Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Daniel von Witt »

Od wyroku ws. skargi wyborczej przysługuje odwołanie w ciągu 14 dni. Tak przynajmniej rzecze sędzia orzecznik, chociaż płakać mi się chce, gdy widzę ten wyrok (i nie dotyczy to meritum sprawy!). Powyższe oznacza przecież, że Król musi czekać do 6 lipca, aby zarządzić nowe wybory Premiera. Sędzia orzecznik w swoim wyroku pisze przecież:
Aluś de la Ciprofloksja pisze:
Odnieść się też trzeba do faktu, iż komisarz błędnie zadziałał przeprowadzając drugą turę wyborów. Nawet błędnie zakładając, że zarzuty stawiane aktowi zarządzenia drugiej tury wyborów są zasadne, trzeba zauważyć, że komisarz wyborczy nie dysponuje narzędziami do wyeliminowania potencjalnie wadliwego aktu prawnego z obrotu. Kierując się zaś domniemaniem, że jak długo dany akt prawny nie zostanie wyeliminowany z obrotu prawnego przez uprawniony organ, tak długo jest ważny i obowiązuje w zakresie określonym przepisami prawa, komisarz wyborczy właściwie przeprowadził drugą turę wyborów i podał wyniki przeprowadzonego głosowania.
Oznacza to, że jeżeli sędzia podał w wyroku, że będzie on prawomocny dopiero po 14 dniach od jego wydania, to nie można tego podważyć i Król musi poczekać na uprawomocnienie się takiego wadliwego moim zdaniem wyroku. Nie można zarządzić wyborów Premiera przed 6 lipca, bo co? Bo jeśli się odwołam 5 lipca od tego wyroku, to może inny sędzia przyzna mi rację? A jeśli nawet stwierdziłby, że nie mam racji, to i tak musimy siedzieć i patrzeć na ten pokaz dziwactw :)

Premierze Chamberlain - jest Pan skazany na ten stołek aż do Święta Królestwa, więc proszę nie liczyć na cud, że się Pan wymiga od przygotowań do tej ważnej uroczystości.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Alfred »

Nie muszę i nie zamierzałem czekać z zarządzeniem nowych wyborów na uprawomocnienie się wyroku sądowego, ani nawet na jego zapadnięcie. Zgodnie z Ordynacją wyborczą sąd nie może stwierdzić innego wyniku wyborów, niż urzędowo ustalony, może je tylko unieważnić. Z perspektywy konieczności rozpisania nowych wyborów jest najzupełniej obojętne, czy wybory poprzednie były nieważne, czy nierozstrzygnięte.

Czekałem natomiast na odbycie się koronacji. Wciąż czekam także na poprawienie ordynacji przez parlament.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Daniel von Witt »

Alfred pisze:
Wciąż czekam także na poprawienie ordynacji przez parlament.
Że co? Wybory nie zostaną rozpisane, chociaż są do tego wszelkie powody, bo czeka WKM na nowe prawo, które może, ale nie musi zostać przyjęte? Bądźcie poważni w tym Ekorre. Czekam na zarządzenie nowych wyborów, skoro WKM rozstrzyga, że można je zarządzić, ale jednocześnie SAM wybiera sobie, kiedy to zrobi (tu: "będzie MOJA ordynacja, to będą wybory").

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Alfred »

Jeszcze przed drugą turą wyborów, a dokładnie 10 czerwca, zwróciłem się do liderów wszystkich stronnictw politycznych z sugestią opracowania nowelizacji obowiązującej ordynacji albo nowej ustawy. Propozycję przyjął tylko wicehrabia Chamberlain, którego projekt nie zyskał Pańskiej aprobaty (zadeklarował Pan głos przeciwny). Nie dyskutuję z tym zdaniem: również wydaje mi się, że zmiany nie idą dość daleko. Wobec tego złożyłem też własny, konkurencyjny projekt.

Nowe wybory nie muszą się odbywać według „mojej” ordynacji. Dobrze jednak, żeby odbyły się według ordynacji, która nie budzi ostrych kontrowersji interpretacyjnych w swoich węzłowych punktach i która jest nieco bardziej spójna logicznie od obowiązującej. Skoro nie zdecydował się Pan na opracowanie własnej propozycji, to niech Pan teraz będzie poważny i nie manipuluje opinią publiczną.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Daniel von Witt »

Dotychczas kilka wyborów odbywało się na bazie prawa wadliwego, włącznie z tymi, które narobiły trochę szumu. Proszę nie opóźniać rozpoczęcia nowych wyborów, skoro jest WKM pewien, że powinny być zarządzone "JUŻ". No to już!

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Aleksander »

Daniel von Witt pisze:
Od wyroku ws. skargi wyborczej przysługuje odwołanie w ciągu 14 dni. Tak przynajmniej rzecze sędzia orzecznik, chociaż płakać mi się chce, gdy widzę ten wyrok (i nie dotyczy to meritum sprawy!). Powyższe oznacza przecież, że Król musi czekać do 6 lipca, aby zarządzić nowe wybory Premiera. Sędzia orzecznik w swoim wyroku pisze przecież:
Aluś de la Ciprofloksja pisze:
Odnieść się też trzeba do faktu, iż komisarz błędnie zadziałał przeprowadzając drugą turę wyborów. Nawet błędnie zakładając, że zarzuty stawiane aktowi zarządzenia drugiej tury wyborów są zasadne, trzeba zauważyć, że komisarz wyborczy nie dysponuje narzędziami do wyeliminowania potencjalnie wadliwego aktu prawnego z obrotu. Kierując się zaś domniemaniem, że jak długo dany akt prawny nie zostanie wyeliminowany z obrotu prawnego przez uprawniony organ, tak długo jest ważny i obowiązuje w zakresie określonym przepisami prawa, komisarz wyborczy właściwie przeprowadził drugą turę wyborów i podał wyniki przeprowadzonego głosowania.
Oznacza to, że jeżeli sędzia podał w wyroku, że będzie on prawomocny dopiero po 14 dniach od jego wydania, to nie można tego podważyć i Król musi poczekać na uprawomocnienie się takiego wadliwego moim zdaniem wyroku. Nie można zarządzić wyborów Premiera przed 6 lipca, bo co?

Przecież, niezależnie już od faktu, że ten wyrok potwierdził ważność aktu wydanego przez króla, to dopóki ewentualny wyrok uchylający ten akt zyskałby walor prawomocności, dopóty akt ten, chociażby wadliwy, dalej funkcjonowałby w obrocie. Do tego odnosi się zdanie z uzasadnienia. To elementarne.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Daniel von Witt »

Owszem, ale to co napisałeś odnosi się tak samo do wszystkich aktów, w tym do samego wyroku. I przytaczając akurat ten fragment nie chodziło mi o samą treść wyroku, co o zasadę, którą opisałeś, a którą wytłuściłem.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Aleksander »

Nie do końca. Wyrok nie jest prawomocny. Co oznacza, że skoro nie wydano postanowienia (osobno bądź w samym wyroku) o jego natychmiastowej wykonalności, to nie można go wykonywać. Jakkolwiek ten konkretny wykonaniu nie podlega. Inaczej ma się sprawa z aktem komisarza wyborów. Ten jest prawomocny, bo nie przysługuje od niego odwołanie w zwykłym toku instancji.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Czy Król czeka na uprawomocnienie się wyroku?

Post autor: Daniel von Witt »

A więc - czy Król Twoim zdaniem powinien zarządzić już wybory, czy czeka nie wiadomo na co i po co?

(-) Daniel von Witt
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość