Informacje Lorda Gubernatora

Siedziba Gubernatora, centrum decyzyjne dla Domeny Królewskiej
Awatar użytkownika
APRS
król-senior
Posty: 842
Rejestracja: 19 sie 2010, 19:20
Numer GG: 2587993
NIM: 607400
Lokalizacja: aktualnie: Sangajokk
Kontakt:

Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: APRS »

Drodzy Mieszkańcy i Goście

W tym wątku będę informował o swojej działalności. W przeciwieństwie do publikacji w Dzienniku Urzędowym Domeny Królewskiej, wiadomości prezentowane tutaj będą miały charakter mniej oficjalny. Zachęcam do komentowania, przy czym zastrzegam, że dla jasności poważniejsze dyskusje będę wyłączał do odrębnego wątku.

W pierwszej kolejności wypada mi przedstawić pokrótce działania aktualnej administracji Domeny Królewskiej. Pierwszym zadaniem było nawiązanie kontaktu ze wszystkimi mieszkańcami dotychczasowych prowincji: Morlandu, Surmali z lenną Skytją i Weblandu. To zostało wykonane.

Daleko trudniejszym jest stworzenie zrębów serwisu Domeny Królewskiej, który bazować będzie w dużej mierze na informacjach zamieszczonych w dotychczasowych serwisach prowincjonalnych, rzecz jasna w zakresie, w jakim pozostają one aktualne. Jest to niestety proces żmudny i długotrwały. Niemniej pomału posuwa się do przodu.

Kolejnym zadaniem jest rewitalizacja Królewskiego Stołecznego Miasta Dreamopolis. Co tu dużo mówić, stolica najstarszej polskiej mikronacji nigdy jakoś nie miała szczególnego szczęścia. Mam nadzieję, że tym razem uda się ruszyć z pewnym projektem, który – takie jest założenie – pozwoli wszystkim, którzy mają taką chęć, niezależnie od obywatelstwa, wziąć aktywny, acz jednocześnie niekoniecznie wymagający, udział w życiu stolicy Królestwa. Dla chętnych ma być zatem lekko, łatwo i przyjemnie. Co z tego wyjdzie - czas pokaże.

Odnośnie pozostałych miejscowości za konieczne uznaję ich zamknięcie, co najmniej tymczasowe - aż do zgłoszenia się osób gotowych poprowadzić dane miasto czy wieś i jednocześnie mających jakiś pomysł na jego rozwój. Najchętniej widziałbym w pierwszej kolejności kandydatów na zarządzających – nazwy urzędów do uzgodnienia – dawnymi prowincjonalnymi miastami stołecznymi: Morburgiem, Gedanią, czy Elsynor. Jednakże każde z dotychczasowych miast czeka na swojego gospodarza.

W chwili obecnej nie widzę również potrzeby utrzymywania wszelkich pozostałych, nieobsadzonych jednostek administracyjnych, funkcjonujących przed 10 września 2015 roku w ramach poszczególnych Prowincji, których ziemie z tym dniem weszły w skład Domeny Królewskiej. Jeżeli zatem w ciągu tygodnia nie skontaktują się ze mną osoby uprawnione i nie zadeklarują gotowości podjęcia aktywnej opieki nad tymi terenami, wszelkie takie subprowincjonalne jednostki podziału terytorialnego zostaną zniesione.

Pragnę zaznaczyć, że w zakresie powierzonych mi zadań kierowania Domeną Królewską stoję na stanowisku, że aktywnie działać lokalnie mogą nie tylko osoby mające prawa obywateli Królestwa, lecz każda osoba funkcjonująca w mikroświecie, która chciałaby spróbować swoich sił tutaj. Oczywiście zachęcam. Zgłaszać można się w tym wątku, założyć odrębny, pisać do mnie pocztą, wiadomością prywatną lub przez GG. Staram się odpowiadać na bieżąco.

Aktualne wydarzenia w Skytji zasługują na odrębne omówienie.

(-) Artur Piotr, RS.
Lord Gubernator Domeny Królewskiej
Awatar użytkownika
APRS
król-senior
Posty: 842
Rejestracja: 19 sie 2010, 19:20
Numer GG: 2587993
NIM: 607400
Lokalizacja: aktualnie: Sangajokk
Kontakt:

Wydarzenia w Skytji

Post autor: APRS »

Drodzy Mieszkańcy i Goście

W późnych godzinach dnia wczorajszego wpłynęła do mnie depesza przesłana przez zaintrygowanych mieszkańców Skytji, wskazujących mi na takie oto obwieszczenie [link].

Z ogromnym zaciekawieniem przyjmuję wszelkie lokalne przejawy aktywności, zwłaszcza w sytuacji gdy dotyczą one ziem tak egzotycznych, choć serwowanych raczej na zimno. Dlatego też podjąłem decyzję o niezwłocznym wyruszeniu do Skytji, celem zbadania sytuacji na miejscu. Zabieram ze sobą trzech posterunkowych, na wypadek konieczności pomocy w... odśnieżaniu.

Jestem pewien, że wspólnie z lokalną społecznością uda się nam ustalić zadowalające wszystkich zasady funkcjonowania niezwykle istotnych dla Domeny ziem. Chcę jednakowoż upewnić wszystkich mieszkańców Królestwa, że dostawy dorsza skytyjskiego pozostają nienegocjowalnym warunkiem porozumienia. Bacząc jednakowoż na jego wagę dla diety dreamlandzkich notabli - socjalistów wszelkiej maści nie wyłączając - z uwagą przyjrzę się, czy dotychczas prowadzona gospodarka tym dobrem narodowym nie była traktowana przez urzędników lokalnych jako nazbyt prywatne podwórko i źródło dochodu.

(-) Artur Piotr, RS.
Lord Gubernator Domeny Królewskiej
Awatar użytkownika
APRS
król-senior
Posty: 842
Rejestracja: 19 sie 2010, 19:20
Numer GG: 2587993
NIM: 607400
Lokalizacja: aktualnie: Sangajokk
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: APRS »

Drodzy Mieszkańcy i Goście

W godzinach popołudniowych dnia wczorajszego udało się wpłynąć do portu w Sangajokk. Szczęśliwie morze okazało się spokojne na tyle, by pozwolić na zrobienie kilku zdjęć zapierającego dech wybrzeża. Udało się je zamieścić w ciągle rachitycznym, ale mozolnie budowanym serwisie Domeny Królewskiej [link].

Chętnych do obejrzenia pierwszych zdjęć Skytji i samego miasteczka, serdecznie zachęcam do odwiedzin [link].

Pozdrawiam z Sangajokk,

(-) Artur Piotr, RS.
Lord Gubernator Domeny Królewskiej
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Edward II »

Zauważyłem, że na stronie głównej pojawił się odnośnik do nowej witryny Domeny Królewskiej. Jednocześnie usunięto linki do dawnych stron prowincji (Webland, Morland, Surmala). Sama wizytówka Domeny, choć dobrze rokująca, wygląda dość blado. To efekt docelowy?

Domyślam się, że wysiłki administratora koncentrować się będą na dodawaniu wpisów poświęconych aktualnym wydarzeniom. Jaki los spotka poprzednie strony (w tym liczne podstrony)?
  • (-) Jacques de Brolle
Awatar użytkownika
Marcin Mikołaj
król-senior
Posty: 1302
Rejestracja: 29 gru 2011, 14:52
Numer GG: 6042777
NIM: 906544
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre; Zjednoczone Księstwo - Książęce Miasto Buuren
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Marcin Mikołaj »

Jacques de Brolle pisze:Zauważyłem, że na stronie głównej pojawił się odnośnik do nowej witryny Domeny Królewskiej. Jednocześnie usunięto linki do dawnych stron prowincji (Webland, Morland, Surmala). Sama wizytówka Domeny, choć dobrze rokująca, wygląda dość blado. To efekt docelowy?
Wasza Ekscelencjo,

Na stronie głównej wyświetlone powinny być jedynie czynne prowincje, po zmianach w prawie nie ma już Morlandu, Surmalii oraz Weblandu, dlatego strony te nie są linkowane, aby nie wprowadzać w błąd ewentualne osoby rejestrujące się - podobnie nie ma już możliwości wyboru tych prowincji podczas rejestracji. Nie uważam, aby linkowanie nieaktywnych stron było dla nas w jakikolwiek pożyteczne.

W zakresie Scholandii - oczekuję na dobrej jakości plik z flagą Królestwa, aby stworzyć link.

(-) Marcin Mikołaj, R.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Daniel von Witt »

Marcin I Mikołaj pisze:W zakresie Scholandii - oczekuję na dobrej jakości plik z flagą Królestwa, aby stworzyć link.
Lepiej odrestaurować całość symboli Królestwa Scholandii, a flagę z szachownicą można zrobić w prosty sposób samodzielnie.

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Edward II »

Doprecyzuję: pytam o los infrastruktury informatycznej trzech starych prowincji. Jakie będzie ich miejsce w ramach nowej narracji Domeny Królewskiej? A przy okazji - w ramach struktury administracyjno-terytorialnej nowej superprowincji.

  • (-) Jacques de Brolle
Awatar użytkownika
Torkan Ingawaar
Posty: 1647
Rejestracja: 1 gru 2014, 19:01
NIM: 156339
Lokalizacja: Sangajokk
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Torkan Ingawaar »

Towarzyszu,
Jacques de Brolle pisze:Doprecyzuję: pytam o los infrastruktury informatycznej trzech starych prowincji. Jakie będzie ich miejsce w ramach nowej narracji Domeny Królewskiej? A przy okazji - w ramach struktury administracyjno-terytorialnej nowej superprowincji.
Strony są już nieaktywne od wielu miesięcy. Aktualnie nie ma chętnych do rozwijania poszczególnych części Domeny oraz regularnego aktualizowania treści na stronach. Po co nam linki do archiwalnych witryn? W tej kwestii podzielam zdanie tow. Marcina Mikołaja. Aby kolosalny dorobek Weblandu, Surmali i Morlandu nie został całkowicie zapomniany warto zamieścić linki do wspomnianych wyżej stron w Muzeum Kakuckim

Jeśli w przyszłości znajdą się chętni do prowadzenia serwisów regionalnych osobiście nie widzę przeciwwskazań, aby wtedy odnośniki do nich na stronie Domeny Królewskiej przywrócić. Obecnie wprowadzałoby to jedynie niepotrzebny bałagan.
(–) Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Obrazek
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Edward II »

Sukces pisze: Strony są już nieaktywne od wielu miesięcy.
W kilku przypadkach nawet od całych lat.

Nie w tym rzecz. Nie chodzi mi o eksponowanie starych skorup. To, co stanowi wyraz ducha starych porządków (instytucje administracji publicznej), bez żalu można skierować do lamusa. Interesuje mnie jednak los całej reszty - czy i w jakim zakresie zostanie uwzględniona na stronie-wizytówce Domeny Królewskiej, stąd moje pytanie, czy obecny kształt nowej witryny to efekt docelowy.

Cześć danych ze swej natury nie ulega dezaktualizacji (rys geograficzno-historyczny, miasta i ich witryny, symbole regionalne), zaś inne (instytucje kultury, prasa) składają się nie tylko na dorobek poprzednich generacji - to żywy wehikuł naszej tożsamości (przynajmniej w przypadku starszych obywateli) i punkt odniesienia dla nowych mieszkańców. Dowód, że pokonaliśmy etap lepianek i polowań na antylopy, a skoro tak, to nie musimy dziś zaczynać od zera. Nie działamy w warunkach kolejnej smutnej forumnacji, która może się bez żalu restartować wraz z każdym kolejnym zarządcą i raz być krainą lodu, a raz krainą słońca. Dlatego sugerowałbym, by w którymś momencie część odnośników odświeżyć i zebrać w jednym miejscu - właśnie jako wspomniany punkt odniesienia. Nie powinno to w żaden sposób związać rąk nowym gospodarzom, a ułatwi życie tym, którzy zastanawiają się, czy tubylcy opanowali już obróbkę kamienia. Prasa dreamlandzka nie zaczęła się do "Kuriera" i "Merkuriusza".

Jeśli któryś z nowych obywateli będzie miał ochotę uruchomić nowy tytuł prasowy lub reaktywować którą z regionalnych redakcji, powinien mieć łatwy dostęp do archiwów "Tygodnika Morlandzkiego", "La Fourchette", "Tuulemaa", "LOTH" czy "Głosu Weblandu", by wymienić tylko kilka pism z tych trzech prowincji, by przynajmniej poznał kontekst, w jakim będzie się poruszał. By nie wyważał dawno otwartych drzwi. To samo dotyczy bibliotek i galerii sztuki. Cała praca sprowadza się jedynie do podlinkowania tych miejsc.

Dzisiaj ten dostęp łatwy nie jest, a część linków wygląda tak. Inne w ogóle zostały usunięte i - przyznaję z zażenowaniem - sam mam niejednokrotnie problem, by cokolwiek z przeszłości wyszperać. Muzeum Kakuckie zawiera promil promila tego, co już przepadło. Główna linkownia na stronie głównej stanowi obraz nędzy i rozpaczy. Pal licho wspomnianą kulturę - wycięto w pień WSZYSTKIE odnośniki związane z życiem politycznym. Internauta, który tu zajrzy, nie ma najmniejszych szans, by wyrobić sobie zdanie choćby o naszym systemie partyjnym (poza tym, że go dziś nie ma). Linki do partii działających w ciągu ostatnich pięciu lat byłyby dla nowych mieszkańców jakimś punktem zaczepienia, wskazówką, jakich błędów unikać, a być może również zachętą do działania lub nawet reaktywacji niektórych ramotek. Tym bardziej, że profil sporej część z nich (federaliści, republikanie, monarchiści, konserwatyści) ma charakter uniwersalny i w naszych realiach ponadczasowy, więc nie w każdym przypadku trzeba wracać do paleolitu. Naprawdę konieczna była ta czystka?

  • (-) Jacques de Brolle
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Pavel Svoboda »

Arcyksiążę, wszystko pięknie, ale ktoś się musi zgłosić na ochotnika i jakoś to w sensowny sposób zarchiwizować. Zostawić jak było nie jest szczególnie lepszym rozwiązaniem, niż odstrzał linków. Strony starych prowincji poza linkami do lokalnych czasopism zawierają tonę nieaktualnych i potencjalnie mylących informacji. Do tego linki choćby do archiwalnych numerów prasowych są rozproszone po wielu niezwiązanych ze sobą miejscach. Coś jest w Muzeum Kakuckim, coś na stronie Weblandu, coś w Bibliotece Św. Róży, coś w linkowni na stronie głównej. Wszystko grubo przeplatane martwymi linkami. W tej sytuacji ograniczenie linków wydaje się jedynym sensownym podejściem. Świetnie byłoby, gdyby ktoś chciałby zebrać wyczerpujące archiwum naszego dorobku kulturowego. Po drodze można by to samo zrobić dla Scholandii. Ja tego nie zrobię, bo nie wyrabiam się z wszystkim innym. Zapraszam więc do zgłaszania się.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Edward II »

Chętnie się tego podejmę. W gruncie rzeczy to dość wdzięczne zajęcie. Na początek widziałbym to w formie dwóch zakładek na nowej stronie Domeny Królewskiej (Kultura oraz Prasa), które obok zwięzłego rysu historycznego, wprowadzającego w kontekst, zawierałyby wspomniane odnośniki. Oczywiście o ile JKW Artur Piotr nie ma innego pomysłu na rozwój tej witryny.

Co do wspomnianej Scholandii - rzecz jest do zrobienia, ale w pierwszej kolejności wypadałoby odświeżyć obecną stronę, która, pomijając kilka skromnych wpisów w dziale aktualności, zastygła w 2013 r. Kto się tym dotąd zajmował? JKW Filip Radgar? Andy Sky? Tutaj niezbędna będzie generalna inwentaryzacja i selekcja dotychczasowego dorobku pod kątem jego dalszej przydatności. Bez pomocy Scholandczyków nie będzie to możliwe. Nasuwa się również pytanie o losy systemu gospodarczego. Idzie na przemiał? Kolejna sprawa to scholandzkie Liceum - można tam jeszcze trafić?

  • (-) Jacques de Brolle
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Pavel Svoboda »

A może lepiej byłoby archiwa prasowe rozwijać pod egidą Biblioteki Św. Róży?

Projekt internacjonalizacji Biblioteki we współpracy z Sarmatami chyba nie wypalił. Nie było też wielkiego odzewu zza granicy. Moglibyśmy więc z Biblioteki uczynić główne centrum zbierania naszego dorobku kulturalnego. W ten sposób nie będzie też ryzyka mydlenia przybyszom oczu odnośnie tego, co jest stare, a co nowe, co przy życiu, a co w gablocie pod szkłem.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Andy Sky
Posty: 359
Rejestracja: 20 lis 2012, 20:32
NIM: 279138
Lokalizacja: Elfidias, Alexiopolis
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: Andy Sky »

Jacques de Brolle pisze:
Co do wspomnianej Scholandii - rzecz jest do zrobienia, ale w pierwszej kolejności wypadałoby odświeżyć obecną stronę, która, pomijając kilka skromnych wpisów w dziale aktualności, zastygła w 2013 r. Kto się tym dotąd zajmował? JKW Filip Radgar? Andy Sky? Tutaj niezbędna będzie generalna inwentaryzacja i selekcja dotychczasowego dorobku pod kątem jego dalszej przydatności. Bez pomocy Scholandczyków nie będzie to możliwe. Nasuwa się również pytanie o losy systemu gospodarczego. Idzie na przemiał? Kolejna sprawa to scholandzkie Liceum - można tam jeszcze trafić?

  • (-) Jacques de Brolle
Stroną zajmował się JKW Filip, a jedynie w strefie newsów udział brałem ja oraz Jerzy Scholandzki. Jeśli chodzi o inwentaryzacje, sam kilkakrotnie do tego się zabierałem, zaglądałem głęboko wstecz, zbierałem materiały. Myślę że udało mi się zgromadzić kilka stron których nigdy nie widziałem wcześniej, mimo że jestem w Scholandii od 2005 roku. A mówiąc bardziej konkretnie w zasadzie udało mi się tylko doprowadzić do jako takiego porządku strony prowincji, które leżą na moim serwerze, ale tutaj znów... bez odniesień do wcześniejszych stron.
Natomiast co do samej inwentaryzacji, z zaciekawieniem przyglądam się temu wątkowi i świerzbią mnie palce żeby zadeklarować w tym udział, ale wiem że różnie może ze mną być w kilku nadchodzących miesiącach, zatem deklaracji postanowiłem nie składać i liczyć że może coś uda się spontanicznie zrobić.

I jeszcze kilka słów nt. Liceum. Jestem jego Dyrektorem i nieprzerwanie je prowadzę, tzn. każde zgłoszenie jest/było w ciągu maksymalnie 3 dni brzydko mówiąc "obrabiane", a sama szkoła funkcjonuje. Aczkolwiek od wielu miesięcy nie było żadnych zgłoszeń. Prócz strony na starym scholandzkim forum jest również dział poświęcony Liceum.
Awatar użytkownika
APRS
król-senior
Posty: 842
Rejestracja: 19 sie 2010, 19:20
Numer GG: 2587993
NIM: 607400
Lokalizacja: aktualnie: Sangajokk
Kontakt:

Re: Informacje Lorda Gubernatora

Post autor: APRS »

Jacques de Brolle pisze:Sama wizytówka Domeny, choć dobrze rokująca, wygląda dość blado. To efekt docelowy? (...) Domyślam się, że wysiłki administratora koncentrować się będą na dodawaniu wpisów poświęconych aktualnym wydarzeniom. Jaki los spotka poprzednie strony (w tym liczne podstrony)?
Zdecydowanie stan obecny nie jest docelowym. Tak jak przedstawiłem w jednej z pierwszych wiadomości, planuję przenieść poszczególne dane z dotychczasowych serwisów prowincjonalnych na podstrony statyczne tak, by w ramach serwisu, każda była Prowincja miała swoją stronę z tym materiałem, który da się zachować jako ponadczasowy i niewymagający bieżącej aktualizacji. Do tego, na ile to będzie możliwe przy skryptach serwisu, automatycznie będą się podpinać aktualności z danego obszaru. Warunkiem jest tutaj wspomniany automatyzm.

Na tej zasadzie z przyjemnością utworzę również w ramach serwisu podstrony poświęcone aktualnym przedsięwzięciom w Domenie.

(-) Artur Piotr, RS.
Lord Gubernator Domeny Królewskiej
z Sangajokk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pałac Gubernatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość