunięcia Pana Filipa ze stolca książęcego to Teutonia najprawdpodbniej wystąpi z Sarmacji. Nie dlatego że chcemy się rozwodzić, tylko chcemy bawić się zgodnie z zasadami, a nie z bandą zakompleksionych gówniarzy.

Ot, cała fabuła na dzisiaj.
sir Wojciech desłetudo Bombina Maxima
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Chamberlain »

Maciej II pisze: 28 lip 2020, 15:58 No i nie, z sytuacją w Dreamlandzie ma to niewiele wspólnego.
Powiedziałbym nawet, że nie ma nic wspólnego - zaniechaliśmy przecież wyborów powszecych.

Co innego miałem na myśli, cytując Waszą Królewską Mość. Nie chcę jednak ściągać ponownie z urlopu, więc do dyskusji możem wrócić po zakończeniu regencji.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Chamberlain »

Bombina pisze: 28 lip 2020, 16:24 W wyborach do Sejmu jest system SVT, który znany jest z tzw. "przepalania głosów", tj. osoby, które tak jak ja wchodzą z wysokim poparciem marnują głosy. Wszelkie sondaże wskazywały na to, że do Sejmu wejdą: 1) Wojciech Hergemon, 2) Taddeo Hippogriff (również oskarżony i przyłapany na machlojkach) 3) Joanna Izabela.
Rozumiem, że chodzi o klasyczną wersję systemu pojedynczego głosu przechodniego? Zajrzałem do waszej ordynacji wyborczej – mój Papa byłby z was dumny – i widzę, że ten zacny wynalazek pożeniono z systemem głosów ważonych, w zależności od liczby posiadanych wsi lennych. Jeśli dodać do tego księcia jako przewodniczącego komisji wyborczej, co dzieje się z mocy prawa, to właściwie nie bardzo wiem, skąd ten krzyk. Nie rozważano zmiany tego stanu rzeczy? Pewnym patologiom można zapobiec systemowo, bez lękania się o uzciwość księcia. Tego i kolejnego.
Bombina pisze: 28 lip 2020, 16:24 Reszta - tj kilkanaście osób - waliła sobie w kółku konia do tego, że nam pokażą.
Ale patrząc na sprawę bez emocji insajdera, sam ród Gryfów, oceniany jako całość, zachował się jak racjonalnie kalkulująca partia polityczna, którą, wystawiając własnych kandydatów, de facto jest. W ramach logiki wyborczej miał wręcz obowiązek działać w taki sposób, by utrącić swojego rywala, odpowiednio lokując swoje głosy.

Szkoda, że finalnie źródełko poznania okazało się zatrute, bo mielibyśmy tu prawdziwy pokaz sprawnie działającej machiny partyjnej, w dodatku liczebniejszej od większości pozostałych przy życiu mikronacji. Gryfów jest chyba z dziesięcioro? To byłoby mniej więcej tyle, ilu mamy aktywnych Dreamlandczyków. Nie znam rozkładu sił na sarmackiej scenie politycznej i nie wiem, kto z kim i przeciw komu. Ale Pan wie. Zastanawiam się, czy przy relatywnie krótkiej liście kandydatów i pewnych prognozach opartych powiedzmy na sondach SOBOSu, o których Pan pisze, nie można było trafnie obstawić, bez zaglądania do bieżących wyników, że wspomniany Kuba Hogh-Sedrovski będzie głównym pretendentem do 5. miejsca i zarazem bezpośrednim rywalem Joanny Izabeli?
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Bombina
Posty: 171
Rejestracja: 8 mar 2012, 00:07
NIM: 352373
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Bombina »

Nie rozważano zmiany tego stanu rzeczy? Pewnym patologiom można zapobiec systemowo, bez lękania się o uzciwość księcia. Tego i kolejnego.
Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś te dane przechwyci. Trzeba by zrobić inny system w sensie infrastruktury. Inaczej zamiast Księcia będzie inny Gryf w KKW i co nam to zmieni? To jest raczej kwestia tego, że gra się bezczelnie wbrew regułom.
Zastanawiam się, czy przy relatywnie krótkiej liście kandydatów i pewnych prognozach opartych powiedzmy na sondach SOBOSu, o których Pan pisze, nie można było trafnie obstawić, bez zaglądania do bieżących wyników, że wspomniany Kuba Hogh-Sedrovski będzie głównym pretendentem do 5. miejsca i zarazem bezpośrednim rywalem Joanny Izabeli?
W mojej ocenie jest to niewykonalne. Dalsze miejsca wchodzą na styk - wszystko może się rozbić o głos jednej osoby. Przykładowo w ankiecie SOBOS rzeczony Kuba miał 1 głos, tak samo w głosowaniu w ramach debaty. Był wprawdzie na mojej prywatnej liście osób, które mogą wejść - ale ta lista była zbyt obszerna. Joanna Izabela miała natomiast w Sobosie 5 głosów.
sir Wojciech desłetudo Bombina Maxima
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 390
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Nie chwaląc się, już dawno przewidziałem konflikt Filipa Gryfa z sarmackim salonem. Jakkolwiek skończy się ta historia, tym razem pewnie jeszcze nie Nowym Początkiem, jestem szalenie dumny z Jego Książęcej Mości i Hippogriffów, że mieli odwagę podjąć się trudnego i ambitnego zadania budowy własnego, całkowicie niezależnego stronnictwa politycznego. Bez emeryckich protektorów, ale też bez paktowania z trollami (które zgubiło już niejedno stronnictwo Zmiany).
Filipie, walcz! Nie ma dokąd uciec!
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Bombina
Posty: 171
Rejestracja: 8 mar 2012, 00:07
NIM: 352373
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Bombina »

Andrzej Swarzewski pisze: 29 lip 2020, 22:10 jestem szalenie dumny z Jego Książęcej Mości i Hippogriffów, że mieli odwagę podjąć się trudnego i ambitnego zadania budowy własnego, całkowicie niezależnego stronnictwa politycznego. Bez emeryckich protektorów, ale też bez paktowania z trollami (które zgubiło już niejedno stronnictwo Zmiany).
Ekhm, pomijając już to, że każdy uważny obserwator się tego domyślał, ale i z opublikowanych rozmów wynika, że za sukcesem Gryfów stał Książę-Senior Michał Feliks. Także jednak nic nowego.
sir Wojciech desłetudo Bombina Maxima
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Maciej II »

Andrzej Swarzewski pisze: 29 lip 2020, 22:10 Nie chwaląc się, już dawno przewidziałem konflikt Filipa Gryfa z sarmackim salonem. Jakkolwiek skończy się ta historia, tym razem pewnie jeszcze nie Nowym Początkiem, jestem szalenie dumny z Jego Książęcej Mości i Hippogriffów, że mieli odwagę podjąć się trudnego i ambitnego zadania budowy własnego, całkowicie niezależnego stronnictwa politycznego. Bez emeryckich protektorów, ale też bez paktowania z trollami (które zgubiło już niejedno stronnictwo Zmiany).
Filipie, walcz! Nie ma dokąd uciec!
Na dobrą sprawę takie myślenie sprowadza Sarmację na tory Voxlandzkie. Czy Hippogriffami kieruje coś więcej niż chęć posiadania zaszczytów i zasiadania na stolcach? Nie sądzę. Brak im głębszej idei, co w przypadku bycia księciem, może być atutem, ale jeżeli budujemy stronnictwo i przejmujemy państwo - jest koniecznością. Bo co zrobić ze stolcem, gdy się go już posiądzie? Cytując Gastona:
Gaston de Senancour pisze: 21 gru 2016, 20:49 Walka o władzę (w rozumieniu: urzędów) nie ma sensu. Sens ma jedynie walka o rząd dusz.
Ród Hippogriffów jest sam w sobie - w warunkach mikronacyjnych - wydmuszką, w skład jego członków wchodzi 10 niezbyt wyraźnych twarzy, w większości bladych i nieokraszonych nawet zalążkiem szczeciny, brak tam kogoś z rzeczywistymi dokonaniami, brak tam mięsa.
Jako tą świetlistą latarnię, mamy Taddeo von Piccolominiego, który jest taki żadny, skacze z kwiatka na kwiatek i z tego co wyczytałem z jego wypowiedzi podczas debaty wyborczej, nawet nie bardzo wie, co obiecywać, vide jego wypowiedź o polityce monetarnej Księstwa, załamka, zwłaszcza, że robi to po prawie dwóch latach siedzenia w samej Sarmacji. To pewnie jest ten moment, gdzie mikronauta daje jeszcze oznaki pewnego zdebilnienia, ale za to wytracił swój pierwotny pęd do tworzenia czegoś nowatorskiego i myślenia poza schematami wykutymi przez długotrwałe siedzenie na specyficznym rodzaju forum dyskusyjnego.
Mieliśmy Grzegorza von Hippogriff-Czartoryskiego, merytorycznie było trochę lepiej, ale znowu - ogólniki, fajnizm, brak mięsa, chociaż Grzegorz ledwo wszedł w całą tą mikronacyjną kulturę, więc tu trochę nie dziwota.
Mieliśmy ramaela - który ostatecznie zdradził całą tą Hippogriffią rodzinkę.
Mamy Olę Chojnacką, co poniekąd kłóci się z twierdzeniem o braku emeryckich protektorów, a bardziej idzie w kierunku paktowania z trollami.

I nie, nie mówię, że Zielony Stoliczek przedstawia sobą jakąś większą ideę. Bo koniec końców, wszyscy obiecują fajnizm, ale nie widzę powodu do stawianie na dość ryzykowne kantowanie w wyborach, gdy stawką jest nie Nowy Początek, ale dopisanie sobie w podpisie kolejnego tytułu do kolekcji. Na dłuższą metę taka metoda ubicia sarmackiego salonu jest przedwczesna i odbije się jedynie na ogólnym poziomie jakości życia politycznego w Sarmacji, ale także w mikroświecie. Należy także zauważyć, że książę wcześniej poddał istotną dla siebie, zwłaszcza w tym momencie, walkę o prowincje, a teraz dodatkowo podzielił społeczeństwo na obóz, który pragnie jego końca i obóz, który będzie stał za nim murem. Ta nadmierna chciwość, będąca pierwszym powodem dla powstania obozu, teraz zwróci się z nawiązką - albo Książę abdykuje - i straci pozycję, którą pieczołowicie budował poprzez projekt - "ród Hippogriffów", albo wysiedzi i zaryzykuje złamanie gałęzi - poprzez mocno prawdopodobną utratę tych emerytów, którzy w dużej mierze odpowiadali za funkcjonowanie państwa w takiej formie, jaką znamy dzisiaj. Być może dojdzie nawet do rozwodu z nowoupodmiotowanymi krajami stowarzyszonymi, w co - z jednej strony - nie bardzo chce mi się wierzyć, ale z drugiej - znajduje się gdzieś na orbicie możliwości. W obydwu przypadkach, tuż za rogiem czycha na nas zguba, a motywem przewodnim pozostanie niesmak, natomiast sama Sarmacja jako twór mikronacyjny, wyjdzie z tego bratobójczego konfliktu osłabiona. Takie mnie przemyślenia naszły na leżaczku, gdzieś pośród słonecznych plaż Rodo, oczywiście w trakcie popijania białego ruska w biały dzień.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Stanisław Dmowski »

Andrzej Swarzewski pisze: 29 lip 2020, 22:10 Nie chwaląc się, już dawno przewidziałem konflikt Filipa Gryfa z sarmackim salonem. Jakkolwiek skończy się ta historia, tym razem pewnie jeszcze nie Nowym Początkiem, jestem szalenie dumny z Jego Książęcej Mości i Hippogriffów, że mieli odwagę podjąć się trudnego i ambitnego zadania budowy własnego, całkowicie niezależnego stronnictwa politycznego. Bez emeryckich protektorów, ale też bez paktowania z trollami (które zgubiło już niejedno stronnictwo Zmiany).
Filipie, walcz! Nie ma dokąd uciec!
No tylko, że jegomość sam się temu "salonowi" wystawił na widelec i głowa poleci. :)
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Chamberlain »

Maciej II pisze: 30 lip 2020, 01:40 Książę abdykuje - i straci pozycję, którą pieczołowicie budował poprzez projekt - "ród Hippogriffów", albo wysiedzi i zaryzykuje złamanie gałęzi(...) W obydwu przypadkach, tuż za rogiem czycha na nas zguba, a motywem przewodnim pozostanie niesmak, natomiast sama Sarmacja jako twór mikronacyjny, wyjdzie z tego bratobójczego konfliktu osłabiona

Może nie tyle abdykuje, co zostanie złożony z urzędu w wyniku referendum? Chyba istnieje taka możliwość?

Politycznie książę przegrał już wszystko, a kolejni Gryfowie deklarują "czasowe zawieszenia członkostwa w rodzie” (czym zatem różni się rodzina od partii, skoro można czasowo "zawiesić" własne nazwisko i wrócić do poprzedniego?). Możliwe jest już tylko działanie w trybie jednoosobowej kontrrewolucji i zasypywanie sądu trollerskimi aktami oskarżenia wobec swoich przeciwników („działania oskarżonych są wymierzone w moje zdrowie psychiczne” – to jest akurat bardzo dobre). Jest jednak kilka "ale", o czym może za chwilę.

Wasza Królewska Mość w równym stopniu imponuje znajomością realiów sarmackich, co zaskakuje skalą identyfikacji z tymi sprawami. Nie mogę nie zapytać – czy WKM w przeszłości działał lub wciąż dyskretnie działa w Księstwie?
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Chamberlain »

Maciej II pisze: 30 lip 2020, 01:40
Andrzej Swarzewski pisze: 29 lip 2020, 22:10 Filipie, walcz! Nie ma dokąd uciec!
Na dobrą sprawę takie myślenie sprowadza Sarmację na tory Voxlandzkie.
To może teraz nieco w kontrze, do tego, co powyżej. W ramach eksperymentu mentalnego pozwoliłem sobie na moment spróbować przyjąć perspektywę sarmackiego księcia. I widzę to tak.

W tej chwili Sarmacja jako całość zyskuje: statystyki skoczyły, wracają złaknieni wrażeń emeryci, do mikrofonu pchają się kolejni obywatele, a proporcje między quality contentem a typowym shitpostnigiem uległy zdecydowanej zmianie na korzyść tego pierwszego. Co jednak kluczowe, w świat idzie ogólnie krzepiący sygnał, że społeczeństwo jako całość wybroniło się przed pogwałceniem standardów, błyskawicznie złapało nieuczciwą władzę za rękę i już wyszło z tego starcia moralnie zwycięsko.

Ten moralny triumfalizm przeciwników Gryfów przybiera jednak postać zbiorowej histerii, a to już jest obrazek mało strawny. I teraz zasadnicza wątpliwosć.

Sięganie po straszak secesji, co stało się chyba jakąś modą, bije na głowę to, co zarzuca się sarmackiej Koronie i jest wielokrotnie bardziej szkodliwe dla państwa niż „agitacja polityczna na rzecz członków swojego rodu na zamkniętym kanale discorda przy wykorzystaniu danych z trwającego głosowania”. A to chyba umyka przeciwnikom księcia Filipa, którzy obrali kurs na zderzenie czołowe i rozbicie państwa na 2-3 podmioty. Szantażowanie secesją zamyka temat, a szantażystę wyklucza z kręgu poważnych dyskutantów. Jeśli pisać pozwy, to raczej nie w sprawie uporczywego nękania i stalkingu – ok, tu można się pośmiać – lecz zdrady stanu.

Wyjąwszy postać Wojciecha Hergemona i jego merytoryczną publicystykę spod znaku watchdog, jakość forumowej publicystyki przeciwników Gryfów jest tak wątpliwa, a argumenty tak bardzo przygnębiające, że skłaniam się do wniosku sformułowanego przez Andrzeja Swarzewskiego. Wątek wyboru nowego kanclerza, przywodzący na myśl najgłupsze imby parlamentarne z czasów rywalizacji augustynistów z KPD dowodzi, że po drugiej stronie nie ma potencjału na nic poza chwilowym potrząśnięciem drzewkiem. Jeśli więc w konsekwencji całego zamieszania miałoby dojść do wymiany „Januszka” (imię przedkoronacyjne” JKM Filipa I Gryfa) na Joachima czy Brunona, to poza przywróceniem porządku w papierach, byłby to ruch nieco dyskusyjny. Mam wrażenie, że na horyzoncie nie ma już nikogo pokroju Roberta Fryderyka. Może więc sam Wojciech Hergemon, reprezentant grona weteranów, którzy wciąż trzymają rękę na pulsie? Ale czy oznacza to, że gra toczy się o koronę dla siebie?

Chyba optymalnym ruchem byłoby w tym momencie samoograniczenie się potencjalnych secesjonistów i wycofanie apelu o abdykację – logika szantażu nie zachęca do dialogu, a tu nie było żadnej gry wstępnej, tylko opcja atomowa na samym starcie. W wymiarze psychologicznym postawa Księcia, nazywanego zupełnie bez sensu „tchórzem”, jest całkowicie zrozumiała.

Jeśli po drodze miałaby odpaść Teutonia – to z naszej, dreamlandzkiej perspektywy, też jakiś plus i chyba nie ma sensu ukrywać, że jest inaczej, a i dla samej Teutonii byłaby to chyba ciekawa przygoda. Przynajmniej na początku. Podejrzewam jednak, że perspektywa dobrowolnego odcięcia się od wszystkich funkcjonalności, które oferuje sarmacka strona główna, sama w sobie będąca świetnym lepem na nowych mieszkańców, sprawi, że Teutonia, technologicznie bardzo retro, profilowo również mniej atrakcyjna niż odwołująca się do kolorytu sarmackiego macierz, na dłuższą metę nie miałaby czego szukać na własną rękę. Inne samorządy miałyby jeszcze gorszą pozycję wyjściową niż Teutonia. Jeśli książę to rozumie, może spać spokojnie i na zimno rozgrywać tę partię.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Bombina
Posty: 171
Rejestracja: 8 mar 2012, 00:07
NIM: 352373
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Bombina »

Chamberlain pisze: 30 lip 2020, 16:25Może nie tyle abdykuje, co zostanie złożony z urzędu w wyniku referendum? Chyba istnieje taka możliwość?
Złożenie w drodze referendum jest w tej chwili znacznie bardziej prawdopodobne niż abdykacja. W jeden dzień zebrano odpowiednią liczbę podpisów (1/3 obywateli), ale referendum zarządza Marszałek Sejmu. Do czasu rozpoznania protestów wyborczych dyskusyjne jest kto ten urząd pełni. Sukces referendum z wielu względów nie jest rzeczą pewną.
sir Wojciech desłetudo Bombina Maxima
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Aleksander »

Chamberlain pisze: 30 lip 2020, 16:42Może więc sam Wojciech Hergemon, reprezentant grona weteranów, którzy wciąż trzymają rękę na pulsie? Ale czy oznacza to, że gra toczy się o koronę dla siebie?
Jeżeli mój tatko zasiądzie na tronie w Grodzisku, czego mu oczywiście z całego serca życzę, to będzie oznaczało, że Sarmacja przeszła Długi Marsz.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Intrygujące wieści

Post autor: Maciej II »

Chamberlain pisze: 30 lip 2020, 16:25 Wasza Królewska Mość w równym stopniu imponuje znajomością realiów sarmackich, co zaskakuje skalą identyfikacji z tymi sprawami. Nie mogę nie zapytać – czy WKM w przeszłości działał lub wciąż dyskretnie działa w Księstwie?
Moja działalność w Sarmacji ogranicza się do obserwacji niektórych mróweczek w mrówkarium, nie mam, ani nigdy nie miałem wpływu na to co dzieje się w środku. Choć wieczorkami lubię sobie posiedzieć na tamtejszym Discordzie i podyskutować z kilkoma wybranymi Sarmatami. Identyfikuję się z problemem przede wszystkim jako fan czytania niektórych jakościowych sarmackich wyrobów, ostatecznie to u Sarmatów wypływa raz na jakiś czas jakościowy kontent na Naszym poziomie, w dodatku w typie, którego nie uświadczymy w Dreamlandzie - tj. walki politycznej, skakania sobie do gardeł.

Chamberlain pisze: 30 lip 2020, 16:42
Wyjąwszy postać Wojciecha Hergemona i jego merytoryczną publicystykę spod znaku watchdog, jakość forumowej publicystyki przeciwników Gryfów jest tak wątpliwa, a argumenty tak bardzo przygnębiające, że skłaniam się do wniosku sformułowanego przez Andrzeja Swarzewskiego. Wątek wyboru nowego kanclerza, przywodzący na myśl najgłupsze imby parlamentarne z czasów rywalizacji augustynistów z KPD dowodzi, że po drugiej stronie nie ma potencjału na nic poza chwilowym potrząśnięciem drzewkiem. Jeśli więc w konsekwencji całego zamieszania miałoby dojść do wymiany „Januszka” (imię przedkoronacyjne” JKM Filipa I Gryfa) na Joachima czy Brunona, to poza przywróceniem porządku w papierach, byłby to ruch nieco dyskusyjny. Mam wrażenie, że na horyzoncie nie ma już nikogo pokroju Roberta Fryderyka. Może więc sam Wojciech Hergemon, reprezentant grona weteranów, którzy wciąż trzymają rękę na pulsie? Ale czy oznacza to, że gra toczy się o koronę dla siebie?
Nie sądzę, by Wojciech Hergemon po dwóch deklaracjach, że nie będzie startował w wolnej elekcji, miałby nagle w tejże wystartować. Z tego stronnictwa, prędzej widzę tutaj Teutonicę, która poradziła sobie całkiem nieźle z obowiązkami prefekta generalnego, zwłaszcza, że niczego nie można jej oficjalnie zarzucić.
Ze "staruchów" obstawiam jeszcze Zombiakova i Hansa. I o ile ten pierwszy ma szanse na ładny wynik, tak ten drugi jest raczej pośmiewiskiem. Pokoleniem młodych tj. Joachimem i Brunonem, nie zawracałbym sobie głowy, tutaj także nie ma praktycznie szans.

Ale faktycznie, pewna pustka wśród kandydatów wolnoelekcyjnych jest dostrzegalna. Może warto skorzystać z sytuacji i sprawdzić, czy i nie my, także mamy szanse? :)
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagranica”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości