P SK - PRZEJĘCIE JURYSDYKCJI SP (SP II/2010)

Robert I, RS.
król-senior
Posty: 605
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:09
Numer GG: 3258225
NIM: 833216
Herb: r02
Lokalizacja: Ekorre, Książęce Miasto Buuren
Kontakt:

P SK - PRZEJĘCIE JURYSDYKCJI SP (SP II/2010)

Post autor: Robert I, RS. »

BPSK Nr 1948

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2010 roku

Sąd Królestwa w składzie:
Przewodniczący: JKM Robert I

rozpoznawszy w dniu 30 grudnia 2010 roku na posiedzeniu niejawnym

sprawę o przejęcie jurysdykcji Sądu Prowincji, w sprawie z wniosku Prokuratora Generalnego Królestwa o stwierdzenie wykroczenia przez Łukasza markiza Wakowskiego złożonego dnia 26 listopada 2010 roku w Kancelarii Sądu Prowincji, przez Sąd Królestwa na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy federalnej z dnia 10 sierpnia 2008 roku z późn. zm. o sądownictwie

postanawia, co następuje:

I. Na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy federalnej z dnia 10 sierpnia 2008 roku z późn. zm. o sądownictwie, przejąć jurysdykcję Sądu Prowincji w sprawie z wniosku Prokuratora Generalnego Królestwa o stwierdzenie wykroczenia przez Łukasza markiza Wakowskiego złożonego dnia 26 listopada 2010 roku w Kancelarii Sądu Prowincji.
II. Stwierdzić prawomocność niniejszego postanowienia z chwilą ogłoszenia.

UZASADNIENIE

Dnia 26 listopada br. Prokurator Generalny Królestwa złożył w Kancelarii Sądu Prowincji wniosek o stwierdzenie wykroczenia przez Łukasza markiza Wakowskiego. W toku prowadzonego postępowania przed Sądem Prowincji Prezes tegoż sądu wyłączył się od orzekania w przedmiotowej sprawie z powodu jego bezpośredniego związku ze sprawą.

W związku z tym, iż Sąd Królestwa nie jest w stanie wyznaczyć innego sądu powszechnego do rozpoznania przedmiotowej sprawy, Sąd Królestwa uznał, iż w celu zapewnienia należytego wymiaru sprawiedliwości konieczne jest przejęcie z urzędu jurysdykcji Sądu Prowincji w tej sprawie.

Jednocześnie zasadne jest wskazać, iż w przypadku, w którym Prezes Sądu Prowincji sam wyłączył się od rozpoznania sprawy, nie powinien już w żaden sposób orzekać w jej przedmiocie, tylko niezwłocznie poinformować o zastanej przeszkodzie i niemożności wyznaczenia innego sędziego Prezesa Sądu Królestwa.

Równocześnie należy poddać w wątpliwość przywołaną w Postanowieniu Sądu Prowincji z dnia 5 grudnia 2010 roku wydanym w sprawie II/2010 podstawę prawną do przekazania przez Sąd Prowincji sprawy Sądowi Królestwa. Przywoływany art. 26 ust. 2 ustawy federalnej z dnia 10 sierpnia 2008 roku z późn. zm. o sądownictwie (dalej: ustawa) upoważnia jedynie właściwy sąd powszechny do zwrócenia się do Sądu Królestwa z wnioskiem o przekazanie sprawy innemu sądowi powszechnemu „jeżeli służyć to będzie należytemu wymiarowi sprawiedliwości”. Właściwy sąd powszechny, na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy, nie jest upoważniony do przekazania z urzędu danej sprawy Sądowi Królestwa.

W niniejszej sprawie, w związku z niemożnością przeprowadzenia postępowania sądowego przed Sądem Prowincji oraz brakiem innego sądu powszechnego, który mógłby przejąć sprawę do rozpoznania, Sąd Królestwa postanowił, jak w sentencji.

(-) Robert I, R.

POUCZENIE
W związku z tym, iż niniejsze postanowienie nie spełnia żadnych przesłanek z art. 8 ust. 2 ustawy, nie przysługuje na nie zażalenie.
Zablokowany

Wróć do „Sąd Królestwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości