Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: RIIF »

Dlaczego w tytule tego posta pojawia się nazwa "Nowy Dreamland"? Dlatego, że po kryzysie alfredowskich rządów, po klęsce aktywnościowej, z której podnieśliśmy się po szoku spowodowanym dwukrotną zmianą na dreamlandzkim Tronie, należy Dreamland postrzegać w kategoriach państwa nowego. Państwa, które owszem, ma ogromny karb doświadczenia i naleciałości, ale też państwa, które stanęło przed okazją na konkretne nowe otwarcie.

Rację ma prof. Swarzewski mówiąc o tym, że dzisiejsze mikronacje tkwią w pewnej bańce idei, która trwa w najlepsze od dwudziestu lat. Bańka ta, jak każda inna, prędzej czy później pęknie, a dziś przyglądamy się procesowi jej słabnięcia żyjąc nadzieją, że tak się nie stanie. Nowy Dreamland powinien być prekursorem jej przekłuwania!

Dreamland jest krajem, który przez ponad dwie dekady kształtował i wpływał na kształt mikronacji. Dźwiga przez to ogromny ciężar, ale i pewnego rodzaju odpowiedzialność, jaka zazwyczaj spoczywa na liderze. W czasie, w którym istniejemy, diametralnej zmianie uległ nie tylko internet, jako medium, dzięki któremu możemy w ogóle realizować ideę mikronacjonalizmu, ale też otoczenie społeczne. Wraz ze zmianami w komunikacji zmieniły się oczekiwania. Z nimi zmieniły się postawy i podejście. Żyjemy szybciej, reagujemy szybciej. Żywiołowość spotkań face to face na dobre zawitała w mediach elektronicznych i znacznie się rozwinęła, niekiedy daleko poza pewne granice dotąd nieprzekraczalne.

Dreamland jako lider winien więc nie tylko tkwić i czerpać z 22 lat swego istnienia, ale też wskazywać drogę na kolejne dekady i lata. Dreamland winien być krajem, w którym żywiołowa dyskusja i kontakt między graczami (tak! graczami!) rodzą nowe idee i pomysły.

Dlatego też zdecydowałem się odłożyć w czasie swoje odejście z mikronacyjnego padołu - tak wiem, słyszałem już wszystko na temat moich odejść i powrotów, więc darujmy sobie przytyki i żarciki. Zdecydowałem odłożyć owo odejście i zaproponować Dreamlandczykom moją osobę jako kandydaturę na stanowisko Premiera Rządu Królewskiego kolejnej kadencji.

Czynię to wierząc, że jestem w stanie znaleźć wśród nas obecnych i przyszłych mieszkańców i obywateli osoby, które zechcą stać się akuszerami nowej ery. Zechcą dzięki współpracy starego z nowym zbudować nową rzeczywistość, wykuć nowe idee, zaproponować alternatywy. Że zechcą budować, a nie jedynie narzekać i knuć w tajnych dysputach jak przejąć wirtualny świat pod swe skrzydła.

Staję przed Wami otwarcie i zapowiadam, że jako Premier Rządu Królewskiego, wraz z każdą chętną osobą, podejmę się walki o realizację następujących postulatów:
  • wsparcie i wzmocnienie dreamlandzkich uniwersytetów - one mają stać się swoistymi szalkami Petriego, w których kiełkować mają nowe idee;
  • przeprowadzenie pełnego odalfredyzowania porządku prawnego Królestwa wraz z uchyleniem kompletnie niepotrzebnych regulacji, uwolnieniem energii społecznej poprzez zniesienie zbędnych zakazów i nakazów - czego Dreamland nie zakazuje, jest dozwolone i pożądane;
  • budowę państwa o charakterze unitarnym - dość z federacją, w której działa raptem 6 osób, które miast na wspólnym dobru skupiają się na swoich pustych pokoikach z jednym materacem; jedno państwo, wspólne dobro, wspólny dom. Oczywiście zachowamy tradycje, nazwy historyczne, jednak zunifikujemy instytucje i polityczne grzędy;
  • zacieśnienie współpracy zagranicznej z naszymi bliskimi partnerami i budowę nowej organizacji o charakterze multilateralnego strażnika podstawowych wartości;
  • wsparcie dla budowy dreamlandzkich sił zbrojnych i ich aktywny udział w kształtowaniu Nowej Ery;
  • lojalność i oddanie nadrzędnej roli recenzenta naszej rzeczywistości Jego Królewskiej Mości;
  • realizowanie w pełnym porozumieniu z Królem zmian technicznych, których już teraz wymaga nasz kraj - od wymiany silnika forum, przez nową odsłonę witryny po zmiany mniej widoczne, a równie niezbędne;
  • włączenie w codzienne funkcjonowanie państwa nowych kanałów komunikacji i nowych możliwości podejmowania decyzji - forum to tylko jeden kanał, nie cel sam w sobie.
Mówiąc krótko - oferuję Wam program bólu społecznego, który ma sprawić, iż odrzuciwszy polityczną poprawność skupimy się na tym by dawać z siebie najwięcej jak się da. Że dyskusja, ogień debaty i wykuwanie nowych idei zaprawią akuszerów nowej ery w codziennej walce o więcej. Że pozbędziemy się słabeuszy, którym zwyczajnie nie zależy na tym by coś zmieniać, a niczym tłuste koty grzeją się jedynie przy cieple ledwie tlącego się pieca.

Osoby zainteresowane współpracą zachęcam do bezpośredniego ze mną kontaktu. Osoby zainteresowane pomocą proszę o głos w nadchodzących wyborach.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Aleksander »

Robert II Fryderyk pisze: 23 lis 2019, 18:49Mówiąc krótko - oferuję Wam program bólu społecznego, który ma sprawić, iż odrzuciwszy polityczną poprawność skupimy się na tym by dawać z siebie najwięcej jak się da. Że dyskusja, ogień debaty i wykuwanie nowych idei zaprawią akuszerów nowej ery w codziennej walce o więcej. Że pozbędziemy się słabeuszy, którym zwyczajnie nie zależy na tym by coś zmieniać, a niczym tłuste koty grzeją się jedynie przy cieple ledwie tlącego się pieca.
Nie będę ukrywał, że brakowało nam szafarza bólu. Ale nigdy nie spodziewałem się, że następcą Gastona zostanie właśnie JKW.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: RIIF »

Gdyby tylko Gaston zechciał wrócić na pewno byśmy się porozumieli.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Aleksander »

Obawiam się, że mógłby ciebie uznać za pedała. Chociaż ja tego wątpliwego zaszczytu nie dostąpiłem.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Jeśli WKW jest Północą, to ja Południem. Zbytni sentyment mnie trzyma, żeby poprzeć zerwanie z federacją, ale powodzenia w wyborach.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: RIIF »

Dziękuję. Ubolewam jedynie, że Wasz sentyment powstrzymuje Was nie tylko od zmiany ale i od działania. W ten sposób Dreamland umiera trochę szybciej.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Stanisław Dmowski »

Nie rozumiem w jaki sposób zdemolowanie ustroju federacyjnego miałoby przysporzyć nam korzyści i stałych aktywności, jeśli już to pewnie chwilowo przybyłoby dyskusji z powodu obserwacji tej pożogi, jaką byście wyczynili na forum. A szkoda, bo ja lubię takie agresywne, mocne programy, tylko niepotrzebnie wrzucacie do zestawu głupoty. W Sarmacji nie był JKW taki skory do orania regionów, bo by was na taczce wywieźli, nie?

W czym ten Nowy Dreamland ma się zawierać? Przecież poniższe postulaty to ogólniki, które bardziej wieszczą kontynuację niż jakieś nowości. Sądziłem, że pisząc o czymś nowym strzelicie coś z gatunku "republika dreamlandu". Jeśli tą nowością ma być wymazanie z historii czegoś, co od lat było i nikomu nie wadziło, ba, stawało się źródłem dodatkowych aktywności tj. Unii Saudadzkiej i w mniejszym stopniu Scholandii to jakoś nie ciągnie mnie do tego całego programu. Choćbym bardzo nawet chciał ze względu na osobę...

Mimo wszystko czekam na program drugiego kandydata i oferuję zorganizowanie debaty, dawno w Dreamlandzie nie było takowej :)
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: RIIF »

Debatę już zaoferował mi Król. Zgodziłem się.

Natomiast co do federacji... Napisałem wyraźnie na czym ma polegać zmiana. Jest nadto oczywistą zapowiedzią. Obecny ustrój powoduje, że miast budować Dreamland buduje się swoje własne podwórka. Nie tedy dziś droga. To se ne vrati. I o KS wkręty sobie darujcie bo rok będzie jak działam w KD i nic z KS wspólnego nie mam. Porównywanie zresztą obu tych krajów pod względem politycznym i ustrojowym to jak na krzaki mówić, że to las.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: RIIF »

Zresztą zabawne jak kolejna już osoba skupia się na jednym pomijając kolejnych kilka.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Stanisław Dmowski »

[
Robert II Fryderyk pisze: 26 lis 2019, 20:56 Zresztą zabawne jak kolejna już osoba skupia się na jednym pomijając kolejnych kilka.
Bo reszta jest nudna i wyświechtana. Każdy by mógł sobie wpisać do programu, że będzie rozwijał armię, naukę i dyskusję. Komentowałem rzeczy rewolucyjne...

Co do debaty, widocznie nie doczytałem. Czekam zatem!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Maciej II »

Zmiana działania prowincji, odpowiednio przeprowadzona, może być krokiem w dobrą stronę. Federacja to wydmuszka. Unia Saudadzka i Królestwo Scholandii nie korzystają (i nie skorzystają) z możliwości, jakie dała im konstytucja. Nie tworzycie żadnego nowatorskiego prawodawstwa, Wasze parlamenty krajowe to albo wydmuszki albo martwe instytucje. W kraju, gdzie mamy problemy z sensowną aktywnością w ramach Parlamentu Królewskiego - istnieją dodatkowo dwie całkowicie zbędne instytucje, których jedynym celem jest utrzymanie pozoru odrębności od reszty.
Same prowincje w pogoni za zdychającą aktywnością, zaczynają pomału zjadać własny ogon - vide pomysły z utworzeniem kolejnej kawiarenki w Scholandii.
Nie ma świeżości. Nie czuć zasadniczej różnicy w mieszkaniu w Scholandii, a mieszkaniu w Unii Saudadzkiej. Jedno chciałoby być Niemcami, a drugie Francją, no ale korzystacie z metod, które nie wymagają de facto żadnego rozdzielenia od centrali w sensie prawnym i w sensie instytucji.
Wasze działania Ekscelencjo, przyniosły świeżość Scholandii - i tutaj należy wręczyć wieniec i złożyć podziękowania - tylko, że być może, gdyby niektóre z tych działań nie były zamknięte w obrębie Scholandii, to skorzystaliby z nich i w Unii Saudadzkiej i w Domenie Królewskiej, a przy dobrych wiatrach, również by się do nich przyłączyli.
Oczywiście, najprzyjemniej i najprościej buduje się według własnej wizji, tylko, że na dłuższą metę, nie o to w mikronacjach chodzi. Chcemy jakiejś dyskusji, wymiany idei, działania w polityce, a nie zamykania się w bezpiecznym bunkrze swojej polityki prowincjonalnej, w której każdy przytakuje.
Oczywiście, demontaż prowincji należy przeprowadzić w sferze prawnej- nie planujemy iść za złą reformą i wrzucać wszystkiego do worka Domeny Królewskiej. Działy Królestwa Scholandii i Unii Saudadzkiej nie znikną. To co w nich było- tradycje, pomysły, przedsięwzięcia, również. Zarządcy prowincji dalej będą posiadali pewną władzę nad krajami federacji- choć bardziej przypominającą urząd wojewody niż niezależny kraj związkowy. Strach o swoje włości jest niewskazany i niepotrzebny- odczepilibyśmy jedynie fragmenty nieużywane, wymarłe, sztucznie podtrzymywane przy życiu.
Nie rozdrabniając więcej sił, moglibyśmy przystąpić do czegoś większego, już w ramach całego Królestwa Dreamlandu i byłoby to ciekawsze i bardziej produktywne. Nie możemy przecież zostawić obecnego status quo, ta strategia nas do nikąd nie zaprowadzi. Taką reformę prowincji byśmy sobie wyobrażali i tylko taką poparli.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Christien van der Pohl
Posty: 206
Rejestracja: 9 cze 2019, 22:50
NIM: 965923
Lokalizacja: Pałac Atving
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Christien van der Pohl »

Ah, zburzenie wieloletniej tradycji w imię desperackiego ratowania domeny Królewskiej, która nie wyróżnia się niczym specjalnym oprócz tego, że znajduje się w niej parlament i rząd.
Zburzmy Unię i Scholandię w której toczy się ostatnie życie w KD! Z pewnością obywateli nie ubędzie - na bank się przeniosą do Domeny! (sark.)
Obrazek




(-) Jego Książęca Mość Księstwa Furlandii i Luindoru
Christien van der Pohl
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Stanisław Dmowski »

Moje obawy nie wynikają ze strachu o włości. Cóż to są z insynuacje? Ja nic z pracy dla regionu nie mam, mieć nie zamierzam. Robię to dla kontynuacji tradycji i nie chcę, by ktoś w imię ujednodlicania to po prostu zniszczył.

Patrzcie, tyle lat ludziom do głowy takie pomysły nie przyszły, chociaż kilka lat temu kraj usychał bardziej niż teraz. I choć nie lubię tej całej cuchnącej śledziami Domeny i wittowskiej Unii, będę rejtanem leżał przeciwko tej reformie, która praktycznie nic nie wnosi, bazując tylko na mglisty przeświadczeniu, że zamknięcie regionów sprawi, że ludzie zaczną więcej pisać na innych działach.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Maciej II »

Christien van der Pohl pisze: 26 lis 2019, 21:10 Ah, zburzenie wieloletniej tradycji w imię desperackiego ratowania domeny Królewskiej, która nie wyróżnia się niczym specjalnym oprócz tego, że znajduje się w niej parlament i rząd.
Zburzmy Unię i Scholandię w której toczy się ostatnie życie w KD! Z pewnością obywateli nie ubędzie - na bank się przeniosą do Domeny! (sark.)
Raczej na zmianie zasad i podejścia- w mojej interpretacji projektu kandydata, nikomu nie zależy na burzeniu Unii i Scholandii w większym stopniu, niż same się zburzyły. Chodzi o zmianę zasad ich działania w ramach Królestwa Dreamlandu. Odcięcie niesprawnych kończyn i skupienie się w prowincjach na tym, w czym są dobre- budowie pewnej narracji. Natomiast politykę można przenieść poziom wyżej.
A Domena Królewska nie ma nic do rzeczy, bo od dawna skupiona jest raczej na tym o czym mówię.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Aleksander »

Christien van der Pohl pisze: 26 lis 2019, 21:10Ah, zburzenie wieloletniej tradycji w imię desperackiego ratowania domeny Królewskiej, która nie wyróżnia się niczym specjalnym oprócz tego, że znajduje się w niej parlament i rząd.
Wypraszam sobie! W hrabstwie Odwilży nieodmiennie pielęgnujemy klimat lat 90 poprzedniego stulecia i związany z tym powolny rozkład instytucji państwowych i społecznych.

Ale ad rem. Nie jestem zwolennikiem unitaryzmu.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Nie rozumiem dlaczego wychodzicie z tym założeniem, że nagle rozwinie się narracja jak się zlikwiduje federacje. Pewnym ciekawym stanem rzeczy do rozwoju narracji byłoby miasto-państwo, bo moglibyśmy mówić o sąsiadach, ekonomii w ramach mniejszej przestrzeni i w ogóle, ale jeśli brakuje nam obywateli na zarządców miast to ni podzielenie nas nawet po dwóch na miasto nic nie da, ni oddzielenie martwych miast z Unii i przyłączeniem ich do martwej Domeny. Nie, nie i jeszcze raz nie.

Że cenię tradycję może i ponad rozum to jedno, ale to nie jest ta sytuacja. Nie widzę żadnych oczywistych benefitów. Nic nie będzie z tego, że zamiast dowolnie formowanych systemów rządów, będą ustawieni wojewodzi. Spędziłem jakiś czas myśląc nad ustawami prawa miejscowego i nie widzi mi się teraz testować "a co gdyby" bez poważnej analizy zalet i wad. To nie populizm z waszej strony i nie racjonalizm, a za głupich też ni WKW, ni WKM nie mam, więc zostaje naiwność lub desperacja.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Jaki powinien być Nowy Dreamland? Manifest Nowej Ery Postalfredyzmu.

Post autor: Maciej II »

Fryderyk Orański-Nassau pisze: 26 lis 2019, 23:22
Że cenię tradycję może i ponad rozum to jedno, ale to nie jest ta sytuacja. Nie widzę żadnych oczywistych benefitów. Nic nie będzie z tego, że zamiast dowolnie formowanych systemów rządów, będą ustawieni wojewodzi. Spędziłem jakiś czas myśląc nad ustawami prawa miejscowego i nie widzi mi się teraz testować "a co gdyby" bez poważnej analizy zalet i wad. To nie populizm z waszej strony i nie racjonalizm, a za głupich też ni WKW, ni WKM nie mam, więc zostaje naiwność lub desperacja.
Spędziłem już jakiś czas zarówno na stołku regionalnym, jak i federalnym. W obydwu przypadkach dochodzimy do pewnej ściany- bo zabawa w małe państwo ma sens jak prowadzi ją więcej niż jedna osoba. "Demokracja" w wydaniu scholandzkim czy saudadzkim to sztuka dla sztuki. Z tego co widzę, ostatnią rzeczywiście wprowadzającą coś nowego w ustroju Unii Saudadzkiej ustawą, a więc korzystającą w pełni z możliwości nadanych przez federację, jest Ustawa o powołaniu Wiceprzewodniczącego Rady i ograniczeniu zadań Księcia z sierpnia 2017 roku. Analogicznie, możliwość kształtowania własnego, krajowego ustroju w Scholandii - skończyło się na Proklamacji Królewskiej o Karcie Scholandzkiej, także z sierpnia, tyle że 2016 roku.
Oczywiście, można próbować podnieść argument, że te wypracowane systemy są takie dobre, że przecież nie trzeba nic w nich zmieniać. Ale właśnie- obydwa systemy to jest po prostu pewna kalka demokracji parlamentarnej, tylko że niesprawnej. Okres rzeczywistego działania Rady Księstwa przypada gdzieś na końcówkę rządów Witta, przy wyborze Casimira na Księcia był już poważny problem. Moja polityka nie zmieniła stanu rzeczy, kryzys w Radzie Księstwa pogłębił się, bo ta do działania potrzebuje sprawnego legislatora, którym nigdy nie byłem, ani nigdy nie chciałem być. Mojemu następcy przekazałem Radę w stanie w którym jest do dzisiaj. Scholandia? Tamtejszy parlament, w czasach bycia krajem związkowym, nie działał nigdy. Tutaj nie ma nawet co opowiadać, że była kiedyś jakaś demokracja scholandzka za czasów dreamlandzkich. Nie było, kropka. Jeżeli miałbym wysnuć jakieś wnioski- to działanie ustroju (zwłaszcza demokratycznego) w krajach związkowych zawsze będzie zależało od legislatorów i chęci lidera. W krajach związkowych nie ma od dawna ani jednego, ani drugiego.
Rozumiałbym niechęć do zabierania krajom części ich prerogatyw, gdyby wnosiły one swoimi ustrojami jakiś powiew świeżości. Tutaj mamy (jak wyżej wspominałem) nudę i wieczne prowadzenie prac koncepcyjnych. Głównie z powodu rozdrobnienia.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt istnienia czegoś powszechnie akceptowalnego, a skutecznie ograniczającego zakusy parlamentów krajowych- Parlamentu Królewskiego. Wszystkie rzeczywiście interesujące ustawy procedowane są właśnie tam, więc znajdują się chętni do ich pisania albo nowelizowania, na pewno dostosowywania do realiów.
Kołyszemy się i wydajemy dźwięki w wagonie za zepsutą lokomotywą, udając, że jedziemy. Kładzenie się w poprzek torów przed kołami, niczym Rejtan, nie zmieni złej sytuacji. No bo można rwać kartki z kalendarza i wmawiać sobie, że ktoś kiedyś przyjdzie i będzie jak być powinno, tylko jaka jest na to rzeczywiście szansa?
W pomyśle zmiany zasad gry widzę potencjał, na pewno potencjał do dyskusji i wyrażenia swoich obaw, bo na koniec i tak zdecyduje suweren, lepiej albo gorzej.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości