[SARMACJA] Manifest republikański

Miejsce informacji na tematy zagraniczne z innych mikronacji.
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

[SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: matmax »

Niektórzy mogli zastanawiać się, skąd wzięło się zrzeczenie się tytułu honorowego hrabiego przez RCA, które pojawiło się dziś rano w biurze podawczym.

Najprawdopodobniej jest to związane z Manifestem republikańskim, który wczoraj ogłosił na sarmackim forum.
Różne choroby trawią Sarmację i jej Narody.

Lenistwo. Hiperinflacja tytułów. Realioza. Choroba postnobilitacyjna. Hucpizm. Marazm. Tumiwisizm. I wiele innych.

Organy Państwa nie raz, i nie dwa razy, pokazały, iż są nieefektywne, i także nieefektowne. Pięknie nie jest.

Siedem lat tłustych i siedem lat chudych (i jeszcze dwa lata) trwa już proces rdzewienia i kastrowania naszej monarchii.

Dlatego też ogłaszam powstanie Sarmackiego Ruchu Republikańskiego — formacji, której celem jest zdjęcie złuszczonej i zniszczonej fasady, jaką stała się w minionych latach sarmacka monarchia. Przestańmy w końcu udawać, że jesteśmy monarchią. Nie mamy z nią dziś nic wspólnego.

Sarmacki Ruch Republikański stawia sobie za zadanie takie zmiany w sarmackim ustroju i prawie by w pełni urzeczywistnić idee demokracji i rządów sarmackiego ludu. To Naród wie w jakim kraju chce żyć. To Naród przez wiele lat fragment po fragmencie budował siłę swego demokratycznego przedstawicielstwa.

To my, Naród, chcemy wybierać głowę państwa, która będzie Nas reprezentować i stanowić namacalny symbol sarmackiej potęgi. Chcemy wybierać przedstawicieli parlamentarnych, którzy będą realizować nasze cele i budować potęgę naszego państwa. Chcemy by Naród reprezentowany w Sejmie przez naszych przedstawicieli, i ich głosami, wybierał silnego Kanclerza rządu, który codzienną pracą będzie budował niewzruszoną katedrę naszego Państwa. Chcemy decydować, wpływać, delegować. Chcemy kadencyjności głowy państwa, szefa rządu, kierownictwa parlamentu i władz samorządowych. Kadencje te winny być ograniczone w swej ilości. Mówimy dość betonowaniu, murowaniu, zielonostoliczkowaniu.

Skończmy z wiecznym malowaniem krawężników na biało, trawy na zielono, republiki na monarchię. Głową Państwa winien być Prezydent. Szefem Rządu winien być Kanclerz. Kierownikiem Parlamentu winien być Marszałek Sejmu. Judykatura powinna być niezależna politycznie.

Wszyscy jesteśmy sobie równi! Przeszłe zasługi, za którymi nie idzie dalsza praca na rzecz Narodu są nieważne. Tytuły i medale to bluszcz oplatający i krępujący siły witalne każdego z nas. To wygodne puchowe poduszki, na których zalegliśmy i na których rzecz poświęcamy dobro Państwa i Narodu.

Dość tego! Nie boimy się głośno mówić o tym co jest źle. Nie boimy się głośno domagać zmiany. Nie boimy się poddawać osądowi i ocenie — to oczywiste i podstawowe prawo Narodu do weryfikacji Jego przedstawicieli. Republika, rządy ludu, demokracja, vox populi. Już czas!
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Aleksander »

Chyba ciężki miał wczoraj dzień.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Karolina Aleksandra »

Wniosek nie jest tyle związany z samym manifestem, ile z komentarzami, że wygłaszanie takich oświadczeń koliduje z posiadaniem tytułów honorowych.

KA
Awatar użytkownika
Torkan Ingawaar
Posty: 1648
Rejestracja: 1 gru 2014, 19:01
NIM: 156339
Lokalizacja: Sangajokk
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Torkan Ingawaar »

A może po prostu nas nie lubi. xD
(–) Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Obrazek
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Karolina Aleksandra »

W tym samym czasie poszło zrzeczenie się lenna w Księstwie Sarmacji, więc jednak wierzę w to, że hrabia von Thorn Dreamland lubi i miłuje.

KA
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Aleksander »

Zróbmy z Dreamlandu republikę. Przynajmniej zabawnie będzie.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Stanisław Dmowski »

Wy też ulegacie tym republikańskim nastrojom? Jakkolwiek można się zgodzić w części ze słowami Roberta, że monarchia w KS to farsa, jednakże ja bym choćby dla tej fasady i tego splendoru książęcego to utrzymywał. Funkcja prezydenta kojarzy mi się z państwami z papieru. Ale to już ich wola, co oni tam będą robić, niech sobie nawet sułtana powołają. Nie interesuje mnie to.
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Polyna »

Florian von Stettin pisze: 15 gru 2018, 11:30Funkcja prezydenta kojarzy mi się z państwami z papieru.
Sam jesteś kurwa z papieru.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: RIIF »

Lubię Dreamland i tych z Dreamlandczyków, którzy Dreamlandczykami są.
Po prawdzie zarówno zrzeczenie się lenna w KS, jak i tytułu honorowego w Dreamlandzie to pierwsze kroki, które czynię w zakresie pewnej integralności aktualnych poglądów z tym jak jestem postrzegany. Niektórzy będą się jeszcze zżymać na to, iż w swej historii pełniłem funkcje monarsze, ale ich spis z profilu swego również usunąłem. Tytułu w Sarmacji nie chcę się zaś zrzekać, bo nie chcę się zrzekać - na tym etapie - wsi lennych, których otrzymywanie idzie w parze z nabywaniem pewnych praw politycznych (w zakresie wyboru Księcia). Krok po kroku zamierzam działać ku ustanowieniu republiki. Monarchia straciła rację bytu.

I nie mam tu nic do obecnego Króla, rozmawiamy, także o moich planach republikańskich już jakiś czas temu rozmawialiśmy, na rozmaite tematy, mamy, chyba mogę tak powiedzieć, sztamę.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Chamberlain »

RCA pisze: 15 gru 2018, 15:22 Tytułu w Sarmacji nie chcę się zaś zrzekać, bo nie chcę się zrzekać - na tym etapie - wsi lennych, których otrzymywanie idzie w parze z nabywaniem pewnych praw politycznych (w zakresie wyboru Księcia).
Trochę słaba ta argumentacja. Wynikają z niej dwie rzeczy.

1. Wasza Książęca Wysokość zrzekł się tytułu honorowego w Dreamlandzie, który to tytuł nie daje w Dreamlandzie literalnie nic (żadnych głosów ważonych, dostępów do dodatkowych działów, przywilejów politycznych itd.) i stanowi tradycyjny wyraz gratyfikacji za wniesiony wkład (dlatego nadawany jest również członkom partii komunistycznej - np. Mat Max jest wciąż arcyksięciem, Torkan chyba hrabią). Co więcej, publiczny akt zrzeczenia się tytułu tradycyjnie postrzegany jest jako wyraz braku szacunku i kontestacji (przykład: ostatnie wystąpienia Witta i Senancoura), a tutaj został potraktowany jako czysto marketingowy instrument w procesie politycznego rebrandingu, a więc nawet coś jeszcze pośledniejszego: jak błoto na nogawce.

2. Wasza Książęca Wysokość nie zrzekł się takiego tytułu w Sarmacji, bo, jak tłumaczy, wiążą się z nim obecnie określone przywileje polityczne i wzmocnienie siły głosu.

Brak w tym wszystkim logiki i konsekwencji.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: RIIF »

Bynajmniej. To jest bardzo proste. Zrzekłem się tego co mi nic nie daje w Sarmacji. To co mi daje określony wpływ w Sarmacji pozostawiam do czasu zmiany zasad. Komplikowanie tego nie ma sensu. Dlaczego miałbym osłabiać swoją pozycję polityczną i nie wykorzystywać narzędzi, które daje mi obecny ustrój, skoro dzięki temu mogę skuteczniej np. wpływać na wybór Księcia, który mógłby być idei republikanizmu przychylny? Proste.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Chamberlain »

RCA pisze: 15 gru 2018, 16:24 Bynajmniej. To jest bardzo proste. Zrzekłem się tego co mi nic nie daje w Sarmacji.
Doskonale rozumiem, że tytuł honorowy w Dreamlandzie nic nie daje w rozgrywkach wewnątrzsarmackich. Ale jaki był sens tego gestu? Docelowa spójność wizerunkowa? Przy jednoczesnym zachowaniu realnych konfitur w Księstwie?

To jest deklaracja alkoholika, że wspaniałomyślnie odstąpi od piwa bezalkoholowego, którego i tak nie pił, ale do czasu wprowadzenia prohibicji dla innych obywateli i pełnej abstynencji w całym kraju (czego chyba nie wszyscy sobie życzą) sam zachowa pełny dostęp do barku z czystym spirytusem (który lubi). Czy WKW nie powinien "stanąć w prawdzie" i już jako trzeźwy AA zdać się wyłącznie na siłę perswazji? Będzie trudniej i pod górkę, ale jakby uczciwiej.

EDIT Stanowy reset: to byłby chyba najprostszy sposób wprowadzenia "rzeczpospolitej równych", bez ingerencji w podstawy prawne i narzucania monarchistom własnego światopoglądu i zmuszania ich do emigracji. Obywatele przekonani do Republiki powinni zrezygnować z feudalnych przywilejów i dać przykład, że możliwe jest skuteczne politycznie społeczeństwo bezstanowe.
Awatar użytkownika
Torkan Ingawaar
Posty: 1648
Rejestracja: 1 gru 2014, 19:01
NIM: 156339
Lokalizacja: Sangajokk
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Torkan Ingawaar »

Mimo powszechnie znanej bucowatości Roberta von Thorna (od chwili abdykacji wciąż przybierającej na sile) zdecydowanie bardziej podoba mi się sarmacki republikanizm oparty na szczerej i otwartej deklaracji budowy ustroju republikańskiego, niż nasi republikanie spod znaku ex-premiera Chamberlaina i abdykanta Alfreda, którzy swoją nazwę oparli na mało szczęśliwej kalce językowej, a propozycje konkretnych zmian ustrojowych zastąpili pustymi frazesami o trosce o dobro wspólne.
(–) Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Obrazek
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Chamberlain »

Torkan Ingawaar pisze: 15 gru 2018, 16:51 bardziej podoba mi się sarmacki republikanizm oparty na szczerej i otwartej deklaracji budowy ustroju republikańskiego
Współczuję naiwności. Zwłaszcza przy tak selektywnym podejściu Księcia Seniora do demokratyzowania własnego wizerunku, które na razie ograniczyło się do gestu pozbawionego znaczenia. Też chętnie zrezygnowałbym z jakiegoś honorowego tytułu w Rotrii czy RON, gdyby miało to poprawić moje notowania na rynku politycznym i uczynić mnie "szczerym demokratą". Niestety żadnego nie posiadam.

Projekt konkretnych zmian zmierzających do wprowadzenia nowego ustroju politycznego w KD, opartego na modelu demokracji bezpośredniej, JKW Alfred przedstawił w dniu 22 maja na forum Partii Republikańskiej. Był to projekt nowej ustawy zasadniczej. Ten sam, który monarcha planował ogłosić publicznie przed ubiegłym piątkiem. Nie wiem, dlaczego tego nie zrobił. Może zwyczajnie uznał, że nie ma to sensu?

Bo to nie ma sensu. Republika nie ma w Dreamlandzie żadnej przyszłości, gdyż jej wprowadzenie wiązałoby się z koniecznością łamania kręgosłupów i wymuszoną emigracją ponad połowy obywateli. Ja ze swojego tytułu i herbu mogę zrezygnować bez żalu, ale dlaczego miałbym zmuszać do tego kilkanaście innych osób? Większy sens miałoby założenie nowego państwa od podstaw. Podobnie zapewne jest w Księstwie Sarmacji. Wizerunkowe, społeczne, kulturowe i demograficzne koszty takiej zmiany - w wielu punktach czysto semantycznej - przewyższyłyby korzyści w postaci oczekiwanego (chwilowego, o ile w ogóle) pobudzenia. Partii politycznych od tego nie przybędzie, ludzi zaangażowanych w ten sposób nie ściągniemy, a głowę państwa już teraz zmieniamy częściej niż w republikańskim Suderlandzie.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: RIIF »

Chamberlain pisze: 15 gru 2018, 17:06Współczuję naiwności. Zwłaszcza przy tak selektywnym podejściu Księcia Seniora do demokratyzowania własnego wizerunku, które na razie ograniczyło się do gestu pozbawionego znaczenia. Też chętnie zrezygnowałbym z jakiegoś honorowego tytułu w Rotrii czy RON, gdyby miało to poprawić moje notowania na rynku politycznym i uczynić mnie "szczerym demokratą". Niestety żadnego nie posiadam.
Dyskusja byłaby nawet fajna, gdyby nie celowa i świadoma manipulacja po pańskiej stronie, która objawia się tym, iż ignoruje pan to co napisałem względem nie tyle tytułu hrabiego w Dreamlandzie co też innych działań, które podjąłem w Sarmacji. To jest zaprzestania - już jakiś czas temu, a skasowania z historii w profilu aktualnie - używania informacji o przeszłych funkcjach monarszych, jak również zrzeczenia się ziemi lennej, która jest przywilejem w Sarmacji przysługującym od barona wzwyż. Podkreśliłem, iż jedyne co przy mnie obecnie pozostało to wsie lenne (i tytuł z nich wynikający), które wprost przekładają się na siłę głosu w czasie elekcji. Nie będę, dla pana satysfakcji i dobrego samopoczucia, osłabiał swej politycznej siły. To by było głupie i nieodpowiedzialne. Nie sądzi pan chyba, że jestem głupi i nieodpowiedzialny.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Stanisław Dmowski »

RCA pisze: 15 gru 2018, 18:00 Dyskusja byłaby nawet fajna
Ale ze ktoś celnie Wam wypunktował ułomności Waszej postawy to się niemiło zrobiło. Pełna zgoda z JE Williamem.
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Polyna »

Skoro jest tu tow. RCA, to tylko mu powiem że stracił jedyną w swoim życiu szansę żeby nazwać swoją organizację Sarmacki Ruch Anty-Monarchistyczny.

Już sobie wyobrażam to hasło: „SRAM na Księcia i tytuły!”.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Maciej II »

Drama Queen pisze: 15 gru 2018, 20:47 Już sobie wyobrażam to hasło: „SRAM na Księcia i tytuły!”.
W sensie, że jak te żarówki do samochodu?
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Polyna »

Helmut Pohl pisze: 15 gru 2018, 22:17 W sensie, że jak te żarówki do samochodu?
Ogólno-Sarmacki Ruch Anty-Monarchistyczny? Też ładnie.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: [SARMACJA] Manifest republikański

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Jak dla mnie RCA to rozbierajcie swój system do woli. Nie rusza mnie kto tam u was rządzi, skoro wasza monarchia jest już bardziej republikańska, niż monarchiczna.

W kontekście tekstów o nietrafnej nazwie naszej partii republikanów w KD-Przyznam, że sam nie wiem skąd się to wzięło, skoro otwarcie moim kolegom z partii mówiłem, że na monarchę ręki nie podniosę i nie rozumiałem do czego JKW Alfred się odnosił mówiąc o Rzymie, bo analogii tu nie dostrzegałem. Zmianę przyjęła reszta, także nie zamierzam tego bronić. Ta nazwa po prostu była ułomna w wielu wymiarach.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Zablokowany

Wróć do „Zagranica”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość