Propozycja Królewska - Prawa Podstawowe i ich ograniczanie

Powszechne zgromadzenie obywatelskie, powołane do uchwalenia nowej konstytucji państwa, a także pełniące funkcje parlamentu, działające w marcu i kwietniu 2020 roku.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Propozycja Królewska - Prawa Podstawowe i ich ograniczanie

Post autor: Maciej II »

Przedstawiam moje poszerzenie Praw Podstawowych, bazujące jeszcze na naszej obecnej Karcie Konstytucyjnej. Moim zdaniem, Prawa Podstawowe pozostają jedną z najważniejszych części Konstytucji i bezpośrednio wpływają na ustrój państwa, dużo bardziej niż artykuły z zakresu ustawodawstwa czy też trójpodziału władzy.
Ponieważ nasze dotychczasowe Prawa Podstawowe posiadały w niektórych miejscach dziury - co wyszło na przykład, przy okazji kryzysu edycyjnego, gdy JPII, zmienił posta JKW RIIFa, postanowiłem załatać je według mojej najlepszej wiedzy, bazując na Konstytucji RFNu. W szczególności - doszedł do przepis o nie stosowaniu cenzury, nienaruszalności treści, wolności wyrażania swoich poglądów. Wyleciał natomiast artykuł o partiach, ponieważ jako konstrukt, nie sprawdziły się w moderowaniu polityką dreamlandzką.

Naturalnie, charakter moich propozycji ma raczej zachęcać i inspirować do pisania własnych projektów, osobiście nie chciałbym, żeby nasza nowa konstytucja sprowadziła się do nowelki starej.
Art. X [PRAWA PODSTAWOWE]

1. Wszyscy ludzie są wolni.

2. Wszyscy ludzie są równi wobec prawa.

3. Sfera życia prywatnego każdego człowieka jest nienaruszalna.

4. Każdy ma prawo do swobodnego rozwoju, wyrażania i rozpowszechniania swojej osobowości i swoich poglądów o ile nie narusza to praw innych, nie wykracza przeciw ładowi konstytucyjnemu i nie uchybia dobrym obyczajom.

5. Zapewnia się wolność dobrowolnych zrzeszeń.

6. Zapewnia się wolność prasy i innych środków społecznego przekazu; wolność wyznania; wolność poglądów, sztuki, nauki, badań naukowych i nauczania. Cenzury nie stosuje się. Prawa te podlegają ograniczeniom w postanowieniach ustaw i dekretów oraz w prawie do godności osobistej. Wolność nauczania nie zwalnia od obowiązku wierności wobec Konstytucji.

7. Zapewnia się nienaruszalność treści. Treści mogą zostać usunięte lub zmienione jedynie na podstawie decyzji Sądu. Treści mogą zostać ukryte, przeniesione lub zarchiwizowane na podstawie decyzji moderatora. Każda decyzja może zostać zaskarżona przed Sądem Królewskim. Wyjątek stanowią treści naruszające sferę życia prywatnego lub stojące w sprzeczności z regulacjami prawnymi Rzeczypospolitej Polskiej.

8. Każdy ma prawo wnieść swoją sprawę przed Sąd Królewski. Każdy ma ponadto prawo odwołać się od wydanego w jego sprawie wyroku i uzyskać ponowne rozpatrzenie sprawy.

9. Zabrania się tworzenia i działalności dowolnych zrzeszeń, również tajnych, których cele programowe lub działalność zmierzają do pogwałcenia suwerenności i integralności terytorialnej Królestwa, bezprawnego zagarnięcia władzy państwowej, propagowania przemocy, dyskryminacji, nawoływania do nienawiści, dokonania zamachu na prawa i wolności człowieka.


10. Kto nadużywa prawa do swobodnego rozwoju, wyrażania i rozpowszechniania swojej osobowości i swoich poglądów; wolności zrzeszania się; wolności prasy i innych środków społecznego przekazu; wolności wyznania; wolności sztuki, nauki, badań naukowych i nauczania; traci te prawa. Orzeczenie w zakresie utraty praw i jej wymiaru wydaje Sąd Królewski.

Art. X [OGRANICZANIE PRAW PODSTAWOWYCH]

1. Ograniczenie konstytucyjnych wolności i praw jest dopuszczalne na podstawie ustawy lub dekretu i w trybie nimi określonymi, jeżeli jest to konieczne dla ochrony porządku konstytucyjnego lub godności człowieka.

2. Pozbawienie wolności lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie lub dekrecie.

3. Królestwo Dreamlandu chroni własność. Wywłaszczenie jest możliwe tylko na zasadach i w trybie określonym w ustawie lub dekrecie oraz za sprawiedliwym i uprzednim odszkodowaniem.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Propozycja Królewska - Prawa Podstawowe i ich ograniczanie

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Prawo własności zupełnie mnie przekonuje w kontekście prawa o lennach.

Wszystko dobrze wygląda, poza dwoma aspektami. po pierwsze moim zdaniem nie ma problemu z egzystencją partii, tylko po prostu nie ma żadnego konkretnego pomysłu na Dreamland nikt. Nie wydaje mi się dobrym pomysłem rezygnacja ze współpracy politycznej obywali w tej formie. Co to szkodzi?

Po drugie,
4. Każdy ma prawo do swobodnego rozwoju, wyrażania i rozpowszechniania swojej osobowości i swoich poglądów o ile nie [...] nie uchybia dobrym obyczajom.
Czuję, że będą wojenki jak zwykle, bo "jak to nie mogę klnąć jak szewc i wrzucać obrzydliwych zdjęć w miejscu publicznym. Ale mi się to podoba. Nie chcecie to nie patrzcie" a wtedy ta konserwatywna część się odezwie , że "a może jednak byście nie zrażali nowych, co?". W sumie brakuje mi rozsądnego kompromisu w tej kwestii, a dobre obyczaje są strasznie do interpretacji przez sąd. Będą wojny.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Propozycja Królewska - Prawa Podstawowe i ich ograniczanie

Post autor: Alfred »

Otwieram obrady w przedmiocie wystąpienia Jego Królewskiej Mości.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Propozycja Królewska - Prawa Podstawowe i ich ograniczanie

Post autor: Maciej II »

Fryderyk Orański-Nassau pisze: 26 mar 2020, 18:43 Prawo własności zupełnie mnie przekonuje w kontekście prawa o lennach.

Wszystko dobrze wygląda, poza dwoma aspektami. po pierwsze moim zdaniem nie ma problemu z egzystencją partii, tylko po prostu nie ma żadnego konkretnego pomysłu na Dreamland nikt. Nie wydaje mi się dobrym pomysłem rezygnacja ze współpracy politycznej obywali w tej formie. Co to szkodzi?

Po drugie,
4. Każdy ma prawo do swobodnego rozwoju, wyrażania i rozpowszechniania swojej osobowości i swoich poglądów o ile nie [...] nie uchybia dobrym obyczajom.
Czuję, że będą wojenki jak zwykle, bo "jak to nie mogę klnąć jak szewc i wrzucać obrzydliwych zdjęć w miejscu publicznym. Ale mi się to podoba. Nie chcecie to nie patrzcie" a wtedy ta konserwatywna część się odezwie , że "a może jednak byście nie zrażali nowych, co?". W sumie brakuje mi rozsądnego kompromisu w tej kwestii, a dobre obyczaje są strasznie do interpretacji przez sąd. Będą wojny.
Obywatele mogą zrzeszać się w organizacjach, w tym politycznych, po prostu w przedstawionym projekcie nie wyszczególniamy już więcej partii i nie dajemy im żadnych specjalnych możliwości.

To jest taka powiedzmy kontrolowana luka prawna, ciężko jest w miarę kompaktowo wyznaczyć granice dobrych obyczajów, zawsze trzeba to będzie dyktować orzecznictwem i bieżącymi nastrojami społecznymi.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Zablokowany

Wróć do „Sekcja A Konstytuanta Królestwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości