System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Rozmyślając dziś o gospodarce w realnym średniowieczu, doznałem olśnienia. Może powinniśmy oprzeć System Gospodarczy na produkcji rzemieślników zrzeszających się w cechy?

Rzemieślnicy mogliby produkować produkty z innych produktów i surowców wytwarzanych przez przedsiębiorstwa. Byłyby trzy tytuły zawodowe: terminator, czeladnik i mistrz rzemiosła. Terminator uczyłby się rzemiosła w warsztacie u mistrza oraz pobierałby nauki w Gimnazjum Królewskim. Po określonym czasie terminowania i egzaminie stawałby się czeladnikiem, który mógłby już podjąć pracę w warsztacie. Mistrzem, który mógłby prowadzić warsztat i szkolić uczniów, mógłby zostać czeladnik nominowany przez Radę Mistrzów (należeliby do niej wszyscy mistrzowie). Nominację rozpatrywałby minister właściwy ds. wewnętrznych, który przeprowadzałby również egzamin.
Cechy mogłyby same wybierać zasady członkostwa, więc przynależność do znanego cechu byłaby znakiem jakości towarów produkowanych przez jego członków.

System cechowy byłby ucieleśnieniem idei grywalizacji mikronacyjnej gospodarki - byłby element rywalizacji o członkostwo w znanych cechach, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, współpraca między członkami cechu i relacja uczeń - mistrz.
To rozwiązanie może się nie spodobać komunistom, ale, Panowie i Pani, nie oszukujmy się - w kwestiach gospodarczych, szczególnie w realiach mikronacyjnych, nie jest zbyt ciekawy.

Zapraszam do dyskusji.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Minister Gospodarki
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Aleksander »

Teraz mamy gospodarkę inspirowaną schyłkowym Gierkiem. Każdy ma dużo pieniędzy i czy się stoi czy się leży wypłata się należy i nie ma co za to kupić ;-)
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Otton van der Berg »

Gospodarka oparta na cechach to myślę że krok w dobrym kierunku. Należy coś zrobić ruszyć się i podjąć działania by utworzyć składniki do budowy systemu gospodarczego który bedzie grywalny, i powodował obrót pieniądza.
W tej chwili po co nam dreamy?
Wkrótce zamierzam otworzyć własny interes w KD ale gdzie ja zarobie jak nikt nic nie kupi.
Padło tutaj juz kilka pomysłów by coś stworzyc by v-życie stało sie bardziej atrakcyjne. Moje sugestie odnośnie rzeczy które powinny nastąpić a Królestwie to:
- giełda papierów wartościowych
(akcje firm na rynku których wartość rosła by w zależności ilości postów w danym mirjscu)
- wymuszony obieg pieniądza poprzez zakup motywów gry
(firmy produkujące wino, piwo, szkło i wyroby szklane, lub inne rzeczy jak ubrania lub narzędzia czy militaria najpierw je kupując a następnie zużywając w odpowiedniej formie. Na przykład wrzucając do odpowiedniej bazy rzeczy zużytych)
Fun zabiegów małych ale nie czasochłonnych i nazbyt wymuszajacych klikanie jest kluczem systemu.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Tomasz von Habsburg »

الوـس pisze:
Teraz mamy gospodarkę inspirowaną schyłkowym Gierkiem. Każdy ma dużo pieniędzy i czy się stoi czy się leży wypłata się należy i nie ma co za to kupić ;-)
Musimy więc przeprowadzić denominację - niech dzisiejszy 1 milion dreamów zamieni się w 1 dreama. :)
Otton van der Berg pisze:
- giełda papierów wartościowych
(akcje firm na rynku których wartość rosła by w zależności ilości postów w danym miejscu)
Giełda oczywiście powinna zostać wykonana, lecz wartość przedsiębiorstw nie powinna być ustalana na podstawie ilości postów, ale przez sprzedawcę papierów wartościowych. W ten sposób rynek kształtowałby się samoistnie, dążąc do równowagi rynkowej.
Otton van der Berg pisze:
- wymuszony obieg pieniądza poprzez zakup motywów gry
(firmy produkujące wino, piwo, szkło i wyroby szklane, lub inne rzeczy jak ubrania lub narzędzia czy militaria najpierw je kupując a następnie zużywając w odpowiedniej formie. Na przykład wrzucając do odpowiedniej bazy rzeczy zużytych)
Oczywiście. Nie powinno być jednak wydatków obowiązkowych dla obywatela, który nie chce się w gospodarkę bawić.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Minister Gospodarki
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Otton van der Berg »

Oczywiście. Nie powinno być jednak wydatków obowiązkowych dla obywatela, który nie chce się w gospodarkę bawić.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Minister Gospodarki
[/justify]
Naturalnie ,tylko wydatki które wymaga sytuacja np chce komus postawic piwo na ircu wrzucam zakupione wczesniej piwo do bazy zużytych rzeczy i widzimy komunikat jak nowe posty na ircu.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Zaczynać pracę nad takim systemem?

(-) Tomasz baron von Habsburg
Minister Gospodarki
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Aleksander »

Za moich czasów to się nazywało słomianym zapałem.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Tomasz von Habsburg »

الوـس pisze:
Za moich czasów to się nazywało słomianym zapałem.
Dlaczego? Lepiej coś robić niż nie robić, a może się uda. :)

(-) Tomasz baron von Habsburg
Wicepremier Rządu Królewskiego
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Aleksander »

Proponuję do końca doprowadzić poprzedni projekt a nie rozgrzebywać kolejny.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Tomasz von Habsburg »

الوـس pisze:
Proponuję do końca doprowadzić poprzedni projekt a nie rozgrzebywać kolejny.
Ja proponuję, by powstał ten zamiast tamtego. Tamten wydaje się trochę nijaki. :)

(-) Tomasz baron von Habsburg
Minister Gospodarki
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Aleksander »

To właśnie nazywamy słomianym zapałem.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Nie będę budował od początku, ale wykorzystam już gotowe części.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Minister Gospodarki
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Otton van der Berg »

Zatem co proponuje JE ? co chce budować ?
Rzuciłem jak widzę kształt prostego i łatwego dodatku do forum który może je uatrakcyjnić.
Tomasz von Habsburg pisze:
Nie będę budował od początku, ale wykorzystam już gotowe części.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Minister Gospodarki
Jakie gotowe części JE ma już zrobione? jak zamierza je wdrożyć na serwer czy forum? Co na to mieszkańcy i Królowa?
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Otton van der Berg pisze:
Zatem co proponuje JE ? co chce budować ?
Dokładny schemat działania systemu gospodarczego nowego pomysłu zostanie opracowany możliwie jak najszybciej. Chciałbym jednak przedstawić (w mojej opinii) ciekawy koncept:
Korzystając z tego, że gospodarka ma na celu zaspokajanie potrzeb, proponuję ustalać zapotrzebowanie na podstawie ilości produktów w obiegu, czyli według tego wzoru:

Kod: Zaznacz cały

zapotrzebowanie na produkt x w jednostce administracyjnej y = 0.7 * (liczba mieszkańców narracyjnych w jednostce administracyjnej y / liczba wszystkich mieszkańców narracyjnych) * ilość produktu x w obiegu
0.3 ilości produktu pozostaje do wykorzystania dla osób realnych, przedsiębiorstw i jednostek administracyjnych. Wzór opiera się na uproszczeniu, że wszyscy ludzie mają potrzebę posiadania takiej samej ilości produktu.
Otton van der Berg pisze:Rzuciłem jak widzę kształt prostego i łatwego dodatku do forum który może je uatrakcyjnić.
Według mnie system powinien być połączeniem produkcji przez klikanie i produkcji przez opisy (nie byłyby jednak one obowiązkowe). Powinien zostać stworzony dział dla rzemieślników, w którym mogliby publikować swoje narracyjne posty. Każdy post zwiększałby jakość produkowanych produktów przez członków cechu, do którego należy rzemieślnik. Byłoby to tak skonstruowane, że cech, gdy ma dużą ilość członków, którzy mało piszą, nie dostaje mniejszy bonus, więc posiadanie mało aktywnych członków byłoby bezsensu. Długość wypowiedzi i czy byłaby merytoryczna byłyby oceniane przez Radę Mistrzów, która mogłaby: wnieść wniosek o zwolnienie mistrza do ministra właściwego ds. wewnętrznych (jeżeli autor to mistrz) lub wnieść skargę do mistrza (jeżeli autorem jest czeladnik lub terminator). Wydaje mi się, że taki sposób byłby dużo lepszy od bezmyślnego ustalania ilości pracy na podstawie liczby postów, które mogą nie być zupełnie związane z tematem produkcji.
Otton van der Berg pisze:Jakie gotowe części JE ma już zrobione?
M.in. system produkcji przedsiębiorstwa, zarządzania przedsiębiorstwem, system propozycji i ofert (myślę, że powinienem zamienić go na giełdę towarów).
Otton van der Berg pisze:Co na to mieszkańcy i Królowa?
Ten wątek powstał, bym się właśnie o tym dowiedział. :)

(-) Tomasz baron von Habsburg
Minister Gospodarki
[/justify]
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Karolina Aleksandra »

Otton van der Berg pisze: - giełda papierów wartościowych
(akcje firm na rynku których wartość rosła by w zależności ilości postów w danym mirjscu)
Mogę zdradzić, że już na początku jesieni rozmawiałam o wprowadzeniu pewnej inicjatywy giełdowej do Dreamlandu. Niestety, sprawa rozbiła się o realiozę, ale wciąż jest szansa na jej realizację — proszę o trzymanie kciuków :)

(—) KA
Awatar użytkownika
Otton van der Berg
Posty: 1104
Rejestracja: 22 gru 2012, 14:02
NIM: 108161
Lokalizacja: Alahambra/Unia Saudadzka
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Otton van der Berg »

trzymam kciuki, bo to krok w dobrym kierunku
(-)Wicehrabia Otton van der Berg OOIII ONZII
Obrazek
ObrazekObrazek>>>
Lenno Alhambra
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Stanisław Dmowski »

Kiedyś bardzo interesowałem się zagadnieniem budowy systemu gospodarczego w mikroświecie, duży problem był zawsze z rolą pieniądza, które można oczywiście wydawać na jakieś fabularne inwestycje, ale prócz tego, nadawał się on do gromadzenia a raczej "kiszenia" w kontach bankowych.

Pańska idea jest nadzwyczaj ciekawa, szkoda, że Pan ją zarzucił...
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Florian von Stettin pisze:
Pańska idea jest nadzwyczaj ciekawa, szkoda, że Pan ją zarzucił...
Dlaczego ją miałbym ją zarzucić? Zmagam się tylko z brakiem zaangażowania ze strony kolejnych dwóch (de facto trzech, Jego Ekscelencja William wicehrabia Oxlade-Chamberlain pełni obowiązki premiera już tak długo) kadencji Rządu Królewskiego. Niezależnie od tego pomysł na system gospodarczy cały czas jest rozwijany.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Awatar użytkownika
Andy Sky
Posty: 359
Rejestracja: 20 lis 2012, 20:32
NIM: 279138
Lokalizacja: Elfidias, Alexiopolis
Kontakt:

Re: System Gospodarczy bazowany na systemie cechowym

Post autor: Andy Sky »

Tomasz von Habsburg pisze:
Florian von Stettin pisze:
Pańska idea jest nadzwyczaj ciekawa, szkoda, że Pan ją zarzucił...
Dlaczego ją miałbym ją zarzucić? Zmagam się tylko z brakiem zaangażowania ze strony kolejnych dwóch (de facto trzech, Jego Ekscelencja William wicehrabia Oxlade-Chamberlain pełni obowiązki premiera już tak długo) kadencji Rządu Królewskiego. Niezależnie od tego pomysł na system gospodarczy cały czas jest rozwijany.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Myślę że nie ma sensu czekać nie wiadomo na co. I tak mało kto jest w stanie przeanalizować Pana pomysł dogłębnie, a co dopiero ubrać to wszystko w konkretne elementy do zrobienia. Lepiej po prostu to zrobić tak jak Pan to widzi. Takie systemy rzadko kiedy powstają przy poważnym zaangażowaniu więcej niż jednej osoby.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość