Dlaczego czas na państwo unitarne?

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: RIIF »

W Manifeście Nowej Ery Postalfredyzmu — Jaki powinien być Nowy Dreamland? zawarłem postulat budowy państwa o charakterze unitarnym. Napisałem wówczas - dość z federacją, w której działa raptem 6 osób, które miast na wspólnym dobru skupiają się na swoich pustych pokoikach z jednym materacem; jedno państwo, wspólne dobro, wspólny dom. Oczywiście zachowamy tradycje, nazwy historyczne, jednak zunifikujemy instytucje i polityczne grzędy. Minęło 1,5 tygodnia i jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia wyborów Premiera Rządu Królewskiego. Po tym czasie jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że musimy pogrzebać tradycyjny charakter Dreamlandu, i czcić go tak jak się czci tych z naszych przodków, którzy już odeszli ale dziś czerpiemy z ich mądrości i wiedzy niegdyś zebranej. Możemy być silni naszym doświadczeniem, powinniśmy być silni naszym doświadczeniem.

Żaden inny postulat mojego programu i manifestu nie wzbudził emocji. I dobrze - reszta to głównie technikalia, choć nie wszystko oczywiście i część z nich ma charakter politycznych deklaracji, jednak to dobrze bo możemy się w dyskusji skupić na ważnym elemencie - jaki ma być przyszły Dreamland właśnie. Dlaczego zatem federacja w 22 roku życia Królestwa powinna odejść na polityczny cmentarz? Nie trzeba się nadmiernie wysilać by podać garść bardzo sensownych argumentów.

Po pierwsze — dlatego, że jeszcze nigdy w historii państwa nie było nas (obywateli) tak mało. Ta kwestia w sposób najważniejszy winna kształtować ustrój społeczny, i polityczny kraju. To od tej liczby będzie zależało czy i w jaki sposób wydajne będą instytucje i atrakcyjne będą inicjatywy. Dziś jest nas garstka - dziś obywateli jest 15, przy czym faktycznie aktywnych 8-10. Czy to dużo? Nie. Tych 10 osób ma, wg zwolenników federalizmu, ogarnąć: nadzór nad domeną, nadzór nad Unią, nadzór nad Scholandią, Sąd Królestwa, Parlament Królestwa, Rząd Królestwa, Tron Królewski, armię, partie polityczne, nadzór nad miastami/regionami, Komisję Wyborczą, rozwój państwa (www, systemy), i wiele innych aspektów. Przecież nie trzeba być matematykiem by dostrzec, że to się nie da! W grupie 10 osób winniśmy spoglądać na kraj jak na jeden organizm, a nie na 3 organizmy, które mają podobne oczekiwania. Znacznie ciekawiej będzie bawić się w państwo 10 osobowe, niż w 3 państwa 3 osobowe. Zapewniam.

Po drugie — aktywność, mimo, że nadto niewystarczająca, rozmywa się pośród dziesiątek tematów i setek postów. Przez to na zewnątrz nie jesteśmy postrzegani jako aktywna, dynamiczna i atrakcyjna społeczność - a tego dziś pożądają odbiorcy internetu końca 2 dekady XXI wieku. Dynamika rozmywa się w małych grupkach, a skupiona w jednym miejscu może zadziałać jak soczewka i rozpalić nas na nowo.

Po trzecie — nie każdy może i musi być władcą. Darujmy sobie niepotrzebne dziś, z punktu widzenia rozwoju, funkcje i fuszki samorządowe. Jeśli mamy potrzebę działania i budowania - umożliwić możemy to dwojako: raz poprzez skrócenie kadencji PRK (np. do 3 m-cy); dwa poprzez wprowadzenie wyborów do 3 osobowego Parlamentu. Narodzi się polityka, frakcje, którym będzie się opłacało walczyć o wpływ na państwo - bo to będzie jedno państwo. Nie trzy.

Po czwarte - w tak rozmytym społeczeństwie nie ma szans zaistnieć efekt synergii. Nie tworzymy polityki, nie tworzymy idei. Każdy robi co chce w swoim regionie, miasteczku, lennie. Nie trzeba się wysilać, przekonywać, budować, wymyślać. Przez to tracimy ogrom energii.

Państwo federalne to państwo bogate nie tylko swoją tradycją i możliwościami, ale nade wszystko swoimi obywatelami. My dziś jesteśmy biedni jak mysz kościelna. Najwyższy czas to zmienić. Nie chcę zapominać o korzeniach, pogrzebywać federacji i o niej zapominać. Chcę by była pamiętana, tradycje regionów pielęgnowane, ale na zupełnie innym poziomie. Niech to ma odzwierciedlenie w nowej tradycji państwa, w ceremoniale, w instytucjach, nomenklaturze, ale nie w sztucznych podziałach, które niszczą kraj.

Kandyduję na stanowisko Premiera Rządu Królewskiego i proszę o Wasze zaufanie i mandat do przeprowadzenia niezbędnych w naszym kraju zmian.

Jakie natomiast Wy, zwolennicy federacji, macie argumenty?
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 390
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Szkoda, że nigdy nie mieliśmy okazji działać w ramach jednego państwa. Mam dokładnie takie samo spojrzenie.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: RIIF »

Andrzej Swarzewski pisze: 4 gru 2019, 19:13 Szkoda, że nigdy nie mieliśmy okazji działać w ramach jednego państwa. Mam dokładnie takie samo spojrzenie.
Myślę Andrzeju, że... nic nie jest wykluczone dziś ponad wszelką miarę.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: Maciej II »

Uważam to za dobry plan i dlatego będę go wspierał. To nie jest bezrefleksyjny demontaż Federacji, a zaproponowanie czegoś innego, przebudowy w kraj, którym musimy się stać. Chowanie głowy do szafy w obliczu tego, co obecnie przeżywamy, nie jest żadnym rozwiązaniem. Tu trzeba działać.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: RIIF »

Dziękuję Waszej Królewskiej Mości za poparcie!
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: Aleksander »

Każdy policyjny prowokator, który podniesie rękę na hrabstwo Odwilży, albo na największą jego dumę i chlubę, tj. Ruch Tauzen, niechaj będzie pewien, że lud tauzeński mu tę rękę maczetą upierdoli!
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: RIIF »

الوـس pisze: 4 gru 2019, 21:24 Każdy policyjny prowokator, który podniesie rękę na hrabstwo Odwilży, albo na największą jego dumę i chlubę, tj. Ruch Tauzen, niechaj będzie pewien, że lud tauzeński mu tę rękę maczetą upierdoli!
Odwilż nie jest samorządem ni podmiotem federacji, także luzujcie wrotki i chodźcie z nami! Mamy tu zgodę, nie kosę.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: Aleksander »

To ʁosario pali wrotki zawsze jak nas widzi.

A teraz merytorycznie. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem żadnej z opcji na tym etapie. Oczywiście zauważam argumenty unitarian i cieszę się, że są one na tyle rozbudowane i merytoryczne, że pozwalają nie tylko ustalić ich pogląd, ale też sposób myślenia. Chciałbym jednak poznać argumenty federalistów i wyrobić sobie pogląd. W chwili obecnej powiedzmy, że stanowię elektorat niezdecydowany, tj. do zagospodarowania.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Christien van der Pohl
Posty: 206
Rejestracja: 9 cze 2019, 22:50
NIM: 965923
Lokalizacja: Pałac Atving
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: Christien van der Pohl »

W swoim pierwszym punkcie zawarł Pan informację, iż zamierza WKM doprowadzić do unitaryzacji z powodów demograficznych.
Jestem człowiekiem uczącym się na błędach, proszę spojrzeć jak zareagowali obywatele w KFiL na propozycję zmiany konstytucji z powodów braku obywateli.
Tam nie przyjęło się to ciepło - a chodziło o konstytucję kraju federacji. Co powiedzą obywatele krajów federacji gdy Dreamland wchłonie i zniszczy ich wieloletnią budowaną kulturą?
I odnośnie tego punktu przypomnę cytat z wypowiedzi JXM Witta - „wolne wakaty jedynie pokazują otwartość na nowych obywateli”.
Dostosowywanie aktów prawnych do sytuacji demograficznej to błąd, a co dopiero kształtu państwa do tego samego problemu.

Po drugie, spodziewa się Pan, że prowadząc do destrukcji federacji skupi jednostki na wspólnym celu. Nie do końca, to nie będzie działać w taki sposób. Zniszczone zostanie miejsce pracy dla wielu obywateli których można przyjąć, a jest ich mało, ponieważ przyjęta została ta okropna ustawa o obywatelstwie. Lordem nie jestem, ale nawet ślepiec zauważy, że ta debata prowadzona przez niewiadomy czas odstrasza ludzi od Królestwa. I z trudem to powiem - widać, że zablokował Pan poprawki do tej ustawy specjalnie, przynajmniej moim okiem.
Ponadto nie jest prowadzona polityka reklamowa, z tego powodu nie przychodzi wielu ludzi.


Po trzecie, o władze mi nie chodzi. Podejrzewam, że szanowny JKM Stanisław też dla władzy nie pracuje. Robię to dla tych, którzy nadal są - i chcą zachować wieloletnie tradycje.
Redukując państwa do jednego zmusi Pan obywateli do zatrudniania się na tych stanowiskach, którymi nie są zainteresowani, a to doprowadzi do ich odejścia.


A gdy pojawi się więcej obywateli to co? Utworzy Pan od nowa federacje? Będzie tak budowane i niszczone przy każdym kryzysie? Istna komedia, ale jak będzie trzeba to się będę temu przyglądać.
Powiem tak, unitaryzm to zamknięcie drogi dla nowych obywateli i wypięcie się na nich końcem pleców.
Unitaryzm to obalenie Królestwa takiego jakie jest nam znane.
Obrazek




(-) Jego Książęca Mość Księstwa Furlandii i Luindoru
Christien van der Pohl
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: RIIF »

Wkradło się w wypowiedź mojego szanownego kontrkandydata kilka truizmów, które niestety w naszej rzeczywistości są niczym innym jak pobożnymi życzeniami. To czego zabrakło... to odpowiedzi na to jakie Wy, federaliści, macie argumenty. Pan ich nie przytacza, ergo ich nie macie. Jedyny to "bo to tradycja". To za mało. Do reszty odnoszę się niżej.
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20 Jestem człowiekiem uczącym się na błędach, proszę spojrzeć jak zareagowali obywatele w KFiL na propozycję zmiany konstytucji z powodów braku obywateli.
Tak, to w jaki sposób zareagowała Unia na pańską propozycję (dla niewtajemniczonych - nie zareagowała) to doskonały argument za moim postulatem. Was i tak dziś nie ma. Trwacie siłą przyzwyczajenia, rozpędem, który jednak działa jak hamulec dla całej reszty kraju.
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20Co powiedzą obywatele krajów federacji gdy Dreamland wchłonie i zniszczy ich wieloletnią budowaną kulturą?
Przepraszam, co? Wy jesteście częścią Dreamlandu. Dreamland nic nie musi wchłaniać. Nadto - czemu Pan przeinacza moje argumenty - pisałem wyraźnie o zachowaniu dorobku kulturalnego i tradycji, zaorać chcę instytucje - niewydolne relikty starych czasów.
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20 I odnośnie tego punktu przypomnę cytat z wypowiedzi JXM Witta - „wolne wakaty jedynie pokazują otwartość na nowych obywateli”.
Pan Witt zniszczył Elderland i od dawna nie zrobił nic dla KD. Nie powoływałbym się na takie "autorytety".
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20 Dostosowywanie aktów prawnych do sytuacji demograficznej to błąd, a co dopiero kształtu państwa do tego samego problemu.
Ależ skąd. Niedostosowywanie się do sytuacji demograficznej to seppuku jakie popełniamy sami na sobie. Kształt państwa winien być w 100% zależny od obecnych możliwości, demografii, perspektyw. Pan udaje, że problemu nie ma. Pan mówi, że jest zajebiście, mimo, że zimna woda sięga już jajec.
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20 Po drugie, spodziewa się Pan, że prowadząc do destrukcji federacji skupi jednostki na wspólnym celu. [...]Zniszczone zostanie miejsce pracy dla wielu obywateli których można przyjąć, a jest ich mało, ponieważ przyjęta została ta okropna ustawa o obywatelstwie.
Jakie miejsce pracy? To miejsce pracy jest niewydolne i nieistotne. To miejsce pracy to zamierzchła przeszłość. Pan proponuje życie oparte o wspomnienia, nie patrzy Pan do przodu, a jedynie ogląda się na to co było. Nadto... obecna liczba obywateli (nowych) nie ma nic wspólnego z obecną ustawą. Obecna ustawa działa jak należy. Można by było ją poprawić gdzie niegdzie, ale uznaliście, że nie warto poprawek przyjmować, za to zaproponowaliście swoje... tyle, że w wadliwym przedłożeniu. Przedłożenia poprawiać już się nie chciało, zatem mamy obecne status quo.
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20 Ponadto nie jest prowadzona polityka reklamowa, z tego powodu nie przychodzi wielu ludzi.
Oh. Argumentowanie, że jakakolwiek polityka reklamowa cokolwiek da kiedy nie ma za bardzo czego reklamować...
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20Robię to dla tych, którzy nadal są - i chcą zachować wieloletnie tradycje.
Doskonale! Ja też chcę zachować tradycje Wasze. Wyraźnie to już dwukrotnie podkreśliłem.
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20 Redukując państwa do jednego zmusi Pan obywateli do zatrudniania się na tych stanowiskach, którymi nie są zainteresowani, a to doprowadzi do ich odejścia.
No cóż. Wolna droga. Nie będzie interesował ich Dreamland to odejdą. Nikt na siłę nikogo nie trzyma. W ich miejsce przyjdą Ci, którym akurat zależy. Jak dla mnie sytuacja WIN-WIN.
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20 A gdy pojawi się więcej obywateli to co? Utworzy Pan od nowa federacje? Będzie tak budowane i niszczone przy każdym kryzysie? Istna komedia, ale jak będzie trzeba to się będę temu przyglądać.
Nie, bo nie spodziewam się byśmy doszli do liczby ~50 obywateli, a tylko i wówczas tylko rozważę powrót do (tylko) ograniczonej formy samorządów terytorialnych.
Christien van der Pohl pisze: 4 gru 2019, 22:20 Powiem tak, unitaryzm to zamknięcie drogi dla nowych obywateli i wypięcie się na nich końcem pleców.
Unitaryzm to obalenie Królestwa takiego jakie jest nam znane.
Federalizm, w swojej obecnej postaci, to okrywanie trupa kocem elektrycznym. Problem w tym, że podgrzewany trup zacznie zaraz śmierdzieć. Unitaryzm oczyszcza państwo z chorych tkanek i pozwala organizmowi skupić się na odbudowie, siły witalne kierując na najważniejsze aspekty. To doskonała szansa dla każdego nowego obywatela. To wyciągnięcie do nich ręki i oferta konkretnej pracy na rzecz państwa. Nie zaś oferta pracy w ogródku podmiejskiej rezydencji.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Christien van der Pohl
Posty: 206
Rejestracja: 9 cze 2019, 22:50
NIM: 965923
Lokalizacja: Pałac Atving
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: Christien van der Pohl »

Uznam Pana wypowiedź za nie zaistniałą, ponieważ odniósł się WKM do niej w sposób emocjonalny. Ponadto używając języka, który raczej nie sugeruje wysokiego poziomu tej konwersacji lub debaty ( zależnie od własnych potrzeb nazwać).

Ponadto z Pańskiej wypowiedzi można wywnioskować, iż obywateli ma WKM zupełnie głęboko i w sumie to „wywalone” czy są czy nie.
Proszę się dostosowywać do zdania obywateli, których teraz mamy, bo tłumów w najbliższym czasie nie wróżę - chociażby Pan zgniótł Dreamland do półpaństwa.

Pan Witt niszczył co niszczył, ale tez najpierw zbudował. Zbudował Unię jaka jest nam znana i wcale źle z nią nie było owym czasie.

Te szanowanie tradycji i inną pseudopropagandę można między bajki włożyć, gdyż w Królestwie poszanowanie do tradycji obecnie nie występuje w żadnym innym stanie niż właśnie w krajach federacji.
I nie chodzi o samą tradycję - tu muszę napisać dobitnie bo Pan nie zauważył chyba żadnego innego słowa poza „tradycja”. Kraje Federacji to części Dreamlandu w których obywatele funkcjonują najbardziej, i nie ważne czy jest ich 3 czy 4. Jest ich tam najwięcej, i to tam toczy się życie Królestwa. Bez tego, znowu Pan pokaże postawę odwrotu tyłem do nowych obywateli. Zamknie im Pan możliwości realizacji siebie i swoich zainteresowań w Królestwie, zamknie im Pan przestrzeń życiową i można tych zamknięć tu wymieniać. W jednym zdaniu - Pana plan to upadek Królestwa.
No cóż. Wolna droga. Nie będzie interesował ich Dreamland to odejdą. Nikt na siłę nikogo nie trzyma. W ich miejsce przyjdą Ci, którym akurat zależy. Jak dla mnie sytuacja WIN-WIN.
Proszę pomyśleć, czy tak wyglada postawa człowieka któremu zależy na obywatelach? Kiedy ma Pan ich tyle że na palcach rąk policzy, WKM jeszcze każe im odejść.
Stosowanie polityki wywalania obywateli nie przyniesie Panu też odrodzenia. Bo z „gówna jedwabiu nie zrobisz”.

Pozwoliłem sobie użyć kolokwializmów, jeżeli ta rozmowa już i tak przeszła na taki tor.
Obrazek




(-) Jego Książęca Mość Księstwa Furlandii i Luindoru
Christien van der Pohl
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: RIIF »

Drogi Mój Kontrkandydacie,

litosciwie pomine osobiste wycieczki z Waszej wypowiedzi. Chcę jednak zadać pytanie - w którym miejscu w mojej wypowiedzi mówię o wyrzucaniu z kraju obywateli czy też kazaniu im odejść? Czym jest polpanstwo, jeśli nie tym na czele czego obecnie Pan stoi? Gdzie i jakie życie się toczy w samorządach? Może jakiś aktualny przykład? W jaki sposób zabawa w większej grupie stanowi wg Pana zamykanie innym drzwi do tej zabawy?

I ostatnie - kiedy przedstawi Pan argumenty za federacja?
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Christien van der Pohl
Posty: 206
Rejestracja: 9 cze 2019, 22:50
NIM: 965923
Lokalizacja: Pałac Atving
Kontakt:

Re: Dlaczego czas na państwo unitarne?

Post autor: Christien van der Pohl »

Rozmowa z Panem jest jak widzę jałowa, bo chociażby Panu argumenty wysmarować na twarzy to jest WKM z całym szacunkiem ale chyba człowiekiem ślepym.
A co najgorsze, zapomniana sam co pisze, gdyż nawet zacytowałem Pańską wypowiedz w której mówi Pan iż nie zależy mu na obywatelach.

Ponadto ja również zadam pytanie, kiedy padną argumenty za unitaryzmem inne niż „wspólne dobro” i „będzie dobrze”. Ja również mogę powiedzieć, że będzie dobrze tylko nie lubię kłamać - bowiem bardzo prawdopodobnym jest to, iż Pan wygra i doprowadzi Królestwo do gorszej ruiny niż jest teraz.

A teraz na szybko wytłumaczę pojęcia:

określenie „półpaństwo” - jest to użyte przeze mnie stwierdzenie aby prześmiewczo pokazać unitaryzm.
Może Pan sobie stworzyć z 3 państw 1, ale po co się zatrzymywać, niech Pan od razu zrobi sobie pół - w końcu po co się rozdrabniać.

Gdzie i jakie życie toczy się w samorządach? Żeby nie skuteczne mordowanie inicjatyw to toczyłoby się bardzo sprawnie. Scholandia próbuje odrodzić firmy na swoim terenie, teraz nieco udzielała się w wojskowości. Unia zajęła się całkowicie kulturą, tworząc UKs, ponadto otwarte zostały ponownie okresy rozliczeniowe aby zachować ciągłość gospodarki. Kolejne plany są w trakcie tworzenia, nawet nie wykluczałem współpracy ze Scholandią, którą szanowny JKM Stanisław również proponował.

W jaki sposób zabawa w większej grupie...?
Otóż dlatego, że zaora Pan możliwości spełniania się na płaszczyźnie własnych zainteresowań. Usunie WKM urzędy i instytucje, które na to pozwalają i czekają z otwartymi i szeroko rozpostartymi ramionami na nowych obywateli.


Nie zmienia to faktu, że mogę tak sobie tłumaczyć i tłumaczyć a Pan i tak wie swoje. Mimo, iż jakichś wielkich argumentów też WKM nie przedstawił.
Obrazek




(-) Jego Książęca Mość Księstwa Furlandii i Luindoru
Christien van der Pohl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości