[Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Tytuły prasowe ukazujące się w Królestwie Dreamlandu i Scholandii, a także interesujące lub frapujące wrzutki z całego świata.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

[Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: RIIF »

NIECODZIENNIK STATYSTYCZNY
Nº 01/2020 (1), Dreamopolis, styczeń 2020


TYTUŁEM WPROWADZENIA
Niecodziennik Statystyczny postawił sobie za cel nieregularną publikację garści informacji dotyczących Królestwa Dreamlandu, ale nie tylko — w kręgu naszych zainteresowań leżą także inne kraje wirtualne polskiego mikroświata. Wierzymy, że informacje tu publikowane, cechujące się wysoką rzetelnością i atrakcyjnym wyglądem, będą w sposób znaczący i pozytywny wpływały na codzienne działania mikronautów zamieszkujących nasz kraj, i tych, którzy nas obserwują za granicą. Zajmiemy się zatem statystyką, działem mikronacyjnej działalności, który częstokroć budzi wśród odbiorców emocje. Uwielbiamy się porównywać, uwielbiamy stawać w szranki uzbrojeni w cyfry. Wszyscy kochamy grywalizację. W sprawie prenumeraty zapraszam do kontaktu z działem marketingu naszego periodyku. Dane kontaktowe znajdziecie w stopce numeru. [lim]Nie da się ukryć, że aby stać się rozpoznawalnym musimy przykładać się do publikacji danych w sposób rzetelny. Atrakcyjna forma staje się niczym kiedy dane nią okryte są zwyczajnie niemiarodajne. Tak się niestety stało z ostatnim rankingiem mikronacji za 2019 rok. I o ile wynik Królestwa Dreamlandu został mniej więcej podany prawidłowo, tak znaczne zastrzeżenia pojawiły się wobec innych krajów — jedne zostały przeszacowane, inne niedoszacowane. Zajmując się statystyką i publikując dane statystyczne, na podstawie których następnie wyciągane są różnorakie wnioski, nie sposób pomijać matematykę i działać zgodnie z jej regułami. W rankingu, który już wspomniałem, matematyka stała się piętą achillesową autora zestawienia, który podsumowując rok 2019 w mikronacjach pomylił się o ponad 33 tysiące postów.

DREAMLANDZKIE FORUM NA PRZESTRZENI LAT
Rozpoczynając rozważania nad aktywnością Królestwa Dreamlandu i jego mieszkańców na Forum KD warto podkreślić jedną istotną rzecz. Weszliśmy właśnie w 10 rok funkcjonowania tu, i jest to okres pozwalający wyciągać nie tylko informacje o tym w jaki sposób i kto kreował naszą rzeczywistość, analizować archiwa i tym podobne, ale też pozwalający na zauważenie na prostych liczbach jak przebiegał cykl koniunkturalny Królestwa. Począwszy od 2010 roku przeżył więc Dreamland dwa okresy wzrostu i dwa okresy spadku. Wpierw, od początku istnienia, stały stabilny wzrost do szczytu w 2013 roku, po to by w 2015 roku zaliczyć niemalże upadek. Kilkukrotnie lepszy wynik w 2016 roku i niezwykły poziom blisko 20 tysięcy postów w 2017 roku, po to by od dwóch lat zaliczać swobodny spadek lotem ślizgowym. RdR 2018 i 2019 cechuje spadek o 30% w aktywności na Forum. Prawda, w tym okresie zachodziły zmiany. Prawda, doszło do praktycznie trzech zmian na Tronie. Prawda to też okres kiedy powoli przenosimy swą aktywność na nowy kanał — Discord. [lim]Jaki jednak będzie rozpoczęty właśnie rok 2020? Trudno powiedzieć. Początek stycznia nie budzi optymizmu — średnio 10 postów dziennie to wynik, który w perspektywie roku... musi budzić uzasadniony strach. Czy uda się tendencję spadkową zatrzymać? Czy uda się wypracować nowe aktywności i przyciągnąć nowych zainteresowanych pracą dla kraju obywateli i mieszkańców? Wszystko zależy od Was, drodzy Czytelnicy, i od nas — biorących na swe barki odpowiedzialność za Królestwo Dreamlandu. Nie można, co prawda, zapominać o ogólnej kondycji wirtualnego świata, ale o tym w kolejnym artykule. Poniżej prezentujemy Wam wykres obrazujący liczbę postów generowaną w poszczególnych latach tej "niemal" dekady. Przyglądnijcie się również zestawieniu TOP5 z poszczególnych lat — kto w danym roku generował na Forum KD największą liczbę postów, dane te znajdziecie poniżej wykresu. Absolutnym rekordzistą jest to Daniel von Witt, który "triumfował" aż 7 krotnie w badanym okresie. Wyciągnijmy z tego wszyscy właściwe wnioski.
Obrazek

Obrazek


Analizując minione lata warto się jednak skupić na trochę większej liczbie szczegółów z okresu nieco nam bliższego. Dlatego Redakcja Niecodziennika Statystycznego przygotowała również zestawienie miesiąc do miesiąca z ostatnich 24 miesięcy, czyli z okresu dwóch lat — 2018 i 2019. Pierwsze co się rzuca w oczy to fakt, że styczeń był w ostatnich dwóch latach miesiącem, w którym użytkownicy Forum KD generowali największą liczbę postów. Potem spadała ona znacznie, by w miesiącach letnich osiągnąć poziomy zbliżone do rzek płynących przez nasz realny kraj — tak się stało w 2019 roku. Rok wcześniej okres letni był okazją do zwiększenia aktywności i zrywu, który pozwolił na dość aktywne funkcjonowanie naszej społeczności. [lim]Rok 2019 był, co już wspomnieliśmy, o blisko 30% gorszym rokiem pod względem forumowej aktywności od roku go poprzedzającego. Jedynie dwa miesiące zbudowały większą aktywność w porównaniu analogicznym okresem 2018. Pierwszy to styczeń, kiedy grzaliśmy się w ogniu emocji związanych z obsadzeniem na Tronie Królestwa Króla "z importu". Oberwało się wówczas nie tylko "nowemu", ale i Kolegium Seniorów, które niejako narzuciło swą wolę dreamlandzkiemu społeczeństwu. Drugi moment to październik, ale w zasadzie trudno powiedzieć dlaczego tak się stało. Cieszy natomiast istotny wzrost aktywności z sierpnia 2019, który po słabiutkim lipcu wystrzelił wraz z ... kolejną (i kolejną) zmianą na dreamlandzkim Tronie.
Obrazek


Warto się również przyjrzeć w jaki sposób nasza aktywność w tych miesiącach była indukowana. Kto nas grzał, kto ciągnął ten wózek. Kto znalazł się w TOP5 poszczególnych miesięcy. Dane te są dość ciekawe, pokazują, że wiele zależy od jednostek, które przewijają się historycznie nie tylko w latach ubiegłych, ale i ostatnich 24 miesiącach. Sporej części tych osób dziś w Dreamlandzie już nie ma, lub też ich aktywność "została odwieszona na kołek". Dlatego tak istotne jest zdanie sobie sprawy, że nie mamy już na kogo czekać, i że to jaki Dreamland będzie zależy tylko i wyłącznie od nas. Za chwilę praktycznie każdy z nas może z łatwością znaleźć się w TOP5 podsumowania 2020 roku. Konkurencji praktycznie nie ma. [lim]Prezentowane poniżej zestawienia TOP5 ostatnich 24 miesięcy to materiał arcyciekawy. Pokazane w nich niektóre osoby, choć jak już powiedzieliśmy obecnie raczej nieaktywne, nadal pozostają w naszym zasięgu. O ileż bowiem nam łatwiej dotrzeć i porozmawiać z Danielem von Wittem, Stedem Asketilem, Alfredem, Karoliną Aleksandrą, JPII czy Chamberlainem, niż przecież z królami-seniorami z początków dekady. Szansa na porozmawianie, ściągnięcie i zainteresowanie zmieniającym się Dreamlandem istnieje, wystarczy jedynie chcieć i wykorzystać swoje kontakty i relacje. Gorąco do tego Redakcja Was zachęca.
Obrazek
Obrazek


TOP POLSKIEGO MIKROŚWIATA W 2019 ROKU
Wspominałem we wstępniaku o tym w jaki sposób należy dane analizować, poniżej znajdziecie informacje w jaki sposób chcę je pozyskiwać. Mówiąc o tych kwestiach nie sposób jednak przejść obok artykułu pana Wespucciego w Sarmacji [1] i zawartych w nim wniosków. Niezwykle pouczającą (i zabawną) jest też lektura komentarzy, gdzie w sposób całkowicie bezrefleksyjny odbywa się gremialne powtarzanie "olaboga jak jest źle, umieramy, die die die, one one one iksde". Politowanie Niecodziennika Statystycznego budzi nie tylko sposób zebrania danych (które szczególnie dla TOPu zostały gremialnie oprotestowane), ale też matematyczne umiejętności analizującego, który pozwolił sobie na walnięcie się w podsumowaniu o bagatela 33 tysiące postów (zaniżając wynik całkowity polskich mikronacji w 2019 roku o około 45%. Czterdzieści pięć procent. Lamentom nad wynikiem takim nie ma końca. Warto zatem dokonać pewnej korekty tych wyników. Zebraliśmy więc uwagi przedłożone w różnych miejscach (głównie na forum Republiki Bialeńskiej), wzięliśmy wynik podawany oficjalnie przez SISS (dla Księstwa Sarmacji), sięgnęliśmy do danych z naszej, dreamlandzkiej, bazy danych i przygotowaliśmy zestawienie, które wygląda generalnie tak, jak na załączonym poniżej wykresie. [lim] Bez wątpienia pozycję dominującą utrzymuje Księstwo Sarmacji, które odpowiada za ponad 28% postów wygenerowanych przez polskie mikronacje w 2019 roku. Ale nie to jest najciekawsze. To co dzieje się za plecami Sarmacji jest bowiem o niebo ciekawsze. Dotąd mówiło się, przez lata, o dominującej Wielkiej Trójce, której skład z biegiem czasu ulegał zmianom, ale zawsze była to "trójka". Dziś ten podział uległ zatarciu. Aż cztery, bardzo różne, kraje idą niemalże łeb w łeb generując łącznie ponad 50% wszystkich postów polskiego mikroświata. W ogóle trzeba jednak zauważyć, że spośród 17 badanych krajów, 6 najbardziej aktywnych wygenerowało łącznie około 85% całej aktywności. Pozostała jedenastka wypada przy tym niesamowicie słabo. Liderem wyścigu pozostaje Sarmacja, ale w grupie pościgowej znajdziemy: Republikę Bialeńską, Państwo Suderlandzkie, Federację Nordacką i Królestwo Dremlandu. Goni je Rotria, a w peletonie siedzą między innymi RON oraz Paderland. Na tym tle Królestwo Dreamlandu wygląda najsłabiej. Hegemon, państwo z ponad 20-letnim stażem, chwieje się aktywnościowo na piątym miejscu zestawienia.
Obrazek
W roku 2020 spodziewamy się dalszych zmian. Szacujemy, że Sarmacja, dalej się osłabiając, utrzyma swoją pozycję, drugie miejsce zajmie Federacja Nordacka, tuż za nią Bialenia. Osłabnie Suderland, i nie wiadomo jak wyglądać będzie Dreamland. Małe szanse na wskoczenie do TOPu ma Rotria, jeszcze mniejsze Padeland czy RON. Warto jednak podkreślić, że aktywność mikronacji mierzona liczbą postów jest częstokroć dla nich krzywdząca. Wiele wartościowych rozmów i interakcji toczy się w innych środkach komunikacji — jakiś czas temu jeszcze dla nas niedostępnych — na Discordzie, czasem na IRCu, w formie powstających gazet, czy artykułów (PDF, systemu zewnętrzne). Warto zatem mieć to na uwadze i nie oceniać krajów jedynie pod kątem tego ile postów wygenerowały one na swoich forach. Warto też pamiętać, że te posty to bardzo często mało wnoszące wypowiedzi noszące znamiona nisko-jakościowego spamu. 5000 powodów do upicia się, Żywoty Świętych itp. wątki to nic innego, jak na siłę ratowany prestiż mierzony postami.


ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY — MIKRONACYJNA STATYSTYKA
Dane statystyczne mają tylko i wyłącznie wtedy sens, kiedy bazują na prawidłowych danych. Źródłem takich danych najlepiej kiedy są panele zarządzania danymi forami, ewentualnie specjalnie napisane skrypty realizujące dostęp bezpośredni do baz danych i dokonujący specjalnych wyliczeń. Mając to na uwadze Redakcja pragnie zaprosić do współpracy wszystkie osoby, które zarządzają bazami w swoich krajach i są w stanie na czas dostarczać Redakcji stosownych informacji. Z radością przyjmiemy cykliczne wiadomości lub specjalnie dla nas wystawione skrypty. Nie będziemy biegać po forach i spisywać danych z liczników (mniej lub bardziej ukrytych). Zależy nam na rzetelnej informacji od współpracowników. [lim]Dane, które chcielibyśmy analizować, to żadna tajemnica. Ilość postów dodanych na forum w danym okresie — miesiącu, roku, latach poprzednich — dzięki czemu możliwe się stanie budowanie zestawień i porównań takich danych między krajami. Informacje o tym który użytkownik ile postów wygenerował — dzięki temu możliwe jest tworzenie zestawień TOP3/TOP5 wskazujących najbardziej aktywnych użytkowników (co?! Seba napisał więcej?! huuurrrrr!), grywalizacja da się lubić. Czy inne dane, które zechcecie zobaczyć przeanalizowane i skomentowane w naszym Niecodzienniku. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Redakcją. Dane kontaktowe znajdziecie w stopce numeru.

STOPKA
Redakcję Niecodziennika Statystycznego tworzą: JKW Robert II Fryderyk i sekretarka G(.)(.)sia. Redakcja w przygotowaniu materiałów korzystała z narzędzi: MS Excel, phpMyAdmin, narzędzie "Wycinek i Szkic" w MS Windows 10, oraz serwisu imgur. Aby skontaktować się z redakcją wystarczy kliknąć w to miejsce, ewentualnie w to i wybrać opcję kontaktu przez PW. Od biedy możliwy jest kontakt przez adres mailowy r (kropka) czekanski (malpka/at) gmail (kropka) com.

PRZYPISY
[1] https://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/11899/
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: Maciej II »

Raz już powiedziałem, ale powtórzę jeszcze raz: Wspaniałe! Wyborne! Zdecydowanie tak trzymać!
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: RIIF »

Maciej II pisze: 4 sty 2020, 22:17 Raz już powiedziałem, ale powtórzę jeszcze raz: Wspaniałe! Wyborne! Zdecydowanie tak trzymać!
Bardzo dziękuję Waszej Królewskiej Mości! To dla mnie ważne słowa.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Torkan Ingawaar
Posty: 1647
Rejestracja: 1 gru 2014, 19:01
NIM: 156339
Lokalizacja: Sangajokk
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: Torkan Ingawaar »

Jak ustaliliśmy przed chwilą z Autorem opracowania (skądinąd, naprawdę świetnego!), osoba pojawiająca się w czołówce zestawienia aktywności użytkowników za lata 2010 i 2011 jako Anonimowy 1 to - prawdopodobnie - Jego Królewska Wysokość Marcin Mikołaj, wówczas udzielający się w Królestwie jako markiz Martin van Buuren.
(–) Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Obrazek
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: RIIF »

Torkan Ingawaar pisze: 4 sty 2020, 22:37 Jak ustaliliśmy przed chwilą z Autorem opracowania (skądinąd, naprawdę świetnego!), osoba pojawiająca się w czołówce zestawienia aktywności użytkowników za lata 2010 i 2011 jako Anonimowy 1 to - prawdopodobnie - Jego Królewska Wysokość Marcin Mikołaj, wówczas udzielający się w Królestwie jako markiz Martin van Buuren.
To skądinąd bardzo ciekawa informacja, bo pokazuje, że częstokroć na Królach właśnie dobro Królestwa spoczywało i to właśnie Oni byli motorami.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: Aleksander »

Rozbawił mnie fakt, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat regularnie pojawiałem się na pudle.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Torkan Ingawaar
Posty: 1647
Rejestracja: 1 gru 2014, 19:01
NIM: 156339
Lokalizacja: Sangajokk
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: Torkan Ingawaar »

Robert II Fryderyk pisze:To skądinąd bardzo ciekawa informacja, bo pokazuje, że częstokroć na Królach właśnie dobro Królestwa spoczywało i to właśnie Oni byli motorami
W nawiązaniu do zagadnienia liderów jak motorów aktywności, pozwolę sobie podsunąć pomysł na kolejną statystykę. Myślę, że warto by było – najlepiej w odniesieniu do całego okresu funkcjonowania forum – zestawić liczbę postów w danym miesiącu z ówczesną liczbą obywateli, uzyskując w ten sposób aktywność per capita. Po drugie, interesującym wydaje się być zbadanie właśnie aktywności liderów – dla każdego miesiąca ustalić, jaki procent wypowiedzi w stosunku do ogólnej liczby postów z danego okresu jest autorstwa lidera aktywności w danym miesiącu, a ewentualnie następnie, jaki procent tejże aktywności przypadł w udziale pięciu najaktywniejszym użytkownikom. To pozwoliłoby na uzyskanie wartościowych danych, kiedy aktywność w Królestwie była w mniej więcej równych proporcjach zasługą całej społeczności, a kiedy ta społeczność pozostawała bierna, a życie na forum było animowane przez osamotnionego przodownika. Spodziewałbym się ciekawych rezultatów za lata 2014-16 w odniesieniu do osoby Daniela von Witta. Wreszcie zaś, dobrze by było rozszerzyć statystykę najaktywniejszych użytkowników miesiąca na pozostałe lata funkcjonowania forum. Wiem, że wszystkie moje propozycje wymagałyby mrówczej i czasochłonnej pracy, ale z drugiej strony myślę, formuła niecodziennika pozwala uniknąć jakiegokolwiek zbędnego pośpiechu.
(–) Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Obrazek
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: Stanisław Dmowski »

الوـس pisze: 4 sty 2020, 22:57 Rozbawił mnie fakt, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat regularnie pojawiałem się na pudle.
Też jestem często obecny, co mnie zdziwiło. Jakiś jednak wkład pozostał w to państwo.

A gazetka naprawdę zacna, proszę o więcej :)
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: Stanisław Dmowski »

I gwoli ścisłości, anonimowym nr 2 jest pewnie Rajmund Ruysch, mój dawny towarzysz z Towarzystwa Egenberg, który na skutek grillowania jego osoby przez Williama Chamberlain'a popełnił samobójstwo.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [Niecodziennik Statystyczny] Nº 01/2020 (1)

Post autor: RIIF »

Torkan Ingawaar pisze: 6 sty 2020, 01:51
W nawiązaniu do zagadnienia liderów jak motorów aktywności, pozwolę sobie podsunąć pomysł na kolejną statystykę. Myślę, że warto by było – najlepiej w odniesieniu do całego okresu funkcjonowania forum – zestawić liczbę postów w danym miesiącu z ówczesną liczbą obywateli, uzyskując w ten sposób aktywność per capita. Po drugie, interesującym wydaje się być zbadanie właśnie aktywności liderów – dla każdego miesiąca ustalić, jaki procent wypowiedzi w stosunku do ogólnej liczby postów z danego okresu jest autorstwa lidera aktywności w danym miesiącu, a ewentualnie następnie, jaki procent tejże aktywności przypadł w udziale pięciu najaktywniejszym użytkownikom. To pozwoliłoby na uzyskanie wartościowych danych, kiedy aktywność w Królestwie była w mniej więcej równych proporcjach zasługą całej społeczności, a kiedy ta społeczność pozostawała bierna, a życie na forum było animowane przez osamotnionego przodownika. Spodziewałbym się ciekawych rezultatów za lata 2014-16 w odniesieniu do osoby Daniela von Witta. Wreszcie zaś, dobrze by było rozszerzyć statystykę najaktywniejszych użytkowników miesiąca na pozostałe lata funkcjonowania forum. Wiem, że wszystkie moje propozycje wymagałyby mrówczej i czasochłonnej pracy, ale z drugiej strony myślę, formuła niecodziennika pozwala uniknąć jakiegokolwiek zbędnego pośpiechu.
Łaaaaa! Ciekawe wyzwania i oczywiście czas jest tu drugorzędny. O ile bez problemu można zestawić okres panowania z osobami najaktywniejszymi w tymże, tak nie jestem w stanie (albo nie wiem czy jestem) określić kto w danym okresie był obywatelem. Mam jedynie bieżącą listę (z forum). Owszem, można, jak sądzę, zbadać logi CRM i uczynić to z poziomu bazy danych - musiałbym tę kwestię zbadać, może przy współpracy z kimś.

W kontekście miesięcy z pozostałych lat - mrówcza strasznie, ale praca dająca ogromną satysfakcję, którą dość łato przygotować na bazie tego co mam już w excelu. W kolejnym numerze mogę poświęcić szpaltę na przedstawienie tych danych.

Pytanie dla oblatanych - czy imgur ma jakiś termin ważności obrazków i giną one tam po jakimś czasie, czy nie? Jeśli ma to urządzę sobie katalog u nas by zachować cenne dane, jeśli nie ma to nie będę zaśmiecał serwera.
Stanisław Dmowski pisze: 6 sty 2020, 09:42 A gazetka naprawdę zacna, proszę o więcej :)
Bardzo dziękuję!
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czytelnia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości