RF MSWiA - Certyfikowanie kandydatów na sędziów

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

RF MSWiA - Certyfikowanie kandydatów na sędziów

Post autor: Daniel von Witt »

ROZPORZĄDZENIE FEDERALNE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 7 marca 2017 roku

w sprawie trybu wydania certyfikatu poświadczającego kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziego

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy federalnej z dnia 22 stycznia 2017 roku o Sądzie Królestwa rozporządza się, co następuje:

Art. 1.
Certyfikat poświadczający kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziego, zwany dalej „certyfikatem”, wydaje minister właściwy do spraw sprawiedliwości, zwany dalej „ministrem”, na wniosek obywatela, którego wzór minister wykłada w dziale wniosków urzędowych forum dyskusyjnego Królestwa Dreamlandu.

Art. 2.
1. We wniosku o wydanie certyfikatu należy wskazać dowód, że wnioskodawca jest obywatelem.
2. Dowodem tym może być oświadczenie wnioskodawcy złożone wobec ministra.
3. Jeżeli dowodu takiego nie wskazano we wniosku, minister zażąda go od wnioskodawcy. Jeżeli wnioskodawca nie dostarczy dowodu w ciągu 7 dni od dnia wezwania, minister postanowi pozostawić wniosek bez rozpoznania.

Art. 3.
1. We wniosku o wydaniu certyfikatu można żądać jego wydania bez uprzedniego przeszkolenia i przeegzaminowania wnioskodawcy.
2. Wówczas we wniosku należy wskazać dowód, że zachodzi co najmniej jedna ze wskazanych okoliczności:
1) wnioskodawca jest byłym Królem;
2) wnioskodawca sprawował urząd sędziego pokoju przez co najmniej 4 miesiące, z czego przez co najmniej 2 miesiące sprawował go nieprzerwanie;
3) wnioskodawca sprawował urząd sędziego lub równoważny w obcym państwie wirtualnym przez co najmniej 4 miesiące, z czego przez co najmniej 2 miesiące sprawował go nieprzerwanie.
3. Jeżeli dowodu takiego nie wskazano we wniosku, minister zażąda go od wnioskodawcy. Jeżeli wnioskodawca nie dostarczy dowodu w ciągu 7 dni od dnia wezwania, minister postanowi odmówić uwzględnienia żądania.
4. Minister może odmówić uwzględnienia żądania, jeżeli poparte jest ono tylko tą okolicznością, o której mowa w ust. 2 pkt 3.

Art. 4.
1. Jeżeli we wniosku o wydanie certyfikatu nie żądano wydania certyfikatu bez uprzedniego przeszkolenia i przeegzaminowania wnioskodawcy albo jeżeli minister odmówił uwzględnienia tego żądania, minister postanawia skierować wnioskodawcę na szkolenie.
2. Jednocześnie minister wyznacza szkoleniowca. Może nim być minister, sędzia, były sędzia lub inna osoba, której wydano certyfikat. Osoba, która nie jest pracownikiem urzędu ministra ani nie jest mu podległa służbowo w inny sposób może być wyznaczona na szkoleniowca tylko za jej zgodą.
3. Szkolenie przeprowadza się w przeznaczonym do tego celu wyodrębnionym dziale na forum dyskusyjnym Królestwa Dreamlandu dla realizacji szkoleń i egzaminów.
4. Zakres tematyczny szkolenia obejmuje:
1) prawo konstytucyjne;
2) ustrój i organizację Sądu Królestwa;
3) prawo karne materialne;
4) regulacje postępowania sądowego.
5. Szkolenie trwa miesiąc albo do czasu, gdy szkolony oświadczy, że jest gotów podejść do egzaminu; cokolwiek nastąpi wcześniej. Podczas szkolenia szkoleniowiec udziela szkolonemu pomocy w nabyciu wiedzy z zakresu tematycznego szkolenia. Minister może określić, w drodze zarządzenia, zakres materiałów, z jakimi szkoleniowiec obowiązany jest zapoznać szkolonego.
6. Szkoleniowiec zawiadamia ministra o zakończeniu szkolenia.

Art. 5.
1. Minister, gdy zawiadomiono go o zakończeniu szkolenia, postanawia skierować przeszkolonego na egzamin.
2. Jednocześnie minister wyznacza egzaminatora. Może nim być minister, sędzia, były sędzia lub inna osoba, której wydano certyfikat. Osoba, która nie jest pracownikiem urzędu ministra ani nie jest mu podległa służbowo w inny sposób może być wyznaczona na egzaminatora tylko za jej zgodą.
3. Egzaminatorem w miarę możliwości powinien być szkoleniowiec egzaminowanego.
4. Egzamin przeprowadza się w miejscu szkoleń i egzaminów, w terminie ustalonym przez egzaminatora w porozumieniu z egzaminowanym. Jeżeli w ciągu 7 dni od dnia skierowania na egzamin egzaminator i egzaminowany nie dojdą do porozumienia co do terminu, egzaminator zawiadomi o tym ministra, który postanowi odmówić wydania certyfikatu egzaminowanemu.
5. Egzaminator zadaje egzaminowanemu kolejno 8 pytań otwartych, po jednym dotyczącym każdego z zagadnień, o których mowa w art. 4 ust. 4. Egzaminowany odpowiada na pytanie w ciągu 30 minut od czasu zadania pytania.
6. Po zakończeniu egzaminu egzaminator zawiadamia ministra o jego wyniku. W zawiadomieniu wyszczególnia liczbę pytań, na które egzaminowany:
1) odpowiedział poprawnie;
2) odpowiedział niepoprawnie;
3) nie odpowiedział.

Art. 6.
1. Minister, gdy zawiadomiono go o zakończeniu egzaminu, wydaje certyfikat przeegzaminowanemu, jeżeli odpowiedział on poprawnie na co najmniej pięć z zadanych mu pytań. W treści certyfikatu zamieszcza się informację, o której mowa w art. 5 ust. 6 zdanie 2.
2. W przeciwnym razie minister postanawia odmówić wydania certyfikatu przeegzaminowanemu.

Art. 7.
Jeżeli we wniosku o wydanie certyfikatu żądano jego wydania bez uprzedniego przeszkolenia i przeegzaminowania wnioskodawcy, a minister nie odmówił uwzględnienia tego żądania, to wydaje certyfikat wnioskodawcy. W treści certyfikatu zamieszcza się informację o zwolnieniu osoby, której wydano certyfikat, ze szkolenia i egzaminu.

Art. 8.
1. Uchyla się Rozporządzenie Federalne Ministra Sprawiedliwości i Administracji z dnia 8 września 2016 roku w sprawie warunków i zasad prowadzenia szkolenia, egzaminowania i certyfikowania kandydatów na sędziów.
2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

(-) Daniel ax. von Witt
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Zablokowany

Wróć do „Rozporządzenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość