Wzajemne stosunki między lennikami

Miejsce zjazdu lenników JKM Aleksandra
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Wzajemne stosunki między lennikami

Post autor: Aleksander »

Nasi Wasale,

nie ukrywamy, iż przyczynkiem do tego punktu dyskusji stał się dość osobliwy projekt, a to podporządkowania Prefektury Małej Furii innemu podmiotowi, tj. Księstwu Furlandii i Luindoru. Brak jest uregulowań dotyczących wzajemnych stosunków między lennikami, jakkolwiek Korona stoi na stanowisku, iż wszyscy lennicy powinni być wobec Korony równi, dlatego nie jesteśmy przekonani co do koncepcji podporządkowywania jednego lennika innemu. Z drugiej jednak strony być może interesującym elementem byłoby np. umożliwienie komuś zostania zasadźcą w już istniejącym lennie, co jednak generować mogłoby pewne konflikty, gdy taki lennik po uzyskaniu wyższej szarży chciałby się uniezależnić. Względnie mogłoby to doprowadzić do dość interesującej sytuacji gdy np. dotychczasowy wójt zdołał już zostać hrabią, a jego poprzedni zwierzchnik nadal jest baronem.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Andrzej
król-senior
Posty: 2882
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Wzajemne stosunki między lennikami

Post autor: Andrzej »

Wasza Królewska Mość,

uważam, że w takiej sytuacji powinien istnieć swoisty rozdział między tytułem lennika a rangą danego lenna, jeżeli znajduje się w stosunku zależności z inną ziemią. Naturalnym rozwiązaniem byłby zakaz promocji lenna zależnego do rangi wyższej od rangi lenna nadrzędnego, bez względu na tytuł zasadźcy.

Oczywiście taki zakaz nie uniemożliwiałby np. hrabiemu uzyskania innego lenna jako hrabstwa.
Andreas Rex Emeritus
Awatar użytkownika
Antoni Moskwicz
Posty: 372
Rejestracja: 2 kwie 2019, 08:08
NIM: 812386
Lokalizacja: Førerstad, Prefektura Małej Furii
Kontakt:

Re: Wzajemne stosunki między lennikami

Post autor: Antoni Moskwicz »

Trudno jest mi wyrazić się jednoznacznie nt. ogólnego podporządkowywania.
Jeśli chodzi o pojedyncze miasta bądź wsie, ciężko mi się nie zgodzić co do ułożenia ich podrzędnie do lenna obejmującego ich tereny. Z drugiej strony, można stworzyć również miasta wolne tj. podrzędne bezpośrednio Koronie, niezależnie od lenna, w którym się znajdują, ale myślę, że wypadałoby takim pomysłem objąć miasta duże (próg rozmiaru jest do ustalenia) bądź o znaczeniu strategicznym dla Królestwa.
Natomiast w przypadku podporządkowywania istniejącego lenna uważam, że decyzja o podporządkowaniu bądź ulennieniu części własnego lenna powinna być podejmowana za obustronną zgodą obu lenników, których ta sprawa dotyczy.
baron Antoni Moskwicz van der Pohl rodu Argentfører
Prefekt Małej Furii

por. Sił Powietrznych Armii Królewskiej, Korpus Wojskowej Służby Dyplomatycznej

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zjazd lenników królewskich”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość