Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Krzysztof Bojar
Posty: 165
Rejestracja: 28 mar 2012, 22:34
Numer GG: 42247879
NIM: 973820
Kontakt:

Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Post autor: Krzysztof Bojar »

Szanowni Dreamlandczycy!

Mam przyjemność zaprezentować pierwszą edycję biuletynu Ambasady KS w Ekkore na temat wydarzeń z Sarmacji. Na początku już chciałbym zaznaczyć, że jego ukazywanie się będzie raczej okazjonalne, niż cyklicznie – obietnice regularnych publikacji byłyby pewnie puste przez moje niezorganizowanie. ;) Życzę miłej lektury. :)

Wybory parlamentarne
Od wczoraj trwają w Księstwie wybory do Izby Polskiej, niższej izby sarmackiego Sejmu. W wyborach biorą udział cztery stronnictwa. Poza umiarkowanym Frontem Ludowo-Monarchistycznym oraz republikańską Partią Pracy, które współtworzą obecną koalicję rządową, do walki o siedem mandatów stanęły też dwa nowe ugrupowania – silnie monarchistyczna Sarmacka Konfederacja Rojalistyczna, pod przywództwem obecnego następcy tronu JKW Mikołaja Wiśnickiego oraz budząca duże kontrowersje koalicja Bloku Postępu, która na swoje sztandary przyjęła skrajnie wolnościowe i antyscholandzkie hasła współtworzącej ją Komunistycznej Partii Sarmacji. Jak wskazują sondaże przedwyborcze oraz liczby sympatyków poszczególnych partii, prawdopodobnie żadna z nich nie uzyska 4 mandatów koniecznych do samodzielnego rządzenia, i także w tej kadencji IP powstanie rząd koalicyjny.

Przywrócenie Senatu
W wyniku wejścia w życie uchwalonej kilka tygodni temu ustawy, w nowej formule wskrzeszona została izba wyższa sarmackiego parlamentu. Senat, w którym zasiadać będą wszyscy aktywni arystokraci Księstwa nie będący posłami, ma za zadanie opiniować prawo uchwalane przez Izbę Poselską. Mimo niewielkiego wpływu na proces tworzenia prawa, jest to kolejny, obok systemu głosów ważonych, instytucjonalny gwarant dominującego wpływu elity sarmackiego społeczeństwa na sprawowanie władzy.

Koniec procesu diuka Nowickiego
W końcu zapadł długo wyczekiwany wyrok w sprawie diuka Łukasza Nowickiego. Diuk Nowicki został oskarżony o działania, które można bez przesady określić jako największy przekręt gospodarczy w historii Księstwa – wykorzystując swoją wysoką pozycję społeczną oraz osobiste zaufanie JKM Piotra II Grzegorza, dokonał on zmian w bazach danych systemu gospodarczego Złota Wolność, dzięki czemu osiągnął ogromne korzyści majątkowe. Spodziewany wyrok banicji zapadł 25 kwietnia, jednak nadal nierozstrzygnięta zostaje w dużej mierze kwestia akcjonariuszy spółek diuka. W kilku przypadkach, na inwestycjach w dobrze prosperujące firmy cieszącego się dużym zaufaniem społecznym Nowickiego, stracili oni całe swoje majątki.
(-) Krzysztof Bojar
Minister Spraw Zagranicznych
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Post autor: Pavel Svoboda »

Dwa fakty, które mnie zaciekawiły w sarmackich partiach: pierwszy to to, że z pośród czterech partii, trzem przewodzą członkowie dynastii rządzącej (dwaj książęta seniorzy plus następca tronu).

Drugi, to fakt, że bardzo duży odsetek Sarmatów należy do partii politycznych. Polecam tę analizę. Jak zwraca uwagę jej autor, fakt, że dwie trzecie społeczeństwa należy do partii ubiegających się o miejsca w Sejmie ułatwia prognozowanie wyników. Należy jednak zwrócić uwagę, że ta analiza jest już nieaktualna. W ciągu 5 dni, jakie minęły od jej opublikowania, FLM i Partia pracy straciły członków, a Blok Postępu zyskał.

Do godziny 21, czyli w ciągu niecałego jednego dnia głosowania, głos oddało 47 osób. O owe 7 mandatów ubiega się 20 kandydatów. Ech, zazdrość :)
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Krzysztof Bojar
Posty: 165
Rejestracja: 28 mar 2012, 22:34
Numer GG: 42247879
NIM: 973820
Kontakt:

Re: Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Post autor: Krzysztof Bojar »

Frekwencja póki co stanęła trochę w miejscu, mam nadzieję, że jeszcze podskoczy. :)

Natomiast ogromny odsetek oficjalnych członków i sympatyków partii jest rzeczywiście dość wyjątkowym zjawiskiem. Wahania siły partii można mierzyć dość obiektywnym wskaźnikiem przepływu aktywnych sympatyków, co trochę zmienia optykę partii. Z mojego punktu widzenia jest to tylko o tyle smutne, że jest mało głosów "niezdecydowanych", o które można walczyć w trakcie kampanii. Przyznam że dla mnie, jako kandydata, jest to trochę demotywujące, np. w moim odczuciu dość miażdżąca krytyka programu BP nie zaowocowała żadną zmianą w układzie sił, jeśli chdzi o statystyki. Niepewność efektu zawsze jest jednak paliwem kampanii, obecnie wszystko jest, jak na mój gust, przesadnie przewidywalne. ;)
(-) Krzysztof Bojar
Minister Spraw Zagranicznych
Awatar użytkownika
McMelkor
Posty: 229
Rejestracja: 18 sie 2010, 23:19
NIM:
Kontakt:

Re: Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Post autor: McMelkor »

Krzysztof Bojar pisze: Koniec procesu diuka Nowickiego
W końcu zapadł długo wyczekiwany wyrok w sprawie diuka Łukasza Nowickiego. Diuk Nowicki został oskarżony o działania, które można bez przesady określić jako największy przekręt gospodarczy w historii Księstwa – wykorzystując swoją wysoką pozycję społeczną oraz osobiste zaufanie JKM Piotra II Grzegorza, dokonał on zmian w bazach danych systemu gospodarczego Złota Wolność, dzięki czemu osiągnął ogromne korzyści majątkowe. Spodziewany wyrok banicji zapadł 25 kwietnia, jednak nadal nierozstrzygnięta zostaje w dużej mierze kwestia akcjonariuszy spółek diuka. W kilku przypadkach, na inwestycjach w dobrze prosperujące firmy cieszącego się dużym zaufaniem społecznym Nowickiego, stracili oni całe swoje majątki.
Czy to diuk Łukasz Prawda-Nowicki, jeden z trzech Ojców Założycieli Księstwa Sarmacji? Tak przy okazji - kto jest tym trzecim założycielem? Dotąd nie udało mi się tego dociec. :)
᚛ᚄᚔᚋᚑᚅ ᚋᚐᚉ ᚋᚓᚂᚉᚑᚏ᚜
http://elderland.dreamland.net.pl/serwis/
Awatar użytkownika
Krzysztof Bojar
Posty: 165
Rejestracja: 28 mar 2012, 22:34
Numer GG: 42247879
NIM: 973820
Kontakt:

Re: Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Post autor: Krzysztof Bojar »

Simon McMelkor pisze:Czy to diuk Łukasz Prawda-Nowicki, jeden z trzech Ojców Założycieli Księstwa Sarmacji? Tak przy okazji - kto jest tym trzecim założycielem? Dotąd nie udało mi się tego dociec. :)
Dokładnie ten, niestety. Natomiast jeśli dobrze pamiętam, trzecim założycielem KS był Damian Konieczny. Wskazywał by na to też identyfikator A0003. Głowy jednak za to nie dam, to dość odległa historia już. :)
(-) Krzysztof Bojar
Minister Spraw Zagranicznych
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Post autor: Edward II »

Obstawiałem diuka Kowalczykowskiego. Jeśli wierzyć Micropedii, samych Ojców Założycieli było jednak więcej: http://micropedia.wikia.com/wiki/Komisj ... a_Sarmacji
Edward II, r.s.
Awatar użytkownika
McMelkor
Posty: 229
Rejestracja: 18 sie 2010, 23:19
NIM:
Kontakt:

Re: Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Post autor: McMelkor »

Informację o trójce ojców-założycieli wyniosłem z wiadomości samego Nowickiego na liście dyskusyjnej Księstwa Sarmacji sprzed powstania Naczelnika, o KOKS słyszałem nieco wcześniej - może więc jej skład zmieniał się w czasie?
Sam Nowicki zyskał sobie w pewnych kręgach wieczną sławę swoim zachowaniem na Polu Elekcyjnym. Zdaje się, że mamy do czynienia z osobą, która pamięta czasy KRP, czyli z pewnością z jednym z najstarszym mikronautów. Stąd moje bezgraniczne zdziwienie.

Czy banicja jest dożywotnia?
᚛ᚄᚔᚋᚑᚅ ᚋᚐᚉ ᚋᚓᚂᚉᚑᚏ᚜
http://elderland.dreamland.net.pl/serwis/
Awatar użytkownika
Krzysztof Bojar
Posty: 165
Rejestracja: 28 mar 2012, 22:34
Numer GG: 42247879
NIM: 973820
Kontakt:

Re: Wiadomości z Księstwa Sarmacji, 29.04.2012 r.

Post autor: Krzysztof Bojar »

Simon McMelkor pisze:Sam Nowicki zyskał sobie w pewnych kręgach wieczną sławę swoim zachowaniem na Polu Elekcyjnym. Zdaje się, że mamy do czynienia z osobą, która pamięta czasy KRP, czyli z pewnością z jednym z najstarszym mikronautów. Stąd moje bezgraniczne zdziwienie.

Czy banicja jest dożywotnia?
Raczej tak. Zapewne możliwe byłoby ułaskawienie, bądź cofnięcie wyroku w jakichś szczególnych okolicznościach - jednak sam Diuk nie wykazał żadnej skruchy, ani nawet nie przedstawił motywów swojego postępowania w czasie procesu. Z tego powodu podejrzewam, że przynajmniej w Księstwie już go nie zobaczymy - a też jest raczej spalony w mikronacjach, gdziekolwiek by się nie pojawił.
(-) Krzysztof Bojar
Minister Spraw Zagranicznych
Zablokowany

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość