Interpelacja: Baza Prawna

Dział archiwum Parlamentu Królewskiego od maja 2015 roku do lipca 2019 roku.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Interpelacja: Baza Prawna

Post autor: Alfred »

Dziś zapadła w tej Izbie decyzja, że nie likwidujemy Bazy Prawnej. Bardzo dobrze. Mamy jednak ten problem, że wartość użytkowa bazy jest znikoma, gdyż ostatni akt przeniesiono do niej 17 grudnia poprzedniego roku. Bardziej obrazowo: w bazie nie odnotowano nawet tego, że Robert Fryderyk wstąpił na tron dreamlandzki. Ktoś coś zepsuł i brakuje Kodeksu karnego; odnośnik ze strony głównej prowadzi do Prawa wyborczo-referendalnego. Na przeniesienie do bazy czeka sześć nowych aktów ustawodawczych, nie wspominając już o zwykłych decyzjach.

W praktyce ustalenie obowiązującego stanu prawodawstwa wymaga sięgnięcia do państwowego publikatora urzędowego („Ogłoszeń urzędowych”). To mało praktyczna opcja, jeśli ktoś nie wie z góry, czego szuka. Uważam, że w ten sposób prezentujemy się jako państwo na wpół upadłe.

Stąd kieruję dwa pytania do Premiera Rządu Królewskiego:

1) Kogo uważa Pan Premier za właściwego do prowadzenia Bazy Prawnej: siebie, jako p.o. Ministra Bezpieczeństwa, będącego następcą ministra właściwego ds. sprawiedliwości, wymienionego w ustawie o Bazie Prawnej; czy też Ministra Spraw Wewnętrznych, który zgodnie z dekretem o ustroju rządu „prowadzi wszelkie rejestry przewidziane prawem”?

2) Kiedy członek Rządu wskazany w odpowiedzi na pytanie pierwsze podejmie odpowiednie działania względem Bazy Prawnej i dlaczego nie podjął ich dotychczas, zwłaszcza jeśli będzie to Minister Spraw Wewnętrznych?
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Baza Prawna

Post autor: Aleksander »

Wasza Królewska Wysokość,
odpowiadając na treść interpelacji informuje jak następuje:
1. Korzystając z przywileju Premiera Rządu Królewskiego, jakim jest możliwość rozstrzygania sporów kompetencyjnych pomiędzy ministrami wskazuję w tym miejscu osobę Ministra Spraw Wewnętrznych.
2. Przekazałem już Ministrowi Spraw Wewnętrznych, iż istnieje potrzeba aktualizacji Bazy Prawnej. Obiecał zająć się tym niezwłocznie. Odpowiadając na pytanie dlaczego nie zostało to uczynione do tej pory, wskazać muszę, że pełnię obowiązki Premiera Rządu Królestwa raptem 9 dni. Stan administracji i państwa, który odziedziczyłem jest na tyle złożony, że nie jest możliwym nadrobienie wszystkich nawarstwionych przez wiele tygodni zaległości w ciągu tak krótkiego okresu czasu.

W razie dalszych pytań, pozostaję do dyspozycji izby.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Baza Prawna

Post autor: Alfred »

Panie Premierze,

oczywiście długość Pańskiego urzędowania jest mi znana. Jednakże Minister Spraw Wewnętrznych zajmuje swoje stanowisko od początku bieżącej kadencji; dość już długo. Czy początkowe założenie było takie, że Bazę Prawną będzie prowadzić Minister Bezpieczeństwa von Wolff, a później pełniący jego obowiązki premier Ingawaar? Tylko w takiej sytuacji byłoby zrozumiałe, że nikt jeszcze się tym nie zajął.

Nie chciałbym zostać źle zrozumiany w swoich intencjach. Cieszę się, że rząd trochę działa i mam nadzieję, że po wyborach zostanie wzmocniony kadrowo i będzie działał już całkiem sprawniej. Zarazem jednak, gdyby okazało się, że przez całą kadencję sprawa Bazy Prawnej pozostawała poza zainteresowaniem rządu, świadczyłoby to o poważnej wadzie kultury organizacyjnej. Być może należałoby pomyśleć nad stworzeniem lepszych procedur sukcesji rządowej, aby zapobiec takim sytuacjom na przyszłość.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Baza Prawna

Post autor: Aleksander »

Wasza Królewska Wysokość,

nie mogę się wypowiadać za swojego poprzednika, gdyż jego zamierzenia i poglądy w tej sprawie nie były mi znane. Nie jestem w stanie zatem odpowiedzieć na to pytanie.

Uwagę o kulturze organizacyjnej, jakkolwiek znajduje wiele punktów stycznych z moim poglądem na tę sprawę, uważam za cenną. Jeżeli dane mi będzie kontynuować swoją misję, tym razem z mandatem demokratycznym, a nie jako pełniący obowiązki, z pewnością nastąpią w tym zakresie zmiany.

Sama praca Premiera Rządu Królestwa ujawniła, że obecny dekret o rządzie jest cokolwiek przestarzały, zaś jego sztywność i pewne skostnienie nie umożliwiają elastycznego zarządzania gabinetem. W tym zakresie chciałbym złożyć odpowiedni projekt, jakkolwiek wstrzymuję się z tym do czasu ogłoszenia wyników wyborów. Nie chciałbym meblować gabinetu swojemu następcy.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Baza Prawna

Post autor: Alfred »

الوـس pisze: 2 kwie 2019, 11:38 nie mogę się wypowiadać za swojego poprzednika, gdyż jego zamierzenia i poglądy w tej sprawie nie były mi znane. Nie jestem w stanie zatem odpowiedzieć na to pytanie.
Czy słusznie rozumiem więc, że podczas obrad Rządu Królewskiego kwestia nie była poruszana? Również przez Jego Królewską Mość Roberta Fryderyka?
الوـس pisze: 2 kwie 2019, 11:38 Sama praca Premiera Rządu Królestwa ujawniła, że obecny dekret o rządzie jest cokolwiek przestarzały, zaś jego sztywność i pewne skostnienie nie umożliwiają elastycznego zarządzania gabinetem. W tym zakresie chciałbym złożyć odpowiedni projekt, jakkolwiek wstrzymuję się z tym do czasu ogłoszenia wyników wyborów. Nie chciałbym meblować gabinetu swojemu następcy.
Jest z pewnością. Ówczesne założenie było takie, że Król będzie wydawał dekret o ustroju rządu na prośbę każdego kolejnego premiera. Torkan Ingawaar nie skorzystał z tej możliwości. Ale w ogóle to nie jest najlepszy dekret. Z perspektywy czasu myślę też, że nie należało rezygnować z instytucji działów administracji rządowej, aczkolwiek w naszych warunkach więcej sensu miałoby ich przypisywanie w akcie powołania ministra, zamiast osobnym rozporządzeniem atrybucyjnym.
الوـس pisze: 2 kwie 2019, 11:38
Uwagę o kulturze organizacyjnej, jakkolwiek znajduje wiele punktów stycznych z moim poglądem na tę sprawę, uważam za cenną. Jeżeli dane mi będzie kontynuować swoją misję, tym razem z mandatem demokratycznym, a nie jako pełniący obowiązki, z pewnością nastąpią w tym zakresie zmiany.
Doskonale.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Baza Prawna

Post autor: Aleksander »

Alfred pisze: 3 kwie 2019, 20:49
الوـس pisze: 2 kwie 2019, 11:38 nie mogę się wypowiadać za swojego poprzednika, gdyż jego zamierzenia i poglądy w tej sprawie nie były mi znane. Nie jestem w stanie zatem odpowiedzieć na to pytanie.
Czy słusznie rozumiem więc, że podczas obrad Rządu Królewskiego kwestia nie była poruszana? Również przez Jego Królewską Mość Roberta Fryderyka?
Skłamałbym, gdybym powiedział, że miały miejsce jakiekolwiek obrady Rządu Królewskiego.
Alfred pisze: 3 kwie 2019, 20:49
الوـس pisze: 2 kwie 2019, 11:38 Sama praca Premiera Rządu Królestwa ujawniła, że obecny dekret o rządzie jest cokolwiek przestarzały, zaś jego sztywność i pewne skostnienie nie umożliwiają elastycznego zarządzania gabinetem. W tym zakresie chciałbym złożyć odpowiedni projekt, jakkolwiek wstrzymuję się z tym do czasu ogłoszenia wyników wyborów. Nie chciałbym meblować gabinetu swojemu następcy.
Jest z pewnością. Ówczesne założenie było takie, że Król będzie wydawał dekret o ustroju rządu na prośbę każdego kolejnego premiera. Torkan Ingawaar nie skorzystał z tej możliwości. Ale w ogóle to nie jest najlepszy dekret. Z perspektywy czasu myślę też, że nie należało rezygnować z instytucji działów administracji rządowej, aczkolwiek w naszych warunkach więcej sensu miałoby ich przypisywanie w akcie powołania ministra, zamiast osobnym rozporządzeniem atrybucyjnym.
Cieszę się, że mamy bardzo zbliżone stanowiska w tej sprawie.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Interpelacja: Baza Prawna

Post autor: Alfred »

Z przykrością dostrzegam, że w Bazie Prawnej nic się nie zmieniło.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: Interpelacja: Baza Prawna

Post autor: matmax »

Alfred pisze: 7 kwie 2019, 09:12 Z przykrością dostrzegam, że w Bazie Prawnej nic się nie zmieniło.
Potwierdzam. Nadal niestety moje "niezwłocznie" się opóźnia - real wygrywa w kontekście alokacji czasu.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Interpelacja: Baza Prawna

Post autor: Alfred »

Nie powiem, że nie rozumiem. Za to nie do końca pojmuję, dlaczego dreamlandzkie społeczeństwo tak kocha swoją Bazę Prawną, a zarazem jest tak niechętne aktualizowaniu jej.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Zablokowany

Wróć do „Parlament Królewski 2016 — 2019”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 0 gości