Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Dyskusje na każdy temat.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Daniel von Witt »

W wątku dotyczącym elekcji książęcej pojawił się wątek ożywienia Marchii Alizon przez Floriana Stettina i Steda Asketila. Problem w tym, że Marchia Alizon nie istnieje, ponieważ wygasły wszystkie nitki spadkobierców, a ostatni lennik nikomu nie przekazał tego lenna. Na podstawie przepisów obowiązujących od 2013 roku (Prawo lenne) ta marchia (a w zasadzie po prostu Alizon, gdyż lennem jest konkretna ziemia/teren, a nie jej forma) nie może zostać odtworzona w starym kształcie i powierzona wyżej wymienionym. Prawo, które za tym stoi, mówi wyraźnie, kto może być lennikiem i posiadać lenno:
Art. 3.
1. Wasalem może zostać zasłużony obywatel Księstwa, który spełnia łącznie następujące warunki:
(1) posiada tytuł honorowy co najmniej barona,
(2) Król Dreamlandu nie przyznał mu nadania ziemskiego,
(3) daje należytą rękojmię rozwoju nadanego lenna.
Wytłuściłem najważniejsze. Arystokratyczny ustrój Księstwa premiuje szlachtę i arystokrację, której nadawano dotychczas lenna: Stedowi Asketilowi i Siergiuszowi Asketilowi - Alizon, Hansowi von Wittowi - Ermenę, Stedowi Asketilowi - Toussaint, Ottonowi van der Bergowi - Rodo, Tomaszowi von Habsburgowi - Nadnetawię, Fryderykowi Orańskiemu-Nassau - Flores. Wszystkich tych lenników łączyło jedno: posiadali tytuł co najmniej barona. Zgodnie zaś z CRM warunki do otrzymania lenna, poza osobami już dysponującymi lennami, spełnia Oskar ben Grozny Witt oraz William Oxlade-Chamberlain. Mogą oni otrzymać, odpowiednio, baronię i hrabstwo (nazwa adekwatna do posiadanego tytułu). Florian von Stettin nawet po przeprowadzce lenna otrzymać obecnie nie może - ma za niski tytuł.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: RIIF »

Czy Waszym zdaniem sir Florian von Stettin swą pracą na rzecz Królestwa, czy to jako Premier, czy w innych rolach występując, zasługuje na tytuł barona? Proszę potraktować to pytanie luźno. Pytam z ciekawości.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Daniel von Witt »

Nie mogę dokonywać takich ocen wobec nikogo. Jestem szeregowym obywatelem.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: RIIF »

Daniel von Witt pisze: 31 sty 2019, 11:10 Nie mogę dokonywać takich ocen wobec nikogo. Jestem szeregowym obywatelem.
Nie jesteście, nie jesteście. A prośba moją ponawiam i motywuję tym, że mało w Dreamlandzie jest tak wnikliwych obserwatorów życia społecznego jak Wy. Oczywiście - nie zmuszam.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Daniel von Witt »

Powstrzymam się.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Sted Asketil
król-senior
Posty: 1043
Rejestracja: 7 sie 2011, 12:37
NIM: 121212

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Sted Asketil »

Doskonale zdaje sobie z tego sprawe Panie Regencie - jezeli doszlo by do takiej wspolpracy, nie ja bylbym lennikiem. Ozywienie regionu nie musi wiazac sie z przyjeciem lenna. Jestem dumny ze nie posiadam w chwili obecnej zadnych powiazan z Korona... wiec nie widze zagrozenia ;-)

Dzieki za przystopowanie juz w przedbiegach jakichkolwiek rozwazan i planow Pana Floriana Stettina.

Pozdrawiam Pana Regenta...
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Daniel von Witt »

Pragnę zauważyć, że moja wypowiedź odnosi się do Marchii Alizon (tworu historycznego), o której rozmawiano i o lennach w ogóle. Skoro zaś Pan Florian von Stettin podjął dotychczas aktywność w Alizonie razem z innymi konfederatami, a ja jej nie stopowałem, bo, no nie wiem, wielu z nich w Unii nawet nie mieszka, no to tylko to chwalić, że ją podjęto. I do podejmowania zachęcam. Informuję tylko, jakie są aktualne realia z nadawaniem lenn. Nie sposób je pomijać, skoro inni dorabiali się swych posiadłości stopniowo. Niesprawiedliwością wobec nich byłoby, gdyby wobec innych zastosowano inne kryteria nadawania lenn.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Sted Asketil
król-senior
Posty: 1043
Rejestracja: 7 sie 2011, 12:37
NIM: 121212

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Sted Asketil »

Daniel... kto tu mowi o przejmowaniu lenna. Budowanie stronki, jakiejs narracji (jak napisal Florian Stettin), czy ogolna rozbudowe i ozywienie "historycznego lenna" bez zadnych profitow nazywasz niesprawiedliwoscia? Po tych kilku latach powinienes juz dobrze wiedziec ze ja tu dzialam tylko dla idei. W dupie juz mam tytuly, ziemie i pieniadze. Bywa ze ludzie chca zrobic cos wiecej za free. Ciezko to zrozumiec?

Jade odpoczac do Kakut - na wsi butelka bimbru wlasnej roboty lepiej smakuje...
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Maciej II »

Prawna niemożliwość nadania ziemskiego nie zmienia faktu, że z chęcią powierzę JE von Stettinowi urząd Burgrabiego Alizonu, bo wierzę, że jest on w stanie przywrócić blask starym murom miejskim. Ustawa prawo o miastach i powiatach daje mi możliwość utworzenia powiatu, który ze względów historycznych można nazwać także "Marchią Alizon". Możliwości jest wiele, tak długo jak są chęci.
Pozdrawiam,
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Stanisław Dmowski »

Witt jak zawsze stoi na straży zasad, które najpewniej sam ustanowił. Nie mam zamiaru ich obchodzić, jeśli jest przepis mówiący o tym, że poniżej barona o lennie można zapomnieć to przecież ani sobie nie wyrobię trefnych potwierdzeń tytułu ani nie uproszę JXM o zmianę prawa. Sądzę, że gdzieś w Unii znajdzie się jakiś kawałek ziemi, który będę mógł objąć w zarząd/posiadanie i wskrzesić do życia.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Aleksander »

Florian von Stettin pisze: 1 lut 2019, 14:15
Witt jak zawsze stoi na straży zasad, które najpewniej sam ustanowił.
Nie wiem dlaczego, ale bardzo rozśmieszyło mnie to zdanie :-)
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Daniel von Witt »

Sted Asketil pisze: 31 sty 2019, 13:14 Daniel... kto tu mowi o przejmowaniu lenna. Budowanie stronki, jakiejs narracji (jak napisal Florian Stettin), czy ogolna rozbudowe i ozywienie "historycznego lenna" bez zadnych profitow nazywasz niesprawiedliwoscia? Po tych kilku latach powinienes juz dobrze wiedziec ze ja tu dzialam tylko dla idei. W dupie juz mam tytuly, ziemie i pieniadze. Bywa ze ludzie chca zrobic cos wiecej za free. Ciezko to zrozumiec?

Jade odpoczac do Kakut - na wsi butelka bimbru wlasnej roboty lepiej smakuje...
Nie łączę Cię z ewentualnymi aspiracjami Stettina związanymi z potencjalnym lennem. Rozpisałem się tylko na temat tego ewentualnego lenna oraz nakreślenia sytuacji prawnej z związanej z nadaniami, które, jak widać, jest pewną perspektywą dla Pana Stettina. Uświadomić go w czymś to tylko mu pomóc, nieprawdaż?
Florian von Stettin pisze: 1 lut 2019, 14:15 Witt jak zawsze stoi na straży zasad, które najpewniej sam ustanowił.
No pewnie, przecież logiczne byłoby, gdyby nie broniło się zasad, które się popiera. Ech... Pochwalił Pana Chamberlain i Ingawaar, i już u Pana na bakier z logiką.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Stanisław Dmowski »

الوـس pisze: 2 lut 2019, 12:07 Nie wiem dlaczego, ale bardzo rozśmieszyło mnie to zdanie :-)
Mózg od zmęczenia się przepala i potem takie kwiatki wychodzą.
Daniel von Witt pisze: 2 lut 2019, 16:54 No pewnie, przecież logiczne byłoby, gdyby nie broniło się zasad, które się popiera. Ech... Pochwalił Pana Chamberlain i Ingawaar, i już u Pana na bakier z logiką.
Sugeruje Pan, że ich pochwały miały jakiś wpływ na moją psychikę? Z takimi opiniami to nie dziwota, że tak zacna partia jak KPA skurczyła się do rozmiarów rodzinnych.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Daniel von Witt »

Florian von Stettin pisze: 2 lut 2019, 17:07 Sugeruje Pan, że ich pochwały miały jakiś wpływ na moją psychikę?
Niekoniecznie ich, ale ogólnie pochwały. To widoczne. W Pańskich wypowiedziach pewne rzeczy rażą bardziej niż u innych osób, więc bez wątpienia psychika w jakiś sposób zryta. Nie mam zamiaru jednak tutaj tego wątku rozwijać, więc gdy będzie sobie Wasza Ekscelencja życzył, to można gdzie indziej. Nie widzę przeszkód. Ten wątek miał w moim zamyśle inne przeznaczenie, więc będę się starał nie odbiegać za bardzo od jego tematu, jeśli Pan pozwoli.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Stanisław Dmowski »

Daniel von Witt pisze: 2 lut 2019, 17:13 Niekoniecznie ich, ale ogólnie pochwały. To widoczne. W Pańskich wypowiedziach pewne rzeczy rażą bardziej niż u innych osób, więc bez wątpienia psychika w jakiś sposób zryta. Nie mam zamiaru jednak tutaj tego wątku rozwijać, więc gdy będzie sobie Wasza Ekscelencja życzył, to można gdzie indziej. Nie widzę przeszkód. Ten wątek miał w moim zamyśle inne przeznaczenie, więc będę się starał nie odbiegać za bardzo od jego tematu, jeśli Pan pozwoli.
Nie mam jakoś ochoty, by wdawać się z Panem we wzajemne przytyki, zwłaszcza że najpewniej bym poległ wobec Pańskiego doświadczenia. Mogę jedynie zachęcić do tego, by zacząć spoglądać bardziej na siebie i swoje zachowanie. :)
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Aleksander »

Florian von Stettin pisze: 2 lut 2019, 17:07
الوـس pisze: 2 lut 2019, 12:07 Nie wiem dlaczego, ale bardzo rozśmieszyło mnie to zdanie :-)
Mózg od zmęczenia się przepala i potem takie kwiatki wychodzą.
A ja chciałem zaklasyfikować to do grona moich ulubionych bon motów.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Stanisław Dmowski »

الوـس pisze: 3 lut 2019, 20:17 A ja chciałem zaklasyfikować to do grona moich ulubionych bon motów.
Nie mam nic przeciwko. :)
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Stanisław Dmowski »

Ekhm, tak się składa, że w związku z nadaniem mi godności barona spełniałbym wszelkie warunki niezbędne do objęcia lenna. :)
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Daniel von Witt »

Korzystając z wątku. Baronia Nadnetawii może być przekształcona w Hrabstwo Nadnetawii, zaś Hrabstwo Flores w Marchię Flores.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Nieporozumienie z Marchią Alizon, lenna nie dla niearystokratów

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Pozostanę raczej przy hrabstwie. Zdaje się, że nie ma innego tytułu niż marchia wyżej, a jako człowiek przywiązany do marchii w znaczeniu zewnętrznych rubieży garnizonowych, a nie zwykłego lenna, to pozostanę przy obecnej tytulaturze, jeśli wolno.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy mieszkańców i gości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości