[DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Sala prowadzenia obrad Parlamentu Królewskiego.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5731
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

[DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Aleksander »

Wasza Królewska Mość,
Wielebny Marszałku,
Kuledzy Lordowie,
Obywatelki i obywatele,

nie po raz pierwszy staje mi...
Tak w zasadzie, cytując klasyka, którego młodsi mieszkańcy Dreamlandu mogą nie pamiętać, mógłbym zacząć swoje expose. W odróżnieniu jednakże od poprzedniego razu, przyszło mi piastować ten urząd w okolicznościach dużo bardziej sprzyjających. Faktem jest, że Dreamland obudził się ze swojego snu i powoli zaczyna być tym samym miejsce, które stworzył i powierzył nam Edward II. Dlatego też cele jakie stawiam przed tym rządem godzi się podzielić na dwie kategorie.

Po pierwsze, najwyższą wartością, swoistą myślą nadwartościową tego rządu będzie działanie na rzecz przywrócenia tego specyficznego klimatu jaki panował gdy przybyłem do Dreamlandu. Miejsca, gdzie władza nakreśliła ring i pilnowała przestrzegania zasad. Miejsca, gdzie każdy dostaje swoją dawkę bólu. Miejsca, gdzie pierzemy się po pyskach, gdzie spieramy się i wymierzamy karne blachy na karczycho i klapsy na dziąsło. To właśnie to miejsce przyciągnęło i zatrzymało wielu Dreamlandczyków, którzy położyli swoje zasługi dla Królestwa.

Do drugiej kategorii zaliczyć należy wszelkie plany rządu na obecną kadencję. Jest to z całą pewnością paląca potrzeba reformy systemu obywatelstwa. Wspólnie z Koroną rozważaliśmy już różne warianty. Propozycją rządu jest, by wniosek o obywatelstwo składany był za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na ręce Premiera Rządu. Po jego wpłynięciu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji bada czy spełniona została przesłanka stażu i w razie spełnienia tego warunku publikuje jego treść publicznie, gdzie odbywa się publiczna debata wszystkich mieszkańców. Na podstawie zebranych opinii Premier Rządu podejmie decyzję o nadaniu obywatelstwa lub odmowie jego nadania. Wnioskodawca niezadowolony z rozstrzygnięcia będzie mógł odwołać się do Korony. Decyzja Korony będzie ostateczna i nie będzie podlegać dalszemu zaskarżeniu.

Aktualne również pozostają plany związane z pokojowym odzyskaniem Awary. Z uwagi na delikatną materię stosunków dyplomatycznych, szczegóły wkrótce.

Rząd Królewski pracuje również nad implementacją giełdy papierów wartościowych w Dreamlandzie. Mogę zdradzić, iż cały potrzebny kod istnieje. Koniecznie jest jego zintegrowanie z systemem bankowym oraz rozważenie w jakim charakterze działać będzie giełda. Propozycją rządu jest, by giełda była instytucją publiczną i miała prawo do kreowania jak i umarzania pieniądza w niezbędnym zakresie. Przekładając to na przykład. Jeżeli mieszkaniec Dreamlandu zdecyduje się uzupełnić swoje konto giełdowe, to środki te będą podlegać umorzeniu. Wypłacane zyski, po potrąceniu podatku i marży, będą na nowo kreowane podczas transferu ich do banku.

Moje wieloletnie doświadczenie z systemami gospodarczymi, a także autorstwo zarówno giełdy jak i dwóch systemów gospodarczych w Ciprofloksji, pozwoliło mi poczynić obserwację, że w sytuacji gdy to system pełni rolę deal-makera i może swobodnie kreować jak i umarzać środki finansowe, płynność i grywalność systemu nie są zagrożone. W sytuacji gdy na rynku są tylko oferty przedsiębiorców, to system ma tendencję do zapychania się przy mniejszej liczbie użytkowników. Mając na uwadze te doświadczenia, będziemy dalej pracować nad rozwojem gospodarki w Dreamlandzie.

Z uwagi na zadaniowy charakter gabinetu, zamierzam powołać tylko dwóch ministrów. Nie ukrywam, że bliska jest mi idea technokracji i dlatego ponownie zamierzam postawić na kompetencje, a nie przynależność partyjną czy poglądy polityczne.

Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji pozostanie Mat Max von Salvepol. Mógłbym tutaj powtórzyć, że jest wszechstronnie przygotowany i uzdolniony informatycznie. Dotychczasowe jego urzędowanie daje rękojmię sprawnego zarządzania systemami i rozwojem informatycznym w Dreamlandzie.

Ministrem Spraw Zagranicznych pozostanie JKW Robert II Fryderyk. Jakkolwiek jego osoba być może nie spotykała się z najcieplejszym odbiorem w Dreamlandzie, tak nie można odmówić mu, iż jest wytrawnym politykiem. Jego szerokie kontakty międzynarodowe oraz zdolności polityczne są najlepszą prognozą na tę kadencję.

Wierzę, że ten rząd podobnie jak poprzedni, będzie obfitował w sukcesy. Jakkolwiek moja poprzednia kadencja spotkała się z niezbyt ciepłym przyjęciem pośród niektórych Dreamlandczyków, tak trzeba wskazać, że był to rząd, który sprawnie urzędował przez całą kadencję, co pozostaje pewnym wyczynem w ostatnim czasie. Urzędowanie to nie było naznaczone kryzysami politycznymi i kontrowersjami jak moich poprzedników, by wspomnieć aferę z persona non grata.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Maciej II
król-senior
Posty: 2809
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: [WYSTĄPIENIE] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Maciej II »

Cieszy Nas pogodna treść przemówienia i wierzymy, że "trójka Alusia" zapewni nam ten potrzebny rozruch na nadchodzące miesiące. Kwestię zmiany zasady otrzymywania obywatelstwa uznajemy za dobry początek wprowadzenia istotnych zmian w podejściu Królestwa Dreamlandu do nowych obywateli.

Będziemy na pewno wspierali prace nad Giełdą Papierów Wartościowych, liczymy, że giełdowy dzwonek zabije w KD jeszcze w tej kadencji. Normalizacja gospodarki stanowi na pewno ważny punkt w każdej mikronacji i to jest coś, czego od wyłączenia ATAMANA nam brakowało.

Trudno nie przyznać, że Rząd Królewski jest dzisiaj zbudowany z samych mocnych graczy. Liczę, że taki dream-team pokaże na co go stać i sprosta pokładanym w nim nadziejom, bo potencjał jest.

Co do deklaracji klapsów na dziąsło-
Do pracy Panowie, liczymy na Was!
Maciej II, R.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [DEBATA do 6.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: RIIF »

Wasza Królewska Mość,
Ekscelencjo Premierze,
Wysoka Izbo,

zarządzam trzydniową debatę nad Expose Premiera Rządu Królewskiego. Zachęcam do aktywnej dyskusji.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Milan Trastamanta
Posty: 72
Rejestracja: 9 cze 2019, 11:30
Numer GG: 68910385
NIM: 655874
Kontakt:

Re: [DEBATA do 6.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Milan Trastamanta »

Wasza Królewska Mość,
Wasza Królewska Wysokość Marszałku,
Wasza Hrabiowska Wysokość Premierze,
Wysoka Izbo, Drodzy Koledzy,

Podobnie jak Jego Królewska Mość, i ja również zwróciłem uwagę na "pogodną treść przemówienia" nowego-starego premiera. W przeciwieństwie do Jego Królewskiej Mości, zachodzę jednak w głowę, skąd ta pogoda ducha się bierze.

Moją rolą jest być może przypomnienie, że - sądząc po wynikach wyborów - Dreamland w czasie ostatniej kadencji premiera Ciprofloksji stracił prawie 25% aktywnych obywateli (4 z 17 głosujących z kwietnia). Zestawiając to ze słowami o "całych 4 miesiącach unikania kontrowersji i nienastąpywaniu nikomu na odcisk" z kampanii wyborczej, czas może zastanowić się, czy obrana strategia działa.

Jeśli chodzi o sprawy wewnętrzne, to rozumiem, że ten Rząd stawia sobie dwa cele - rewizję prawa o obywatelstwie i implementację giełdy. Co do sensu pierwszego mam pewne wątpliwości, które uda nam się może wyjaśnić w czasie debaty. Giełda natomiast - w porządku, trzymam kciuki za powodzenie. Może to być wreszcie fundament dla zorganizowania dreamlandzkiej gospodarki. Jeśli istnieje kod i stworzenie giełdy jest w zasięgu ręki, to tym lepiej, i trzymam kciuki!

Tylko - czy to nie za mało na pełną kadencję?
Gdzie jest na przykład sprawa nowej strony internetowej, która gdzieś tam się podobno tli? Co Rząd zamierza zrobić ze skandalicznie nieaktualnymi witrynami rządowymi? (zaktualizować czy zamknąć i zarchiwizować?)

Czy Rząd ma jakiś pomysł, co dalej? Odwołanie stanu klęski aktywnościowej nie oznaczało odwołania klęski.

Odnoszę niestety wrażenie, że Hrabia w sprawach wewnętrznych w dobrym nastroju planuje robić dalej dokładnie to samo, co kolejne gabinety robiły dotąd, licząc na inny rezultat. (Tyle może tylko że w doborowym towarzystwie, bo Robert II Fryderyk i Mat Max von Salvepol to istotnie "dream team".)

W sprawach zagranicznych z kolei, premier nie ma Parlamentowi do powiedzenia absolutnie nic. "Szczegóły wkrótce", jeśli chodzi o Awarę, to zdanie, które mógł Hrabia równie dobrze ze swojego przemówienia wykreślić.

A zapowiadał Hrabia "nową jakość w polityce zagranicznej" - oraz obiecywał Parlamentowi, że podzieli się szczegółami podczas expose. Odnoszę więc wrażenie, że Wasza Hrabiowska Wysokość nie traktuje Parlamentu poważnie. To bardzo niedobrze.

Jak to więc z tą polityką zagraniczną będzie? Czy znów usłyszę "pomidor", czy ma Hrabia do powiedzenia coś więcej ponad swoim rytualnym pytaniem o to, czy może nie mieć zdania?

W wyniku ostatnich wyborów obywatelstwo stracił również Edward II. Ciekawy to wybór momentu, aby wesprzeć się na jego dziedzictwie, Wasza Hrabiowska Wysokość Premierze.

Po takim expose premier Ciprofloksja sam powinien wymierzyć sobie solidnego klapsa na dziąsło.
Milan Trastamanta
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5731
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [DEBATA do 6.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Aleksander »

Wasza Królewska Mość,
Wielebny Marszałku,
Wysoka Izbo,
Kuleżanki i kuledzy,

z uwagi na konieczność napisania bardzo ważnego pisma, które to pismo najpóźniej muszę o 23:59 nadać na poczcie, pozwolę sobie przełożyć karną blachę dla kulegi Trastamanty wraz ze szczegółami na czwartek.

Jednocześnie, korzystając z przywileju Premiera, jakim jest organizacja pracy Rządu, proszę Ministra Spraw Zagranicznych o ustosunkowanie się do wątpliwości kulegi Trastamanty według właściwości.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Milan Trastamanta
Posty: 72
Rejestracja: 9 cze 2019, 11:30
Numer GG: 68910385
NIM: 655874
Kontakt:

Re: [DEBATA do 6.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Milan Trastamanta »

الوـس pisze: 3 wrz 2019, 20:46 z uwagi na konieczność napisania bardzo ważnego pisma, które to pismo najpóźniej muszę o 23:59 nadać na poczcie, pozwolę sobie przełożyć karną blachę dla kulegi Trastamanty wraz ze szczegółami na czwartek.
WKW Marszałku, z uwagi na konieczność nadania przez Hrabiego Ciprofloksję bardzo ważnego pisma, które to pismo Kolega najpóźniej musi o 23:59 nadać na poczcie, wnoszę o wydłużenie formalnej debaty nad expose do 9 września.
Milan Trastamanta
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: RIIF »

Wysoka Izbo,

w związku z czasem, który jest potrzebny Premierowi, na prośbę Szacownego Lorda Trastamanty przedłużam debatę do 9.09.2019.

Z kolei jako MSZ KD udzielę informacji dotyczących PZ dzisiejszego wieczora.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Milan Trastamanta
Posty: 72
Rejestracja: 9 cze 2019, 11:30
Numer GG: 68910385
NIM: 655874
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Milan Trastamanta »

WKW,

Dziękuję.

Jednocześnie wyrażam swoje rozczarowanie, że pierwszą intuicją Hrabiego Odwilży jest udzielenie "karnej blachy" lordowi, który rozpoczyna dyskusję z nim w Parlamencie.
Wolałbym, aby Premier przyjmował konstruktywną krytykę w Parlamencie tak, jak to wypada premierowi: z pokorą.
Milan Trastamanta
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: RIIF »

Wasza Królewska Mość,
Wasza Hrabiowska Wysokość Panie Premierze,
Wysoka Izbo,
Panie i Panowie,
الوـس pisze: 3 wrz 2019, 20:46 Jednocześnie, korzystając z przywileju Premiera, jakim jest organizacja pracy Rządu, proszę Ministra Spraw Zagranicznych o ustosunkowanie się do wątpliwości kulegi Trastamanty według właściwości.
Na wstępie pragnę serdecznie podziękować WHW Premierowi za pokładane we mnie zaufanie i powierzenie mi, niełatwej, misji dowodzenia polityką zagraniczną Królestwa. Dziękuję również Szacownemu Lordowi Trastamancie za dobre i miłe słowa dotyczące mojej roli.

Być może niektórzy z Państwa zastanawiają się dlaczego użyłem określenia "niełatwa" opisując politykę zagraniczną. Od wielu już lat wirtualny świat zmaga się z przeświadczeniem, że jeden kraj nie potrzebuje innych do swej egzystencji, i może doskonale radzić sobie sam. Że polityka zagraniczna jest nic nie znaczącym i nic nie wnoszącym elementem, i że doskonale można sobie radzić bez niej. Tendencje izolacjonistyczne od lat są bardzo silne i utrudniają budowę ciekawego i emocjonującego multilateralnego środowiska politycznego. Ubolewam nad tym. Ubolewam tym mocniej, że doskonale pamiętam lata świetności polityki zagranicznej, międzynarodowe lotniska będące jej wyrazem, międzynarodowe organizacje z najważniejszymi chyba w historii - Organizacją Polskich Mikronacji (OPM) oraz Międzynarodową Unią Piłkarską, i wiele innych przejawów ciekawej i burzliwej niekiedy polityki zagranicznej. Ten aspekt mikronacyjnej działalności od niemal zawsze pasjonował mnie i pociągał.

Mikroświat był silniejszy kiedy ze sobą rozmawiał. Kiedy między krajami zachodziły interakcje, wysyłane były dyplomatyczne misje, istniała netykieta i etykieta dyplomatyczna. O tych elementach coraz częściej się dziś zapomina. Nie ma chętnych do pełnienia roli aktywnego charge d'affaires nie mówiąc już o roli odpowiedzialnego ambasadora. Protokół dyplomatyczny urasta do rangi straszaka dla małych dzieci, a większość krajów unika bilateralnych kontaktów lub ogranicza je do jednorazowego zawarcia traktatu o uznaniu i wymianie przedstawicielstw. Przeszkód jest wiele, brakuje dyplomatycznej edukacji, brakuje też, chyba przede wszystkim, chęci.

Te wszystkie elementy powodują, że polityka zagraniczna przez wielu traktowana jest po macoszemu. Nie zwykłem jednak przejmować się przeszkodami, i uciekać od wyzwań. Dlatego też w niniejszym wystąpieniu chciałbym odnieść się do poruszonych dotąd kwestii, jak i zarysować plany, które chciałbym przynajmniej rozpocząć realizować w kolejnych czterech miesiącach. Nim przejdę do szczegółów odpowiem na zadane pytania/poruszone kwestie.
Milan Trastamanta pisze: 3 wrz 2019, 17:46W sprawach zagranicznych z kolei, premier nie ma Parlamentowi do powiedzenia absolutnie nic. "Szczegóły wkrótce", jeśli chodzi o Awarę, to zdanie, które mógł Hrabia równie dobrze ze swojego przemówienia wykreślić.
Chciałbym w tym miejscu przeprosić Szacownego Lorda Trastamantę. Nie było i nie jest celem Rządu Królewskiego bagatelizowanie sprawy Awary Południowej. Proszę jednak również o pewną dozę zaufania. Materia polityki zagranicznej, co do swej specyfiki, jest szalenie delikatna. Niekiedy jedno nieopatrzne słowo wypowiedziane w nieodpowiednim momencie może zniweczyć długo prowadzony dialog. Proszę więc o zaufanie. Dziś mogę zapewnić, że Rząd Królewski ma bardzo konkretną propozycję dotyczącą kwestii awarskiej. Propozycja ta została omówiona w ramach Komitetu Spraw Zagranicznych, a obecnie jest konsultowana z naszymi scholandzkimi przyjaciółmi. Bo to co jest ważne, i chcę w tej sprawie podkreślić, to to, że jako Minister Spraw Zagranicznych Królestwa nie podejmę żadnych działań w zakresie Awary, które nie będą posiadały sankcji ze strony Scholandczyków. W tej chwili oczekuję na ich ostateczny punkt widzenia. Gdy tylko uzgodnimy nasze stanowisko, i tym samym uzyskamy jednolity front w tej sprawie, niezwłocznie przedstawię propozycję swojemu odpowiednikowi po stronie Księstwa Sarmacji. Wierzę, że propozycja ta spotka się z ciepłym przyjęciem, bo Sarmacja, podobnie jak Dreamland, to kraj, któremu zależy na pokojowym rozwoju i współistnieniu z innymi.
Milan Trastamanta pisze: 3 wrz 2019, 17:46Jak to więc z tą polityką zagraniczną będzie? Czy znów usłyszę "pomidor", czy ma Hrabia do powiedzenia coś więcej ponad swoim rytualnym pytaniem o to, czy może nie mieć zdania?
Z całą pewnością nie usłyszy Szacowny Lord "pomidor". Nie po to bowiem podjąłem się zajęcia polityką zagraniczną by lekce ją sobie ważyć, czy lekceważyć Lordów i Parlament Królewski. Jakkolwiek rola PK w kreowaniu polityki zagranicznej jest ograniczona, to jednak Lordowie zasiadający w Parlamencie stanowią kwintesencję społeczeństwa dreamlandzkiego i z tego tylko powodu należy im się możliwie pełna wiedza na temat planów i działań podejmowanych w zakresie dreamlandzkiej polityki zagranicznej. Jak to więc z tą polityką zagraniczną będzie?

Polityka zagraniczna Królestwa Dreamlandu będzie prowadzona aktywnie i w sposób zaangażowany. To, w stosunku do poprzednich lat, ogromna zmiana jakościowa. Już w tej chwili, a pełnię swoją funkcję relatywnie od niedawna, zmiana ta odciska swe piętno na naszych działaniach na arenie międzynarodowej. Pozwoli Wysoka Izba, że przedstawię Wam zestawienie krajów, z którymi Królestwo Dreamlandu obecnie formalnie utrzymuje stosunki dyplomatyczne, i tych, z którymi tego nie czyni.

Państwa niepodległe, z którymi KD utrzymuje stosunki międzynarodowe (na podstawie umów):
- Rzeczpospolita Obojga Narodów
- Królestwo Trizondalu
- Republika Bialeńska
- Republika Suderlandu
- Mandragorat Wandystanu
- Monarchia Austro-Węgierska
- Państwo Kościelne Rotria
- Księstwo Sarmacji
- Republika Garapeńska
- Pustkowia Winków

Nie są utrzymywane stosunki z krajami (brak stosownych traktatów):
- Federacja Nordacka
- Neokontynentalna Unia Państw Integracyjnie Autonomicznych (NUPIA)
- Królestwo Elderlandu

Tu się na moment zatrzymam. W ostatnich dniach wynegocjowałem z przedstawicielem Pustkowi Winków traktat o uznaniu i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Traktat ten został już przez Jego Królewską Mość ratyfikowany. Takie same kroki podjąłem wobec Federacji Nordackiej i finał tych działań mieć będzie miejsce w czasie wizyty Prezydenta Federacji w Dreamlandzie, która będzie miała miejsce 7 września. W tym dniu podpiszemy traktat, i zwrócę się do Jego Królewskiej Mości o jego ratyfikację.

Pobieżna analiza pozostałych dwóch krajów pokazała, że zarówno NUPIA, jak i Elderland, są krajami praktycznie martwymi - Ministerstwo nie będzie podejmowało żadnych działań politycznych wobec tych krajów. Słaba sytuacja demograficzna dotyka zresztą również Garapenię. Słabo przędzie Trizondal, a i w Austro-Węgrzech nie jest najlepiej. Aspekt aktywności krajów jest przedmiotem stałej analizy prowadzonej przez biuro analityczne MSZ.

Nie dało się nie zauważyć, a jest tego też wyrazem niedawna uchwała Parlamentu Królewskiego, że MSZ Królestwa Dreamlandu zaangażowało się w monitorowanie sytuacji w Republice Suderlandu. Niedawny zamach stanu i pozbawienie w jego wyniku władzy legalnie wybranego prezydenta przyniosło wzrost napięcia na linii Dreamopolis-Deliland. Zgodnie z wolą Parlamentu Ministerstwo będzie kontynuować swe działania i w zakładanym czasie przedstawi raport z sytuacji w tym kraju. Smaczku całej sytuacji dodał ostatnio fakt, że tzw. "uchodźcy" utworzyli konkurencyjne i roszczące sobie prawo do spuścizny Suderlandu państwo - Królestwo Suderlandu. W tym zakresie, nie opowiadając się po żadnej ze stron, Ministerstwo prowadzi obserwacje rozwoju sytuacji.

Od dawna bardzo ważnym aspektem dreamlandzkiej polityki zagranicznej jest kwestia Awary Południowej. Mówiłem o niej wyżej, więc nie będę powtarzał. Chcę jednak zapewnić Wysoką Izbę, że temat ten jest w agendzie MSZ na pierwszym miejscu i normalizacja stosunków z Księstwem Sarmacji jest w resorcie traktowana bardzo poważnie. Nie dalej jak wczoraj zwróciłem się do mojego kolegi - Ministra Spraw Zagranicznych Księstwa Sarmacji - ze sprawą, która może normalizację wspomnianą przybliżyć. Poprosiłem o zniesienie, po 8 latach obowiązywania, zakazu wjazdu do Sarmacji dla naszego obecnego Premiera. MSZ KS ciepło się odniósł do tej prośby i obiecał podjęcie starań o stosowną decyzję sarmackiego Księcia.

Ważnym aspektem, który przyświeca Ministerstwu jest również seria działań i rozmów, których celem jest zbudowanie fundamentu pod przyszłe ustanowienie nowej międzynarodowej organizacji. W chwili obecnej powstał pierwszy zarys zadań, którymi organizacja taka mogłaby się zajmować. Nie zdradzając zbyt wiele mogę powiedzieć, że celem jest budowanie jej sukcesywnie. Cegiełka po cegiełce, poczynając od tematów, które są ważne dla nas wszystkich - jak np. kwestia kartografii, czy kwestia mikronacyjnej wikipedii. Pierwsze rozmowy są już za mną, seria kolejnych przede mną. To zresztą nie jedyny międzynarodowy projekt, w który się jako MSZ zaangażowałem. Od dłuższego już czasu (jeszcze pełniąc posługę królewską) rozmawiałem o implementacji giełdy papierów wartościowych w Dreamlandzie z jednym z twórców giełdy w Srebrnym Rogu (Teutonia, Sarmacja). Ostatnimi czasy projekt ten nieco przyspieszył, a przy okazji ewoluował i być może uda się dzięki temu stworzyć platformę, którą zainteresują się również inne kraje.

I powoli zbliżając się do końca swojego wystąpienia chcę poruszyć temat bardzo dla mnie i kierowanego przeze mnie resortu ważny. Kwestię dyplomatycznej edukacji. Jest to zagadnienie szerokie, które chcę realizować na kilku poziomach. Pierwszy, wspomniany już, to przygotowanie serii poradników dla zagranicznych dyplomatów, a przy okazji materiałów dla przyszłych dyplomatów Królestwa, lub tych, którzy zechcą skorzystać z drugiego elementu. Chciałbym nawiązać współpracę z Uniwersytetem Królewskim w zakresie uruchomienia studiów na kierunku stosunki międzynarodowe ze specjalizacją dyplomacja mikronacyjna - doskonale się tu bowiem nadadzą przygotowane i wspomniane już materiały, które dodatkowo poszerzymy o kontekst, przykłady, ustawy, dokumenty. Jeśli tylko Rektor UKD wyrazi wolę takiej współpracy gotowy jestem taką rozpocząć. Ostatni aspekt komponentu edukacyjnego to budowa zainteresowania polityką zagraniczną w ogóle społeczeństwa. Środkiem ku temu ma być stałe wydawanie "Biuletynu MSZ", który możecie już Państwo śledzić w dziale "Zagranica" naszego forum. W Biuletynie tym będą zamieszczane opisy ważnych mikroświatowych wydarzeń, lub tych, w których uczestniczy Królestwo Dreamlandu. Będzie mi miło obserwować zaangażowanie odbiorców w komentowanie przedstawianych tam zagadnień.

W ten sposób wyczerpałem plany i pomysły, które chcę rozpocząć i sukcesywnie budować w nadchodzących czterech miesiącach. Sam nie zrobię jednak wszystkiego i na pewno nie zrobię w stu procentach. Dlatego jakiś czas temu MSZ rozpoczęło nabór na członków korpusu dyplomatycznego Królestwa Dreamlandu. Wszyscy, którzy się zgłoszą, i przejdą proces rekrutacyjny, mogą być pewni udziału nie tylko w codziennym reprezentowaniu Królestwa na arenie międzynarodowej, ale też, czy może przede wszystkim, bycia zaangażowanym w działania, które MSZ będzie w nadchodzących miesiącach podejmować.

Jeśli Wysoka Izba dotrwała do tego momentu serdecznie dziękuję za uwagę.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

Wasza Królewska Mość
Szanowny Panie Premierze, Ministrowie
Wysoka Izbo
Szanowni Lordowie

Moja wypowiedź być może nie będzie pewnym novum gdy powiem że nowy/stary Premier nie uzyska mojego poparcia. Ale byłoby nie fair gdybym nie powiedział też o pozytywach, a te są: dobry humor, optymizm i stawianie niewygórowanych wyzwań, a raczej ich brak. I chciałoby się ich podać więcej, ale tych minusów jest więcej: niekompetencja, brak pomysłów, złe rządy i wprowadzane prawo a raczej złe prawo i jego łamanie. To nie dotyczy całego rządu ale jednak to szef stawia kropkę nad "i". Tutaj ostatnie 4 miesiące pokazały te elementy, które wymieniłem i jakkolwiek szanuje wynik wyborów to do braku akceptacji mam prawo. Jednak gdyby jakimś cudem Premier chciał rozmawiać i wprowadzać dobre prawo a nie putinowski carat to poprę te dobre rozwiązania.

Kierunek polityki, jak i zapowiedzi ministra MSZ cieszą i będę kibicował by te trudne, ambitne i mogące pozytywnie wpłynąć na Dreamland założenia kadencyjne były zrealizowane i będę je popierał. Jednak co do Sarmacji, z racji mojego stosunku do tej części v-świata, mam obawy że w tych wszystkich planach Sarmacja będzie kulą u nogi. Ja obecnie chciałbym jakby zająć się bankowością i miastem US Eskaliburem i nie będę kandydował na Ambasadora, jednak życzę ministrowi by wakaty jakie są szybko znalazły kompetentne i dobre osoby, szczególnie pomocne w dyplomacji i mogące działać pozytywnie w sferze globalnej dla dobra całego Dreamlandu.

No i zapowiedź regulacji prawnych obywatelstwa. Pozytywnie odniosłem się do pomysłu, jednak tak hojnie zapowiadane to zadanie przez Premiera napawa mnie obawami. Otóż nie poprę takich przepisów, które instytucję obywatelstwa sprowadzą do scentralizowanego systemu prawodawczego a takie założenia się pojawiły. I tutaj z Lordem Danielem von Wittem trudno się nie zgodzić. Ale poczekam na konkrety.

Brak Finansów i gospodarki, a może skupienie tego na osobie Premiera budzi mój sprzeciw. To tak jakbym wykonując analizy makroekonomiczne czy zajmują się mikroekonomią miałbym być z zawodu tokarzem. Przepraszam ale to absurd i pogarda dla ekonomi a na to mojej zgody nie ma.

Mój głos będzie przeciw dla Premiera Rządu Królestwa.
Jarosław von Wawrzyniak>>
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: RIIF »

Jarek Wawrzyniak pisze: 4 wrz 2019, 20:22 Mój głos będzie przeciw dla Premiera Rządu Królestwa.
Szacowny Lordzie wystąpię tu trochę w niewdzięcznej roli bo...muszę Was poinformować, że Premier nie stara się, bo nie musi się starać, o wotum zaufania Parlamentu. Premier kurtuazyjnie wygłosił expose jako tradycyjne przedstawienie planów Gabinetu na nadchodzące miesiące. Wotum zaufania zostało mu już udzielone w wyborach powszechnych.

Innymi słowy - po tej debacie nie będzie się odbywać głosowanie.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

Rozumiem, jak pamiętam poprzednio było głosowanie nad wotum zaufania. Ale dziękuję za informację, niech więc Premier rządzi.
Jarosław von Wawrzyniak>>
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5731
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Aleksander »

Wysoka Izbo,
Wielebny Marszałku,
Drodzy Kuledzy,

z uwagi na natłok spraw realnych muszę nadużyć jeszcze o jeden dzień cierpliwości kulegów. Pozwolę sobie zauważyć jedynie, że mam jutro wolne, więc nadrobię wszystkie zaległości. W tym i te wirtualne.

Dziękuję swojemu ministrowi za tak wyczerpujące i obszerne przedstawienie sprawy. To wystąpienie umocniło mnie w przekonaniu, że polityka zagraniczna znajduje się w odpowiednich rękach.

Pozwolę sobie dzisiaj ograniczyć się do udzielenia jednej odpowiedzi:
Milan Trastamanta pisze: 4 wrz 2019, 12:01Jednocześnie wyrażam swoje rozczarowanie, że pierwszą intuicją Hrabiego Odwilży jest udzielenie "karnej blachy" lordowi, który rozpoczyna dyskusję z nim w Parlamencie.
Wolałbym, aby Premier przyjmował konstruktywną krytykę w Parlamencie tak, jak to wypada premierowi: z pokorą.
Jako niedoskonały człowiek świadom jestem swoich wad. Za radą swojego spowiednika ułożyłem swoje wady w formie listy. Najcięższe wady są na samym początku tak, bym mógł pracować nad wyrobieniem odpowiednich cnót. Niestety, ale do cnoty pokory, która ma mi pomóc zwalczać wadę zuchwałości, jeszcze nie doszedłem.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Milan Trastamanta
Posty: 72
Rejestracja: 9 cze 2019, 11:30
Numer GG: 68910385
NIM: 655874
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Milan Trastamanta »

الوـس pisze: 5 wrz 2019, 17:47 Jako niedoskonały człowiek świadom jestem swoich wad. Za radą swojego spowiednika ułożyłem swoje wady w formie listy. Najcięższe wady są na samym początku tak, bym mógł pracować nad wyrobieniem odpowiednich cnót. Niestety, ale do cnoty pokory, która ma mi pomóc zwalczać wadę zuchwałości, jeszcze nie doszedłem.
Dziękuję za tę szczerą i płynącą z głębi serca odpowiedź. Nikt z nas nie jest doskonały. Wasza Hrabiowska Wysokość, proszę pozwolić, że na tej sali publicznie zaoferuję swoją bezinteresowną pomoc w motywowaniu do pracy nad tą konkretną cnotą Kolegi.

Jednocześnie, choć - w podobnym duchu - obiecuję nie nadużywać wywoływania do mównicy, jestem naprawdę ciekaw, jakie zdanie na temat expose Hrabiego mają pozostali Koledzy Lordowie, którzy nie mieli jeszcze okazji się wypowiedzieć. @Daisuke Kamitsuruyoshi @Filip von Sarm @Daniel von Witt
Milan Trastamanta
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5731
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [DEBATA do 6.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: Aleksander »

Wysoka Izbo,
Wielebny Marszałku,
Kuleżanki i kuledzy,

na wstępie pragnę podziękować za cierpliwość i przeprosić za nadużycie tejże. Niestety, ale paskudny świat materii znowu wygrał ze szlachetnym światem mikronacji.
Milan Trastamanta pisze: 3 wrz 2019, 17:46Podobnie jak Jego Królewska Mość, i ja również zwróciłem uwagę na "pogodną treść przemówienia" nowego-starego premiera. W przeciwieństwie do Jego Królewskiej Mości, zachodzę jednak w głowę, skąd ta pogoda ducha się bierze.

Moją rolą jest być może przypomnienie, że - sądząc po wynikach wyborów - Dreamland w czasie ostatniej kadencji premiera Ciprofloksji stracił prawie 25% aktywnych obywateli (4 z 17 głosujących z kwietnia). Zestawiając to ze słowami o "całych 4 miesiącach unikania kontrowersji i nienastąpywaniu nikomu na odcisk" z kampanii wyborczej, czas może zastanowić się, czy obrana strategia działa.
Nie da się dyskutować z faktami. Wszystko jednakże łączy się z innym zagadnieniem. Jaka ma być filozofia rządzenia w Dreamlandzie i jaki model chce realizować władza publiczna, a w tym wypadku rząd. Trzeba pamiętać, że model w którym rząd wywołuje kontrowersje już testowaliśmy. Wówczas, gdy obecny prezes sądu został wydalony z kraju faktycznie cieszyliśmy się pewną aktywnością. W petycji do rządu, której zresztą byłem autorem, wzial udział zmartwychwzbudzony król senior. Po zakończeniu afery z persona non grata ponownie jednak zasnął w panu. Stanowczo nie jest to zatem model budowania trwałej i konstruktywnej aktywności.

Co więcej, sam rząd nie dysponuje narzędziami do zmuszania obywateli do aktywności. Jedyny wpływ rządu na tę kwestię może ujawniać się dwutorowo. Raz, jako takie zarządzanie Dreamlandem, by tworzyć warunki do tej aktywności, i tutaj działania rządu zostaną opisane w dalszej części mojej wypowiedzi. Dwa, jako osobisty przykład premiera i ministrów. Tutaj mogę zdradzić, że poza aktywnością na forum w dalszym ciągu pracuję nad nową stroną dla Hrabstwa Odwilży.
Milan Trastamanta pisze: 3 wrz 2019, 17:46Tylko - czy to nie za mało na pełną kadencję?
Doświadczenie w mikronacjach nauczyło mnie, że lepiej założyć mniejszy plan i go zrealizować, a potem poważyć się na większe zamierzenia, niż kreślić wspaniałe plany, których się nie zrealizuje.
Milan Trastamanta pisze: 3 wrz 2019, 17:46Gdzie jest na przykład sprawa nowej strony internetowej, która gdzieś tam się podobno tli?
Jeżeli kulega Lord pozwoli, to ten wątek rozwinę w osobnym wystąpieniu. Jest wiele okoliczności, które trzeba w tej sprawie poruszyć.
Milan Trastamanta pisze: 3 wrz 2019, 17:46Co Rząd zamierza zrobić ze skandalicznie nieaktualnymi witrynami rządowymi? (zaktualizować czy zamknąć i zarchiwizować?)
W kwestii tego typu witryn rząd stoi na stanowisku, że nie jest możliwe prowadzenie indywidualnej strony internetowej dla rządu czy innych instytucji tego rodzaju i bieżące ich uaktualnianie. Istniejące strony powinny być na tyle ogólne i wyposażone co najwyżej w poczet piastujących ten urząd, by ich aktualizacja nie była upierdliwa. Godzi się również zauważyć, że każda tego typu strona, jeżeli wymaga regularnej aktualizacji wiąże czas, siły i środki, które można spożytkować lepiej.

Mi osobiście marzy się system taki jak w Sarmacji. Wszystko zarządzane w ramach jednego systemu, gdzie wystarczy zaktualizować jeden rekord w bazie danych, by wszędzie pojawiły się aktualne informacje.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Re: [DEBATA do 9.09.2019] Expose Premiera Rządu Królewskiego

Post autor: RIIF »

Wasza Królewska Mość,
Wysoka Izbo,

w związku z upłynięciem terminu przewidzianego na debatę zamykam ją. Dziękuję Szacownym Lordom za udział w dyskusji i wysłuchanie expose.
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Zablokowany

Wróć do „Sala Obrad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość