Kodeks

Dyskusje na każdy temat.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Daniel von Witt »

Panowie, weźcie się w garść. Szkoda byłoby, aby inicjatywa się rozmyła. Wyznaczcie kogoś, kto zajmie się organizacją.

(-) Daniel von Witt
Książę Furlandii i Luindoru
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Co można zaobserwować, jestem realnie na tyle obładowany, że nadal nie mogę się z tego wygrzebać. O sprawie pamiętam. Z tego co wiem, JE Chamberlain też miał się wypowiedzieć, a wydarzyła się pewna rzecz realna i nie może. Cierpliwości.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Daniel von Witt »

Ja tylko staram się trzymać rękę na pulsie. To chwali się, że znów możemy dać w Unii Saudadzkiej przykład - że Wy możecie. Dlatego tak tego pilnuję :)

(-) Daniel von Witt
Książę Furlandii i Luindoru
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Otton van der Berg »

Również nie zarzucam tego tematu, na dniach przygotuje mój prywatny zarys sprawy.
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Otton van der Berg »

Art.1
1. Pojęciem osoby, zdolnej do żądania i dawania satysfakcji honorowej albo krótko: osobami honorowymi lub z angielskiego: gentlemanami/lady nazywamy te osoby, które z powodu wykształcenia, inteligencji osobistej, stanowiska społecznego lub urodzenia wznoszą, się ponad zwyczajny poziom uczciwego człowieka.

2. Wszyscy ludzie honorowi są sobie bezwzględnie równi. Dlatego nie wolno odmawiać zadośćuczynienia z powodu różnicy stanu, urodzenia, stanowiska lub majątku.

3. Osoba odmawiająca na takiej podstawie satysfakcji honorowej staje się niehonorową.
Uwaga: Zasada powyższa, odpowiadająca w zupełności współczesnej demokratyzacji społeczeństw, nie dozwala np. członkowi rodu książęcego odmówić satysfakcji honorowej robotnikowi, który jest posłem na sejm.

Art.2

Dający satysfakcję honorową na forum Królestwa Dreamlandu jak i na innych forach mikroświata zobowiązuje sie do przestrzegania zasad honoru.
1. reprezentowac swój kraj z godnością
2. unikac wulgaryzmów i ograniczać ich używanie
3. stać na straży dobrego honoru króla/królowej którego sie reprezentuje z racji v-zamieszkania, obywatelstwa i miejsca które nazywa sie swoim v-domem.

Art.3

Wykluczonymi ze społeczności ludzi honorowych są osoby, które dopuściły się pewnego ściśle kodeksem honorowym określonego czynu; a więc indywidua następujące:

1. osoby karane przez sąd państwowy za przestępstwo pochodzące z chciwości zysku lub inne, mogące danego osobnika poniżyć w opinii ogółu;
2.nieżądający satysfakcji za ciężką zniewagę, wyrządzoną przez człowieka honorowego;
3. notorycznie łamiący słowo honoru;
4. zeznający fałsz przed sądem honorowym;
5.. gospodarz łamiący prawa gościnności przez obrażanie gości we własnym mieszkaniu;
6. ten, kto nie broni czci kobiet pod jego opieką pozostających;
7. piszący anonimy;
8. oszczerca;
9. ten, kto nie płaci w terminie honorowych długów;
10. fałszywy gracz w hazardzie;
11. przywłaszczający sobie nieprawnie tytuły, godności lub odznaczenia;
12. stawiający zarzuty przeciw honorowi osoby drugiej i uchylający się od ich podtrzymania przed sądem honorowym.

Art.4

Każdą wątpliwość dotyczącą zdolności danej osoby do dawania i żądania satysfakcji honorowej, rozstrzyga sąd honorowy.
1. Sąd honorowy sklada sie z minimum dwóch osób w przypadku trój osobowego grona ludzi honorowych, w przypadku większej liczby osób sąd jest zawsze 3-osobowy.
2. Sądowe przedawnienie przestępstwa nie przedawnia tegoż jako zarzutu przeciw honorowości.
Powyższe przerobiłem nieco pod nasza v-rzeczywistość tutaj, jednak większość to Polskie Zasady Honorowe z reala, dostępne na pierwszej z brzegu stronie www.
Na ta chwilę to tylko szkic ale myślę ,że jesteśmy na dobrej drodze, skłaniałbym się jeszcze ku wytyczeniu miejsca (symbolicznego nawet) na spotkania przy "brandy" oraz o zrobieniu jakiegoś małego symbolu do podpisu.
To na tyle na razie, proszę o opinię
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Otton van der Berg »

Pozwoliłem sobie przedstawić ikonkę jaką możemy używać w podpisie, zależało mi na prostocie i symbolice.
Zwykł cylinder a jakże wymowny
Obrazek
Można jeszcze pomniejszyć nieco oraz dobrać tło by pasowało do forum i nie było widać tego białego wokoło, niestety ja nie mam narzędzi by zrobić to dobrze.
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Dziękuję za propozycję. Uwag oczywiście nie należy traktować uszczypliwie. O symbol zapytałbym PTR'a. Odnosząc się do prawa(można jeszcze nadać tytuły artykułom):
1. Pojęciem osoby, zdolnej do żądania i dawania satysfakcji honorowej albo krótko: osobami honorowymi lub z angielskiego: gentlemanami/lady nazywamy te osoby, które z powodu wykształcenia, inteligencji osobistej, stanowiska społecznego lub urodzenia wznoszą, się ponad zwyczajny poziom uczciwego człowieka.
Od początku mowa była o osobach posiadających tytuły honorowe. Jeśli ktoś działa na rzecz KD to nie jest trudno być nobilitowanym. Nie wprowadzajmy takich dziwnych realowych definicji.
2. Wszyscy ludzie honorowi są sobie bezwzględnie równi. Dlatego nie wolno odmawiać zadośćuczynienia z powodu różnicy stanu, urodzenia, stanowiska lub majątku.
W związku z poprzednim, nie różnimy się w prawach i obowiązkach, ale po to są różne, zhierarchizowane tytuły honorowe, żeby nie nazywać ich równymi sobie, Wicehrabio.
3. Osoba odmawiająca na takiej podstawie satysfakcji honorowej staje się niehonorową.
Uwaga: Zasada powyższa, odpowiadająca w zupełności współczesnej demokratyzacji społeczeństw, nie dozwala np. członkowi rodu książęcego odmówić satysfakcji honorowej robotnikowi, który jest posłem na sejm.
Jak można zauważyć po poprzednich uwagach, nie podoba mi się to sformułowanie. Wcześniej napiszmy, że Kodeks Honorowy jest prawem, któremu podlegają osoby posiadające tytuły honorowe w Królestwie Dreamlandu i dobrowolnie zobowiązujące się do jego przestrzegania. Z raz złożonej przysięgi na honor nie można się wycofać, a obowiązkiem osoby składającej śluby honorowe jest traktować innych członków społeczności dreamlandzkiej z należytą godnością, odnosząc się niewulgarnie i sprawiedliwie. Sformułowałbym to w ten sposób, aby nawet obrażających nas osób w przestrzeni publicznej nie należało naraz policzkować tym samym i jednocześnie móc pewnych osób nie lubić, ale nie pozwalać sobie na jawne uderzanie w ich interesy, nadużywając prawa i stanowiska.
Art.2

Dający satysfakcję honorową na forum Królestwa Dreamlandu jak i na innych forach mikroświata zobowiązuje sie do przestrzegania zasad honoru.
1. reprezentowac swój kraj z godnością
2. unikac wulgaryzmów i ograniczać ich używanie
3. stać na straży dobrego honoru króla/królowej którego sie reprezentuje z racji v-zamieszkania, obywatelstwa i miejsca które nazywa sie swoim v-domem.
Poniekąd dopowiedziałem w poprzedniej uwadze. Stwierdzenie o dobrym honorze jest niekonkretne. Spisałbym to bezpośrednio jako zobowiązanie do nieuderzania w króla, czyniąc rzeczy mogące pogorszyć jego opinię społeczną w i poza Królestwem, ewentualne uwagi zwracając prywatnie. Reprezentacja kraju z godnością to niemówienie źle o państwie poza jego granicami oraz traktowanie symboli narodowych z należnym im szacunkiem i powagą.

Z art.3 mam obiekcje do:
6. ten, kto nie broni czci kobiet pod jego opieką pozostających;
7. piszący anonimy;
Jak w warunkach KD pisze się anonimy? Po za tym nie rozumiem ograniczenia się do "kobiet" w warunkach mikronacji. Zdarzają się ci, którzy się podszywają. Myślę, że nie tędy droga, a należy bronić po prostu tych, którzy popełniają błędy z racji nowości i nieznajomości np. kultury KD, i pomaganie słabszym w sensie tym, którzy nie odnaleźli się jeszcze w KD. Honorowy obowiązek dbania o młodych.

Co do art.4, jak już mamy sąd opisany tutaj, a nie w osobnej deklaracji, to należy uściślić jak powołać radę bądź kto do niej należy. Czy np. najwyższe tytuły honorowe czy rotacyjnie, czy może powoływana przez wszystkich ludzi honorowych w drodze porozumienia oddzielnie do każdej sprawy.

Proszę o odniesienie w miarę możliwości.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Otton van der Berg »

Zgodzę się z Ekscelencją, trzeba się jeszcze nad tym pochylić i dopracować.
Wpis o kobietach możemy sobie darować, spróbuję nanieść poprawki i jakoś to poprawić. To był tylko wstępny szkic i dobrze że odniósł się Pan do tego.

Wysłane z mojej cegły przy użyciu Tapatalka
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Prosiłbym o rozwinięcie, którą opcję z przedstawionych Ekscelencja preferuje. Np. przy powoływaniu do sądów honorowych.
Nie uważam tego za jakieś konieczne czy bardzo ciekawe, można byłoby natomiast pomyśleć o progu majątkowym. Nie jakimś wygórowanym, np 20 000 D w Unii to z łatwością zwykłe nadanie ziemi ustawowo, a w innych prowincjach odrobina pracy. Generalnie nie uważam, by ze względów majątkowych należało uniemożliwiać bycie honorowymi tym, którzy chcą tacy być. Moglibyśmy natomiast przy głosowaniu ustalić podział na tych posiadających jeden i dwa głosy, ale nie na zasadzie wysokości tytułu, a tych, którzy są w stanie nasze zgromadzenie wspomagać finansowo i tych, którzy tej możliwości nie mają. Większość z nas byłaby w stanie bez problemu takie wsparcie zapewnić, a nowi, którzy pieniędzy nie mieliby, nadal mogliby przedstawić swoją opinię, po prostu z odrobinę mniejszym znaczeniem. Nadal jednak głos dwóch biedniejszych byłby równy mi, Panu czy JXW Danielowi, jeśli ten również zechce przysięgę złożyć. Nie brzmi wiec to chyba tak radykalnie, przynajmniej w moich oczach. Możemy zachować namiastkę hierarchii, opierającej się na zasadności, a nie zwykłej dyskryminacji.

Nadal liczę na komentarz innych mieszkańców.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Otton van der Berg »

Mamy już gotowy kodeks tutaj ale oczekuje czegoś więcej,
Reasumując, bo to co ekscelencja pisze też wydaje mi się dobrym kierunkiem.

Sąd Honorowy

Informacje ogólne
- zwołanie Sądu Honorowego następuje na wniosek jednego z członków Kodeksu (nie wiem jak to nazwać)
- sąd honorowy może być zwołany, gdy jeden lub więcej członków kodeksu zauważa rażące uchybienia na honorze innego członka
- Sąd honorowy skład się z minimum 2 osób
- w skład sądu honorowego może należeć każdy członek kodeksu wyrażający taką chęć
- w skład sądu nie może należeć osoba przeciwko której występuje oskarżenie
- sąd honorowy orzeka swoja decyzję po dyskusji i jej wynikiem jest głosowanie, tajne lub jawne
- sąd honorowy może utajnić głosowanie
- członkiem sądu honorowego może być członek kodeksu posiadający majątek (na koncie w banku Dreamlandzkim) nie mniejszy niż 30.000 D
- każde rozpoczęte 100.000 D na koncie członka upoważnia do oddania kolejnego głosu
- Członek posiadający 30.001D ma 1 głos
- członek posiadający 100,001D ma 2 głosy
- członkowie bez wymaganych środków finansowych na koncie mogą brać udział w dyskusji podczas sądu honorowego
- tylko członkowie z wyznaczonym majątkiem mogą oddać głos w głosowaniu tajnym bądź jawnym podczas sądu Honorowego
- król senior, arcyksiążę oraz książę, posiadają automatycznie 2 głosy w głosowaniu podczas sądu honorowego

Członkostwo Honorowe
- członkiem Kodeksu Honorowego może być każdy mieszkaniec KD
- przyjmując kodeks honorowy należy złożyć przysięgę na Honor w odpowiednim wątku na forum
- osoba przyjmująca kodeks Honorowy musi posiadać tytuł szlachecki

Również mam nadzieje ,że pozostali mieszkańcy nie zostaną biernym obserwatorami tych starań
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Otton van der Berg pisze: na wniosek jednego z członków Kodeksu (nie wiem jak to nazwać)
Zaprzysiężonych chociażby.
- sąd honorowy może być zwołany, gdy jeden lub więcej członków kodeksu zauważa rażące uchybienia na honorze innego członka
- Sąd honorowy skład się z minimum 2 osób
- w skład sądu honorowego może należeć każdy członek kodeksu wyrażający taką chęć.
- w skład sądu nie może należeć osoba przeciwko której występuje oskarżenie
- sąd honorowy orzeka swoja decyzję po dyskusji i jej wynikiem jest głosowanie, tajne lub jawne
- sąd honorowy może utajnić głosowanie
- członkiem sądu honorowego może być członek kodeksu posiadający majątek (na koncie w banku Dreamlandzkim) nie mniejszy niż 30.000 D
- każde rozpoczęte 100.000 D na koncie członka upoważnia do oddania kolejnego głosu
- Członek posiadający 30.001D ma 1 głos
- członek posiadający 100,001D ma 2 głosy
- członkowie bez wymaganych środków finansowych na koncie mogą brać udział w dyskusji podczas sądu honorowego
- tylko członkowie z wyznaczonym majątkiem mogą oddać głos w głosowaniu tajnym bądź jawnym podczas sądu Honorowego
- król senior, arcyksiążę oraz książę, posiadają automatycznie 2 głosy w głosowaniu podczas sądu honorowego
Generalnie podoba mi się kierunek w którym Ekscelencja poszedł. Poza przeformułowaniem, co zaznaczyłem już przy innych uwagach, próg na dodatkowe głosy usunąłbym, ewentualnie dodał go jakiś wysoki. (Inna sprawa, że z jednej strony nie chcę wprowadzać zbyt dużych nierówności, a z drugiej w większość progów majątkowych się zmieszczę i nie chcę sprawiać wrażenia pisania prawa pod siebie) Królom seniorom i urzędującemu księciu można zostawić dwa dodatkowe głosy, a jeden dodatkowy arcyksięciu i księciu. To istotne, żeby nie było, że oni po prostu z automatu mają 2, pomijając resztę.

Po "może należeć dowolny członek wyrażający taką chęć", dodałbym "w ciągu 48 godzin od zwołania sądu." Nie przedłużajmy takich osądów. Dwie doby dla aktywnego Lorda to wystarczająco czasu. Jak również czy dopisek o koncie jest konieczny? Czy Lordowie inwestujący swoje majątki są gorsi? Zamieniłbym to na dopisek, że zaprzysiężony musi dostarczyć dowody potwierdzające wielkość jego majątku w dreamach. Mam tu na myśli akcje głównie.

Jak z ewentualną składką? Taka sama czy różna dla lordów o różnym stanie majątkowym? Wprowadziłbym tutaj ewentualna różnicę, ale jakieś 2 progi na bardzo bogatych i biednych. Bo dla mnie z żołdem elderlandzkim, akcjami, pensją parlamentarną, za dwór książęcy i kilka innych, 3 000 D to co innego niż dla kogoś kto ledwo zaczął. Inna sprawa, że możemy też zbierać składki dobrowolne od biedniejszych lordów i obowiązkowe od tych, którzy otrzymują dodatkowe głosy. Wtedy ustalać, że chcemy się w coś zaangażować i ile na to potrzebujemy. Unikałbym comiesięcznych czy kwartalnych.
Członkostwo Honorowe
- członkiem Kodeksu Honorowego może być każdy mieszkaniec KD
- przyjmując kodeks honorowy należy złożyć przysięgę na Honor w odpowiednim wątku na forum
- osoba przyjmująca kodeks Honorowy musi posiadać tytuł szlachecki
Jeśli tylko ten, kto posiada tytuł szlachecki, to nie każdy. Ładnie formułując, "Zaprzysiężonym" zamiast osobą itd. bądź "Zaprzysiężyć". Krócej i dumniej. Co do wątku... Zastanawiam się czy jako takie bractwo potrzebowalibyśmy oddzielnego działu w ramach forum, gdybyśmy zaangażowali się w jakiś sposób na rzecz fundacji pomagających młodym czy obejdziemy się w "Polityce i społeczeństwie". Chyba nie będzie tego tak dużo. Inna sprawa, gdybyśmy w ramach tajnych dyskusji mieli wypowiadać się na bieżące tematy polityczne i wymieniać opiniami.

Zgadzam się, że w ostatecznej formie scalimy te nasze ustalenia i kodeks wypracowany przez dawnych szlachciców.(W części, ew. przeformułowany)
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Otton van der Berg »

Fryderyk Orański-Nassau pisze:
Otton van der Berg pisze: na wniosek jednego z członków Kodeksu (nie wiem jak to nazwać)
Zaprzysiężonych chociażby.
- sąd honorowy może być zwołany, gdy jeden lub więcej członków kodeksu zauważa rażące uchybienia na honorze innego członka
- Sąd honorowy skład się z minimum 2 osób
- w skład sądu honorowego może należeć każdy członek kodeksu wyrażający taką chęć.
- w skład sądu nie może należeć osoba przeciwko której występuje oskarżenie
- sąd honorowy orzeka swoja decyzję po dyskusji i jej wynikiem jest głosowanie, tajne lub jawne
- sąd honorowy może utajnić głosowanie
- członkiem sądu honorowego może być członek kodeksu posiadający majątek (na koncie w banku Dreamlandzkim) nie mniejszy niż 30.000 D
- każde rozpoczęte 100.000 D na koncie członka upoważnia do oddania kolejnego głosu
- Członek posiadający 30.001D ma 1 głos
- członek posiadający 100,001D ma 2 głosy
- członkowie bez wymaganych środków finansowych na koncie mogą brać udział w dyskusji podczas sądu honorowego
- tylko członkowie z wyznaczonym majątkiem mogą oddać głos w głosowaniu tajnym bądź jawnym podczas sądu Honorowego
- król senior, arcyksiążę oraz książę, posiadają automatycznie 2 głosy w głosowaniu podczas sądu honorowego
Generalnie podoba mi się kierunek w którym Ekscelencja poszedł. Poza przeformułowaniem, co zaznaczyłem już przy innych uwagach, próg na dodatkowe głosy usunąłbym, ewentualnie dodał go jakiś wysoki. (Inna sprawa, że z jednej strony nie chcę wprowadzać zbyt dużych nierówności, a z drugiej w większość progów majątkowych się zmieszczę i nie chcę sprawiać wrażenia pisania prawa pod siebie) Królom seniorom i urzędującemu księciu można zostawić dwa dodatkowe głosy, a jeden dodatkowy arcyksięciu i księciu. To istotne, żeby nie było, że oni po prostu z automatu mają 2, pomijając resztę.

Po "może należeć dowolny członek wyrażający taką chęć", dodałbym "w ciągu 48 godzin od zwołania sądu." Nie przedłużajmy takich osądów. Dwie doby dla aktywnego Lorda to wystarczająco czasu. Jak również czy dopisek o koncie jest konieczny? Czy Lordowie inwestujący swoje majątki są gorsi? Zamieniłbym to na dopisek, że zaprzysiężony musi dostarczyć dowody potwierdzające wielkość jego majątku w dreamach. Mam tu na myśli akcje głównie.

Jak z ewentualną składką? Taka sama czy różna dla lordów o różnym stanie majątkowym? Wprowadziłbym tutaj ewentualna różnicę, ale jakieś 2 progi na bardzo bogatych i biednych. Bo dla mnie z żołdem elderlandzkim, akcjami, pensją parlamentarną, za dwór książęcy i kilka innych, 3 000 D to co innego niż dla kogoś kto ledwo zaczął. Inna sprawa, że możemy też zbierać składki dobrowolne od biedniejszych lordów i obowiązkowe od tych, którzy otrzymują dodatkowe głosy. Wtedy ustalać, że chcemy się w coś zaangażować i ile na to potrzebujemy. Unikałbym comiesięcznych czy kwartalnych.
Członkostwo Honorowe
- członkiem Kodeksu Honorowego może być każdy mieszkaniec KD
- przyjmując kodeks honorowy należy złożyć przysięgę na Honor w odpowiednim wątku na forum
- osoba przyjmująca kodeks Honorowy musi posiadać tytuł szlachecki
Jeśli tylko ten, kto posiada tytuł szlachecki, to nie każdy. Ładnie formułując, "Zaprzysiężonym" zamiast osobą itd. bądź "Zaprzysiężyć". Krócej i dumniej. Co do wątku... Zastanawiam się czy jako takie bractwo potrzebowalibyśmy oddzielnego działu w ramach forum, gdybyśmy zaangażowali się w jakiś sposób na rzecz fundacji pomagających młodym czy obejdziemy się w "Polityce i społeczeństwie". Chyba nie będzie tego tak dużo. Inna sprawa, gdybyśmy w ramach tajnych dyskusji mieli wypowiadać się na bieżące tematy polityczne i wymieniać opiniami.

Zgadzam się, że w ostatecznej formie scalimy te nasze ustalenia i kodeks wypracowany przez dawnych szlachciców.(W części, ew. przeformułowany)
Popracuje nad zmianami i wprowadzę poprawki. Pozostaje jeszcze kwestia samych wytycznych kodeksu, reguł jakimi sie bedziemy kierować. Uważam że bazą bedzie już istniejacy kodeks w Heroldii + nasze dodatki typu wulgaryzmy.

Wysłane z mojej cegły przy użyciu Tapatalka
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Również się zgadzam. Dobry zapis w kodeksie jest na przykład, że trzeba mieć herb. Uważam, że te kilka tysięcy to absolutne minimum. A przy dodatkowym zapisie o mieszkańcu, nie pozbawia się głosu np. sarmaty za główną działalność w Sarmacji, pod warunkiem, że jest zamieszkały w KD i znalazł chociażby czas, żeby stworzyć sobie herb.

Osobiście do sformułowań nie przykładam większej uwagi, bo to i tak można później przeformułować. Bardziej cenię za aktualizację, żeby nam nic nie uciekło. Nie uważam, by było cokolwiek hańbiącego w korzystaniu w głównej mierze z dorobku naszych poprzedników.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Otton van der Berg »

wiec dodamy że
- każdy zaprzysiężony musi posiadać herb
Co do obywateli innych krajów również o tym myślałem i chciałem to ubrać jakoś w słowa by im nie wykluczać możliwości wstąpienia do kodeksu
- Obywatel innego v-kraju wyrażający chęć przyjęcia kodeksu, powinien posiadać herb, tytuł szlachecki oraz poświadczyć swój stan majątkowy.
Tutaj nie przykładałbym większej wagi czy ktoś jest obywatelem Dreamlandu. Ostatecznie ktoś przystępujący do kodeksu musi napisać w naszym wątku/dziale a dawać przykład w swoim kraju. Tutaj ważna jest symbolika by jeszcze rozpowszechnić kodeks a nóż się uda.
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Rozpowszechnianie wzoru dreamlandzkiego szlachcica? Brzmi nieźle. Brakuje mi dodatkowych opinii na temat tego, co już tutaj przedstawiliśmy. Może coś omijamy.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Daniel von Witt »

Czytając Wasze wypowiedzi nie wiem ostatecznie do czego zmierzacie. Waszym klubem ma być "Kodeks", do którego wstęp ma mieć każdy, chociaż mowa o szlachcie, a za chwilę piszecie o urodzeniu lub majątku. Ciężko się w tym połapać. Pierwotnie mowa była, że Wasz stan (szlachta i arystokracja Królestwa mieszkająca w Unii) stworzy kodeks honorowy (regulamin nakazów i zakazów) podnoszący jakość obycia społecznego członków Waszego stanu. Z tych dysput i propozycji nie wynika jednak nic takiego.

Do Pana Orańskiego-Nassau: ja nie jestem członkiem Waszego stanu (nie mam tytułu honorowego nadanego przez Króla), więc kodeks honorowy mnie wiązać nie będzie. Musicie się zdecydować jakie kryterium członkostwa przyjmujecie, bo ciężko się zorientować.

(-) Daniel von Witt
Książę Furlandii i Luindoru
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Otton van der Berg »

Daniel von Witt pisze:
Czytając Wasze wypowiedzi nie wiem ostatecznie do czego zmierzacie. Waszym klubem ma być "Kodeks", do którego wstęp ma mieć każdy, chociaż mowa o szlachcie, a za chwilę piszecie o urodzeniu lub majątku. Ciężko się w tym połapać. Pierwotnie mowa była, że Wasz stan (szlachta i arystokracja Królestwa mieszkająca w Unii) stworzy kodeks honorowy (regulamin nakazów i zakazów) podnoszący jakość obycia społecznego członków Waszego stanu. Z tych dysput i propozycji nie wynika jednak nic takiego.

Do Pana Orańskiego-Nassau: ja nie jestem członkiem Waszego stanu (nie mam tytułu honorowego nadanego przez Króla), więc kodeks honorowy mnie wiązać nie będzie. Musicie się zdecydować jakie kryterium członkostwa przyjmujecie, bo ciężko się zorientować.

(-) Daniel von Witt
Książę Furlandii i Luindoru
Jak to nie ma WE tytułu ?
Tytuł Księcia już nie jest tytułem?
To wszystko narazie ustalenia i mówimy tutaj o każdym szlachcicu czy posiada tytuł nadany przez Króla czy inna drogą. Dla mnie wszystko tu jest jasne.

Wysłane z mojej cegły przy użyciu Tapatalka
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Daniel von Witt »

Przecież tytułu arcyksięcia zrzekłem się wiosną zeszłego roku. Jedynym posiadanym tytułem jest tytuł krajowy Księcia Furlandii i Luindoru, ale on nie zalicza się do tych, na bazie których tworzony jest stan szlachecki.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Tu WXM ma rację. Czasem się zapominam, jeśli chodzi o zrzeczenie się tytułów honorowych. Pierwotny pomysł z zasadami owszem był nieco inny, ale w drodze tych ustaleń zmieniają się trochę założenia. Otrzymać tytuł ciężko nie jest, gorzej z zachowaniem jego powagi. Limit otrzymania więc tytułu chociażby Sir nie wydaje się nadto wygórowany. Na tą chwilę majątek ma wpływać na liczbę głosów jedynie w Sądzie Honorowym. Przy czym tutaj moją intencją jest to, żeby wyższą wagę głosu mieli ci, którym aktywność pozwoliła zarobić więcej. Ale teraz się zastanawiam czy to było dobrze obrane kryterium sprawiedliwości. Może ograniczymy się do dodatkowych głosów dla tych o najwyższych tytułach honorowych.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Kodeks

Post autor: Daniel von Witt »

Bardzo dziwnym jest, że o wyroku (werdykcie) sądu honorowego mają decydować pieniądze. Podpowiadałbym, aby się nad tym zastanowić jeszcze.

Honor. Pieniądze decydujące o werdykcie sądu honorowego.

(-) Daniel von Witt
Książę Furlandii i Luindoru
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy mieszkańców i gości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości