Garść pomysłów dla Domeny

Siedziba Gubernatora, centrum decyzyjne dla Domeny Królewskiej
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Karolina Aleksandra »

Szanowni mieszkańcy Domeny Królewskiej,

sytuacja jaka jest, każdy widzi. Bez długich wprowadzeń, mam dla Was garść propozycji do przedyskutowania. Zachęcam także do zgłaszania własnych, nawet jeśli „ich zakres wykracza poza proponowane poprawki”.
  • Zarząd Dworu Królewskiego nad Domeną — Gubernator w tej konfiguracji staje się stanowiskiem, które MOŻNA obsadzić, ale nie trzeba. Domeną i jej regionami zarządza/koordynuje osobiście Król, wraz z pomocą swojego Dworu. Podział obowiązków może być dosyć elastyczny. Brak Gubernatora nie dezaktywizuje czy spowalnia działań w Domenie, a Król jednocześnie nie ma wszystkiego sam na głowie. W temacie zachęcam również Marszałka Dworu do wypowiedzenia się, bowiem propozycja nie była uprzednio konsultowana;)
  • Kolektywny organ doradczy — Idąc za koncepcją zarządzania Domeną przez Dwór, mogłoby zaistnieć coś w rodzaju kolektywnego organu doradzającego Królowi lub decyzyjnego, który składałby się z panów Domeny, czyli obecnie książę Skytji, naczelnik Eislar, planer Hipsterdorfu i inni burmistrzowie miast lub panowie lenni. Organ decydowałby o prawach dla Domeny lub też przedstawiałby własne inicjatywy Królowi. Byłby to także pierwszy krok do jakiegoś połączenia Domeny w całość.
  • Ratowanie dziedzictwa Domeny — Morland, Surmala czy Webland, wszystko to zaginęło w odmętach archiwów, nawet nie LD, ale też i forum. To krainy, o których warto przypominać. Pytanie brzmi: jak? Festyny historyczne? Czy co tydzień jakieś przypominajki odsyłające do dawnych czasów? Czy podoba się Wam w ogóle taki pomysł, czy reflektowalibyście, aby w tym pomóc czy też zapoznawać się z zawartościami takich festynów? Czy macie jakieś inne idee na odwołanie się do dziedzictwa Domeny i przypomnienie o nim mieszkańcom, którzy nie pamiętają czasów, gdy nikt jeszcze o wizji Domeny Królewskiej nie słyszał?
  • Raporty z działalności ziem w DK — Taak, raporty wielu z Wam skojarzą się pewnie z pewnym obowiązkiem w Scholandii lat dawnych. Wówczas prefekci składali raporty z działania swoich prowincji. Nie chciałabym jednak, aby było to przykrym obowiązkiem, widzę to raczej jako urozmaicenie narracyjne. Comiesięczne podsumowanie tego, co się działo w danej krainie — a jeśli niewiele/nic, to co się działo narracyjnie. Czyli jakieś lokalne zamieszki, wydarzenia lub demonstracje, albo konkursy w szybkim jedzeniu dorszy. Dla najbardziej intrygującego raportu może być przyznana jakaś nagroda;)
  • Plac RPG — Miejsce dla osób, które lubią poRPGować, ale bez zobowiązań, tzn. tworzenia długich kart postaci. Ot, taki wątek na forum z placem, na którym dzieją się ciekawe rzeczy. Mieszkańcy mogą na nie reagować, okazyjnie mogą się pojawiać konkursy z nagrodami do wygrania. Ogółem — niezobowiązująca i długa zabawa. Skutkiem ubocznym jest ryzyko uznania tego za spamwątek przez co nadgorliwszych czepialców. Warto próbować?


Czekam na Wasze uwagi oraz propozycje.

(—) Karolina Aleksandra
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Aleksander »

Biorąc pod uwagę zaludnienie domeny obstawiałbym raczej formułę powszechności organu kolektywnego obradującego pod przewodnictwem gubernatora. Poza tym można też wykorzystać fakt różnorodności domeny narracją feudalną: szlachta, mieszczaństwo i stan trzeci.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Tomasz von Habsburg »

W kwestii ustroju miałem bardzo podobny pomysł do Waszej Królewskiej Mości, ale bałem się, czy nie wyda się on zbyt śmiały i egoistyczny. :)

Z pomysłów, które bezpośrednio nie dotyczą mnie i Dworu Królewskiego (przynajmniej na razie), wszystkie wydają się bardzo ciekawe. Zwłaszcza ostatni; Jego Królewska Wysokość Alfred jeszcze za czasów piastowania urzędu Gubernatora po raz pierwszy rozwijał Domenę narrację bazowaną na serii dzieł realnego polskiego pisarza, na podstawie której stworzono popularną grę.
الوـس pisze:
Biorąc pod uwagę zaludnienie domeny obstawiałbym raczej formułę powszechności organu kolektywnego obradującego pod przewodnictwem gubernatora.
Czy wtedy Domena Królewska nie zatraci swego Królewskiego charakteru, a nie stanie się zwyczajnym krajem?
الوـس pisze:
Poza tym można też wykorzystać fakt różnorodności domeny narracją feudalną: szlachta, mieszczaństwo i stan trzeci.
Mi się podoba. Podobną rzecz wprowadzono w Republice Garapeńskiej.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Marszałek Dworu Królewskiego
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: RomanoPorfavor »

Jakiś czas temu, jeszcze bodaj za czasów przed panowaniem Alfreda, przygotowałem odświeżony zestaw symboli dla Domeny (z własnej inicjatywy, nie na zamówienie). Przekażę je na priv.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Alfred »

Tomasz von Habsburg pisze:
Z pomysłów, które bezpośrednio nie dotyczą mnie i Dworu Królewskiego (przynajmniej na razie), wszystkie wydają się bardzo ciekawe. Zwłaszcza ostatni; Jego Królewska Wysokość Alfred jeszcze za czasów piastowania urzędu Gubernatora po raz pierwszy rozwijał Domenę narrację bazowaną na serii dzieł realnego polskiego pisarza, na podstawie której stworzono popularną grę.
Obawiam się, że zachodzi nieporozumienie.

Jest w Domenie trochę nazw pochodzących z twórczości Sapkowskiego, zarówno w Surmali, jak i w Morlandzie. Są to wszystko bardzo stare rzeczy. Mój pomysł na Domenę był zupełnie inny: zarchiwizować dorobek, zaorać wszystko i stworzyć zupełnie nową narrację, bazowaną na Wielkiej Brytanii epoki wiktoriańskiej.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Alfred pisze:
Jest w Domenie trochę nazw pochodzących z twórczości Sapkowskiego, zarówno w Surmali, jak i w Morlandzie. Są to wszystko bardzo stare rzeczy. Mój pomysł na Domenę był zupełnie inny: zarchiwizować dorobek, zaorać wszystko i stworzyć zupełnie nową narrację, bazowaną na Wielkiej Brytanii epoki wiktoriańskiej.
Ten pomysł wydaje mi się jeszcze lepszy, dostrzegam jeszcze większy potencjał. :)

(-) Tomasz baron von Habsburg
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Aleksander »

Alfred pisze:stworzyć zupełnie nową narrację, bazowaną na Wielkiej Brytanii epoki wiktoriańskiej.
Osadzony w klimacie lat 90. ubiegłego stulecia Tauzen pasuje do tego jak garbaty do ściany.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Torkan Ingawaar
Posty: 1647
Rejestracja: 1 gru 2014, 19:01
NIM: 156339
Lokalizacja: Sangajokk
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Torkan Ingawaar »

Myślę, że intencją JKW Alfreda było, aby nową narracją objąć te ziemie, które wówczas i obecnie leżą odłogiem. Wierzę, że jako-tako zipiącej Skytji nikt zaorać nie chciał. Skoro Domena miałaby być Wielką Brytanią epoki wiktoriańskiej, to Skytję czy Hipsterdorf można traktować jako takie Królestwo Tonga. :)
(–) Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Obrazek
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Alfred »

To było za późnego Edwarda II. Zdaje się, że Tauzen w ogóle jeszcze wtedy nie istniało. W każdym razie ten reset narracji miał objąć trzy dawne prowincje. Nie zamierzałem psuć księciu Torkanowi lenna, które i tak jest praktycznie osobne (i daleko aktywniejsze) od Domeny.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Konrad Samanti
Posty: 496
Rejestracja: 7 sie 2010, 23:13
NIM:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Konrad Samanti »

Osobiście sądzę, iż Domena jako taka potrzebuje generatora aktywności, którym może być właśnie zarząd kolektywny, co może jednak stać w sprzeciwie z nazwą samej Domeny, a szczególnie przydomkiem Królewskiej. Proponowałbym przemianowanie DK na coś z lepszym charakterem. Na przykład - DK leży na obu Wantach, Temerii, oraz Efrytii (między innymi) - może coś dałoby się z tego wykrzesać?
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: RomanoPorfavor »

Proponuję ambitną, młodzieżową nazwę WuTeeF ;)
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Konrad Samanti pisze:
Osobiście sądzę, iż Domena jako taka potrzebuje generatora aktywności, którym może być właśnie zarząd kolektywny, co może jednak stać w sprzeciwie z nazwą samej Domeny, a szczególnie przydomkiem Królewskiej. Proponowałbym przemianowanie DK na coś z lepszym charakterem. Na przykład - DK leży na obu Wantach, Temerii, oraz Efrytii (między innymi) - może coś dałoby się z tego wykrzesać?
Istnienie Domeny Królewskiej jest zagwarantowane Kartą Konstytucyjną. :) Można z niej jedynie wyodrębnić kraje federacji, jeżeli taki wniosek złoży co najmniej pięciu obywateli Domeny.

(-) Tomasz baron von Habsburg
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Karolina Aleksandra »

PTR pisze:Jakiś czas temu, jeszcze bodaj za czasów przed panowaniem Alfreda, przygotowałem odświeżony zestaw symboli dla Domeny (z własnej inicjatywy, nie na zamówienie). Przekażę je na priv.
Świetnie, czekam.
الوـس pisze:Poza tym można też wykorzystać fakt różnorodności domeny narracją feudalną: szlachta, mieszczaństwo i stan trzeci.
Przeanalizuję podlinkowaną Garapenię i wypowiem się w temacie szerzej później.
Alfred pisze:Mój pomysł na Domenę był zupełnie inny: zarchiwizować dorobek, zaorać wszystko i stworzyć zupełnie nową narrację, bazowaną na Wielkiej Brytanii epoki wiktoriańskiej.
Jakieś przykłady takiej narracji? Bo przyznam się, że nieszczególnie to widzę.

Karolina Aleksandra
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Alfred »

Karolina Aleksandra pisze:Jakieś przykłady takiej narracji? Bo przyznam się, że nieszczególnie to widzę.
Chodzi o przykłady tego, jak tę ideę wcielano w życie, czy tego, jak można by to zrobić?
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Karolina Aleksandra »

I to, i to.

KA
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Alfred »

Koncepcja ta właściwie nie doczekała się wcielenia w życie; po części dlatego, że nie zyskała pełnej aprobaty mojego zwierzchnika, króla Edwarda. Pozostały po niej obrazy stanowiące tła na niedokończonej stronie internetowej (domena.dreamland.net.pl).

Jeśli chodzi o możliwości jej realizacji: nie było sprecyzowanych planów. Teraz natomiast nie mam czasu, żeby je sporządzać, ani nie uważam tego za celowe. Jeśli znajdzie się dla Domeny jakiś gospodarz, to powinien urządzić ją według swojego pomysłu. Jestem jednak gorącym orędownikiem „zaorania”. Kultura trzech dawnych prowincji zawiera wiele naleciałości z popkultury, pochodzących głównie z wieku dziecięcego Królestwa, a także zwykłych absurdów. Jest oczywiście możliwość twórczej przeróbki; dla przykładu polecam lekturę i skontrastowanie „Historii Blacklock” i niedokończonej „Historii Księstwa Surmali”. Jednak po pierwsze oznacza to przymus wtłoczenia swojej twórczości w ramy wytyczone jakieś piętnaście lat temu przez osoby, które są w Królestwie od dawna nieobecne; po drugie, skazuje Domenę na dalszą tymczasowość, bycie powstałym tylko z konieczności zlepkiem trzech osobnych regionów, które docelowo powinny być od niej oderwane i przywrócone do dawnego statusu.

Gdyby ktoś jednak chciał inspirować się moim pomysłem i uznał go za swój, rzucam słowa kluczowe: wyrafinowane formy i ceremonie, bogactwo urzędników i finansistów, nędza robotników, przemysł, transport morski, napięcia społeczne i strajki.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Aleksander »

Alfred pisze:przemysł, transport morski, napięcia społeczne i strajki.
Brzmi nieźle. Ale zdecydowanie widziałbym to w estetyce lat 90. Kraj trochę zaniedbany i styrany, ale wciąż tli się w nim życie. Afera gospodarcza goni aferę. Powstają wielkie fortuny znikąd. Ludzie w niewyjaśnionych okolicznościach znikają. Taki trochę dziki zachód. Sarmaccy i Bialeńscy imigranci handlują przy Stadionie XX-lecia Dreamlandu. Wymuszenia, pobicia i rozboje. Ustawki kibolskie. A to wszystko jednak połączone z pewną nadzieją, pewnym optymistycznym patrzeniem w przyszłość, że teraz może być tylko lepiej.

Tu widzę też potencjał do wprowadzenia pewnej anarchii. Każdy mieszkaniec domeny kreowałby narrację tak jak mu to pasuje. Jak nie lubię kogoś, to wysadzam mu samochód i opisuję całą akcję. Albo wysyłam karków, żeby mu sklepali buzię. A on albo się do tego odniesie pisząc, że samochód spłonął, ale on doznał tylko lekkich oparzeń i zadrapań, albo bomba wybuchła przedwcześnie. Albo stwierdza, że od dzisiaj urwało mu nogi i jeździ na wózku. Albo nic nie pisze i uznaje, że to co opisał "oponent" to czysta prawda.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Posty: 1329
Rejestracja: 3 maja 2016, 16:55
NIM: 659175
Herb: t10
Lokalizacja: Habsburg (Księstwo Furlandii i Luindoru)
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Tomasz von Habsburg »

Może kontynuujmy. :)
الوـس pisze:
Ale zdecydowanie widziałbym to w estetyce lat 90. Kraj trochę zaniedbany i styrany, ale wciąż tli się w nim życie.
Nic chyba nie przeszkadza, by w różnych częściach Domeny Królewskiej (zwłaszcza tak oddalonych od jej głównej części jak Skytja, w której znajduje się Tauzen).

(-) Tomasz baron von Habsburg
Marszałek Dworu Królewskiego
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: Garść pomysłów dla Domeny

Post autor: Karolina Aleksandra »

الوـس pisze:
Tu widzę też potencjał do wprowadzenia pewnej anarchii. Każdy mieszkaniec domeny kreowałby narrację tak jak mu to pasuje. Jak nie lubię kogoś, to wysadzam mu samochód i opisuję całą akcję. Albo wysyłam karków, żeby mu sklepali buzię. A on albo się do tego odniesie pisząc, że samochód spłonął, ale on doznał tylko lekkich oparzeń i zadrapań, albo bomba wybuchła przedwcześnie. Albo stwierdza, że od dzisiaj urwało mu nogi i jeździ na wózku. Albo nic nie pisze i uznaje, że to co opisał "oponent" to czysta prawda.

Co w przypadku, jeśli chce się wysadzać samochody w tej części Skytji, gdzie nie kursują? Już w tym momencie zresztą każdy może kreować narrację, problemem jest — jak rozumiem — motywacja do jej tworzenia.
الوـس pisze:
Biorąc pod uwagę zaludnienie domeny obstawiałbym raczej formułę powszechności organu kolektywnego obradującego pod przewodnictwem gubernatora.

Biorąc pod uwagę, że właściwie w tym wątku aktywniejsi byli zwykli mieszkańcy niż panowie lenni, to powoli zaczynam się przychylać do tego pomysłu. Brakuje mi jednak pomysłu na organ kolektywny. Może ktoś ma jakąś propozycję?

Podsumowując dyskusję:
* Do placu RPG nikt szczególnie się nie odniósł, więc rozumiem, że idea nie zyskała popularności.
* Nikt też nie ma chyba szczególnie pomysłu na odwoływanie się do dawnego dziedzictwa. Czy dobrze rozumiem, że większość ludzi wolałaby wykreować coś całkowicie nowego?

KA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pałac Gubernatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości