Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Powszechne zgromadzenie obywatelskie, powołane do uchwalenia nowej konstytucji państwa, a także pełniące funkcje parlamentu, działające w marcu i kwietniu 2020 roku.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Maciej II »

Według mnie, to można nawet dwa projekty połączyć w jeden.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Alfred »

Doceniam wiersz Jego Królewskiej Mości. W duchu umiarkowanego Wersalu wolałbym jednak uniknąć odwołań do tłustej królewskiej dupy w konstytucji, nawet jeśli jest to dupa baridajska. Wobec deklaracji o uczynieniu go preambułą własnego projektu ze strony kol. Baxtera, myślę też, że korzystnie będzie, jeśli poszczególne propozycje ustrojowe będą reprezentowały różne stanowiska w zakresie estetyki konstytucyjnej.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Maciej II »

Alfred pisze: 27 mar 2020, 20:26 Doceniam wiersz Jego Królewskiej Mości. W duchu umiarkowanego Wersalu wolałbym jednak uniknąć odwołań do tłustej królewskiej dupy w konstytucji, nawet jeśli jest to dupa baridajska. Wobec deklaracji o uczynieniu go preambułą własnego projektu ze strony kol. Baxtera, myślę też, że korzystnie będzie, jeśli poszczególne propozycje ustrojowe będą reprezentowały różne stanowiska w zakresie estetyki konstytucyjnej.
Ja bym tu raczej krzywo patrzył na tę tłustą baridajską dupę nie w kontekście braku lub zaniku Wersalu, a że poemat nawiązuje do bieżącej sytuacji politycznej, która za rok będzie zapewne zupełnie irrelewantna. Jeżeli już piszemy preambułę, to powinniśmy jednak skupić się na czymś uniwersalnym dla Królestwa.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Aleksander »

Proponuję zatem postmodernistycznie olać preambułę i stwierdzić, że zrobiliśmy to ironicznie.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Maciej II »

To też jest jakaś możliwość - tu również proponowałbym plebiscyt. :)
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Alfred »

To nie byłby żaden postmodernizm, lecz rzetelny dreamlandzki konserwatyzm. Konstytucja z 2015 r. ani Karta Konstytucyjna z 2016 r. także nie miały preambuł. Była w Konstytucji z 2011 r., chociaż moim zdaniem mało przekonująca.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Alfred »

Maciej II pisze: 27 mar 2020, 20:48 Jeżeli już piszemy preambułę, to powinniśmy jednak skupić się na czymś uniwersalnym dla Królestwa.
Osobiście starałem się wyrazić w swoim projekcie preambuły nastrój chwili, czy też nadzieje, jakie wiążemy (ja wiążę) z uchwaleniem nowej konstytucji. Połączyłem to także z krótką opowieścią o historii naszego państwa, chcąc wzbudzić w obywatelach pewną czułość wobec niezatapialnego Królestwa, a jednocześnie przygotować grunt pod wątek państwa jako dobra wspólnego wszystkich obywateli.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Maciej II »

Może po prostu pisanie preambuły to cringe?
Osobiście jak ją widzę w jakimś mikronacyjnym dokumencie, mam pewien posmak bezmyślnego kopiowania wzorca z reala, bo preambuła powinna nawiązywać do czego większego i wynioślejszego niż jednoosobowe proklamowanie jakiejś wirtualnej "państwowości". Może jako Dreamland ostatecznie, po ponad 20 latach, dorośliśmy do okraszenia naszego najważniejszego aktu prawnego jakimś wstępem, mówiącym o naszej historii, jako historii prekursora ruchu mikronacyjnego w ogóle.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Alfred »

Mój projekt konstytucji istnieje przynajmniej od wczesnego 2018 roku. Sam już nie pamiętam, kiedy dokładnie powstał w formie podobnej do obecnej, bo prace konstytucyjne zacząłem już za swojego pierwszego panowania. Na pewno na Święto Królestwa 2018 zreferowałem już jego założenia w swojej mowie okolicznościowej, przygotowując grunt pod jego publikację, która wówczas skądinąd nie nastąpiła. Swoją drogą to trochę przerażające, że właśnie próbuję realizować własny projekt sprzed półtorej roku.

Przedstawiłem go, jak widać, bez preambuły. Przez wszystkie te lata miałem z tyłu głowy myśl, że jednak dobrze by wyglądał z jakimś ładnym wstępem. Kilka razy zabierałem się za zredagowanie go, ale wychodziło mi tylko nieciekawe męczenie buły, a nigdy nie uważałem, żeby jakikolwiek wstęp był lepszy niż żaden.

Natomiast ostatnio, właśnie przeglądając materiały archiwalne, doznałem w końcu natchnienia. Myślę, że efekt jest dobry; nie wiem, czy się Wasza Królewska Mość zgodzi. Przy czym nie chciałem właśnie silić się na wzniosłość, lecz raczej spisać szczerą deklarację w imieniu naszej społeczności, wyrazić wzruszenie faktem uczestnictwa w 22-letnim wyjątkowym projekcie, który mimo przeciwności losu i wielokrotnej już wymiany kadr stale jakoś się trzyma, a także wyznaczyć pewne kierunki, w których powinniśmy się rozwijać, bardziej nawet jako wspólnota niż jako państwo.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Maciej II »

No właśnie, bo ponad wszystko taka preambuła powinna być szczera - tworząc coś sztucznego, narażamy się na śmieszność i wydaje mi się, że pod projektem JKW każdy Dreamlandczyk mógłby się podpisać. Nie chcę jednak przekreślać zapału innych naszych obywateli, a w szczególności tych, pracujących nad rozwiązaniami konstytucyjnymi, mówiąc, że jest to projekt możliwie najlepiej do naszej Konstytucji pasujący.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Alfred pisze: 27 mar 2020, 21:35 To nie byłby żaden postmodernizm, lecz rzetelny dreamlandzki konserwatyzm. Konstytucja z 2015 r. ani Karta Konstytucyjna z 2016 r. także nie miały preambuł. Była w Konstytucji z 2011 r., chociaż moim zdaniem mało przekonująca.
Mimo całego mojego przekonania do nazywania się konserwatystą, jakoś nie przekonuje nie wprowadzanie preambuły "bo tak było to nic nie zmieniamy". Najwyżej ktoś mnie nazwie progresywistą, straszna inwektywa nie ma co xD

Całkiem zgrabna ta preambuła. Nie za długa, nie za krótka. Realistyczna, a nie patetyczna. No mi się podoba po prostu.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Propozycja króla-seniora Alfreda — Preambuła

Post autor: Alfred »

Ewentualnie postępakiem.

A uznanie przyjmuję z zadowoleniem i wdzięcznością.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Zablokowany

Wróć do „Sekcja A Konstytuanta Królestwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość