[PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondentów

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Edward II »

Chętnie dołączę. Wobec zgłoszonych już deklaracji, chętnie wybrałbym się do Santiago i skoncentrował na obszarze Estelli i Antyry.

Resztę uwag kieruję do pomysłodawcy. Można pominąć.

Duży plus za ciekawą inicjatywę i przynajmniej częściową rezygnację z klasycznego modelu misji dyplomatycznej. Proponuję jednak pójść krok dalej i takich emisariuszy-korespondentów Ministerstwa nie wikłać w ramy rytuału dyplomatycznego i wynikającej stąd politpoprawności, bo ambasador to jednak nie dziennikarz, a publicystyka rzadko idzie w parze ze standardami dyplomacji. Jeśli pracownicy MSZ mieliby regularnie publikować swoje raporty i refleksje w miejscu dostępnym dla obywateli państw przyjmujących, to – jeśli nie byłyby to czystko hasłowe sprawozdania bez przypisywania ocen, ale jak długo można w ten sposób pisać? – cała zabawa skończy się zgrzytem i usztywnieniem wzajemnych relacji. Najbardziej spektakularnym przykładem byłby tutaj los sprawozdania sarmackiego dyplomaty, który na łamach podobnego publikatora podzielił się swoimi szczerymi refleksjami z misji w Federacji Al Rajn (link). Uprzedzając ewentualny zarzut, że na podstawie ekstremalnego, wyrwanego z kontekstu przykładu buduję nieuzasadnioną generalizację, odpowiadam: przywołany raport podobał mi się do tego stopnia, że wolałbym czytać właśnie takie szczere, oparte na strumieniu świadomości impresje, najwyraźniej pisane bez intencji prześmiewczej, niż bezkrwiste zlepki równoważników zdań.

Widzę dwa rozwiązania: (1) publikować jedynie w serwisie dostępnym dla wybranych użytkowników (członkowie RK, Dwór i parlamentarzyści) lub (2) obniżyć status przedstawicieli KD w ww. placówkach, czyniąc z nich zwykłych (łatwo odwoływalnych) korespondentów afiliowanego przy Ministerstwie serwisu, bez przyznawania stopnia dyplomatycznego.

Kolejny plus za pomysł powołania nowego czasopisma lub agencji informacyjnej. Skłania mnie to do wniosku, że nieco pospieszyłem się ze szczegółową deklaracją w sprawie mapy drogowej „Kuriera” – pewne działania będą się dublować, a w warunkach równoległej aktywności „Merkuriusza”, który również podejmuje problematykę międzynarodową, głównym zatrudnieniem Dreamlandczyków tej jesieni mogłoby okazać się podglądanie cudzego życia. Dreamland jako ambona obserwacyjna mikroświata to wizja tyleż zrozumiała – w kontekście państwa spełnionych emerytów i letników – co wynaturzona i w swej mimowolnej protekcjonalności narażona na słuszną porcję resentymentu ze strony „zagranicy”: nikt nie lubi, jak mu się zagląda w zupę i liczy ziemniaki. (Rację miał w grudniu ubiegłego roku Albon – przechył w kierunku stosunków zewnętrznych jest u nas zbyt silny, co nie oznacza jednak, że wobec procesu gnilnego jednej kończyny należy sobie odrąbać drugą).

Rzucam tę uwagę bez intencji krytycznej – w przeciwnym razie musiałbym zacząć od złożenia obszernej samokrytyki. Mam nadzieję, że z czasem uda się zrównoważyć te dwie domeny aktywności. Zmodyfikuję również bieżącą agendę Kuriera – dla takich jednozdaniowych, hasłowych raportów widziałem pierwotnie miejsce na łamach fejsbukowgo profilu serwisu, teraz puszczę to chyba w kierunku kroniki towarzyskiej.

(-) Jacques de Brolle
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Pavel Svoboda »

Jacques de Brolle pisze:Chętnie dołączę. Wobec zgłoszonych już deklaracji, chętnie wybrałbym się do Santiago i skoncentrował na obszarze Estelli i Antyry.
To świetna wiadomość. Mamy więc cztery osoby. Markiz von Witt obejmie rejon Orientyki z bazy w Trizondalu lub Surmenii, ax de Brolle, jak wyżej, Estellę i Antyrę, ja nasz własny rejon z głównym naciskiem na Al Rajn, a dla pana matmax zostaje wtedy Nordata, czyli Bialenia i chmura państw ościennych.

Państwa Wirtuazji, czyli Wandystan i Angstrem można podciągnąć pod mój rejon. Pytanie, czy któryś z Panów byłby skłonny dorzucić do swojej puli Sarmację.
Proponuję jednak pójść krok dalej i takich emisariuszy-korespondentów Ministerstwa nie wikłać w ramy rytuału dyplomatycznego i wynikającej stąd politpoprawności, bo ambasador to jednak nie dziennikarz, a publicystyka rzadko idzie w parze ze standardami dyplomacji. Jeśli pracownicy MSZ mieliby regularnie publikować swoje raporty i refleksje w miejscu dostępnym dla obywateli państw przyjmujących, to – jeśli nie byłyby to czystko hasłowe sprawozdania bez przypisywania ocen, ale jak długo można w ten sposób pisać? – cała zabawa skończy się zgrzytem i usztywnieniem wzajemnych relacji.


To bardzo celna uwaga. Zwłaszcza państwa "fabularne" traktują same siebie nadzwyczaj poważnie, więc w Skarlandzie wystarczyło odkaszlnąć w niewłaściwym momencie, żeby dostać tytuł persona non grata lub zostać spalonym na stosie. Moglibyśmy więc dosyć szybko natrafić na przeszkody.

Z drugiej strony, widzę naszą misję jako dwustronną. Z jednej strony zaznajamiamy Dreamlandczyków z resztą świata za pośrednictwem agencji informacyjnej (i jednocześnie przyciągamy czytelników z reszty świata do dreamlandzkiej prasy), z drugiej zaś strony udzielamy się na forach zagranicznych jako przedstawiciele Dreamlandu i tym samym zaznajamiamy resztę świata z Dreamlandem. Jak więc zachować rolę oficjalnego wysłannika Dreamlandu jednocześnie pozbywając państwa przyjmujące prawa do wydalenia naszego przedstawiciela ze swojego terytorium?

Może pójdźmy drogą pośrednią i ustanawiajmy się ambasadorami jedynie w tych państwach, z którymi mamy dobre relacje i o których wiemy, że ich mieszkańcy mają do siebie dość dystansu, że mogą wytrzymać, gdy ktoś o nich pisze za granicą? W reszcie krajów zaś, w tym w tych, o których wiemy niewiele, będziemy mieli posłów niższego stopnia, mniej zależnych od woli państwa przyjmującego.

Innymi słowy, utworzymy dwie klasy szefów misji dyplomatycznej (w realu istnieją trzy klasy). Pierwszą klasą będzie ambasador nadzwyczajny i pełnomocny (oraz wysoki komisarz w przypadku Elderlandu), zaś drugą klasą będzie charge d'affair en pied, który nie wymaga agrément i zamiast listów uwierzytelniających od Króla, otrzymuje listy wprowadzające od dreamlandzkiego MSZ. Co panowie na to?
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Daniel von Witt »

Podoba mi się ta propozycja, byle tylko zostało to odpowiednio przygotowane i zorganizowane, w szczególności zaś aby informacje o tym kto jest kim i gdzie, były zawsze pod ręką i by były aktualne. Najlepiej, aby każdy dbał o własny "profil" w "Białym Wywiadzie" podając je do publicznej wiadomości.

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
APRS
król-senior
Posty: 842
Rejestracja: 19 sie 2010, 19:20
Numer GG: 2587993
NIM: 607400
Lokalizacja: aktualnie: Sangajokk
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: APRS »

Wszystko powyższe popieram. Zastanawiam się tylko, czy pozostać przy nazwie chargé d'affaires en pied, czy też rozważyć inną. Żeby nie być gołosłownym, może "wysłannik" - jest to tak sądzę termin na tyle ogólny, że mógłby od biedy nawet podkreślać ową niedookreśloność naszej drugiej formy emisariusza.

Jest to jednak wyłącznie kwestia terminologiczna - jeżeli miałaby opóźniać poważnie rozpoczęcie całego projektu, to chyba niewarta wysiłku. Gratuluję pomysłu i wyrażam ubolewanie, że nie czuję się na siłach, by wziąć udział w tym eksperymencie.

(-) Artur Piotr, RS.
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: matmax »

Do Sarmacji i tak co jakiś czas zaglądam, nie miałbym więc nic przeciw usystematyzowaniu tego.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Pavel Svoboda »

Jako skorpion i osoba z natury lubiąca wbijać kij w mrowisko, pomysł wysłania Scholandczyka jako ambasadora do Sarmacji bardzo mi się podoba :> Obserwowanie reakcji Sarmatów z dala będzie dobrą zabawą. Dla Pana może się to okazać jednak mniej przyjemnym doświadczeniem, więc czuję się w obowiązku spytać, czy na pewno czuje się Pan na siłach, by zanurkować w to, jakby to ująć, nie najbardziej Scholandio-friendly środowisko. :)
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: matmax »

Zdaję sobie sprawę z reakcji Sarmatów i jak najbardziej czuję się na siłach, zawsze to trochę więcej zabawy ;)
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Pavel Svoboda »

Przejdźmy więc do następnego etapu. Poniżej prowizoryczna lista państw dla każdego z członków korpusu oraz proponowana lista zadań. Uwagi mile widziane.
Daniel von Witt

Trizondal - ambasador
Austro-Węgry - ambasador
Surmenia - wysłannik
Kukria - wysłannik
Winktown - wysłannik
Hirschbergia i Weerland - wysłannik
Slawonia - wysłannik

Jacques de Brolle

La Palma - ambasador
Aguria - wysłannik
RON - wysłannik
Kastylia - wysłannik
Niderlandy - wysłannik
Aryun - wysłannik
Tirimudzia - wysłannik
Siedmiogród - wysłannik

matmax

Sarmacja - ambasador
Bialenia - ambasador
Parlandia - wysłannik
Abachazja - wysłannik
Samunda - wysłannik
Azymutia - wysłannik

Pavel Svoboda

Al Rajn - ambasador
Wandystan - ambasador
Elderland - wysoki komisarz
Angstrem - wysłannik
Solardia - wysłannik
Erboka - wysłannik
Mikrosławia - wysłannik
Francja i Nawarra - wysłannik
Awinion - wysłannik
Będę wdzięczny za pomoc przy zaktualizowaniu tej listy. Oczywiście lista będzie się rozwijać także w przyszłości, gdy będziemy odkrywać nowe państwa. Dlatego będziemy ją trzymać na stronie.

Oczywiście placówki będą mogły też awansować do rangi ambasad w miarę rozwoju dobrych relacji z Dreamlandem.
Lista zadań oczekiwanych od dreamlandzkich dyplomatów
  • Akredytacja poprzez wręczenie listów uwierzytelniających lub wprowadzających władzom państwa przyjmującego.
  • Udział, przynajmniej okazjonalny, w życiu państwa przyjmującego w roli przedstawiciela Dreamlandu.
  • Składanie w stosownym miejscu na forum państwa przyjmującego gratulacji dla nowych rządów i głów państwa w imieniu Jego Królewskiej Mości i/lub Rządu Królewskiego.
  • Przekazywanie na forum państwa przyjmującego informacji o istotnych wydarzeniach w Dreamlandzie - np. zmiana na tronie, a także o mających miejsce wydarzeniach kulturalnych, zwłaszcza gdy są one otwarte dla gości zza granicy.
  • Przekazywanie na forum Dreamlandu informacji o wydarzeniach kulturalnych i sportowych w państwach przyjmujących, które są otwarte na udział Dreamlandczyków.
  • Sporządzanie okresowego raportu z wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych w państwach przyjmujących oraz umieszczanie ich w "Białym Wywiadzie". Szczególny nacisk powinien padać na:
    - Wydarzenia istotne dla państwa przyjmującego.
    - Reakcje społeczności państwa przyjmującego na szczególnie istotne wydarzenia na arenie międzynarodowej.
    - Wszelkie dyskusje i reakcje dotyczące Dreamlandu i wydarzeń w Dreamlandzie.
  • Odkrywanie nowych państw w regionie i ww współpracy z Rządem organizacja misji dyplomatycznej do tych krajów.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Norbert de Catalan
Posty: 7
Rejestracja: 7 gru 2014, 20:58
Numer GG: 9634963
NIM:
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Norbert de Catalan »

Pavel Svoboda pisze:

Jacques de Brolle

La Palma - ambasador
Aguria - wysłannik
RON - wysłannik
Kastylia - wysłannik
Niderlandy - wysłannik
Aryun - wysłannik
Tirimudzia - wysłannik
Siedmiogród - wysłannik
Kastylia? Chodzi o Skarland? Jak tak to mały błąd w nazewnictwie :)
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Daniel von Witt »

Mam uwagi do trzech pierwszych regionów:

Do pierwszego dodać: Rotrię i Urbino.
Do drugiego dodać: Estellę Wschodnią
Do trzeciego dodać: Kugarię, odjąć upadłą Azymutię

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Pavel Svoboda »

Dziękuję za poprawki. Będą one uwzględnione na liście, gdy ta trafi na stronę (gdy ta powstanie :) ).

Pierwsze zadanie dla członków zespołu. Proszę o listę głów państwa i szefów rządu dla krajów Panów regionu. Posłuży ona do stworzenia dla Was listów uwierzytelniających/wprowadzających. Tam, gdzie wysyłamy ambasadora, listy będą adresowane do głowy państwa, tam gdzie wysyłamy wysłannika, do szefa rządu, bo wysłannicy będą akredytowani przy rządzie.

Powyższe informacje proszę przesłać mi prywatnie na maila lub pw na forum.

Równocześnie, jeśli ktoś potrzebuje adresów forów swoich państw, proszę o kontakt, mogę wysłać linki.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Daniel von Witt »

Zadanie wykonane dla mojego regionu już dobrych kilka dni temu. Czekam na dalsze kroki ze strony Rządu.

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Edward II »

Mam wrażenie, że wątek utracił swoją przejrzystość. Na czym stoimy?

  • (-) Jacques de Brolle
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Pavel Svoboda »

Stoimy na tym, że miałem przygotować dla Was listy wprowadzające. Przepraszam za opóźnienie.

Jacques, gdybyś mógł mi podesłać imiona głów państw i rządu krajów swojego regionu, ułatwiłoby to mi pracę.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: matmax »

Jak rozumiem, zmiana na Tronie trochę zmienia układ korespondentów. A może ktoś inny byłby również chętny?
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Edward II »

Panowie, przyspieszamy.

W świetle informacji przekazanych przez Premiera zgłosiło się trzech kandydatów (Mat Max von Salvepol, Daniel von Witt i Pavel Svoboda). Ja sam, z racji zobowiązań na innym froncie, musiałem się wycofać.

Chciałbym, by na każdy region przypadły maksymalnie 3-4 aktywne państwa. Ich faktyczna liczba uległa w ostatnim czasie tak dramatycznej redukcji, że jakiekolwiek inne rozwiązanie nie miałoby większego sensu. Zasada będzie prosta - ambasada w jednym państwie, w pozostałych - ambony obserwacyjne. W tej chwili obsada placówek regionalnych wyglądałaby następująco.
  • Orientyka - Daniel von Witt; ambasada w Surmenii
    Sarmacja + Nordata (wyłącznie Kugaria i Bialenia) - Mat Max von Salvepol; ambasada w Sarmacji
    Zachód (Francja i Nawarra, Wandystan i Al Rajn) - Pavel Svoboda; ambasada w Al Rajn
Do obsadzenia pozostałaby Estella z Antyrą (Skarland, Aguria, RON, La Palma, Niderlandy).

Zależy mi na tym, by w odniesieniu do trzech pierwszych regionów procedura dynamicznie ruszyła z miejsca. Jeśli to możliwe - uprzejmie proszę szefa rządu o jej zainicjowanie jeszcze dzisiaj i sfinalizowanie w ciągu tygodnia. Mówimy o trzech ambasadach, więc w grę wchodzą trzy zestawy listów uwierzytelniających i trzy wnioski o agrément. Chciałbym, by przedstawiciele Królestwa pojawili się na wymienionych kontynentach przed Nowym Rokiem.

  • E II, r.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Daniel von Witt »

Potwierdzam swoją gotowość. Gdy tylko pojawią się moje dokumenty zabieram je i wyruszam na misję. Pierwsze oficjalne "donosy" mogłyby się pojawić z końcem roku.

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Edward II »

Z mojej perspektywy te raporty to - na tym etapie - sprawa drugorzędna. Zależy mi przede wszystkim na tym, by Królestwo bez zbędnej zwłoki zyskało aktywnych przedstawicieli we wspomnianych miejscach
  • E II, r.
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: matmax »

Również jestem gotowy.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [PROPOZYCJA] Służba dyplomatyczna plus sieć korespondent

Post autor: Daniel von Witt »

Panie Premierze - nie śpimy! Pora zająć się białym wywiadem :) Skoro jakieś tam opóźnienia się pojawiają z częścią dyplomatyczną tego przedsięwzięcia to obliguję się wykonywać chociaż część korespondencyjną. Od przyszłego tygodnia można spodziewać się ode mnie relacji z spokojnego (śpiącego) Kontynentu Wschodniego.

(-) Daniel diuk von Witt
Zablokowany

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości