[GŁOS. ZAKOŃCZONE] Rekompensaty

Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

[GŁOS. ZAKOŃCZONE] Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Towarzysze,

Chciałbym otworzyć dyskusję nt. podziału środków, które uzyskaliśmy z tytułu rekompensaty za dobra pozostałe w Scholandzkim Systemie Gospodarczym (pieniądze, budynki, środki itp.). Ponieważ szanse na ich całościowe choćby oszacowanie i zsumowanie ich wartości są niewielkie, chciałbym zaproponować, abyśmy zadecydowali w drodze ustawy o wypłaceniu jednolitych rekompensat, równych dla każdego Scholandczyka który był obywatelem w niepodległej Scholandii, niezależnie od majątku, który w tamtym systemie posiadał.

Nie jest to rozwiązanie idealne - bogacz i żebrak dostanie tyle samo. Jednak z drugiej strony uważam to za rozwiązanie dobrze służące wyrównaniu różnic społecznych obecnych w dawnym scholandzkim społeczeństwie.

Zachęcam do dyskusji, do składania propozycji kwot itp.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: matmax »

Przede wszystkim warto ustalić, czy jest ktokolwiek, komu na takiej rekompensacie zależy. Jeżeli będziemy dawać ją obywatelom żywym w dniu unii, uprawnione do jej otrzymania będą 2 osoby - JKM senior FRS i Andy Sky. Sądząc po aktywności FRS, myślę, że odpowiednią osobą do ustalenia swoich oczekiwań jest Andy.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Tannegard
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 359
Rejestracja: 20 lis 2012, 20:32
NIM: 279138
Lokalizacja: Elfidias, Alexiopolis
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: Tannegard »

Ponieważ widzę tutaj pewną rozbieżność w kwestii przyznanych środków, chciałbym uzyskać odpowiedź na na pytania:
1. Czy przyznane środki są rekompensatą za majątek scholandzki?
2. Czy może raczej te środki są dotacją z przeznaczeniem na bieżące funkcjonowanie, biorąc pod uwagę trudności z ustaleniem wartości faktycznej środków finansowych Scholandii? Tym samym ustalenie wartości środków w Scholandii pozostaje sprawą otwartą.

Ja wiem że dla Szanownego Towarzysza polityka grubej krechy wydaje się dobrym wyjściem, w końcu nie miał nic wspólnego ze Scholandią. I jednym ciosem można załatwić ten bajzel. Lecz dla mnie ta sprawa ma znaczenie. Mówiąc wprost, choć są to tylko wirtualne pieniądze, to nie mniej chciałbym żeby były przetransferowane przy zachowaniu proporcji w wartości majątku scholandzkiego. W końcu są środkami gromadzonymi przez długi czas, przynajmniej przeze mnie.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Andy Sky pisze:
1. Czy przyznane środki są rekompensatą za majątek scholandzki?
2. Czy może raczej te środki są dotacją z przeznaczeniem na bieżące funkcjonowanie, biorąc pod uwagę trudności z ustaleniem wartości faktycznej środków finansowych Scholandii? Tym samym ustalenie wartości środków w Scholandii pozostaje sprawą otwartą.
Jak widać w sąsiednim wątku - formalnie zostało to określone jako subwencja ogólna. Jednakże, jak wynika wprost ze wspomnianych negocjacji są to środki przekazane w ramach rekompensaty. I tak je mam zamiar traktować - ewentualne dalsze roszczenia należy wysuwać wobec Scholandii jako prowincji, a ja jako szef rządu innych roszczeń względem KD z tego tytułu nie mam zamiaru wysuwać, bo uważam że sprawa jest w tym zakresie zakończona.
Ja wiem że dla Szanownego Towarzysza polityka grubej krechy wydaje się dobrym wyjściem, w końcu nie miał nic wspólnego ze Scholandią. I jednym ciosem można załatwić ten bajzel. Lecz dla mnie ta sprawa ma znaczenie. Mówiąc wprost, choć są to tylko wirtualne pieniądze, to nie mniej chciałbym żeby były przetransferowane przy zachowaniu proporcji w wartości majątku scholandzkiego. W końcu są środkami gromadzonymi przez długi czas, przynajmniej przeze mnie.
"Gruba krecha" wydaje mi się dobrym wyjściem nie dlatego, że mnie osobiście nie dotyczy. Uważam, że jest dobrym wyjściem, ponieważ oszczędza nam pracy nad zbieraniem odłamków informacji nt. majątku w dawnym systemie Scholandii oraz szukaniem wspólnego mianownika, który pozwoliłby wiarygodnie przeliczyć z arminów na dreamy. Szukanie proporcjonalności będzie kosztowało sporo wysiłku dla niewielkiej liczby osób, a i tak nie mamy gwarancji że efekt końcowy będzie satysfakcjonujący dla zainteresowanych.

Tym niemniej - pozostaję otwarty na propozycje. Jeżeli jest Towarzysz w stanie przedstawić jakąś formułę przeliczającą majątek, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzi żeby się nad nią pochylić i ją zastosować.

Na zakończenie dodam, że byłbym skłonny nawet rozszerzyć grupę, której przysługiwałyby rekompensaty z obywateli Scholandii w momencie zjednoczenia (o czym pisał tow. Mat Max wyżej) na ogółem wszystkich obywateli niepodległej Scholandii. Mógłby to być element promocji i ściągania "repatriantów". Przy takim projekcie jednak kwota musiałaby być ustalona, bo też nasz skarbiec nie jest bez dna i trzeba by poczynić pewne założenia.[/justify]
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Chciałbym przypomnieć ten wątek - szczególnie tow. Andy'emu. Dobrze byłoby rzeczowo rozwiązać ten problem, tak aby nie "wisiało to nad nami".

Aby wzmocnić dyskusję i dać coś z czym można by się chociażby kłócić - proponuję kwotę 150 tys. D jako jednolitą rekompensatę za wszelkie finansowe roszczenia, którą mogliby odebrać wszyscy obywatele Krolestwa Scholandii będący nimi w okresie jego niepodległości.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Towarzysze,

Składam projekt ustawy. Nie ma co drążyć, skoro nikogo aż tak bardzo temat nie interesuje, żeby go przez wiele miesięcy się nad nim nie pochylić. Moja propozycja wydaje mi się dość wyważona, nie obciążająca potencjalnie nadmiernie budżetu Scholandii i zaspokajająca potencjalne roszczenia zainteresowanych.
Ustawa o rekompensatach finansowych
z dn. ... 2017 r.
Art. 1.
Ustawa określa sposoby i środki przeznaczone na rekompensaty dla Scholandczyków za majątek utracony w związku z zaprzestaniem użytkowania systemu gospodarczego Królestwa Scholandii.

Art. 2.
Wobec braku możliwości wiarygodnego ustalenia proporcjonalnego przelicznika wartości środków zgromadzonych w ramach systemu gospodarczego Królestwa Scholandii, wyznacza się kwotę 150 000 dreamów jako jednolitą i całkowitą kwotę rekompensaty przysługującej osobom poszkodowanym. Przyjęcie rekompensaty wiąże się jednocześnie z pełną rezygnacją z wszelkich innych roszczeń z tego tytuł.

Art. 3.
Za osoby poszkodowane uważa się osoby będące obywatelami Królestwa Dreamlandu zamieszkałe na terytorium Scholandii, które uprzednio były obywatelami Scholandii w trakcie jej niepodległego istnienia.

Art. 4.
1. Realizację wypłaty rekompensat powierza się Premierowi Scholandii.
2. Wypłata rekompensaty następuje na wniosek osób poszkodowanych. Wniosek powinien zawierać oświadczenie ws. czasu zamieszkania i działalności w niepodległej Scholandii.
3. Wypłata rekompensaty jest realizowana wyłącznie w sytuacji pozytywnej weryfikacji oświadczenia poszkodowanego.
4. Wnioski mogą być składane do dnia 31 grudnia 2017 r. Po tym terminie roszczenia z tytułu majątku zgromadzonego w systemie gospodarczym Królestwa Scholandii uznaje się za wygasłe.

Art. 5.
Wypłaty rekompensat są pokrywane ze środków Królestwa Scholandii.

Art. 6.
Ustawa wchodzi w życie w momencie ogłoszenia.
Towarzysze - proszę o uwagi do projektu.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Przypominam o wątku. Towarzyszu Skye? Towarzyszu von Salvepol? Pozostali?
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Tannegard
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 359
Rejestracja: 20 lis 2012, 20:32
NIM: 279138
Lokalizacja: Elfidias, Alexiopolis
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: Tannegard »

Moim zdaniem zadośćuczynienie jest krokiem zbędnym. Scholandzki majątek w dużej mierze został wytworzony w działalności systemowej, a tymczasem próbuje się go sprowadzić do porównania z wartością Dreamu, który takowej wartości nie ma. Z drugiej strony Dream na skutek braku systemu gospodarczego, a także w efekcie braku obiegu waluty nie jest żadnym ekwiwalentem dla scholandzkiego Armina, za zaangażowanie w tym temacie w czasach scholandzkich. Oczywiście powyższe zdania mają sens dla osób lubiących się bawić gospodarką w Scholandii, mimo jej ułomności. Dla osób, których gospodarka nie interesuje/nie interesowała powyższa propozycja może mieć sens. W efekcie ja osobiście wolę pozostawić w swoim portfelu Arminy, nawet jeśli władze Dreamlandu uznają je za papier toaletowy.

Reasumując proponuję nie zamykać kwestii ewentualnych roszczeń i pozostawić sprawę otwartą. Ale jednocześnie pozostawić furtkę dla chętnych w postaci przelicznika dream-armin sztywno opartego na choćby pobieżnym porównaniu majątku obu krajów, czy też średniej pensji na stanowiskach urzędniczych w Scholandii i Dreamlandzie. Kwestia przelicznika.
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: matmax »

Mi zadośćuczynienie nie jest zbytnio potrzebne, bo małą uwagę przywiązuję do pieniędzy w mikronacjach.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Andy Sky pisze:Moim zdaniem zadośćuczynienie jest krokiem zbędnym. Scholandzki majątek w dużej mierze został wytworzony w działalności systemowej, a tymczasem próbuje się go sprowadzić do porównania z wartością Dreamu, który takowej wartości nie ma. Z drugiej strony Dream na skutek braku systemu gospodarczego, a także w efekcie braku obiegu waluty nie jest żadnym ekwiwalentem dla scholandzkiego Armina, za zaangażowanie w tym temacie w czasach scholandzkich. Oczywiście powyższe zdania mają sens dla osób lubiących się bawić gospodarką w Scholandii, mimo jej ułomności. Dla osób, których gospodarka nie interesuje/nie interesowała powyższa propozycja może mieć sens. W efekcie ja osobiście wolę pozostawić w swoim portfelu Arminy, nawet jeśli władze Dreamlandu uznają je za papier toaletowy.

Reasumując proponuję nie zamykać kwestii ewentualnych roszczeń i pozostawić sprawę otwartą. Ale jednocześnie pozostawić furtkę dla chętnych w postaci przelicznika dream-armin sztywno opartego na choćby pobieżnym porównaniu majątku obu krajów, czy też średniej pensji na stanowiskach urzędniczych w Scholandii i Dreamlandzie. Kwestia przelicznika.
Towarzyszu Skye,

Przyznam, ze nie potrafię zrozumieć Towarzysza stanowiska. Z jednej strony pisze Towarzysz, że nie da się sensownie przeliczyć arminów na dreamy, a z drugiej - chce zostawiać "otwartą furtkę" dla przeliczników. Po co i dla kogo?

Istnienie arminów jako takich w tej chwili zależy od czasu przez jaki jeszcze będzie egzystować w internecie strona, do której nie mamy dostępu. W tym rozumieniu rekompensata nie jest wymianą arminów na dreamy, że będzie mógł Towarzysz wziąć dreamy, a arminy dokładnie w ten sam sposób zostawić w swoim portfelu i patrzeć na nie z nostalgią.

I na koniec argument praktyczny. Z punktu widzenia państwa lepiej po prostu zamknąć sprawę i nie mieć już więcej z nią problemów.
Mi zadośćuczynienie nie jest zbytnio potrzebne, bo małą uwagę przywiązuję do pieniędzy w mikronacjach.
Towarzyszu von Salvepol,

Mógłby sobie Towarzysz sprawić herb ;)
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: Daniel von Witt »

PTR pisze:I na koniec argument praktyczny. Z punktu widzenia państwa lepiej po prostu zamknąć sprawę i nie mieć już więcej z nią problemów.
Chyba z Pańskiej wygody. Niech Pan Premier zadba o interesy obywateli Scholandii, a nie o interesy państwa scholandzkiego. Wydaje się, że te pierwsze są chyba ważniejsze.

(-) Daniel ax. von Witt
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Obawiam się towarzyszu Witt, że towarzysz ma o tych sprawach najmniejszą wiedzę. Jak i brak jakiejkolwiek kultury osobistej i szacunku dla innych, skoro wpycha się Towarzysz tam, gdzie go nie zapraszano.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: Daniel von Witt »

PTR pisze:Obawiam się towarzyszu Witt, że towarzysz ma o tych sprawach najmniejszą wiedzę.
W czym konkretnie? W stwierdzeniu, że komunista dba o interes prowincji, a nie jej obywateli? By to zauważyć nie muszę być specem od Scholandii.
PTR pisze:Jak i brak jakiejkolwiek kultury osobistej i szacunku dla innych, skoro wpycha się Towarzysz tam, gdzie go nie zapraszano.
Scholandzkie prawo nie zabrania osobom postronnym wypowiadania się na Zgromadzeniu Obywatelskim.

(-) Daniel ax. von Witt
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

W czym konkretnie? W stwierdzeniu, że komunista dba o interes prowincji, a nie jej obywateli? By to zauważyć nie muszę być specem od Scholandii.
To prawda, nie musi być Towarzysz specjalistą, żeby wygłaszać kocopały. Jest w tym Towarzysz, jak wielokrotnie dowiódł, niezrównanym samoukiem-amatorem.
Scholandzkie prawo nie zabrania osobom postronnym wypowiadania się na Zgromadzeniu Obywatelskim.
Dlatego mówiłem o braku kultury, a nie o łamaniu przepisów.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Przypominam członkom Zgromadzenia o sprawie - szczególnie liczę na odniesienie się do wcześniejszych uwag przez tow. Andy'ego :)
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

Towarzysze,

Po tak długim czasie mam wrażenie, że nikt tak naprawdę nie jest zainteresowany tematem rekompensat - i wszystkie uwagi, które w tym temacie padały były chyba wyłącznie dla zasady. Mimo wszystko uważam że projekt powinien zostać przyjęty w takiej formie. Naprawdę, medytowanie nad nad wartością nieistniejącego już systemu gospodarczego nie ma większego sensu.

Jeżeli w ogóle, to potraktujmy to po prostu jako okazję, żeby na poziomie lokalnym jakoś rozruszać przepływ pieniędzy i wzbogacić społeczeństwo Scholandzkie.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: Aleksander »

Szczerze powiedziawszy, to ja bym to przepchnął przez Parlament Królewski w wersji bardziej, nazwijmy to, zobowiązującej. Tj. każdy chętny może się zgłosić w ciągu miesiąca od opublikowania ustawy, bądź przywrócenia go do aktywności, nie dalej jednak niż po roku od opublikowania tejże ustawy. W razie złożenia wniosku o wypłatę rekompensaty - wszelkie roszczenia wygasają z chwilą dokonania zapłaty. W innych wypadkach - z upływem wyżej wymienionego roku.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

الوـس pisze:Szczerze powiedziawszy, to ja bym to przepchnął przez Parlament Królewski w wersji bardziej, nazwijmy to, zobowiązującej. Tj. każdy chętny może się zgłosić w ciągu miesiąca od opublikowania ustawy, bądź przywrócenia go do aktywności, nie dalej jednak niż po roku od opublikowania tejże ustawy. W razie złożenia wniosku o wypłatę rekompensaty - wszelkie roszczenia wygasają z chwilą dokonania zapłaty. W innych wypadkach - z upływem wyżej wymienionego roku.
W opinii Towarzysza rozwiązanie sprawy przez lokalną legislaturę jest niewystarczające aby mówić o zamknięciu sprawy?
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: Aleksander »

W mojej opinii kwestie dotyczące roszczeń tego rodzaju powinny zostać załatwione na szczeblu parlamentu. Dlatego, że zawsze można zacząć się zastanawiać, czy ZO miało kompetencję do podjęcia takiej uchwały. Jeżeli nie istnieje przepis, który by ZO taką kompetencję wprost przyznawał, to taki akt prawa miejscowego jest nieważny.

Ze swojej strony poprę taki projekt ustawy w Parlamencie Królewskim niezależnie od przyjętej przez wnioskodawcę kwoty.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: Rekompensaty

Post autor: RomanoPorfavor »

W mojej opinii kwestie dotyczące roszczeń tego rodzaju powinny zostać załatwione na szczeblu parlamentu. Dlatego, że zawsze można zacząć się zastanawiać, czy ZO miało kompetencję do podjęcia takiej uchwały. Jeżeli nie istnieje przepis, który by ZO taką kompetencję wprost przyznawał, to taki akt prawa miejscowego jest nieważny.
W teorii jest to możliwe - w praktyce zainteresowanie tematem jest tak niewielkie, że w sumie z przyjemnością zobaczyłbym scholandzkiego pieniacza, który po odebraniu rekompensaty dodatkowo zaskarżył by cały proces do sądu. Chociażby dlatego będę obstawał za przyjęciem niniejszej ustawy.
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Zgromadzenia Obywatelskiego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości