[TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Twórczość artystyczna, badania naukowe, spekulacje filozoficzne.
Awatar użytkownika
Vladimir von Lichtenstein
Posty: 555
Rejestracja: 29 paź 2011, 17:42
NIM:
Kontakt:

[TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Vladimir von Lichtenstein »

Gdy uczeń zapytał Milarepę, co było kluczem jego sukcesu, ten zadarł szatę, odwrócił się do ucznia tyłem i wypiął pośladki pełne sińców, zadrapań i zrogowaciałej skóry.

Dla Miszy.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán,
baron Järpen, następca skytyjskiego tronu
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Daniel von Witt »

Vladimir Iwanowicz pisze:
Towarzysz Witt mówi, że powinniśmy oddzielić aktywność realną od mikronacyjnej. Może tak, może nie.
Raczej mówię, że sfera prywatna jest prywatna, i to każdy może za siebie zdecydować co z tym zrobić. Rozpowiadać o sobie? Pokazywać fotki twarzy lub członka? Wymieniać się info z życia? Rozdać wizytówki? Co kto woli. CO KTO WOLI. Ale jeżeli ja nic nie rozpowiadam, a ktoś dywaguje na mój temat i pomawia mnie, to to jest zamach na moją prywatność. Ja decyduję o tym, co powiem o sobie, a nie ktoś za mnie oczerniając mnie.

Sam utwór kopnięty. Można go ukraść do Biblioteki?

(-) Daniel von Witt
Misza
Posty: 11
Rejestracja: 6 maja 2017, 19:34
NIM: 558725

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Misza »

Daniel von Witt pisze:
Vladimir Iwanowicz pisze:
Towarzysz Witt mówi, że powinniśmy oddzielić aktywność realną od mikronacyjnej. Może tak, może nie.
Raczej mówię, że sfera prywatna jest prywatna, i to każdy może za siebie zdecydować co z tym zrobić. Rozpowiadać o sobie? Pokazywać fotki twarzy lub członka? Wymieniać się info z życia? Rozdać wizytówki? Co kto woli. CO KTO WOLI. Ale jeżeli ja nic nie rozpowiadam, a ktoś dywaguje na mój temat i pomawia mnie, to to jest zamach na moją prywatność. Ja decyduję o tym, co powiem o sobie, a nie ktoś za mnie oczerniając mnie.
(-) Daniel von Witt
Sądzę, że nie o taką formę reprezentacji chodzi. Raczej o liminalność, bycie w międzyczasie, w poza-przestrzeni. Zawieszenie siebie - tworząc Innego - będąc wciąż sobą? Warto tu nakreślić wybitnie ciekawy konflikt. Fantazmaty przemawiające w mikronacji (połączone z wszechmocą litery) wciąż będące w niezgodności z racjonalizacją rzeczywistości poza tym światem wewnętrznym (który również jest we władzy pisma). Rodzi się tu ogromna płaszczyzna konfliktów natury semantycznej (bo mamy: ja, nie-ja; ile w nie-ja jest ja - gdzie jest przerzut znaczeń, czy jest? etc.) psychologicznej (nie-ja to ja, jednak jest mną? czy mogę bronić nie-ja? ile w nie-ja bohatera fabularnego a ile ja?). Mamy też problem, bo w tych dwóch przeciwnych przestrzeniach używamy tego samego języka. A to może prowokować nieskończoną ilość nieporozumień z samym sobą (percepcja, tożsamość). No i z innymi (różne poziomy znaczeń słownictwa).

Jestem daleki sugerowaniu, że autor kładzie jakikolwiek nacisk na rozpowiadanie o sobie. Bo kim jest w naszych warunkach "ja"? Czy autorem postaci? Czy postacią wykreowaną? Czym byłoby rozpowiadanie o sobie? Czy tworząc narrację potrzebujemy cenzora wykraczającego poza nas [wychodzącego z wymiarowości, na którą z założenia mamy nie spoglądać]?

Pytanie kim jest osoba pisząca w tym momencie? Mamy językowy obraz świata państwa writualnego -- tworzenie krajobrazu, przestrzenności, prawa, historii, kultury i - nade wszystko -- postaci. Czym są te postaci, czym jest ten proces? Co pokazuje o nas, jaką jest formą auto-reprezentacji? Czy kreując postać autor postaci nie rozpowiada już o sobie samym?

W wypadku tej całej konstrukcji fabularnej (tj. mikronacji) wchodzimy na bardzo cienką granicę - powiedziałbym, że nieco schizofreniczną - twórca postaci / piszący / wytworzony. Ogromnie problematyczne, bo związane z nami. Nie mamy to czynienia z interpretowaniem wytworzonych elementów fabuły nie-mikronacyjnej a operujemy na żywym ciele.
Anyway, cienszko.
@Vladimirze - całusy :*
Awatar użytkownika
Vladimir von Lichtenstein
Posty: 555
Rejestracja: 29 paź 2011, 17:42
NIM:
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Vladimir von Lichtenstein »

Daniel von Witt pisze:
Sam utwór kopnięty. Można go ukraść do Biblioteki?

Oczywiście. Ze wszystkiego, co jest w Trudzie, można śmiało korzystać. Jednak Przedsłowie, klucz interpretacji musi najpierw opracować Misza. Pięknie wyraził to, o co mi chodziło. Jeśli się zgodzi, podeślę Towarzyszowi gotowy projekt.

Dodam jeszcze do słów Miszy, co powinniśmy zadać sobie pytanie - czy język to doskonałe/wystarczające narzędzie? Mikronacje to przede wszystkim płaszczyzna słowa, ale co byłoby, gdybyśmy w poszukiwaniu możliwe najlepszego narzędzia ekspresji, wyszli po za ramy języka? Tym jest właśnie słynny okrzyk Milarepy. Chorągiew niezmiennego ciała Dharmy w ręku syna bezpłodnej kobiety. Puste, koncepcyjne słowa zamykają nielogiczność logiczną tylko dla tego oświeconego mistrza. Tak jak japońskie koany tradycji zenu. Wyjściem po za język, po za konceptualne, uwarunkowane myślenie jest też gest nagich pośladków Milarepy. Nauka wyrażona bez słów.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán,
baron Järpen, następca skytyjskiego tronu
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Daniel von Witt »

Misza ujął to zdecydowanie lepiej ode mnie. Można więc powiedzieć, że nie chodzi o rozdział, co o niedopowiedzenia. Trzeba mieć swoisty talent, by stworzyć tu kogoś innego od siebie samego. Dla twórców literatury na pewno byłoby to łatwiejsze, gdyż oni bardzo często zajmują się tym zawodowo. Na większość pytań, które zadaje Misza, odpowiedzi mogłyby być znajdywane i wyrażane w bardziej obszernej formie, do czego Pana zachęcam.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Vladimir von Lichtenstein
Posty: 555
Rejestracja: 29 paź 2011, 17:42
NIM:
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Vladimir von Lichtenstein »

Daniel von Witt pisze:[...] Na większość pytań, które zadaje Misza, odpowiedzi mogłyby być znajdywane i wyrażane w bardziej obszernej formie, do czego Pana zachęcam.
Rozwinięcie refleksji, jaką przedstawił nam Tow. Misza, byłoby zaiste ciekawe i godne uwagi.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán,
baron Järpen, następca skytyjskiego tronu
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: matmax »

Piękne. Chciałbym takich rzeczy więcej.

A Miszę oczywiście też zachęcam do pisania do Trudu.

åöåöåöåöåöå.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: RomanoPorfavor »

Nie rozumiem nic z tego. Czy wy zawsze musicie wdawać się w jakieś burżuazyjne pogawędki? Poproszę o analizę klasową zjawiska albo wypierdalać z komunistycznej gazety!
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Vladimir von Lichtenstein
Posty: 555
Rejestracja: 29 paź 2011, 17:42
NIM:
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Vladimir von Lichtenstein »

Temat stwarza ciekawe pole do polemizowania i filozofowania. Napisałbym aż coś w odpowiedzi na pytania tow. Miszy w ujęciu buddyjskiej koncepcji anatman i tybetańskiej idei tulpy/nimrity, ale to wymagałoby czasu, chęci i zaangażowania. No i musiałbym, jak widzę, znaleźć nowego wydawcę. Smuteq.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán,
baron Järpen, następca skytyjskiego tronu
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: matmax »

Vladimir Iwanowicz pisze: No i musiałbym, jak widzę, znaleźć nowego wydawcę. Smuteq.
Towarzysz PTR tak tylko się droczy. Jest odrobinę szorstki w dotyku w niektórych punktach, to dlatego.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Vladimir von Lichtenstein
Posty: 555
Rejestracja: 29 paź 2011, 17:42
NIM:
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Vladimir von Lichtenstein »

No wiem, że PTR jest dobrym dziadkiem mikroświata, ale wystawię go wieczorem na małą próbę uprzedzeń. :3
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán,
baron Järpen, następca skytyjskiego tronu
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: RomanoPorfavor »

Co powiesz na to, że ja wystawię cię na małą próbę gułagów, hmm?
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Daniel von Witt »

Utwór już w Bibliotece.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Vladimir von Lichtenstein
Posty: 555
Rejestracja: 29 paź 2011, 17:42
NIM:
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Vladimir von Lichtenstein »

Dziękuję Towarzyszu-Dyrektorze. Rozpocząłem także promocję kolegi Miszy u barbarzyńców.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán,
baron Järpen, następca skytyjskiego tronu
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Polyna »

PTR pisze:Poproszę o analizę klasową zjawiska albo wypierdalać z komunistycznej gazety!
> analiza klasowa
> so 1917
Awatar użytkownika
Алоиз Нишемангоҳ
Posty: 355
Rejestracja: 10 lis 2010, 14:10
Numer GG: 4917991
NIM: 732103
Lokalizacja: Genoße-Wanda-Stadt
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Алоиз Нишемангоҳ »

Podobno mikronacje są po to, żeby uciec od rzeczywistości, a tu mi z jakimś ikapowo-mishowo-artesliberalesowym bełkotem się w monitor ładują po godzinach... A weekend miał być taki przyjemny.
ppłk Alojzy Pupka
Misza
Posty: 11
Rejestracja: 6 maja 2017, 19:34
NIM: 558725

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: Misza »

Alojzy Pupka pisze:Podobno mikronacje są po to, żeby uciec od rzeczywistości, a tu mi z jakimś ikapowo-mishowo-artesliberalesowym bełkotem się w monitor ładują po godzinach... A weekend miał być taki przyjemny.
Ślę wyrazy współczucia z IKP :-*
#przesiąkniętysylabusem
Awatar użytkownika
RomanoPorfavor
Posty: 3638
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:31
NIM:
Kontakt:

Re: [TRUD] Bardo, albo przekroczenie koncepcji języka

Post autor: RomanoPorfavor »

Alojzy Pupka pisze:Podobno mikronacje są po to, żeby uciec od rzeczywistości, a tu mi z jakimś ikapowo-mishowo-artesliberalesowym bełkotem się w monitor ładują po godzinach... A weekend miał być taki przyjemny.
jak tam poziom studenckości? zmalau, urus?
/-/ ppłk bryg. kontr. Benedictus Juan Maximiliano Romano de Malagretta y Pigafieta da Cano del Porfavor
vel Prezerwatyw Tradycja Radziecki (MW) vel Mubarak Zprzcz (ŚKW)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura i nauka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość