System Działek - pytania podstawowe

Służby rozwijają i konserwują państwową infrastrukturę informatyczną.
Konrad Samanti
Posty: 496
Rejestracja: 7 sie 2010, 23:13
NIM:

System Działek - pytania podstawowe

Post autor: Konrad Samanti »

Witam,

Jak wcześniej już pisałem, KSI dąży do tego, by nowe systemy (Bank, CRIP i System Działek/SD) były w jak największym stopniu połączone. W związku z tym mam parę pytań do Szanownego Grona odnośnie wymienionego wyżej systemu działek. Pomoże mi to lepiej zaplanować zarówno sam SD jak i np. CRIP.

Dla wyjaśnienia: na działce będzie można podstawić jeden budynek, który będzie posiadał kilka lokali (zależy od wielkości postawionego budynku, będzie można np. dokupować nowe lokale w ramach rozbudowy).

1. CRIP/SD
Czy rejestrując siedzibę firmy w lokalu A, lokal ten ma przechodzić samoistnie na własność firmy?

2. CRIP/SD
Jeżeli lokal nie przechodzi na własność firmy, czy można zarejestrować kilka firm (przedsiębiorstw, instutucji itd.) na jednym lokalu?

3. SD
Każda osoba defaultowo będzie musiała wybrać swój "adres główny". Czy dwie i więcej osoby mogą mieszkać w tym samym lokalu?

4. SD
Czy potrzebujemy rozdzielenia działek na mieszkalne i biznesowe?

5. SD
Każda z działek będzie posiadała własny "profil". Będzie tam możliwość wprowadzenia nazwy budynku/działki, opisu, zdjęć. Co więcej, osoby oglądające nasz domek będą mogły pozostawić wiadomość. Jakich opcji widzą tam jeszcze Szanowni Państwo?

6. SD
Jakich jeszcze funkcji widzieliby Państwo w samym systemie działek? Prosiłbym o wskazywanie wszystkich pomysłów dotyczących działek do wspólnej debaty i późniejszego wdrożenia :). Prosiłbym także o wypowiedź jednego z Biurokratów o systemie ksiąg wieczystych/hipotek/czego-dusza-zapragnie, co miało by zadość czynić biurokratycznym perwersjom Szanownych Biurokratów w temacie działek.
Siergiusz Asketil
Posty: 1368
Rejestracja: 14 sty 2013, 18:54
Numer GG: 44811514
NIM: 786851
Herb: s06
Lokalizacja: Alizon
Kontakt:

Re: System Działek - pytania podstawowe

Post autor: Siergiusz Asketil »

1. CRIP/SD
Czy rejestrując siedzibę firmy w lokalu A, lokal ten ma przechodzić samoistnie na własność firmy?
Byłaby możliwość stworzenia opcji "wynajęcie" w sensie ograniczonych praw do tegoż lokalu?
2. CRIP/SD
Jeżeli lokal nie przechodzi na własność firmy, czy można zarejestrować kilka firm (przedsiębiorstw, instutucji itd.) na jednym lokalu?
Nie widzę przeciwwskazań.
3. SD
Każda osoba defaultowo będzie musiała wybrać swój "adres główny". Czy dwie i więcej osoby mogą mieszkać w tym samym lokalu?
Zdecydowanie tak. Tak więc tutaj zadam jeszcze pytanie od siebie: czy system będzie regulował maksymalną ilość mieszkańców (typy budynków? blok, dom wielorodzinny, dom, budka...)
4. SD
Czy potrzebujemy rozdzielenia działek na mieszkalne i biznesowe?
Według mnie nie.
5. SD
Każda z działek będzie posiadała własny "profil". Będzie tam możliwość wprowadzenia nazwy budynku/działki, opisu, zdjęć. Co więcej, osoby oglądające nasz domek będą mogły pozostawić wiadomość. Jakich opcji widzą tam jeszcze Szanowni Państwo?
Może warto pokusić się o rozbudowanie części fabularnej? Pokoje? (z ograniczoną ilością, jako podstrony na których można zamieścić dowolne informacje)
Prosiłbym także o wypowiedź jednego z Biurokratów o systemie ksiąg wieczystych/hipotek/czego-dusza-zapragnie, co miało by zadość czynić biurokratycznym perwersjom Szanownych Biurokratów w temacie działek.
W kwestii rejestracji działek proponowałbym by zależało to od prowincji. Według mnie księgi wieczyste nie sprawdzą się na skalę całego Królestwa, mimo iż w Unii Saudadzkiej działają dobrze.
(—) Siergiusz markiz Asketil
Dreamlandczyk, Baridajczyk, Frustrat
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: System Działek - pytania podstawowe

Post autor: Daniel von Witt »

1. Nie. Może warto pokusić się tutaj o wprowadzenie powiadomienia kierowanego do właściciela działki na której jest lokal o to, by mógł odrzucić/zatwierdzić że pewną umowę (najmu lub sprzedaży) z rejestrującym tam swoją firmę zawarł. Może również w tym samym miejscu byłaby o tym informacja - czy lokal został zakupiony czy wynajęty, od kogo i na jakich warunkach?

2. W jednym lokalu jedną firmę. Jeśli liczba działek i lokali jest potencjalnie nieograniczona miasta będą się rozrastać, gdy lokali będzie więcej a nie gdy firmy będą ściaśnione w kilku lokalach.

3. To wolne prawo każdego mieszkańca - wówczas pierwszy lokator musiałby zatwierdzać, czy chce mieć kogoś jeszcze w domu :)

4. Tak. By rozdzielać osiedla o stref przemysłu, aby przypadkiem ktoś nie miał domu między fabrykami. O przeznaczeniu o którym Wasza Ekscelencja pisze mógłby decydować zarządca, a dla nabywcy byłaby to podpowiedź, które strefy miejskie są atrakcyjne pod względem zamieszkania.

5. Czy budynki będzie można rozbudowywać lub je burzyć i stawiać inne?

6. Wpisy w księgach wieczystych są jedynymi jawnymi dowodami na prawa do nieruchomości na terenie Zjednoczonego Księstwa. Jest to pomocne w przyszłości, w obecnym stanie prawnym i technicznym do ustalania wartości spadku po osobie ustałej. Kiedy System Działek wejdzie w życie - księgi wieczyste będą niepotrzebne. Działy ksiąg wieczystych identyfikujące właściciela i nieruchomość będą w Systemie Działek widoczne, ponieważ o tym mówimy właśnie wyżej. Co do ograniczonych praw rzeczowych i hipotek - można nad tym się zastanowić i wprowadzić opcję umożliwiającą ustanowienie takowych na działce lub lokalu w momencie rejestracji danej osobie na tej działce/lokalu - czyli w czasie wykonywania pkt. 1 - nabycia prawa do danej działki/lokalu. Zbywca/nabywca mogliby np. ustawić opcje: "własność", "najem" lub "własność z hipoteką".

(-) Daniło hrabia de la Vega
Książę Zjednoczonego Księstwa
Fabiola de Willibald
Posty: 227
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:01
Numer GG: 5426719
NIM: 374443
Lokalizacja: Elsynor
Kontakt:

Re: System Działek - pytania podstawowe

Post autor: Fabiola de Willibald »

1. Poprę tutaj poprzedników. Lokal taki powinien funkcjonować albo jako własność właściciela firmy albo na prawach najmu. Liczymy tutaj na rozwój biznesu, a nie każdego nowego mieszkańca, chcącego założyć swoją działalność będzie stać na kupno.

2. Tutaj odnoszę się do tego co napisałam wcześniej. Nie każdego stać na kupno/wynajem całego lokalu. A przecież funkcjonuje coś takiego jak biurowce (tu już konkretnie na prawach najmu). Więc jestem za tą opcją, żeby można było lokować kilku użytkowników w jednym lokalu, ale ograniczając ich liczbę.

3. Jestem za tym, żeby dwie i więcej. Przecież nie jest nam obce zjawisko v-małżeństw i dosyć nietypową sytuacją byłoby, gdyby przez ograniczenie do jednego mieszkańca na lokal, małżonkowie nie mogli razem zamieszkać :) A tak całkiem serio to jestem na tak, przy ograniczeniu liczebności takich mieszkańców w jednym lokalu.

4. Tutaj zgadzam się z Panem de la Vegą. Powinno być takie rozdzielenie.

Co do reszty się nie wypowiem :) Pomysłów na dodatkowe funkcje brak, a dalej znów podpinam się pod Pana de la Vegę. System rozwiązuje problem ksiąg wieczystych, a lokale powinny mieć kilka opcji (własność, najem, itd.) i tutaj pojawiałaby się opcja najmowania np. lokali socjalnych przez miasta nowym mieszkańcom, żeby mieli się czas wdrożyć :) Swoja drogą... byłaby taka opcja?
Konrad Samanti
Posty: 496
Rejestracja: 7 sie 2010, 23:13
NIM:

Re: System Działek - pytania podstawowe

Post autor: Konrad Samanti »

Witam,

Dziękuję za tak liczne odpowiedzi. Postaram się rozwiać Państwa wątpliwości.
Siergiusz Asketil pisze:Zdecydowanie tak. Tak więc tutaj zadam jeszcze pytanie od siebie: czy system będzie regulował maksymalną ilość mieszkańców (typy budynków? blok, dom wielorodzinny, dom, budka...)
Tak, w systemie będą różne typy budynków. W przypadku, kiedy miał być 1 lokal = 1 osoba, ilość osób limitowałaby się "sama przez się". W tym przypadku, sądzę, że można ograniczyć ilość ludzi w jednym lokalu (np. do 3 czy 5; 3 wydaje się liczbą jak na Dreamland słuszną ;). W przypadku, gdy ustalimy limit na sam budynek, może być problem z przeludnieniem jednego lokalu, co uniemożliwi zamieszkanie w innych lokalach.
Siergiusz Asketil pisze: Może warto pokusić się o rozbudowanie części fabularnej? Pokoje? (z ograniczoną ilością, jako podstrony na których można zamieścić dowolne informacje)
Fajny pomysł, aczkolwiek może nie od razu do zrealizowania.
Siergiusz Asketil pisze:W kwestii rejestracji działek proponowałbym by zależało to od prowincji. Według mnie księgi wieczyste nie sprawdzą się na skalę całego Królestwa, mimo iż w Unii Saudadzkiej działają dobrze.
Niestety, nie mogę traktować prowincji różnie. Dlatego trzeba wypracować jeden spójny i odpowiadający wszystkim prowincjom system.
Daniło de la Vega pisze:Może warto pokusić się tutaj o wprowadzenie powiadomienia kierowanego do właściciela działki na której jest lokal o to, by mógł odrzucić/zatwierdzić że pewną umowę (najmu lub sprzedaży) z rejestrującym tam swoją firmę zawarł. Może również w tym samym miejscu byłaby o tym informacja - czy lokal został zakupiony czy wynajęty, od kogo i na jakich warunkach?
Oczywiście - nikt nikomu siłą nie będzie wchodził do lokalu :). Sądzę, że można rozbić to na dwie opcje:
1. mieszkam/ustalam firmę na swoim lokalu (niekoniecznie na swoim budynku, ale: mam prawa (wynajmuję/kupiłem) do tego lokalu).
2. wynajmę lokal (w tej sytuacji będzie można wybrać z ofert dostępnych na rynku).
Daniło de la Vega pisze:W jednym lokalu jedną firmę. Jeśli liczba działek i lokali jest potencjalnie nieograniczona miasta będą się rozrastać, gdy lokali będzie więcej a nie gdy firmy będą ściaśnione w kilku lokalach.
Sądzę, że jest to prawidłowe podejście. Ruszy to także trochę rynek działek/lokali poprzez wymuszanie nabywania kolejnych.
Daniło de la Vega pisze:To wolne prawo każdego mieszkańca - wówczas pierwszy lokator musiałby zatwierdzać, czy chce mieć kogoś jeszcze w domu :)
Dokładnie, ale poprzez definicję pierwszego lokatora rozumiem osobę posiadającą uprawnienia do tegoż (właściciel, wynajmujący - osoba niekoniecznie zamieszkująca, typu: zapraszam do zamieszkania w JEDNYM z lokali w moim pałacu).
Daniło de la Vega pisze:Czy budynki będzie można rozbudowywać lub je burzyć i stawiać inne?
TAK
Daniło de la Vega pisze: Co do ograniczonych praw rzeczowych i hipotek - można nad tym się zastanowić i wprowadzić opcję umożliwiającą ustanowienie takowych na działce lub lokalu w momencie rejestracji danej osobie na tej działce/lokalu - czyli w czasie wykonywania pkt. 1 - nabycia prawa do danej działki/lokalu. Zbywca/nabywca mogliby np. ustawić opcje: "własność", "najem" lub "własność z hipoteką".
Dokładnie o takie biurokratyczne cuda mi chodzi, dlatego prosiłbym kogoś o dokładny opis podobnego.
Fabiola de Willibald pisze:System rozwiązuje problem ksiąg wieczystych, a lokale powinny mieć kilka opcji (własność, najem, itd.) i tutaj pojawiałaby się opcja najmowania np. lokali socjalnych przez miasta nowym mieszkańcom, żeby mieli się czas wdrożyć :) Swoja drogą... byłaby taka opcja?
Ataman w poprzedniej wersji oferował podobną funkcjonalność. Sądzę, iż miasto jako właściciel będzie mogło wystawić na wynajem tańsze mieszkania i nazwać je socjalnymi. Wtedy nowy mieszkaniec ma do wyboru - wynająć droższy, ale "lepiej sytuowany" czy tańszy socjalny.

Pytanie nasuwa mi się jeszcze - jak sterminować wynajem lokalu? Wyrzucić na bruk ot tak? Okres wypowiedzenia?
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: System Działek - pytania podstawowe

Post autor: Daniel von Witt »

Wydaje mi się, że SD wchodzi w zakres kompetencji i praw tak Namiestników i odpowiednio niższym im zarządcom nad ziemią w ogóle oraz - Sądu Prowincji z racji np. powszechnego legitymizowania praw do nieruchomości w formie uproszczonych ksiąg wieczystych. Czy w tym wypadku można pomyśleć i opracować system tak, by z jednej strony obrót nieruchomościami i gruntami był łatwy (czyli wychodził od zarządców) a jednocześnie umożliwiał dochodzenie ewentualnych roszczeń, ustanawiania ksiąg wieczystych (czyli rola sądów)? Jeśli tak, byłby stąd zarządzany przez obie te grupy podmiotów, gdyż w sytuacji np. handlu gruntem należącym do osób prywatnych - Namiestnik czy burmistrz nie ma nawet prawa nic zatwierdzać, gdyż nie jest tu stroną - jednak Sąd Prowincji (lub Książęcy) już mógłby weryfikować takie transakcje. Czy to możliwe?

(-) Daniło hrabia de la Vega
Książę Zjednoczonego Księstwa
Konrad Samanti
Posty: 496
Rejestracja: 7 sie 2010, 23:13
NIM:

Re: System Działek - pytania podstawowe

Post autor: Konrad Samanti »

Witam,

Sądzę, iż zwykłe pole tekstowe "księga hipoteczna", dostępne dla użytkowników z odpowiednimi uprawienieniami połączone z możliwością przekazywania działek/lokali od dowolnej osoby do dowolnej osoby wyczerpią przedstawione wymagania.
Zablokowany

Wróć do „Sekcja G Królewskie Służby Informatyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości