[PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Daniel von Witt »

No tak, to się zgadza. Mówiąc choćby na swoim przykładzie: oprócz dreamów mam również liberty, tylko libertów nie posiadam w Dreamlandzie, gdyż nie ma takiej fizycznej możliwości. Można je mieć tylko w sarmackim systemie. Brak możliwości połączenia systemów sprawia, że nie mogę trzymać libertów na koncie w Dreamlandzie. Systemy walutowe poszczególnych państw są od siebie oddzielone i to sprawia, że waluty są wymienialne, bo można się umówić: ja przeleję Panu w Sarmacji tyle a tyle libertów, a Pan mi w Dreamlandzie tyle, a tyle dreamów. Do wymiany dojdzie, ale nadal w obrębie tylko dwóch osobnych systemów walutowych.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Na wstępie chciałbym zmienić moją propozycję przelicznika walut. Faktycznie, pierwsza wersja nie była zbyt przemyślana.

Kod: Zaznacz cały

średnie zarobki w rządzie państwa A / ilość pieniędzy w obiegu w państwie A * [waluta] --- średnie zarobki w rządzie państwa B / ilość pieniędzy w obiegu w państwie B * [waluta]
[waluta] - jednostka waluty (np. 1D)
Daniel von Witt pisze:Nie wiem czy ktoś jest w stanie uwierzyć w to, że państwo peryferyjne [..]
W ten sposób myślą pewnie realne "Zachodnie" elity o Polsce, chcąc szantażować Ją sankcjami.
Daniel von Witt pisze:Nie wiem czy ktoś jest w stanie uwierzyć w to, że państwo peryferyjne, jakim jest Przedrusia, ma kilkukrotnie silniejszą walutę od dreamlandzkiej.
Z mojego dotychczasowego przelicznika wynikało, że dream jest ponad siedem razy silniejszą walutą od korony przedruskiej.
Daniel von Witt pisze:Natomiast ceny i płace w danym państwie nie wpływają na wysokość kursu walutowego. Kurs walutowy służy do tego, aby rozpoznać różnice w cenach i płacach, w efekcie skłaniając się do inwestycji w danym państwie lub szukania innych miejsc do prowadzenia aktywności gospodarczej. 1.200 koron przedruskich dla tamtejszego członka rządu, a 8.000 D dla naszego ministra to kwoty na obecną chwilę nieporównywalne. Nie można zakładać, że są sobie równe tylko dlatego, że to są takie same stanowiska pracy.

Jak już powiedziałem: realnie cenę waluty określa dziś głównie rynek. Tylko nieliczne państwa ustalają kurs urzędowy (np. Chiny). Jest to oczywiście dopuszczalne, jednak wystarczy zobaczyć, jakie państwa mają kursy płynne, czy też stabilne, a które sztywne. Różnice między nimi wynikają przede wszystkim z panującego ustroju nie tylko gospodarczego, ale przede wszystkim politycznego.

Aby zobaczyć jakie czynniki wpływają na wysokość kursu walutowego wystarczy sobie włączyć choćby radio i posłuchać, jak np. trzęsienie ziemi gdzieś tam wpływa na wysokość kursu, albo wyniki wyborów, albo zmiany w stopach procentowych, albo 500+ albo jakiś huragan, tocząca się wojna etc. W każdym czasie inwestorzy dokonują samodzielnej oceny czy chcą kupić czy sprzedać walutę danego państwa, bo "coś tam" wpływać może na ich interesy. Ich decyzje wpływają na spadek lub wzrost kursu.
Zgadzam się z Waszą Ekscelencją, że tak to działa realnie, ale w rzeczywistości mikronacyjnej niezbyt - nie wszystkie v-państwa mają system gospodarczy, a więc nie wszędzie istnieje rynek związany z produktami. Mój przelicznik będzie działał nawet w takich sytuacjach.
To tylko propozycja - jeżeli będzie ktoś chciał kantor stworzyć, to może z niej korzystać lub opracować własny algorytm. Jeżeli pojawi się drugi kantor, to zawiąże się konkurencja i ceny się będą zmieniały bardziej dynamicznie.
Daniel von Witt pisze:Mówiąc choćby na swoim przykładzie: oprócz dreamów mam również liberty, tylko libertów nie posiadam w Dreamlandzie, gdyż nie ma takiej fizycznej możliwości. Można je mieć tylko w sarmackim systemie. Brak możliwości połączenia systemów sprawia, że nie mogę trzymać libertów na koncie w Dreamlandzie. Systemy walutowe poszczególnych państw są od siebie oddzielone i to sprawia, że waluty są wymienialne, bo można się umówić: ja przeleję Panu w Sarmacji tyle a tyle libertów, a Pan mi w Dreamlandzie tyle, a tyle dreamów. Do wymiany dojdzie, ale nadal w obrębie tylko dwóch osobnych systemów walutowych.
Nawet w realnym kantorze wymiana waluty w dużej części bazuje na zaufaniu. Oprócz tego można spisać umowę, której brak wyegzekwowania można podać do sądu. Tak samo może być w v-kantorach.

(-) Tomasz baron von Habsburg[/justify]
Awatar użytkownika
Алоиз Нишемангоҳ
Posty: 355
Rejestracja: 10 lis 2010, 14:10
Numer GG: 4917991
NIM: 732103
Lokalizacja: Genoße-Wanda-Stadt
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Алоиз Нишемангоҳ »

Działał niegdyś kantor międzymikronacyjny, kilka razy nawet, organizowany w ramach wandejskiego Banku Cintra przez mandragora Khanda. Funkcjonował na zasadzie skupu środków w jednej walucie w odpowiednim banku i wypłaty ekwiwalentu z konta w drugim banku. Wymagało to oczywiście zgromadzenia kapitału przez operatora, co w przypadku sarmackim nie stanowiło promblemu (Khand był swego czasu jednym z najbogatszych Sarmatów), a w scholandzkim doprowadziło w pewnym momencie do niemałej afery. Nie mam teraz za bardzo siły, czasu i możliwości żeby grzebać, przypominać sobie samemu w szczegółach, a następnie opisywać tutaj co i jak, ale mogę podrzucić kilka linków:

http://panstwo-zlodziejskie.prv.pl/ − tu o aferze scholandzkiej (bardzo subiektywnie i antyscholandzko w ocenie, ale same fakty opisane rzetelnie)
http://wandystan.eu/gov/muzeum/stary_ba ... co=wymiana − tu zdekompletowana witryna okienka wymiany w banku z jednego z jego wcieleń, nie jestem w stanie podać roku
http://cipronex.boo.pl/kumak/HGKSv1.pdf (str. 15, 16) − tu o całym systemie Cintra, w tym schemat funkcjonowania wymiany walut w jego ramach.

Również z inicjatywy Khanda powstała (choć nigdy nie rozwinęła tak naprawdę skrzydeł) Mikronacyjna Unia Walutowa (micropedia, zasady działania*), która opierała się już nie na ręcznym gromadzeniu środków i wymienianiu przez przedsiębiorcę, ale na umowie między państwami-użytkownikami systemu rozliczeniowego i wprowadzeniu dodatkowej podwójnie wirtualnej waluty rozliczeniowej micro.

A przy okazji, szukając po łebkach czegoś jeszcze z historii tego rodzaju inicjatyw wandejskich, natknąłem się na skarlandzką inicjatywę sprzed lat, opartą na zupełnie innej koncepcji, to jest na wyliczaniu kursów na podstawie populacji. Pomysł wydaje mi się zupełnie z księżyca, ale linkuję jako ciekawostkę: https://elreino.wordpress.com/tag/kursy-walut/


_______
* kodowanie iso-8859-2, jakby komuś nie załapywało samo
ppłk Alojzy Pupka
Awatar użytkownika
Алоиз Нишемангоҳ
Posty: 355
Rejestracja: 10 lis 2010, 14:10
Numer GG: 4917991
NIM: 732103
Lokalizacja: Genoße-Wanda-Stadt
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Алоиз Нишемангоҳ »

W formie post scriptum i może trochę bonusu (przynajmniej dla tych, których to zainteresuje):

Zaraz po wysłaniu poprzedniego posta znalazłem artykuł z Wandei Ludu ze skanem oryginalnego dokumentu Mikronacyjnej Unii Walutowej, ale mało widać na miniaturce, a pełen rozmiar był na imidższaku i zatonął razem z tym serwisem. Co prawda posiadam fizyczny oryginał tej bumagi, ale gdzieś bardzo głęboko schowany. Poszukałem jednak po różnych zakamarkach swojego dysku i ostatecznie znalazłem i zreuploadowałem. Polecam.

Zwracam uwagę zwłaszcza na pieczątkę reprezentanta Brugii (trochę szalone, żeby sobie takie gadżety robić, ale w sumie niegroźne i sympatyczne) oraz na przebijający rewers − podobno to wydruk umowy kulturalnej między Austro-Węgrami a Królestwem Dreamlandu, ale musiałbym pogrzebać po szafkach, szufladach i segregatorach, żeby z całą pewnością zweryfikować.
ppłk Alojzy Pupka
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: RomanoPorfavor »

Tomasz von Habsburg pisze:
Daniel von Witt napisał(a):
Nie wiem czy ktoś jest w stanie uwierzyć w to, że państwo peryferyjne [..]
W ten sposób myślą pewnie realne "Zachodnie" elity o Polsce, chcąc szantażować Ją sankcjami.
Ale akurat Polska jest peryferyjna. Można ją traktować co najwyżej jako średniego gracza w skali Unii Europejskiej. W skali świata jest całkowicie nieistotna. W razie potrzeby mogę rozwinąć, ale to raczej w kawiarni niż tutaj.
Alojzy Pupka pisze:Zaraz po wysłaniu poprzedniego posta znalazłem artykuł z Wandei Ludu ze skanem oryginalnego dokumentu Mikronacyjnej Unii Walutowej, ale mało widać na miniaturce, a pełen rozmiar był na imidższaku i zatonął razem z tym serwisem. Co prawda posiadam fizyczny oryginał tej bumagi, ale gdzieś bardzo głęboko schowany. Poszukałem jednak po różnych zakamarkach swojego dysku i ostatecznie znalazłem i zreuploadowałem. Polecam.
O, kto ma taki piękny charakter pisma i to spisał xD I tak, była to umowa AW - KD. Myślałem że to ja mam orygianł, ale ja mam nieco inny dokument podpisany przy tamtej okazji. A właściwie po tamtej okazji, kiedy przyjmowałem kilku delegatów u siebie w mieszkaniu.

Ze swojej strony chciałbym jeszcze przytoczyć jeden specyficzny pomysł na kurs waluty. Specyficzny, bo z góry zaplanowany na system, w którym jest jedna "ważniejsza waluta" i druga - podporządkowana. Pomysł opracowałem (w luźnych szkicach) przy okazji powstawania SKOKu w Wandystanie, jeszcze za drugiej unii z Sarmacją. Miało to działać w ten sposób, że kurs wandejskiego engelsa byłby obliczany na podstawie dwóch czynników: rezerw walutowych Wandystanu w libercie i ilości wyemitowanego engelsa w SKOKu (czyli: przykładowo gdyby MW miałoby 1 mln libertów, a w ramach SKOKu funkcjonowałoby 500 tyś. e to kurs byłby oczywiście 1:2).

Miało to służyć temu, że engels stawałby się bardziej opłacalny i silniejszy im więcej ludzi angażowałoby się w gospodarczą część SKOKu (wymieniając liberty na engelsy zwiększaliby rezerwy Wandystanu, tym samym wartość engelsa). Oczywiście władze MW mogłyby kontrolować (żeby engels nie stał się z kolei za drogi, zniechęcając do wchodzenia nowych uczestników) kurs emitując dodatkowe engelsy w systemie. Oczywiście nadmierna emisja byłaby z drugiej strony niepopularna u tych co już działają. Przy czym konieczne byłoby kilka mechanizmów aby zapobiec spekulacyjnym atakom na taką walutę (np. prowizje od dużych transakcji wymiany, czy wbudowane zabezpieczenia które np. zamykałyby czasowo kantor przy dużych skokach wartości).

Warto jeszcze przypomnieć, że swego czasu było sporo przypadków odgórnie ustalonych kursów. Chociażby słynne ustalenia gdzie libert, engels, oraz waluty Solardii i Baridasu miały w kursie 1:1 funkcjonować w jednym systemie, z ustaleniem odpowiednich stosunków ile początkowo na każde z tych państw miało przypadać środków (2:1,5:1:1 OIDP, i tu wchodzi słynna afera 2500 lt z udziałem tow. von Thorna, gdzie Wandystan miał dostać równą pozycję z Sarmacją). Analogicznie kurs 1:1:1 walut był ustalony w Trójprzymierzu - Surmenią, Austro-Węgrami i Brugią, które miały wspólnie działać w ramach systemu Urlyk.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Tomasz von Habsburg »

PTR pisze:
Ale akurat Polska jest peryferyjna. Można ją traktować co najwyżej jako średniego gracza w skali Unii Europejskiej. W skali świata jest całkowicie nieistotna.
Miałem na myśli kwestię nastawienia. Co do aspektów gospodarczych niestety muszę się z Panem zgodzić. Mamy jeszcze dużo pracy.

Dziękuję Panom za opracowania i linki. Spróbuję je przejrzeć, ale treści jest dosyć dużo. :)

(-) Tomasz baron von Habsburg
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Polyna »

Alojzy Pupka pisze:Poszukałem jednak po różnych zakamarkach swojego dysku i ostatecznie znalazłem i zreuploadowałem.
Polecam zwrócić tu uwagę na legendarne już punkty 2. i 3. Albo nie. I chuj.

Swoją drogą pozwoliłam sobie wrzucić dla celów archiwizacyjnych „Państwo złodziejskie” do Nowej Biblioteki Narodowej w Wandystanie. Wrzucę i akt powołujący jak mi Pupka wreszcie podrzuci hasło do pub.-a (albo sam wgra obraz skanu na serwer wandejski).
Awatar użytkownika
Алоиз Нишемангоҳ
Posty: 355
Rejestracja: 10 lis 2010, 14:10
Numer GG: 4917991
NIM: 732103
Lokalizacja: Genoße-Wanda-Stadt
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Алоиз Нишемангоҳ »

Polyna pisze:Swoją drogą pozwoliłam sobie wrzucić dla celów archiwizacyjnych „Państwo złodziejskie” do Nowej Biblioteki Narodowej w Wandystanie.
Bardzo słusznie!
Polyna pisze:Wrzucę i akt powołujący jak mi Pupka wreszcie podrzuci hasło do pub.-a (albo sam wgra obraz skanu na serwer wandejski).
Podrzuciłem na priwie CHYBA aktualne hasło.
ppłk Alojzy Pupka
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Daniel von Witt »

Dużo tutaj Panowie powiedzieli. Ja jeszcze podrzucę umowę, jaka wiązała Dreamland z Elderlandem i Surmenią ws. wymiany walutowej i innych istotnych gospodarczo kwestii. Mowa jest tam o sposobie wyznaczania kursu walutowego między dreamem a gonem surmeńskim. Kurs początkowy wyznaczono następująco: 1 D = 12,0000 G. Traktat określał również sprawę ustanowienia Banku Rozliczeń Międzynarodowych.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Aleksander »

Tak jakby, to ustalanie urzędowych kursów mija się z celem. Jak ktoś mający dreamy już bardzo będzie potrzebował libertów, to po prostu dogada się z kimś, kto ma liberty i będzie potrzebował dreamów. To chyba nie jest trudne?
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Karolina Aleksandra »

Tak dorzucając informacje do kursu BLN (Bialena?) — wygląda na to, że napisanie jednej prywatnej wiadomości na forum Republiki skutkuje pobraniem 0,50 BLN z konta. W rezultacie, ledwie się zarejestrowałam na forum Republiki w celu wymiany korespondencji z paroma osobami, mam już na koncie minus. Cóż, pieniądze i tak nigdy się mnie nie trzymają.

Chociaż w Sarmacji też w sumie jest podobna opłata. Tylko że w Bialenii, w przeciwieństwie do KS, minus na koncie nie powoduje niemożliwości funkcjonowania (po prostu widzę swój minusowy stan konta i ubolewam). W Księstwie z kolei brak pieniędzy oznacza faktyczny brak możliwości pisania do kogokolwiek, co w sumie nieco inaczej sytuuje tę funkcję.

(—) Karolina Aleksandra
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: [PRZEDRUSIA] Znamy wartość Dreama

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Myślę, że gdyby istniały międzynarodowe spółki akcyjne i międzynarodowe giełdy (zerka na Jej Królewską Mość), to kurs walut mógłby być stosunkiem sumy cen akcji spółek w państwie A do stosunku sumy cen akcji tych samych spółek w kraju B.

(-) Tomasz baron von Habsburg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości