Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Strefa krwawej wolności. Można dostać pasem po głowie, można też się zrelaksować i porozmawiać o realu.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Karolina Aleksandra »

Proste pytanie. Trudna odpowiedź. Dlaczego Unia Europejska, regulująca tak wiele aspektów naszego życia, nie wprowadzi konieczności dodawania przypisów do tekstów w gazetach? Zmniejszyłoby to ryzyko występowania fake newsów i pozwoliłoby na samodzielne dochodzenie do źródła.

A teraz jestem w kropce. Milion artykułów twierdzi to samo, kopiując jeden z drugiego, ale mam wrażenie, że żaden dziennikarz źródła na oczy nie widział, i nie jestem w stanie go znaleźć. :/ Bez sensu takie dziennikarstwo.

KA
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: RomanoPorfavor »

Pierwsza odpowiedź, z czapki - bo teksty w gazetach w założeniu mogą być pierwszym, oryginalnym źródłem danej informacji? A jeżeli tak nie jest, to większość co bardziej poważnych mediów wskazuje zazwyczaj źródło informacji (najczęściej - depesze PAP albo inne medium). Musiałbym mieć konkretny kontekst, żeby się odnieść.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Polyna »

Karolina [1], co piłaś [2]?

[1] Profil użytkownika Karolina Aleksandra, w: Forum Dyskusyjne Królestwa Dreamlandu [online] [przeglądany 27 listopada 2017], dostępny w: http://dreamland.net.pl/forum/memberlis ... file&u=330.

[2] Meir J. Stampfer, Jae Hee Kang, Jennifer Chen, Rebecca Cherry, Francine Grodstein, Effects of Moderate Alcohol Consumption on Cognitive Function in Women, The New England Journal of Medicine [online] 2005, nr 352, s. 245-253 [przeglądany 27 listopada 2017], doi: 10.1056/NEJMoa041152.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Karolina Aleksandra »

No to pierwszy przykład: zakaz handlu w niedzielę. Wszystkie portale internetowe piszą o tym, co jest w ustawie i prezentują wykaz niedziel handlowych, a żaden z nich nie podaje odnośnika do pełnego projektu ustawy. Jasne, można dotrzeć np. do tego, ale skoro i tak dziennikarz korzysta z danego źródła, to czemu nie ułatwi czytelnikom oraz researcherom roboty? Albo w tym przypadku — cały tekst o dyrektywie, a nawet nie podano jej pełnej nazwy, co ułatwiłoby szukanie osobom nieobeznanym z prawem europejskim.

A zjawisko, że news z danej gazety jest ściągany od innej to nagminna sprawa. Podzieliłabym przypadki na zagraniczne (gdy polska gazeta praktycznie przepisuje to, co napisano w zagranicznej, ino że po polsku, i podaje jako źródło dane zagraniczne medium) oraz wewnątrzkrajowe (gdy jedna gazeta przepisuje od drugiej i podaje jako źródło drugą, nawet nie sprawdzając oryginalnego źródła — ergo nie wiem, o czym piszę, ale podali w innym medium, więc pewno dobry njus). I nie dotyczy to informacji jakoś wybitnie eksluzywnych. Pomijam już tutaj przypadki, gdy gazeta trawestuje np. post z bloga (synonimizacja postu i łaskawe dodanie źródła na końcu) i wcale się z tym nie kryje (NaTemat.pl i jego podległe spółki w tym przodują), albo gdy artykuł polega na przedstawieniu jakiegoś cudownego filmiku z YouTube — w sensie opis i screeny z niego, albo np. opisywanie sytuacji z Reddita, Kwejka czy innych portali internetowych (tak, takie rzeczy też widziałam, i to w bardzo różnych mediach).

Chociaż hitem chyba jest branie informacji z grup na Facebooku — regularnie zdarza się, że ktoś wrzuca screen albo kontrowersyjne/śmieszne zdjęcie i od razu pojawia się to w „poważnych” mediach („Co się dzieje w grupach dla nastolatków?” aka bardzo poważna obserwacja uczestnicząca). Ale w sumie trochę też jest tak, że media społecznościowe dają naprawdę sporo źródeł i rzeczy, o których można czy warto pisać. Jednocześnie trochę też brakuje tego dziennikarstwa, w którym prosiło się ekspertów o komentarz czy badało się sprawę szerzej, zamiast po prostu używać schematu: [mem/zdjęcie] + [strawestowanie opisu autora] + [przeklejenie paru komentarzy] + [własne zdanie].
Awatar użytkownika
Casimir van Oranje-Nassau
Posty: 468
Rejestracja: 8 lip 2016, 12:30
Numer GG: 64651462
NIM: 509236
Lokalizacja: Geldberg (Unia Saudadzka)
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Casimir van Oranje-Nassau »

PTR pisze:Pierwsza odpowiedź, z czapki - bo teksty w gazetach w założeniu mogą być pierwszym, oryginalnym źródłem danej informacji? A jeżeli tak nie jest, to większość co bardziej poważnych mediów wskazuje zazwyczaj źródło informacji (najczęściej - depesze PAP albo inne medium). Musiałbym mieć konkretny kontekst, żeby się odnieść.
Nazwy własne piszemy dużą literą :P

Poza tym, nie wiedziałem, że ten portal urósł do rangi równego Polskiej Agencji Prasowej.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: RomanoPorfavor »

Casimir de Viries pisze:Nazwy własne piszemy dużą literą :P

Poza tym, nie wiedziałem, że ten portal urósł do rangi równego Polskiej Agencji Prasowej.
Haha.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Aleksander »

Czy mówiłem już, że tylko Wisła Kraków?
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

الوـس pisze:Czy mówiłem już, że tylko Wisła Kraków?
Do porzygu-owszem.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Gaston de Senancour
Posty: 1626
Rejestracja: 19 sty 2016, 13:02
Numer GG: 59036457
NIM: 312584
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Gaston de Senancour »

الوـس pisze:Czy mówiłem już, że tylko Wisła Kraków?
Pierwsze słyszę. Co z nią?
[x] Gaston de Senancour / Lider Frakcji Radykalnej
Awatar użytkownika
Алоиз Нишемангоҳ
Posty: 355
Rejestracja: 10 lis 2010, 14:10
Numer GG: 4917991
NIM: 732103
Lokalizacja: Genoße-Wanda-Stadt
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Алоиз Нишемангоҳ »

Co się dzieje w tym wątku, to ja nawet nie. Tak jak bardzo słusznie tow. Radziecki zauważył, popularna prasa informacyjna z reguły jak najbardziej podaje źródło informacji (siglum reportera albo agencji prasowej). Od tego jest właśnie popularną prasą informacyjną, żeby w skondensowany sposób podać przeciętnemu czytelnikowi informację, ekonomicznie dysponując jego czasem i swoją powierzchnią szpalty, a nie od tego żeby jakimś researcherom na kiju (co to za nowomodne wynalazki w ogóle?) ułatwiać zadanie. Natomiast mieszanie tradycyjnej prasy z infotainmentem pokroju natemat, to już zupełne kuriozum.
ppłk Alojzy Pupka
Awatar użytkownika
Gaston de Senancour
Posty: 1626
Rejestracja: 19 sty 2016, 13:02
Numer GG: 59036457
NIM: 312584
Kontakt:

Re: Dlaczego w artykułach w gazetach nie ma przypisów?

Post autor: Gaston de Senancour »

Karolina Aleksandra pisze:Jednocześnie trochę też brakuje tego dziennikarstwa, w którym prosiło się ekspertów o komentarz czy badało się sprawę szerzej, zamiast po prostu używać schematu: [mem/zdjęcie] + [strawestowanie opisu autora] + [przeklejenie paru komentarzy] + [własne zdanie]
Nie mam takiego wrażenia. Można wiedzieć, jakie gazety na co dzień czyta Królowa?
[x] Gaston de Senancour / Lider Frakcji Radykalnej
Zablokowany

Wróć do „Kawiarnia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości