[WYSTĄPIENIE] Karta powszechnych praw i wolności

Dział archiwum Parlamentu Królewskiego od maja 2015 roku do lipca 2019 roku.
Awatar użytkownika
Gilead
Posty: 94
Rejestracja: 21 sty 2019, 16:34
Numer GG: 67441662
NIM: 956381
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Gilead »

Florian von Stettin pisze: 5 lut 2019, 18:45 Jak narazie nie mam zbytnio czasu, by odnieść się szerzej, żądam krótkie pytanie posłowi Gileadowi: jakie wady ma obecna konstytucja, że podjęliście się spisania swojego projektu praktycznie od nowa?
Panie Florianie, obecny katalog praw i wolności jest zbyt ogólny oraz nie chroni człowieka i obywatela przed licznymi niegodziwościami: brakuje ochrony tożsamości, treści, nie istnieje prawo azylu, można wymieniać długo.
Awatar użytkownika
Gilead
Posty: 94
Rejestracja: 21 sty 2019, 16:34
Numer GG: 67441662
NIM: 956381
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Gilead »

Χέλμουτ Πολ pisze: 5 lut 2019, 18:43 Osobiście poszedłbym ścieżką modernizacji obecnej konstytucji zamiast pisać coś zupełnie od nowa.
Z przykrością zauważyć muszę, iż obecna Karta Konstytucyjna jest, cóż, niemodernizowalna.
Awatar użytkownika
Dariusz
Posty: 22
Rejestracja: 6 sty 2019, 18:22
Numer GG: 13522610
NIM:
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Dariusz »

Wraz z Jego Królewską Mością Robertem II Fryderykiem, królem Dreamlandu i Scholandii, panem ziemi morlandzkiej, surmalajskiej i weblandzkiej, seniorem Furlandii i Luindoru, zwierzchnikem Skytji, seniorem Delty i Proftazji, Bergii i Elfidy, Arden i Inselii, Dolii i Faerie, Darei i Scholii, źródłem sprawiedliwości, zwierzchnikiem sił zbrojnych, Wielkim Mistrzem Heroldii Królestwa Dreamlandu, etc.,
Nie znam się na tym ale czy w takich aktach prawnych powinno się pisać aktualnie panującego ?.
Początek wygląda tak jakby to Król i ktoś wraz z nim uszczęśliwiał obywateli nowym prawem , więc od samego początku widać w tej karcie swobód że nie jest ona wynikiem ogólnonarodowej dyskusji lecz pomysłem grupy ludzi niekoniecznie reprezentatywnej .Taki akt prawny trzeba poddać dyskusji następnie całość poddać pod referendum .Tyle w temacie sam pomysł bardzo dobry ale wymaga korekt .Dziękuje i pozdrawiam


ps: My wspólnota a czy ktoś konsultował to ze wspólnotą czy tylko dał tej wspólnocie gotowy projekt
Darius z Kamnitz
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Alfred »

Wysoka Izbo,

moje uwagi:

Konstrukcja preambuły: my, wspólnota obywateli, wraz z Królem, jest o tyle niefortunna, że sugeruje współsuwerenność Króla i wspólnoty. Trzeba też zauważyć, że zmiany Karty Konstytucyjnej w obowiązującym porządku konstytucyjnym Król nie zatwierdza, jak zwykłej ustawy, tylko ją ogłasza. Jeśli więc chcemy się odwoływać do osoby panującego monarchy, to lepiej w stylu rzymskim: „za panowania Jego Królewskiej Mości Roberta II Fryderyka…”.

Niezbyt szczęśliwą wydaje mi się przyjęta nazwa „prawa powszechne”, zważywszy, że część z nich w rzeczywistości nie ma zasięgu powszechnego, a przysługuje jedynie obywatelom. Dostrzegam w projekcie silną inspirację pierwszym rozdziałem ustawy zasadniczej RFN; sugerowałbym, aby zainspirować się także w zakresie nazewnictwa i przemianować „prawa powszechne” na „prawa podstawowe”, co trafniej odda istotę rzeczy.

Przesłanki pozbawienia obywatelstwa ujęte są nazbyt wąsko. Proponowana regulacja uniemożliwi wyłączenie ze wspólnoty osób, które zaniechały albo w ogóle nie podjęły aktywności w życiu publicznym, co w państwie wirtualnym jest koniecznością. Pod jej rządami możemy się dorobić, niczym Cesarstwo Leblandii, półtora tysiąca obywateli, z czego aktywny będzie jeden procent. Uwaga techniczna w tej samej kwestii: pozbawienie obywatelstwa na podstawie zrzeczenia się go zawiera w sobie sprzeczność; pozbawienie pewnego dobra z definicji dokonuje się wbrew woli jego dysponenta.

Ściganie, czyli jak rozumiem: wszczęcie postępowania karnego, ma na gruncie Karty wymagać zarządzenia sędziego. Prawo dreamlandzkiego nie zna instytucji sędziego śledczego, postępowanie przygotowawcze prowadzi u nas prokurator czy też minister będący jego odpowiednikiem. Wydaje mi się, że tutaj mamy do czynienia z nieprzemyślaną tzw. kalką z reala. Karta pomija z kolei typowe konstytucyjne regulacje z zakresu prawa karnego: zasadę domniemania niewinności, zasadę nullum crimen sine lege.

Zakaz stosowania cenzury prewencyjnej zdaje się niefortunny. Instytucja nadzoru jest stosunkowo mało inwazyjnym środkiem utrzymania porządku publicznego. Niejasne jest, jakie inne środki prawne miałyby zostać wyczerpane przed jej zastosowaniem. Czy powinniśmy najpierw kogoś odizolować, a dopiero w dalszej kolejności nadzorować? Byłoby to absurdem.

Artykuł dziesiąty interesujący i chyba pionierski. Rzadko która mikronacyjnej regulacja praw człowieka i obywatela podejmuje wysiłek wzięcia pod uwagę specyfiki wirtualnego państwa. Jednak i tutaj widoczne są niedociągnięcia. Zakaz przeszukania konta inaczej niż w celu ochrony przed nagłym niebezpieczeństwem oznaczałby przykładowo, że nie można sprawdzić czyjegoś konta bankowego dla ustalenia, gdzie przelał zdefraudowane środki publiczne. Albo dodrukowanie miliony (tu puszczam oko Koledze Deputowanemu de la Ciprofloksja). Kontrola parlamentarna wydaje się dziwnym pomysłem w kontekście modelu parlamentu powszechnego, na pewno zaś uniemożliwia on „kontrolę niejawną”. Ustęp czwarty natomiast stanowi superfluum; prawo do sądu przysługuje każdemu, nie tylko obywatelowi, z art. 11 Karty Konstytucyjnej.

Ochrona danych osobowych stanowi składnik ochrony prywatności i zdaje się zbędne jej osobne wyszczególnienie. W każdym razie postanowienia art. 10 ust. 5 i 6 powinny raczej zostać scalone z artykułem jedenastym.

Zakaz wydania obywatela innemu państwu jest zbędny, bowiem państwo dreamlandzkie nie ma technicznej możliwości, by to uczynić. Może ono kogoś wydalić, to jest zablokować mu dostęp do swoich serwisów, ale nie zmusi nikogo do uzyskania dostępu do serwisów innego państwa, nie dysponując ku temu środkami.

Postanowienia art. 2 ust. 3 i art. 18 budzą moje mieszane uczucia. Można o nich co prawda powiedzieć: nie zaszkodzi, a pomóc może. Wiele jednak zagrożeń, przed którymi te gwarancję mają chronić, ma w naszej rzeczywistości czysto hipotetyczny charakter. Jesteśmy społeczeństwem heterogenicznym językowo i jako grupa hobbystów takim najpewniej pozostaniemy; użytkownik innego języka po prostu znajdzie inną grupę podobnych hobbystów, posługujących się tym samym językiem. Urodzenie, pochodzenie, etniczność i rasa, do pewnego stopnia także narodowość, są w mikronacjach przedmiotem swobodnego wyboru jednostki i w zasadzie nie bywają kryterium dyskryminacji. Trudno też wskazać przykłady prześladowania mniejszości narodowych i etnicznych, choć być może Wandejczycy, wśród których niektórzy są na sali, zarzuciliby to państwu sarmackiemu z okresu unii sarmacko-wandejskiej.

Prawo azylu również dyskusyjne potrzebne.

Podsumowując: projekt wyjątkowo ambitny, bo mało kto przekuwa swoje przekonanie o potrzebie reformy prawodawstwa na propozycję przepisów, zwłaszcza tak rozległą, oraz ciekawy, szczególnie tam, gdzie mierzy się ze specyfiką wirtualnej rzeczywistości, ale jednak nieszczęśliwie zapatrzony w real.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Chamberlain »

Gilead Colquhoun pisze: 5 lut 2019, 15:57 Przykro mi, że dzieli Pan społeczeństwo na "lepszych" i "gorszych".
Opacznie mnie Pan zrozumiał. Nie dzielę na "gorszych” i "lepszych”. Już raczej na doświadczonych i pozbawionych doświadczenia, bo w tym przypadku to sprawa jednak istotna, co wykazała już nawet ta krótka wymiana uwag w tym wątku i spostrzeżenia przedmówcy. Mówię o specyficznym kontekście dreamlandzkim, w który dopiero się Pan wgryza. To jeszcze trochę potrwa, zanim zacznie stawiać Pan właściwe diagnozy, a napisanie solidnej ustawy zasadniczej dla społeczności, której Pan nie zna, wymaga postawienia naprawdę dobrej diagnozy. Proszę nie brać tego do siebie, to nic osobistego. Oszczędzam Panu tanich i prowadzących na manowce pochwał, które już Pan otrzymał w wątkach powitalnych. Zgoda na psucie prawa dla samej frajdy kreacji to inna para kaloszy.

Moja refleksja jest następująca: przepisywanie metodą kopiuj-wklej dość nijakich rozwiązań ze świata realnego (które nawet tam absolutnie niczego nie gwarantują, jak prawo do pracy i tym podobne) oraz rozcieńczanie Kary Konstytucyjnej, to debiut dość ryzykowny. ale niech tam - napiszmy sobie osobną Kartę Praw i Swobód, choćby dla samej poprawy samopoczucia i podkreślenia ideologicznych podstaw naszej wspólnoty. Tyle że, podobnie jak mój partyjny kolega, uważam, że w niektórych przypadkach Pańskie propozycje prowadziłyby do sparaliżowania aparatu państwowego. Inne - to już tylko bicie retorycznej piany. Naprawdę próbuje Pan przekonać deputowanych, że tym, czego potrzebujemy to zagwarantowanie każdemu prawa do pracy i wolności badań naukowych? To nie tylko nie jest odpowiedź na problemy Dreamlandu – to nawet nie byłaby odpowiedź na problemy jakiejkolwiek mikronacji. Jeśli uważa Pan inaczej, proszę to udowodnić lub przynajmniej podeprzeć się jakimś sensownym argumentem. Innym niż "napracowałem się, to doceńcie". Ja nie doceniam, bo nie ma czego. Stawiam sprawę otwarcie.

Tym, co pilnie wymaga załatania, jest kodeks karny, prawo wyborcze, rozdział prokuratury od rządu, kwestia transparentnej i aktywnej moderacji. To są fundamenty naszych problemów, które Pan zdąży jeszcze poznać.

Obecna Karta Konstytucyjna reguluje absolutne minimum, choć i tak wpisano do niej trochę za dużo. To, co nie trafiło do Karty, o ile nie jest zupełnym nonsensem, zostało uregulowane na poziomie ustawowym. Odsyłam do szybkiej kwerendy w Bazie Prawnej: wspomniana przez Pana instytucja azylu została wpisana w tekst ustawy o obywatelstwie z 2004 roku (!), gdzie poświęcono jej osobny rozdział; dopiero niedawna nowelizacja posłała te przepisy do kosza, jako mało adekwatne do naszych realiów (co jednak nie miało żadnego wpływu na praktykę dyplomatyczną, bo azyl w międzyczasie przyznano na podstawie zwyczaju międzynarodowego). To samo z prawami mniejszości narodowych, które zostały pośrednio zagwarantowane w kodeksie karnym, penalizującym klasyczne przestępstwa z nienawiści na tym tle narodowościowym (art. 32). I tak dalej. Powtórzę: możemy pewne rzeczy przenieść na poziom konstytucji, ale w czym konkretnie taka zabawa miałaby pomóc nam dzisiaj? Moim zdaniem - w niczym. Skutkiem będzie ograniczenie prawa do swobody wypowiedzi (już sobie wyobrażam te klasyczne ranty i "polemiki" z Sarmatami w ramach nowego ładu konstytucyjnego).

Podsumowując: zwykła ustawa. Tam powinno to pozostać, by nie rozcieńczać Karty Konstytucyjnej, która powinna regulować fundamentalne kwestie ustrojowe, które akurat nie wymagają poważnej rewizji. Takie jest moje zdanie. Wciąganie tego na poziom konstytucji to rozwiązanie może i efektowne, ale jednocześnie całkowicie wtórne i jałowe.

Przede wszystkim: nie jest to odpowiedź na nasze obecne wyzwania.
Ostatnio zmieniony 6 lut 2019, 11:49 przez Chamberlain, łącznie zmieniany 1 raz.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Chamberlain »

Jezusicek pisze: 6 lut 2019, 12:03 Czyli Alfi harował a ty bumelanciłeś. No jacha. xD
Trzymałem szafę. A teraz pozwól Dreamlandczykom rozmawiać o sprawach Dreamlandu.

Marszałka Parlamentu proszę o przenoszenie postów będących jedynie zaczepkami trolla.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: RIIF »

Panie Marszałku, apeluję o sprawne administrowanie Parlamentarnym Forum. Czas uprzątnąć (i na bieżąco sprzątać) szambo tu wylewane.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Daniel von Witt »

Pan Colquhoun trochę zbyt obszernie lub niepotrzebnie rozpisał się o pewnych sprawach, jednak sądzę, inaczej niż alfiki, że opisane przez niego prawa, wolności, obowiązki obywateli (czy szerzej ludzi) to takie same, jeśli nie ważniejsze elementy ustroju Dreamlandu, jak przepisy o wyborach królów i premierów. Pracy nowego deputowanego nie ma co skreślać. Znając życie należy (wybaczcie moi drodzy dobitność sformułowań, jednak tak należy mówić o tej pracy) wypierdolić do kosza to, co spłodzi Alfred. Jeszcze nie zdążyliśmy naprawić praw, które wymyślił i spierdolił, a już zabrał się za rozpierdalanie następnych.

Zachęcam autora wstępnego projektu konstytucji do dalszych analiz i prac. To, jak uformujemy nasze państwo (strukturę władzy) wynika właśnie z tego, do czego się uprawnimy, a o tym Pan właśnie, za co osobiście dziękuję, napisał w swoim pierwszym rozdziale.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Stanisław Dmowski »

Gilead Colquhoun pisze: 5 lut 2019, 18:54 Wielka szkoda, gdyby cała moja praca i czas, jaki poświęciłem na szczegółowe przygotowanie powyższego projektu, poszły całkowicie na marne.
Na taką okoliczność zawsze trzeba być gotowym, proszę się uzbroić w cierpliwość i mocne nerwy. To pozwoli Panu naprawdę móc spokojnie u nas działać.
Χέλμουτ Πολ pisze: 6 lut 2019, 15:22 Te ciągłe rzucanie paszportem raczej udowadnia, że p. Chamberlain ma rację... Just sayin'.
Można było mówić o tym, że ten człowiek przeklina. Można było też mówić, że wulgarnie obraża mieszkańców, niedawno nazwał Dreamlandczyków dzikusami. To co jednak jest najgorsze to upodlenie instytucji obywatelstwa, które to stało się nic nieznaczącym kliknięciem w systemie. Kto przyjmuje obywatelstwo naszego państwa podejmuje się pewnej misji, wiąże się z krajem i mu służy. Pewne osoby jednak w sposób perfidny w to uderzają. Będzie nam mówił, że chcemy go bezprawnie wyrugować ze społeczeństwa, to nieprawda. Oczekujemy jednak zmiany tego podejścia i puknięcia się mocno w głowę. Albo wykrzesasz z siebie choćby minimum kultury i poszanowania dla państwowości albo możesz śmiało wracać biegać z dzidą po Orientyce. Klasyk powiadał: "Ludwiku Dornie i Sabo, nie idźcie tą drogą", namawiam do tego.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Alfred »

Florian von Stettin pisze: 6 lut 2019, 21:44Będzie nam mówił, że chcemy go bezprawnie wyrugować ze społeczeństwa, to nieprawda.
Wedle jego własnej logiki, gdyby ktoś przypadkiem posiadał dostęp do panelu administracyjnego, mógłby mu na przykład skasować konto i wszystkie posty. Nie ma przecież przepisu, który by tego zakazywał.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Gilead
Posty: 94
Rejestracja: 21 sty 2019, 16:34
Numer GG: 67441662
NIM: 956381
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Gilead »

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
zwracam się z uprzejmą prośbą o zaprowadzenie porządku w sali obrad Parlamentu Królewskiego. Niedopuszczalnym jest, aby w miejscu tak poważnym prowadzić niemerytoryczne dyskusje, zaburzające jedynie porządek debaty nad moim wystąpieniem w Wysokiej Izbie. Nie oczekuję również od nikogo bronienia mojej osoby w taki sposób, jaki raczył nam ostatnio zaprezentować w Wysokiej Izbie pan Jezus Pedael.
Wasza Królewska Wysokość Alfredzie, Panie Williamie,
dziękuję uprzejmie panu Williamowi za merytoryczne odniesienie się do mojej responsy na pierwotną krytykę zaproponowanego przeze mnie projektu, a także za krytyczne uwagi Jego Wysokości Alfreda na temat tego samego. Bacząc na me ograniczone możliwości czasowe, byłbym niezmiernie wdzięczny, jeżeli Wasze Ekscelencje pozwolą, iż szerzej do wypowiedzi Waszych odniosę się w późniejszym czasie. Liczę na zrozumienie.
Panie Danielu,
nie leży w mojej kompetencji moderatorskiej formalne upominanie Pana w gmachu Wysokiej Izby, niemniej jako kolega z ławy parlamentarnej pragnąłbym gorąco zaapelować do Pana o kontrolowanie języka wypowiedzi i powstrzymywanie się od słów uznanych powszechnie za wulgarne, nie licujących z powagą Wysokiej Izby.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Karolina Aleksandra »

Nie czytałam całego wątku, odechciało mi się, gdy zobaczyłam pierwsze oznaki, że rozwinęła się dyskusja między hrabią Chamberlainem a towarzyszem Ipanienką. Odniosę się jednak do jednej rzeczy.
Florian von Stettin pisze: 6 lut 2019, 21:44To co jednak jest najgorsze to upodlenie instytucji obywatelstwa, które to stało się nic nieznaczącym kliknięciem w systemie.
To jest skutek uboczny. Abstrahując od tego, że prawdopodobnie paru obecnych obywateli KD nie widzi nic złego w ostatnich czynnościach towarzysza Ipanienki, należy mieć świadomość przyczyn, dla których wprowadzono taki, a nie inny tryb uzyskiwania obywatelstwa dreamlandzkiego. A te są proste: chroniczny niedobór obywateli oraz zniechęcający i trudny tryb pozyskiwania obywatelstwa.

W dobie ludzi, którzy nie oglądają filmików dłuższych niż pół minuty, bo natychmiast zaczynają się nudzić, musimy trochę wyjść im naprzeciw i spróbować przyciągnąć w taki sposób do mikronacji. Ci inteligentniejsi i ogarnięci zostaną, a ci, których przeznaczeniem nie było jednak zostawanie mikronautą, odejdą. To naturalna kolej rzeczy. Ale taki a nie inny tryb uzyskiwania obywatelstwa nieco zwiększa prawdopodobieństwo, że osoba wciągnięta w możliwość podejmowania decyzji o funkcjonowaniu kraju zostanie z nami na dłużej. A efekty uboczne trzeba zaakceptować.

Inna sprawa, że ja bym wyrzuciła tryb czekania przez 14 dni na dołączenie do PK lub zmieniła go w ten sposób, że nowi obywatele mogą dołączyć po 24h od pozyskania obywatelstwa, z zastrzeżeniem, że jeśli podczas pierwszego miesiąca przez 7 dni nie wykazują aktywności na forum KD, wylatują z grona Parlamentarzystów.

Karolina Aleksandra
Awatar użytkownika
Pascal de La Brun
Posty: 111
Rejestracja: 3 sie 2016, 20:43
NIM: 770957
Herb: p19
Lokalizacja: Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Karta powszechnych praw i wolności

Post autor: Pascal de La Brun »

Szanowni deputowani,

przeniosłem posty, które nie były związane z debatą. Zmieniłem również tytuł wątku zgodnie z prośbą Pana Colquhouna. Przepraszam, że dopiero teraz to uczyniłem, aczkolwiek obowiązki życia realnego trochę się skumulowały.

(-) Pascal de La Brun
Marszałek Parlamentu Królewskiego
Awatar użytkownika
Sted Asketil
król-senior
Posty: 1043
Rejestracja: 7 sie 2011, 12:37
NIM: 121212

Re: [WYSTĄPIENIE] Konstytucja: Powsz. prawa, wolności, obowiązki

Post autor: Sted Asketil »

Karolina Aleksandra pisze: Inna sprawa, że ja bym wyrzuciła tryb czekania przez 14 dni na dołączenie do PK lub zmieniła go w ten sposób, że nowi obywatele mogą dołączyć po 24h od pozyskania obywatelstwa, z zastrzeżeniem, że jeśli podczas pierwszego miesiąca przez 7 dni nie wykazują aktywności na forum KD, wylatują z grona Parlamentarzystów.
W ten sposob mozna "grac" wynikami wyborow - obecnie zreszta tez, choc nie tak bardzo jak przy 24h oczekiwania na mozliwosc dolaczenia do Parlamentu. W takim przypadku az sie prosi by sciagac "slupy" i przeforsowac swoje.

Co do skutkow ubocznych, to w koncu jednak jednostkowe przypadki. Zawsze mozna sprobowac zastosowac jakies bezpieczniki wobec takich delikwentow (np. ponowne uzyskanie obywatelstwa bylo by ograniczone czasowo - np 3-6 miesiecy).

Inna sprawa ze Pan Ipanienko skoro powiedzial "a i b", to powienien przyjac rowniez na klate skutki i poddac sie ewentualnej karze. Ucieczka w taki sposob i dalsze dzialanie w opozycji z bezpiecznego miejsca pozostawia lekki niesmak...
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Karta powszechnych praw i wolności

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Abstrahując, że projekt już u samej preambuły kłóci się z moimi wartościami, podważając sens istnienia Konwentu Seniorów słowami o władzy pochodzącej wyłącznie od narodu z pominięciem chociażby tradycji, z którą ten liczyć się nie musi, nie podoba mi się też znaczące przeniesienie ciężaru narracyjnego z Króla na obywateli. To już zbyt zbliża nas do myśli republikańskiej, bym to poparł.

Dalej, nie torpedując samego pomysłu umieszczenia praw w Konstytucji, to bywają głosy, że prawo powinno być przede wszystkim prostsze. Nie ułatwimy życia z nim nowym obywatelom, jeśli sama lista praw i obowiązków będzie większa od obecnej obszerności Konstytucji. W tym akurat zgodzę się z Deputowanym Chamberlainem.

Ponad to kwestie ustrojowe są podstawą istnienia państwa i tego, żeby mogło określać jakieś prawa i obowiązki. W mojej opinii to absurdalne, żeby od tego zaczynać ustawę zasadniczą.

Art. 1 jest nieco sprzeczny z dotychczasową praktyką usuwania botów, trollów czy Zanika mam wrażenie
Art. 2 jak rozumiem wyklucza wszelkie immunitety?
Art. 11 mimo wszystkich tych konkretów nie mówi co z korespondencją urzędową poniekąd.
Art. 12 mam wrażenie w obecnym kształcie zmuszałby powiedzmy władze Unii do umożliwienia objęcia stanowiska przez osoby spoza prowincji. Jestem przeciw, jeśli tak ma to wyglądać.

Jest więcej takich drobnych nieścisłości, ale skupiłem się na istotniejszych, które teraz wpadają mi w oko.
Dariusz pisze: 5 lut 2019, 07:26 Bardzo dobry projekt tylko czy obecna konstytucja różni się od tego projektu wydaje mi się że nie .
Zdecydowanie, przede wszystkim objętością.

W tym wszystkim pominę już fakt, że jestem zwolennikiem prawa zwyczajowego i jak dla mnie konstytucji mogłoby nie być.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Zablokowany

Wróć do „Parlament Królewski 2016 — 2019”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 0 gości