Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.

Co z nowymi mieszkańcami?

Edukować w ramach odgórnych inicjatyw np. poprzez Gimnazjum Królewskie
6
33%
Edukować w prowincjach, gdzie powoli obeznają się z życiem w KD.
4
22%
Nic. Nie ma potrzeby przymuszać. Jak będą chcieli to zostaną i sami się wdrożą.
8
44%
 
Liczba głosów: 18

Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Stanisław Dmowski »

Obywatelki i Obywatele,

jak sami zdążyliście zauważyć, w ostatnich dniach nasz kraj nawiedziło wielu przybyszy, ku mojej uciesze duża ich część nie postąpiła według schematu rejestracja - powitanie - zniknięcie. Oni śledzą regularnie i powoli ośmielają się odzywać. Problem leży jednak jak wywnioskowałem z rozmów przede wszystkim w nieznajomości realiów mikroświata, ale także braku pomysłu na dalszą karierę tutaj. Ich znajomość mikroświata jest albo żadna albo znikoma. Jak zatem sprawić, by zostali z nami na dłużej i wdrożyli się na tyle, byśmy mogli powiedzieć: "ma mocne nerwy i potrafi ripostować, to jest dopiero Dreamlandczyk" (tak, mocne nerwy uznaje za jedną z cech wymaganych w tym kraju, brak dystansu spowodował ostatnio samobójstwo).

Istniało wcześniej Gimnazjum Królewskie, instytucja odpowiedzialna za kształtowanie nowych umysłów. Brak jednak było w niej aktywności i została zlikwidowana za rządów Radzieckiego. Czy należy powracać do idei centralnej edukacji, organizowaniu pogadanek i wykładów o podstawach geografii, polityki, obycia mikronacyjnego czy tak jak to ma miejsce teraz przerzucamy tą odpowiedzialność na władze prowincji, do których udają się przybysze? A może po prostu zaprzestańmy tej niepotrzebnej dbałości w myśl darwinowskiej zasady "najsilniejszy przetrwa" - kryterium siły w tym przypadku są chęci.

Wątek stworzyłem pod wpływem rozmów zarówno z tymi młodszymi jak i tymi starszymi obywatelami. A wy, co o tym sądzicie? Zapraszam do wyrażenia swojej opinii i zagłosowania w ankiecie, którą specjalnie przygotowałem. To, co tu się, mam nadzieję pojawi, będzie wskazówką dla dalszych prac Ministerstwa Kultury i Nauki. Śmiało!
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Stanisław Dmowski »

Zachęcam do uczestnictwa w ankiecie. Kto jeszcze nie zagłosował, zapraszam.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Edukacja jest potrzebna, ale na pewno nie obowiązkowo, jeśli z z takich rzeczy jak geografia. Z prawa na ogół wystarcza Kodeks karny i konstytucja. W zależności od dalszych kroków regulamin obrad czy konstytucja prowincji, ale generalnie daje rade. Z tych krain które obecnie istnieją, należy wiedzieć, że zachód zachód to Unia, wschód to Domena Królewska, Daleki Wschód (względnie) to Schowana i na północy jest Sarmacja za którą... "nie przepadamy". Bez tego idzie żyć. Potrzebne są linki do tego, co istotne i poradniki do różnych funkcji. Warto chociażby opisać ile autonomii ma minister u Premiera., choć to zależy, ale wiadomo o co chodzi.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Aleksander »

Fryderyk Orański-Nassau pisze: 22 sie 2018, 22:49Warto chociażby opisać ile autonomii ma minister u Premiera., choć to zależy, ale wiadomo o co chodzi. [/justify]
Wydaje mi się, że w obrębie nawet tego samego ministerstwa w tym samym gabinecie może to być mocno zmienne w czasie.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Znaczy, przyznaje, że tu też zależy czy minister ma ambicje na bycie figurą czy marionetką. Ja jako MSZ nie miałem żadnych inicjatyw przez 3 kadencje (a byłem chwalony vel cooooo) i liczyłem tylko na wykonywanie poleceń, a tych nie było za wiele. Podejrzewam, że inny minister ze słabym premierem mógłby próbować narzucać własną wizję. Może faktycznie zły przykład.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Maciej II »

Wydaje mi się, że niezwykle trudnym jeśli nie niemożliwym byłoby napisanie poradnika "How to państwo", który z jednej strony miałby długi termin przydatności, a z drugiej odpowiadałby na wątpliwości głównych zainteresowanych.
Może lepiej ograniczyć się do jakichś krótkich wykładów z prawa/mechanizmów polityki/sytuacji międzynarodowej?
Naturalnie, stale zabierałoby to komuś czas, jednakże eliminuje to problemy związane ze ścianą tekstu nad którą ktoś się napracował, a stoi zdezaktualizowana.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Karolina Aleksandra »

Fryderyk Orański-Nassau pisze: 22 sie 2018, 22:49
Warto chociażby opisać ile autonomii ma minister u Premiera., choć to zależy, ale wiadomo o co chodzi.
Uśmiecham się do siebie. Zawsze, gdy wchodziłam w sklad rządu (chociaż to doświadczenie miałam tylko w KS), kończyło się na tym, że robiłam wszystko za wszystkich ministrów. "Autonomia Kanclerza"? To działało raczej w drugą stronę.

KA
Awatar użytkownika
Casimir van Oranje-Nassau
Posty: 468
Rejestracja: 8 lip 2016, 12:30
Numer GG: 64651462
NIM: 509236
Lokalizacja: Geldberg (Unia Saudadzka)
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Casimir van Oranje-Nassau »

Zaznaczyłem trzecią opcję. Tak jak już kiedyś mówiłem, wdrażanie nowych obywateli w Królestwo nie powinno odbywać się na drodze zmuszania do czytania długich tutoriali, które jak widzę teraz są uważane za rzecz pierwszej potrzeby do zrobienia, czy tym bardziej uczestnictwa w projektach typu niegdysiejsze "Gimnazjum Królewskie". Raczej niż tego typu akcje potrzebni są żywi ludzie, którzy w razie czego odpowiedzą na pytania nowicjusza, zapoznają z panującą sytuacją, doradzą czy wspomogą w podejmowaniu pierwszej działalności. Im mniej zbędnych instytucji, tym lepiej. Żywy człowiek, a nie martwy tekst czy martwe instytucje.
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Chamberlain »

Autor ankiety niepotrzebnie wspomniał w trzecim pytaniu o "przymusie". Tego nikt nie lubi, więc wyniki będą dość egzotyczne. Edukacja elementarna może być w stu procentach fakultatywna i dobrowolna. Ale jakaś szkoła stać tu powinna. Oszczędziłoby to młodym konieczności ustawiania się w kolejce do weteranów po ploteczki i podstawowe info, nie mówiąc już o wielotygodniowym śledzeniu forum, zanim się "coś napisze" i przedstawi. A z tego, co tu widzę, łatwo nie będzie.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: matmax »

Scholandia miała to kiedyś dość ciekawie rozwiązane. Aktywnym oczywiście mozna bylo być bez szkoly, ale żeby dostac obywatelstwo, konieczne było przejście krótkiego kursu w liceum i potem odpowiedź na 5 pytań. Po tym dyrektor liceum oceniał test, a następnie otrzymywało się obywatelstwo.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Casimir van Oranje-Nassau
Posty: 468
Rejestracja: 8 lip 2016, 12:30
Numer GG: 64651462
NIM: 509236
Lokalizacja: Geldberg (Unia Saudadzka)
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Casimir van Oranje-Nassau »

Chamberlain pisze: 23 sie 2018, 13:54
Autor ankiety niepotrzebnie wspomniał w trzecim pytaniu o "przymusie". Tego nikt nie lubi, więc wyniki będą dość egzotyczne. Edukacja elementarna może być w stu procentach fakultatywna i dobrowolna. Ale jakaś szkoła stać tu powinna. Oszczędziłoby to młodym konieczności ustawiania się w kolejce do weteranów po ploteczki i podstawowe info, nie mówiąc już o wielotygodniowym śledzeniu forum, zanim się "coś napisze" i przedstawi. A z tego, co tu widzę, łatwo nie będzie.
Jakoś nie widziałem, aby nowi obywatele się specjalnie ustawiali w kolejkach do "weteranów" po informacje. Jak są jakieś pytania albo potrzeba pomocy, to raczej przynajmniej większość z tych, co tu jest jej udzieli. Nie ma potrzeby sztucznej instytucjonalizacji, jak tworzenie instytucji typu wirtualne szkoły, to raczej zniechęci nowych mieszkańców, a nie zachęci do podejmowania aktywności w Dreamlandzie.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Aleksander »

Ja widzę wirtualną szkołę nie jako przymus, ale jako miejsce w którym zebrane są wszystkie potrzebne dane i informacje opisane w przystępny sposób. Nazywanie tego np. Królewskim Liceum to po prostu dodatkowy fabularny smaczek.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Stanisław Dmowski »

Cieszę się, że wywiązała się dyskusja pod ankietą. Osobiście przychylam się do zdania JE Ciprofloksji - jakaś szkoła powinna istnieć, dysponowałaby ona bardziej rozbudowanym materiałem niż tutorial, znalazłyby się tam wszelkie informacje o historii Dreamlandu, geografii mikroświata jak i pierwszych krokach w państwie (wyjaśnienie ustroju, prowincje, gospodarka, praca). Z usług szkoły korzysta kto chce. Natomiast nadal uważam że najlepszą "szkołę" możemy zapewnić sobie sami, nie poprzez wykłady i suchą teorię a kontakt z ludźmi, on jest kluczowy, ja jestem tego dowodem.
Awatar użytkownika
Piotr Harniakiewicz
Posty: 47
Rejestracja: 17 sie 2018, 19:00
Numer GG: 36160355
NIM: 771319
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Piotr Harniakiewicz »

Moim zdaniem istnieje potrzeba, aby dowolne środki edukacji w Dreamlandzie wdrożyć. Nie mam pewności, co do formy, na pewno nie powinny być obowiązkowe. Jednakże przydatność informacji historycznych i geograficznych jest z pewnością przydatna.
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Chamberlain »

Będzie jakiś ciąg dalszy? Czy rozważane jest powstanie szkoły (w dowolnej postaci)?
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

Ja chętny na jakiś kierunek.
Jarosław von Wawrzyniak>>
Awatar użytkownika
Darudo Ranlerald
Posty: 99
Rejestracja: 19 lis 2018, 13:00
Numer GG: 808484
NIM:
Lokalizacja: Dreamopolis
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Darudo Ranlerald »

Z autopsji mogę powiedzieć, że edukacja jest niezbędna. Edukacja w szerokim tego słowa znaczeniu.

Na początek to może być tutorial, jak ten udostępniony na stronie głównej KD. Tyle, że powinien on zostać zaktualizowany by realizował trzy cele.
1. Był ekscytujący, tj. miał swoją fabułę i ciekawą narrację.
2. Był motywujący, tj. zachęcał do stania się częścią społeczności.
3. Był praktyczny, tj. tłumaczył jak krowie na granicy co, jak i gdzie można zrobić.

Poza edukacją potrzebny jest ktoś, kto będzie nowym osobom towarzyszył. Szczególnie w okresie, gdy niewiele osób jest aktywnych. Gdyby nie Ekscelencja Premier Florian von Stettin, dzięki któremu przekonałem się, że nie jest to wyludnione Królestwo, pewnie tego listu dzisiaj bym nie pisał.
No, chyba, że w innej mikronacji, z tytułem "Dreamland po apokalipsie" i pisał o wyludnionych ulicach, kurzu, stęchliźnie i pajęczynach na opuszczonych budynkach.

Ktoś, kto trafia do Dreamlandu musi chcieć tutaj zostać, ale to jest możliwe tylko wtedy, kiedy będzie widział, że ten kraj żyje. Może nawet w przedśmiertnych konwulsjach, ale żyje.
(-) Darudo Ranlerald
Filozof, etyk, pustelnik
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Stanisław Dmowski »

Myślę, że jeśli skończę kadencję i znajdę w sobie jeszcze trochę sił na ten kraj, właśnie czymś takim się zajmę. Dobrze wiem, zarówno po rozmowach z Tobą jak i innymi nowymi uczestnikami naszego życia, że macie duży problem z a klimatyzacją, że po prostu trudno Wam się w tej świat wdrożyć i nikt w tym Wam nie pomaga. Jestem w stanie Was naprawdę zrozumieć, chociaż dla mnie aklimatyzacja i znalezienie zajęcia nie jest niczym trudnym, ale to kwestia mojego doświadczenia a Waszego.

Niebawem będę chciał z Wami porozmawiać i omówić te kwestie, bo nie ukrywam, że zebrała się jakaś grupka nowych Dreamlandczyków. Pohl, Wolframovich, Oebbels, Ranlerald i wielu wielu innych, może to wy kiedyś przejmiecie pałeczkę, kto wie? Wymaga to jednak z pewnością odpowiedniego ukształtowania i obycia. Sądzę, że stworzenie właśnie takiego bardzo przejrzystego tutoriala, do tego spisu wolnych stanowisk, które można objąć byłoby pomocne. Rząd podejmował się na początku kadencji prac przy unowocześnieniu samouczka, skończyło się jednak na kilku drobnych korektach, nie było czasu, nie było koncepcji. Jestem świadom jednak, że konieczna jest zmiana w tym zakresie, zwłaszcza, że tak długo oczekiwany narybek zjawił się, zniknęły jednak stare wygi. Młodzi, pomożecie?
Awatar użytkownika
Darudo Ranlerald
Posty: 99
Rejestracja: 19 lis 2018, 13:00
Numer GG: 808484
NIM:
Lokalizacja: Dreamopolis
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Darudo Ranlerald »

Młodzi, czyli my? Pewnie, że pomożemy. :)

Z pewnością ktoś, kto trafia do KD z innej mikronacji, jest w stanie szybko się rozeznać i przejść do działania. Proszę jednak pamiętać, że są osoby, jak ja, dla których KD to pierwsza styczność z wirtualnymi państwami.

Jest tu wiele niejasności, np. pojęcia nie mam czy konto w banku jest niezbędne i czy rzeczywiście do czegokolwiek jest potrzebne czy to tylko takie urozmaicenie. I można bez niego żyć.

A to tylko jedno z dziesiątek pytań, na które nie znam odpowiedzi.

Kłaniam się nisko.
(-) Darudo Ranlerald
Filozof, etyk, pustelnik
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Edukacja w Dreamlandzie - wyzwania

Post autor: Maciej II »

Ekonomia Dreamlandu to wydmuszka- nawet jak się ma konto to nie ma na co wydawać pieniędzy, chyba że na działki. :)
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości