CRIP - krótkie wprowadzenie

Służby rozwijają i konserwują państwową infrastrukturę informatyczną.
Konrad Samanti
Posty: 496
Rejestracja: 7 sie 2010, 23:13
NIM:

CRIP - krótkie wprowadzenie

Post autor: Konrad Samanti »

Szanowni Obywatele,

Chciałbym zawrzeć krótkie, nietechniczne tym razem, wprowadzenie do filozofii nowego CRIPu.

1. Rodzaje podmiotów
aCRIP (nowy CRIP) rejestruje więcej rodzajów podmiotów niż dotąd. W aCRIPie można zarejestrować:
instytucję (A)
przedsiębiorstwo (B)
partię polityczną (C)
miasto (T)
prowincję (D)
państwo (E)
inną jednostkę terytorialną (L) [na razie koncept, tutaj mają wpadać osady, lenna, hrabstwa itd.]

2. Stosunek do własności
Dotąd, CRIP był dość prostym systemem, gdzie przypisywano właścicielowi (osobie fizycznej) firmę (osobę prawną) z paroma opcjami edycji. Nowy CRiP ma bardziej zaawansowaną strukturę.

Struktura własności w nowym CRIPie jest, można nazwać to, drzewkiem. Każdy z podmiotów może posiadać oraz być posiadanym. Wyłączność stanowią tu osoby fizyczne, których oczywiście posiadać nie można, ale które mogą nadal posiadać.

Co więcej, można wydzielić procentowe udziały osoby w podmiocie, na przykład Skarb Trzech Prowincji posiadany by był w po 33.33% procentach przez Webland, Surmalę i Morland.

Ponadto, system wyróżnia dwa prawa do podmiotu:
a. prawo majątkowe: system rejestruje posiadanie np. 20% własności podmiotu przez kogoś innego.
b. prawo administracyjne: osoba może posiadać prawo administrowania/zarządzania podmiotem.

Powyższe prawa nie łączą się ani nie wykluczają, są od siebie niezależne. Mogę mieć 30% firmy i nie posiadać praw administracyjnych albo mogę mieć 0% firmy i mieć prawo administrowania nią.

Dla zobrazowania:
Królestwo Dreamlandu (identyfikator E1) jest posiadaczem wszystkich czterech prowincji (D1-D4) oraz Rządu Królewskiego (instytucja). Rząd Królewski posiada wszystkie ministerstwa (także instytucje). Do prowincji należą miasta (T***) itp. W każdym miejscu tego drzewka można przypiąć firmę albo instytucję (np. prowincja posiada bibliotekę czy cokolwiek).

3. Połączenie CRIP oraz CRG
Dotychczas, w CRIPie można było wpisać cokolwiek w miejsce adresu z racji braku zcentralizowanego systemu działek. Od teraz, aby założyć podmiot, należy posiadać lokal biznesowy. Jeżeli takiego lokalu nie posiadamy, możemy go wynająć w chwili rejestracji podmiotu. Czynsz za wynajem lokalu pobierany jest codziennie w nocy. W przypadku, gdy firma zostanie wydalona ze swojego lokalu, automatycznie zostaje ona wyeksmitowana oraz postawiona w stan zawieszenia działalności.

4. Korzyści płynące ze zmian.
aCRIP wprowadzi czytelność w rejestrze podmiotów. Podmioty publiczne (należące do drzewka E1) zostaną oddzielone od podmiotów prywatnych. Minister nie będzie już właścicielem 20 podmiotów, a uzyska jedynie prawo administracji do ministerstwa (które posiada lub ma dostęp do tych 20 podmiotów). Usprawni to bardzo m.in. przekazywanie "pałeczki" z racji tego, że:
a. będzie zajmował się tym premier
b. należy zmienić jedynie jeden wpis w systemie, nie 20.

aCRIP wprowadza także możliwość współwłasności podmiotu przez inne podmioty. Spółki akcyjne będą mogły wydzielać % udział poszczególnych akcjonariuszy i nadal nie dawać im prawa administracji (który nadany powinien być z racji pełnionych stanowisk). Nie będzie trzeba trzymać osobnych, sądowych rejestrów w tej dziedzinie.

Jestem jak zwykle otwarty na pytania :).
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: CRIP - krótkie wprowadzenie

Post autor: Pavel Svoboda »

Bardzo podoba mi sie, co przeczytalem powyzej.

Mam jedynie jedna propozycje. Czy mozna dopuscic nadanie praw administracyjnych nie osobie fizycznej, ale stanowisku w CRZ? Tym sposobem prawo administracyjne do podmiotu bedzie posiadac automatycznie osoba wydniejaca w danej chwili w CRZ jako pelniaca dane stanowisko i w ogole nie bedzie potrzeby przekazywania podmiotow.


Moje drugie pytanie jest skierowane, niekoniecznie do samego Markiza, ale do Namiestnikow i posiadaczy roznych lenn i marchii na terenie prowincji. Czy posiadanie jednostek terytorialnych w calosci przez prowincje jest akceptowalne? Lenna nadawane sa na podstawie namiestniczych dekretow. Podejrzewam, ze okreslona tam struktura wlasnosci moze byc bardziej zawila i poszczegolni palatynowie/kasztelanowie/margrabiowie itd. niekoniecznie sa tylko administratorami, ale tez w jakis sposob posiadaczami lub czesciowymi posiadaczami przydzielonych im ziem. Jesli jest wiec potrzeba odzwierciedlenia tych struktur wlasnosci w CRIP, teraz jest moment, by o tym glosno powiedziec :)
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Konrad Samanti
Posty: 496
Rejestracja: 7 sie 2010, 23:13
NIM:

Re: CRIP - krótkie wprowadzenie

Post autor: Konrad Samanti »

Wasza Królewska Wysokość,

(1) CRZ jest pisany z myślą o Atamanie, jednakże na tą chwilę nie mogę ich połączyć, w związku z czym zarządzanie daną jednostką będzie odbywało się w powiedziany sposób.

(2) W CRIPie wprowadzona zostanie kategoria L* ("inne jednostki terytorialne"), która zawierać będzie: lenna, osady, wioski, marchie, kasztelanie, okręgi wojskowe i co tam sobie Państwo zażyczą. Oczywiście, do tej kategorii będą istniały możliwości ustalenia struktury własności.
Zablokowany

Wróć do „Sekcja G Królewskie Służby Informatyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości