[GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

[GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Karolina Aleksandra »

W Republice Garapeńskiej wczoraj wybuchły protesty, w których udział bierze m. in. znany nam Casimir de Vries, regularny gość na naszym forum. Nie znam całego ich kontekstu, ale wygląda na to, że wcześniej miała miejsce utarczka między wcześniej wspomnianym a obecnym Konsulem, Wiktorem von Vihrenem. Podczas niej zarzucono Konsulowi nieznajomość prawa oraz obyczajów (pojawił się także wątek dreamlandzki — nasz ambasador miał udzielony agreement oficjalnie, na forum, zamiast drogą prywatną).

Doszło w końcu do momentu, gdy Konsul napisał: „I fajnie. To co rezygnować?”

Przypomnę, że von Vihren wygrał w wyborach z de Vriesem głosem od Radziwiłła (w głosowaniu brało udział trzech członków Senatu — czyli wymienieni właśnie panowie).

Karolina Aleksandra
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Daniel von Witt »

To bardzo dziwna sytuacja. Protesty wybuchły pod Senatem o to, by ten nie podejmował lekkomyślnych decyzji w sprawie zawartych traktatów. Konsul von Vihren i Radziwił byli przez cały czas przeciw zrywaniu traktatów, o co wniósł Pan Kazimierz, który ostatecznie... również zagłosował przeciw (własnemu projektowi!). Nie wiem więc w jakim celu wybuchły protesty, skoro Senat odrzucił (i nic nie wskazywało w trakcie debaty, że może być inaczej) projekt Kazimierza. W tym wypadku nielogicznym zachowaniem wykazał się Pan Kazimierz. Natomiast jego zarzuty wobec Konsula w podlinkowanej utarczce mają sens, a von Vihren wykazuje zaborczość i dziecinność (z tym pytaniem o rezygnację).

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Jeśli chodzi o procedurę udzielenia agrement to również nie uważam, że "kampania jak najmniej poufności" w kontekście relacji międzynarodowych jest dobrym pomysłem. Inna sprawa, że nawet jeśli nieco uchybiało to przyjętym normom to co miałem zrobić? Nie wysyłać chętnego ambasadora i nie pozwalać mu pracować, kiedy został zaakceptowany to też jego honor nie został naruszony?

Przymknąłem oko, bo uważam, że byłoby dosyć nierozsądne rozpoczynanie burzy o coś takiego. Skoro jednak uchybień pojawia się więcej to całą sytuacja wydaje się dosyć dziwna.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Siergiusz Asketil
Posty: 1368
Rejestracja: 14 sty 2013, 18:54
Numer GG: 44811514
NIM: 786851
Herb: s06
Lokalizacja: Alizon
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Siergiusz Asketil »

Burzę należało rozpętać. Poufność w akceptacji ambasadora to jedna z podstawowych zasad dyplomacji. Oczywiście, o jego dalszej pracy należy informować publicznie (w zakresie, który na to pozwala), ale sama procedura wyboru i zatwierdzenia cechuje się oddzielnymi prawami. Szkoda. Tradycja powoli umiera.
(—) Siergiusz markiz Asketil
Dreamlandczyk, Baridajczyk, Frustrat
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Siergiusz Asketil pisze:Burzę należało rozpętać. Poufność w akceptacji ambasadora to jedna z podstawowych zasad dyplomacji. Oczywiście, o jego dalszej pracy należy informować publicznie (w zakresie, który na to pozwala), ale sama procedura wyboru i zatwierdzenia cechuje się oddzielnymi prawami. Szkoda. Tradycja powoli umiera.
Jestem zwolennikiem praktycznych tradycji, a nie tych, które cechują się zasadą. Z pewnością zrobiłbym to, gdyby np. odmowa Jego Ekscelencji Alatriste była by publiczna. To uderzyło by zarówno w honor wcześniej wspomnianego jak i Królestwa Dreamlandu. Został jednak zaakceptowany. Teraz mógłbym żądać co najwyżej przeprosin, ale nawet wówczas lepiej z tym poczekać, aż burza wewnętrzna ucichnie. Po co nagle wszczynać burdę o przeprosiny, kiedy autorytet przedstawiciela ulega podważeniu?
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Wiktor Kugarski
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2017, 18:52
NIM:
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Wiktor Kugarski »

Jak to powiedział kiedyś wielki człowiek/jakiś agent (niepotrzebne skreślić) nie chcem ale muszem to skomentować.
A więc od początku.

Protesty.
Jak Pan von Witt zauważył, wybuchły na skutek dziwnych pomysłów Pana Casimira. Jako jego przeciwnik, powinienem do nich dołączyć i krzyczeć piękne hasła o zdradzie, głupocie i niekompetencji. Pod względem politycznym byłby to dobry ruch. Jednak jako Konsul uważam się przede wszystkim na gospodarza Garapenii i jako taki wszelkie próby destabilizacji państwa będę piętnował. Czemu Pan Casimir protestuj przeciwko sobie? Bo pochopnie uznał że to dobra szansa by coś ugrać dla siebie.

Moja niedojrzałość.
Pewnie większość Dremladczyków nie śledzi życia Garapenii, czemu się w cale nie dziwię. Tak więc naświetle Państwu sytuacje. Pan/Król/Prezydent/Konsul Kazimierz/Casimir ma to do siebie że jest bezkompromisowy. Zawsze taki był i myślałem że do tego przywykłem. Gdy zostałem wybrany na Konsula próbowałem traktować Pana Casimira jak partnera w odbudowanie krajem. On niestety uważał (i może nadal uważa) że jest nieomylny. A ja nie zamierzam zgadzać się na wszystkie jego pomysły tylko po to by mieć spokój. Tak więc w przypływie bezsilności i zwykłego chamstwa zdarza mi się raz na jakiś czas napisać coś poniżej poziomu. I wierzcie mi państwo, przytoczony cytat nie jest odpowiednią ilustracją moich "dołków moralnych". Czy więc fakt że, czasem puszczą mi nerwy lub brak mi sił na przekonywanie osoby której i tak nie przekona, czyni ze mnie osobę niedojrzałą? Może i tak.

Ambasador.
Wiem że w mikroświecie działa kilka osób które wiedzą wszystko na każdy temat. Ja niestety do tego grona nie należę. Uważam się za to za osobę rozsądną. I rozsądnie myśląc, w życiu bym nie wpadł na pomysł że publiczne chwalenie się faktem że stosunki garapeńsko-dreamlandzkie się rozwijają może kogoś urazić. Człowiek uczy się na błędach.
Tak więc publiczne przepraszam każdego kogo moja publikacja uraziła. Jeśli to konieczne, dostosuje się i wszelkie sprawy będę załatwiał w tajemnicy.

Reasumując
Wyszło za długo, chaotycznie a cała wypowiedź jest i tak zbędna. Bo racja jest jak dupa, każdy ma swoją.
Pozdrawia
Konsul Najjaśniejszej Republiki Garapeńskiej
Viktor von Vihren
W Kugarii znany jako Amal Chigu.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Przeprosiny w imieniu Królestwa przyjmuję. Myślę, że ten niewielki incydent można w ten sposób zamknąć.

Co do spraw wewnętrznych nie zamierzam się wbijać-sytuacji nie znam, nie rozumiem i nie trzeba mi rozumieć.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: RomanoPorfavor »

Fryderyk Orański-Nassau pisze:Co do spraw wewnętrznych nie zamierzam się wbijać-sytuacji nie znam, nie rozumiem i nie trzeba mi rozumieć.
Nie ma to jak kompetentny MSZ :)
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Casimir van Oranje-Nassau
Posty: 468
Rejestracja: 8 lip 2016, 12:30
Numer GG: 64651462
NIM: 509236
Lokalizacja: Geldberg (Unia Saudadzka)
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Casimir van Oranje-Nassau »

Daniel von Witt pisze:
To bardzo dziwna sytuacja. Protesty wybuchły pod Senatem o to, by ten nie podejmował lekkomyślnych decyzji w sprawie zawartych traktatów. Konsul von Vihren i Radziwił byli przez cały czas przeciw zrywaniu traktatów, o co wniósł Pan Kazimierz, który ostatecznie... również zagłosował przeciw (własnemu projektowi!). Nie wiem więc w jakim celu wybuchły protesty, skoro Senat odrzucił (i nic nie wskazywało w trakcie debaty, że może być inaczej) projekt Kazimierza. W tym wypadku nielogicznym zachowaniem wykazał się Pan Kazimierz. Natomiast jego zarzuty wobec Konsula w podlinkowanej utarczce mają sens, a von Vihren wykazuje zaborczość i dziecinność (z tym pytaniem o rezygnację).

(-) Daniel von Witt
Sytuacja, kiedy senator głosuje przeciwko własnemu projektowi rzeczywiście nie należy do codziennych. Postaram się wyjaśnić. Wynik głosowania i tak był przesądzony, a głosując "przeciw" chciałem jedynie wyrazić chęć do kompromisu i zakończyć tą sprawę, powodującą jedynie podziały wśród opozycji. Chciałbym zwrócić uwagę na inną, wg mnie znacznie ważniejszą kwestię. Konsul von Vihren, wywodzący się z ludowej partii PLEBES (a wcześniej z Frontu Ludowego), niegdyś był jednym z naczelnych propagatorów idei podziału władzy i oddania jej w ręce ludu garapeńskiego, sprzeciwiając się skupieniu zbyt dużej władzy w ręku jednej osoby. Dziś z kolei, kiedy dostał się już do władzy, dąży za wszelką cenę do uzyskania dyktatorskiej władzy w kraju, łamiąc przy tym garapeńską konstytucję. W dodatku, nie podejmuje poza tym żadnych działań na rzecz rozwoju kraju - te tak naprawdę podejmowane są jedynie przez będący w opozycji Konwent Plutokratyczny ze mną na czele, a nie przez rząd, którego pierwotnie to było zadaniem.

(-) Casimir de Viries
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Daniel von Witt »

Wiktor Kugarski pisze:
Pewnie większość Dremladczyków nie śledzi życia Garapenii
Nie znam, nie wiem.
Casimir de Viries pisze:
W dodatku, nie podejmuje poza tym żadnych działań na rzecz rozwoju kraju - te tak naprawdę podejmowane są jedynie przez będący w opozycji Konwent Plutokratyczny ze mną na czele, a nie przez rząd, którego pierwotnie to było zadaniem.
Zdania na ten temat macie Panowie podzielone nawet w tym wątku.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Алоиз Нишемангоҳ
Posty: 355
Rejestracja: 10 lis 2010, 14:10
Numer GG: 4917991
NIM: 732103
Lokalizacja: Genoße-Wanda-Stadt
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Алоиз Нишемангоҳ »

Ale czy stolicą ma być Gerundium czy Geranium to mogliby się wreszcie zdecydować. Osobiście preferuję opcję №2, bo ładniej pachnie.
ppłk Alojzy Pupka
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

PTR pisze:
Fryderyk Orański-Nassau pisze:Co do spraw wewnętrznych nie zamierzam się wbijać-sytuacji nie znam, nie rozumiem i nie trzeba mi rozumieć.
Nie ma to jak kompetentny MSZ :)
Odpowiadam chyba za relacje międzynarodowe, a nie za to jak kto się rządzi we własnym państwie. Proszę mi powiedzieć w jaki sposób konflikt wewnętrzny w Garapenii wpływa bezpośrednio lub pośrednio na interesy Królestwa lub sytuację międzynarodową.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: RomanoPorfavor »

Fryderyk Orański-Nassau pisze:Odpowiadam chyba za relacje międzynarodowe, a nie za to jak kto się rządzi we własnym państwie. Proszę mi powiedzieć w jaki sposób konflikt wewnętrzny w Garapenii wpływa bezpośrednio lub pośrednio na interesy Królestwa lub sytuację międzynarodową.
Ja mam tłumaczyć Ministrowi Spraw Zagracznicnych, jak sprawy wewnętrzne państw z którymi nawiązujemy stosunki mogą wpływać na wzajemne stosunki? Bo MSZ nie widzi związku?

Wiesz co? Za wynagrodzenie jestem w stanie napisać Ci krótką instrukcję jak działa polityka zagraniczna. Może być skromne - w końcu polityka polityką, ale sytuacja w której nasz kraj ma dyletanta na tej funkcji nie jest korzystna dla nikogo. Przynajmniej będziesz miał gdzie zajrzeć, gdy znajdziesz się w sytuacji że "nie znasz sie i nie rozumiesz".
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Ale na obecnym poziomie ta burza nawet nie przynosi zmian personalnych. Nie zmienia poglądu danego dyplomaty na nasze relacje, więc dopóki się nie zmieni nie ma to wpływu. Nie widzę powodu dla którego mielibyśmy wspierać którąś ze stron.
Czekam na jakiś błyskotliwy pomysł co w takim razie powinienem zrobić i dlaczego tego nie robię. Wtedy możemy przejść do faktycznej dyskusji. Bo w taki sposób to nie mam nawet przed czym się bronić, bo brak tu argumentacji.

Mam wyrazić publiczne poparcie dla którejś ze stron? Bronić decyzji Konsula przed jego obywatelami? Naprawdę nie potrafię zrozumieć co ode mnie oczekujesz tymi słowami.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Aleksander »

Fryderyk Orański-Nassau pisze:Naprawdę nie potrafię zrozumieć co ode mnie oczekujesz tymi słowami.
Żebyś wiedział o co chodzi? Żebyś znał sprawy, którymi zajmuje się twój resort? Żeby, w razie potrzeby, służyć ekspercką wiedzą, która w zwięzły sposób nakreśli sytuację i wyjaśni jej przyczyny?
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Alatriste
Posty: 202
Rejestracja: 10 sie 2016, 22:54
NIM:
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Alatriste »

الوـس pisze:
Fryderyk Orański-Nassau pisze:Naprawdę nie potrafię zrozumieć co ode mnie oczekujesz tymi słowami.
Żebyś wiedział o co chodzi? Żebyś znał sprawy, którymi zajmuje się twój resort? Żeby, w razie potrzeby, służyć ekspercką wiedzą, która w zwięzły sposób nakreśli sytuację i wyjaśni jej przyczyny?
Ponieważ jestem ambasadorem w Republice Garapeńskiej, czuję się wywołany do tablicy. Brak szczegółowej wiedzy jest w dużej mierze moją winą, gdyż po prostu nie przekazałem żadnych informacji.
(-) Adrien Eryk Esjar Józef Alatriste
Jarl Republiki Eislarskiej
Księstwo Skytji - Republika Eislarska
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: RomanoPorfavor »

Tu nie chodzi nawet o brak konkretnej wiedzy. Chodzi o zaprezentowany przez towarzysza ministra stosunek do całej sytuacji, który można streścić jako "nie wiem o co chodzi i nie chcę się dowiadywać, bo na nic mi ta wiedza".

Udzielę jednak Towarzyszowi Ministrowi kilku darmowych porad w zakresie dyplomacji: 1) jak się czegoś nie wie, to się tym nie chwali; 2) jeżeli nie wie się, jak wewnętrzne zmiany personalne mogą wpływać na zmiany kierunku dyplomacji, a co za tym idzie - wpływać na stosunki między krajami, to się nie bierze teki ministra spraw zagranicznych; 3) nie chodziło o wyrażanie wsparcia dla którejś ze stron, a o orientowaniu się o co idzie, jak może potencjalnie to wpłynąć na stosunki (tak, polityka zagraniczna wymaga wybieganie myślą w przód i przewidywanie, niespodzianka);

Chyba, że to zaawansowana intryga, żeby przekonać dyplomację innych krajów, że MSZ Dreamlandu to niespecjalnie lotny amator i zamydlić im tym oczy. jeżeli by się to okazało prawdą, to byłbym pod wrażeniem głębokości przygotowania i poziomu zdolności aktorskich.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: [GARAPENIA] Protesty w Gerandum

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

PTR pisze:
2) jeżeli nie wie się, jak wewnętrzne zmiany personalne mogą wpływać na zmiany kierunku dyplomacji, a co za tym idzie - wpływać na stosunki między krajami, to się nie bierze teki ministra spraw zagranicznych;
Otóż wcześniej stwierdziłem, że zmiany jeszcze nie nastąpiły, więc ciężko mi się przejmować. W szczególności, że nie znam wszystkich tamtejszych obywateli i nie mam konkretnego typu co do ewentualnego następcy. Jednak z moich wiadomości wynika, że w Republice Garapeńskiej nie ma radykalnych i umotywowanych nastroi antydreamlandzkich, które wywołały by radykalne zmiany. Moglibyśmy o tym mówić, gdyby istniały stronnictwa pro- i anty- dreamlandzkie. Na obecnym poziomie jednak pozostaje mi prywatne gdybania i brak mi podstaw do jednoznacznego określenia co może się wydarzyć. Nie lubię oficjalnych spekulacji.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Zablokowany

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość