Hymn Segali

Miasto w Furlandii, w Hrabstwie Flores. Właścicielem jest Fryderyk Orański-Nassau. Strona miasta.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

Uchwalony zostaje hymn dla Naszego Miasta. Muzyka w wykonaniu zespołu "Musuca" tytułem "Pogrzebana Segali" oryginalny tytuł "Guinea Levity". Treść hymnu można znaleźć pod danym adresem.
- notka z krypty
Wygląda na to, że hymn Segali zaginął bezpowrotnie, o ile nie został gdzieś sprytnie zarchiwizowany wraz ze stroną. Próbowałem szukać inspiracji JE Cyrica van der Sune-Buuren (o ile dobrze rozumiem, był w tym czasie Gonfalonierem Segali), ale niestety bez efektów.

Ale jak dobrze wiemy, każde szanujące się miasto musi mieć hymn. Optuję za tym, żebyśmy go odtworzyli! Co mogło, co powinno się w nim znaleźć? Ekscelencjo Gonfalonierze, WKW, przyjaciele Segali?
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Daniel von Witt »

Szczerze powiedziawszy to moja pierwsza styczność z hymnem Segali. Tak głęboko do tego miasta nie zaglądałem, ale cieszę się, że są inni zapaleńcy :) O zawartości hymnu pomyślę. Może uda mi się coś fajnego podpowiedzieć.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Na wstępie pomyślmy o zamyśle i tytule. Oczywiście; można najpierw napisać tekst, a potem optować za tym co najlepiej go streszcza. Ja z kolei uważam, że tytuł może być już jakimś planem i pomysłem na dalsze pisanie zwrotek. Zakładając, że chcemy obracać się wokół starego tytułu, a przynajmniej od niego wyjść - hymn może składać się z 3 zwrotek, z czego pierwszej mówiącej o pracach dawnych pokoleń nad rozwojem miasta. Drugiej opowiadającej o życiu teraźniejszym. I trzeciej snącej marzenia oraz życzenia bogactwa, i nowego renesansu dla miasta. "Pogrzebana Segali' odnosiła by się wówczas do odgrzebywania zamglonej przeszłości miasta i budowaniu dobrobytu na jej dziedzictwie.

Chyba, że ma ekscelencja inną koncepcję. Pytanie też czy zamierzamy wykorzystywać do tego jakąś historyczną melodię czy pozostawiamy słowa, a muzykę "ewentualnie na kiedyś".
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

Daniel von Witt pisze:Szczerze powiedziawszy to moja pierwsza styczność z hymnem Segali. Tak głęboko do tego miasta nie zaglądałem, ale cieszę się, że są inni zapaleńcy :) O zawartości hymnu pomyślę. Może uda mi się coś fajnego podpowiedzieć.
To się bardzo ceni, dziękuję i zapraszam do pracy! :)

Fryderyk Orański-Nassau pisze:
Na wstępie pomyślmy o zamyśle i tytule. Oczywiście; można najpierw napisać tekst, a potem optować za tym co najlepiej go streszcza. Ja z kolei uważam, że tytuł może być już jakimś planem i pomysłem na dalsze pisanie zwrotek. Zakładając, że chcemy obracać się wokół starego tytułu, a przynajmniej od niego wyjść - hymn może składać się z 3 zwrotek, z czego pierwszej mówiącej o pracach dawnych pokoleń nad rozwojem miasta. Drugiej opowiadającej o życiu teraźniejszym. I trzeciej snącej marzenia oraz życzenia bogactwa, i nowego renesansu dla miasta. "Pogrzebana Segali' odnosiła by się wówczas do odgrzebywania zamglonej przeszłości miasta i budowaniu dobrobytu na jej dziedzictwie.

Chyba, że ma ekscelencja inną koncepcję. Pytanie też czy zamierzamy wykorzystywać do tego jakąś historyczną melodię czy pozostawiamy słowa, a muzykę "ewentualnie na kiedyś".

Zgadzam się w zupełności, że tytuł może stać się dobrym mostkiem do budowania całej reszty hymnu i bardzo podoba mi się pomysł Pana Gonfaloniera, żeby podzielić w taki sposób hymn na trzy zwrotki tożsame z trzema częściami. Dodatkowe punkty też u mnie ma zachowanie starego tytułu hymnu, "Pogrzebana Segali" nie dość, że brzmi mistycznie i z polotem, to jeszcze odśpiewywali ją dawni mieszkańcy Segali, dodając tej nazwie w moich uszach dodatkowego sentymentu.

Jak tak robię wyliczankę pomysłów, myśląc o Segali do głowy przychodzą mi: morze, lokalny folklor, wojsko, rywalizacja z Alhambrą, rzeka Erycja, narracyjny założyciel, byli mieszkańcy i Gonfalonierzy, Furlandia, turystyka, dobra eksportowe których tu mamy dużo, historia lokalna... wszystko to możemy gdzieś tam z umiarem wpleść zastanawiając się kolejno nad zwrotkami.

Co do melodii hymnu, myślę, że powinniśmy mieć coś, co pomogłoby nam sprawić by słowa nabrały regularnego, równego brzmienia. Nie wspominając już o tym, że możemy uroczo dopasować nowy hymn do klimatu istniejącej muzyki, bo stojąc w opozycji do realnych hymnopisarzy, nie damy rady po fakcie napisać/nagrać muzyki, a ze znalezieniem pasującego utworu też może być dość krucho :)

Tak na zaś mogę zaproponować kilka melodii:

- Valdresmarsjen, marsz w formie fanfary,
- Melodia hymnu Uzbekistanu,
- Melodia hymnu Bangladeszu,
- w rytm Farewell to Nova Scotia,
- w rytm Twa recruiting Sergeants.

Ale jak jeszcze tylko coś znajdę i wpadnie mi wyjątkowo w ucho, a będę szukał jeszcze dzisiejszego wieczoru, to natychmiast nam tutaj wrzucę.
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Będąc szczerym najbardziej przypadłyby mi do ucha Twa recruting Sergenats i Farewell to Nova Scotia; problem w tym, że tylko ze względu na moją sympatię do wyspiarskiego brzmienia pieśni. Najchętniej poszedłbym w coś, gdzie czuć, że pieśń płynie. Gdzie pieśń jest podzielona na fragmenty, które się istotnie wyróżniają. Kwestia w tym, że tego typu pieśni to najczęściej utwory kilkugodzinne jak 4 pory roku Vivaldiego, a nie 3-4 minutówki. Wówczas na początku doszukiwał bym się tego mistycyzmu, skoro już w niego idziemy, bo najbliżej do niego tytułowi. Potem mielibyśmy stabilizację i na końcu jakąś dumną melodię na wkraczanie w przyszłość. Rzecz w tym, że to ma być hymn, więc zmiany musiałyby być subtelne, bo robienie z hymnu mozaiki jakoś mi nie pasuje. Natomiast zwykły marsz też mi tutaj nie pasuje. Wypadałoby znaleźć coś stonowanego, ale z charakterem. Zastanawiam się na ile może to być proste zadanie.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

Przyznam, że nic w tym rodzaju nie przychodzi mi do głowy, ale to nie znaczy, że nie jest warto poszukać. Myślałem nad Giuseppem Verdim, ale z kolei tutaj zmienne części są nieco zbyt chaotyczne, byśmy mogli w jakikolwiek sposób dopasować tekst hymnu. Bardziej abstrakcyjnym i trochę przekombinowanym pomysłem byłaby próba zagospodarowania np. Księcia Egiptu, niektóre soundtracki z filmów, szczególnie przygodowych, mogłyby też odpowiadać tej wizji i pasować do konwencji.
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Giuseppe Verdi zdecydowanie zbyt chaotyczny. Książę Egiptu choć faktycznie byłby abstrakcyjny i Egipt niekoniecznie wchodzi w kulturę obecnej Unii to miasto ma bogata historię, w tym jako Królestwo. Można więc powołać się na nurty kulturowe niekoniecznie bliskie teraźniejszości, bo to już dużo bardziej wchodzi w koncepcję. Na początku czuć mistycyzm, dalej jest już wspomniana ciągłość i potem prędkości całości nadają te wzrosty wysokości dźwięku. Kupuję to.
Przyznaję, że nie mam przynajmniej przez najbliższe 2 tygodnie za dużo czasu na rozmyślanie nad słowami, ale mniej więcej czegoś takiego bym szukał.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

Natrafiłem ostatecznie na bardzo ładne, instrumentalne wykonanie hymnu Szwecji (tym, że zostało zaimplementowane w grze o czym informuje samo video, proszę się nie przejmować!). Wyraźnie da się oddzielić w melodii kilka części - (I - 0:00 - 1:02, II - 1:02 - 2:24, III - 2:24 - 3:01).

Z innych "growych" propozycji, jest jeszcze na przykład najpopularniejszy theme z EU III - (I - 0:00 - 1:16, II - 1:16 i dalej, ciężko wyróżnić trzecią część, ale wrzucam i tak, bo to jest wciąż bliżej niż wcześniej wrzucone propozycje).

I tutaj, z Flags of Our Fathers - (I - 0:00 - 1:09, II - 1:09 - 2:13, ale przejście do trzeciej części nieszczególnie mi się podoba, III - 2:13 - 3:14).

I jeszcze jeden z motywów z serialu Battlestar Galactica - (I - 0:00 - 1:43, II - 1:43 - 3:14, III - 3:14 - 4:03).

---

Wydaje się, że ułożenie słów do niektórych z tych melodii mogłoby być trudne, ale możemy zawsze ułożyć rozszerzoną wersję hymnu i skróconą, tę drugą przeznaczając na potrzeby uroczystości publicznych, a dłuższą - dla orkiestr, dla samego jej posiadania. W tym wypadku dłuższa odpowiadałaby pełnej treści utworu, a krótszą moglibyśmy wpisać w jego część; możemy też sobie odpuścić dłuższą i stworzyć krótką np. w jakimś określonym czasie trwania danego utworu. Polecam przesłuchanie, nawet jeżeli się nie nada, bo zawsze fajna muzyka. :)
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Daniel von Witt »

I na co ostatecznie zdecydowaliście się Panowie? Jak będą wyglądały dalsze prace nad hymnem?

(-) Daniel von Witt
Książę Furlandii i Luindoru
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Odpowiem za oba wątki-ten i z SOPem. Real daje mi mocno w kość i jestem zajęty całymi dniami. Mam nadzieję, że uspokoi się wszystko przed świętami. Chciałbym od następnego weekendu coś ruszyć. Ewentualnie po wystawieniu ocen semestralnych, ale to ten najgorszy scenariusz mam nadzieję.

Co do wątku-pieśni przesłuchałem i najbardziej mi jakoś pasuje motyw z EUIII, choć może to przez sympatię do serii ;) Ale raczej staram się być obiektywny i najlepiej mi jakieś pasuje pod pisanie słów, bo Flags of Our Father i Battlestar Galactica całkowicie odpadają. Hymn Szwecji na pewno pasuje pod pisanie słów.

Nie pasują mi co prawda te słowa na końcu.(To jest łacina zdaje się, ale chórek jest taki, że nie potrafię wyodrębnić słów z tego.) Ale to z drugiej strony jakieś zagospodarowanie końcówki i możemy napisać słowa tylko do 1 i 2 części. O tym myślę możemy pomyśleć.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

Od czegoś trzeba po tak długiej nieobecności zacząć, a żeby było mniej kłopotliwie, to przejdę od razu do rzeczy i pracy nad hymnem. Spędziłem ostatnio kilka dobrych godzin na słuchaniu wszystkiego, co da się zakwalifikować jako hymn na YT i który mógłby spełnić nasze podstawowe założenia, postaram się przedstawić moje najlepsze strzały:
  • Jääkärimarssi, marsz fińskich Jagerów — [LINK]
  • Hino da Restauração, hymn na cześć odrestaurowanej Portugalii (Unia Iberyjska) — [LINK]
  • Ὕμνος εἰς τὴν Ἐλευθερίαν, historyczne wykonanie hymnu Grecji — [LINK]

Rzucam także kilka innych godnych uwagi — Magyar rohaminduló, Isonzó induló* czy Trompeterruf.

* (mielibyśmy na pieńku z mikronacjami w stylu włoskim)

Do każdego z tych hymnów, w różnym przedziale czasowym, można napisać jakieś słowa. Nie musimy wykorzystywać pełnego trwania marszów, ale możemy tak zrobić np. w przypadku Hino da Restauração, bo jest wyraźnie krótszy. I tak myślę, że jeżeli wybierzemy go najpierw dlatego, że nam się w miarę podoba, a potem napiszemy do niego słowa, to po wszystkim będzie nam się bardziej podobał. :)
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Może to nieco przez moje zamiłowanie do militaryzmu, ale marsz jegrów i Trompeterruf podobają mi się najbardziej.
Ja słuchając ostatnio głównie marszów japońskich mogę zasugerować Gunkan[LINK].

W każdym razie z tego co już mamy wybrałbym coś i przeszedł do słów, bo to istotniejsze niż melodia(bo nasza inwencja) :p Bo pieśniami możemy się licytować do gońca świata.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

No dobra. Nie jestem tak zupełnie pewien, ale może Pan Hrabia spróbować zanucić. Hymn jest bardzo szybki, energiczny i takie było założenie, miejscami nie wiem, czy nie ma za dużego nagromadzenia sylab, ale przyznam szczerze, że nawet mi się trochę podoba:
POGRZEBANA SEGALI - https://www.youtube.com/watch?v=OBk7tpEpqwU

0:04 - 0:08: Pogrzebana pośród trudów, wojen dawnych lat
0:08 - 0:12: Zapomniany w dziejach stoi ten Furlandii kwiat
0:12 - 0:16: Groby tylko ojców, braci zdobią nędzne drwa;
0:16 - 0:20: Pogrzebana, lecz nie martwa słodka Segali trwa!

0:37 - 0:41: Pogrzebana pośród długów i wśród czarnych dni
0:41 - 0:45: Zapomniana przez szlachciców perła na dnie lśni
0:45 - 0:49: Nic nam los nie zrzucił z nieba — nie, to wszystko my!
0:49 - 0:53: Pogrzebany skarb Erycji odzyska swoje sny.

1:13 - 1:16: Nie są straszne nam wichry, sztormy | Furlandczyk ze strachu tylko drwi.
1:17 - 1:21: Przewrotne dzieje odwrócone za cenę naszej krwi!
1:21 - 1:24: Nasze dzieci, nasze domy, nasza duma jak stal;
1:24 - 1:29: Piękna Segali, słodka Segali, Pogrzebana Segali trwaj!

1:41 - 1:44: I znowu naprzód; poprzez mocny wiatr;
1:44 - 1:46: I naprzód, chwytaj światło dnia!
1:46 - 1:50: To co wywalczymy, to przetrwa nawet nas.

2:03 - 2:07: Radujcie się dziś i radujcie się jutro, Segali jest wreszcie wolna!
2:07 - 2:11: Nie wróci już nędza, nie wróci ubóstwo, natura będzie nam hojna.
2:12 - 2:16: I wznieście okrzyki, rozpalcie ogniska, nie wróci już nigdy wojna!
2:16 - 2:20: Co dzisiaj mówimy, co dzisiaj widzimy, o to Segali jest spokojna.
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Nim przejdę do merytorycznych uwag... Jestem pod wrażeniem. To jest gigantyczny materiał nad którym można zacząć pracować. Jutro postaram się przedstawić swoją propozycję słów. Generalnie to też uważam, że brzmi niezgorzej, choć rozłazi się nieco gdzieś od środka.

Po pierwsze, ze względów wizerunkowych jako szlachcic dziwnie mi się śpiewa "zapomniana przez szlachciców" w 2 wersie 2 strofy o mieście, które postanowiłem pobudzić do życia(a gdzie Ekscelencja jest gigantyczną pomocą). Ale w tym klimacie postaram się coś przedstawić. Z kolei w 4 wersie wydaje mi się właśnie, że za dużo sylab. Nawet nasza historia zaczyna się od lokacji szlacheckiej.

W trzeciej strofie pierwszy i drugi wers nie pasuje mi w melodię, natomiast epitet "Pogrzebana" w czwartym choć oczywiście jest dla mnie zrozumiały przez nawiązanie do tytułu i całego zamysłu, to dłuższy od pozostałych dwóch brzmi dziwnie. Jutro spróbuję pomyśleć o synonimie.

Czwarta strofa to majstersztyk. Chyba że w kontekście reszty uwag chcielibyśmy zmienić 3 wers na "to co osiągniemy" na przykład.

W piątej wydaje mi się, że w tej dumnej narracji powinniśmy pójść w kierunku dumy z rozkwitu kulturalnego, gospodarczego etc. własnymi rękami, aniżeli wolności; może coś jak odzyskanie dumy. Bo w końcu wolni od czego? Bo reszta jest w takim tonie jakby potencjał miasta był niewykorzystany, a nie eksploatowany do granic i okradany, jak brzmi to na ta chwilę.
Oprócz tego mówienie o pokoju brzmi dla mnie nieco zbyt naiwnie ;) Szczególnie w kontekście planowanego odtworzenia Segalijskich Sił Autonomicznych jak i przywrócenia wojska w KD. Niby w hymnie nie trzeba, a nawet nie powinno się opierać na sytuacji teraźniejszej, tylko bardziej historycznej, ale o wojnach w kronice za dużo nie ma. Jest o walkach na wyspie, które kiedyś udostępniałem, ale to dużo dalsza przeszłość. W zasadzie na bieżąco piszę co myślę, więc proszę się jakoś nie czepiać o słówka, bo mogę one po prostu doprowadzić Ekscelencje do kolejnej refleksji.

Jeszcze w temacie radia o którym przed chwilą napisałem-mógłbym na rzecz pierwszej audycji i w ramach pokazu nagrać wykonanie hymnu, i wtedy pomyśleć czy jest okej, czy chcielibyśmy jakieś inne, choć jeszcze nie wiem jak będąc laikiem ogarnę nagranie muzyki. W każdym razie chciałbym, żeby to był mój praktyczny wkład w to jakże wielkie dzieło.

Mimo wszystko, prosiłbym o poczekanie na moją propozycję i ewentualne prace nad zmianami dokonywać po niej.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

Bardzo słuszne uwagi, szczerze mówiąc, starałem się przede wszystkim wpasować w rytm. :) To ogromna zaleta, że nie musimy pisać swojej melodii, a Gunkan March na dodatek strasznie mi się spodobał. Czekam więc na kontrpropozycję Pana Hrabiego i już wkrótce Segali znów będzie miało swój hymn.
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

POGRZEBANA SEGALI - https://www.youtube.com/watch?v=OBk7tpEpqwU

0:04 - 0:08: Pogrzebana pośród trudów, wojen dawnych lat
0:08 - 0:12: Zapomniany w dziejach stoi ten Furlandii kwiat
0:12 - 0:16: Groby tylko ojców, braci zdobią nędzne drwa;
0:16 - 0:20: Pogrzebana, lecz nie martwa słodka Segali trwa!

0:37 - 0:41: Pogrzebana pośród długów i wśród czarnych dni
0:41 - 0:45: Niczym piękny kryształ jasna perła na dnie lśni
0:45 - 0:49: Nic nam los nie zrzucił z nieba — nie, to wszystko my!
0:49 - 0:53: Pogrzebany skarb Erycji odzyska swoje sny.

1:13 - 1:16: Nie są straszne nam wichry, sztormy | Dla nas jest to nic.
1:17 - 1:21: Przewrotne dzieje odwrócone za cenę naszej krwi!
1:21 - 1:24: Nasze dzieci, nasze domy, duma twarda jak stal;
1:24 - 1:29: Piękna Segali, słodka Segali, wieczna Segali trwaj!

1:41 - 1:44: I znowu naprzód; poprzez mocny wiatr;
1:44 - 1:46: I naprzód, chwytaj światło dnia!
1:46 - 1:50: Nasze osiągnięcia, przetrwają wszystkich nas.

2:03 - 2:07: Radujcie się dziś, cieszcie i jutro, Segali pozostanie wolna!
2:07 - 2:11: Nie wróci nędza, nie wróci ubóstwo, zasługa to nasza ogromna.
2:12 - 2:16: I wznieście okrzyki, rozpalcie ogniska, trwoga jest nam już obca!
2:16 - 2:20: O nas i przyszłe pokolenia, dusza Segali jest spokojna.
Zauważyłem, że jeśli chodzi o sylaby to na początku w pierwszych dwóch strofach mamy układ sylab:
13
13
13
14
Który rozbija się w trzeciej na:
18
14
15
16
Później mamy 10, 8, 12 i tutaj akurat mi pasuje. Choć zastanawiam się nad wyrzuceniem "I" ze środkowego wersu.
W ostatniej mamy same dwudziestki. To celowe? Czy nie liczył tego Ekscelencja?

To są moje propozycje. Szczerze mówiąc, nie jestem niektórych zmian pewien i nie wiem, czy gdzieniegdzie nie są jakoś wymuszone, toteż czekam na opinię. Bardziej chodzi mi o charakter jaki nadają te zmiany, aniżeli o słowa same w sobie.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

Jeżeli chodzi o charakter zmian, jak najbardziej popieram — szczególnie ta jedna wprowadzona na miejsce nieszczęsnych moich słów o szlachcicach (nie chodziło mi o kondemnację, tylko o brak obecności, ale miał Hrabia rację!) — a Hrabiego zaproponowane brzmienie drugiej, trzeciej i ostatniej strofy jak najbardziej mi odpowiadają. Zauważyłem, że odszedł przy tym Hrabia od koncepcji rymów AA-BB w 5 strofie (w 3 była ona naruszona przez wykrzyknienie "trwaj"), ale nie niweczy to w żadnym razie brzmienia hymnu.

Zasugerowałbym wyłącznie małą zmianę w trzecim wersie czwartej strofy z:
Nasze osiągnięcia, przetrwają wszystkich nas.
na:
Wspólne wysiłki przetrwają wszystkich z nas.
Dalej zostaje 12 sylab, a usuwamy powtórzenie nasze - nas. I po zmianie tego zostawiłbym co mamy do uroczystego odśpiewania!
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Emil Potocki pisze:
Zauważyłem, że odszedł przy tym Hrabia od koncepcji rymów AA-BB w 5 strofie (w 3 była ona naruszona przez wykrzyknienie "trwaj"), ale nie niweczy to w żadnym razie brzmienia hymnu.
Szczerze mówiąc to nie przeanalizowałem tekstu w sensie literackim, a jedynie co mi nie pasuje jakoś werbalnie, podświadomie. Ale biorę to pod uwagę już teraz. Jeśli ma Ekscelencja pomysł na lepszy substytut to możemy go zastosować.

Czyli po zmianach mamy:
POGRZEBANA SEGALI - https://www.youtube.com/watch?v=OBk7tpEpqwU

0:04 - 0:08: Pogrzebana pośród trudów, wojen dawnych lat
0:08 - 0:12: Zapomniany w dziejach stoi ten Furlandii kwiat
0:12 - 0:16: Groby tylko ojców, braci zdobią nędzne drwa;
0:16 - 0:20: Pogrzebana, lecz nie martwa słodka Segali trwa!

0:37 - 0:41: Pogrzebana pośród długów i wśród czarnych dni
0:41 - 0:45: Niczym piękny kryształ jasna perła na dnie lśni
0:45 - 0:49: Nic nam los nie zrzucił z nieba — nie, to wszystko my!
0:49 - 0:53: Pogrzebany skarb Erycji odzyska swoje sny.

1:13 - 1:16: Nie są straszne nam wichry, sztormy | Dla nas jest to nic.
1:17 - 1:21: Przewrotne dzieje odwrócone za cenę naszej krwi!
1:21 - 1:24: Nasze dzieci, nasze domy, duma twarda jak stal;
1:24 - 1:29: Piękna Segali, słodka Segali, wieczna Segali trwaj!

1:41 - 1:44: I znowu naprzód; poprzez mocny wiatr;
1:44 - 1:46: I naprzód, chwytaj światło dnia!
1:46 - 1:50: Wspólne wysiłki przetrwają wszystkich z nas.

2:03 - 2:07: Radujcie się dziś, cieszcie i jutro, Segali pozostanie wolna!
2:07 - 2:11: Nie wróci nędza, nie wróci ubóstwo, zasługa to nasza ogromna.
2:12 - 2:16: I wznieście okrzyki, rozpalcie ogniska, trwoga jest nam już obca.
2:16 - 2:20: O nas i przyszłe pokolenia, dusza Segali jest spokojna.
Brzmi raczej w porządku. Chociaż ten 3 wers 4 strofy nie potrafi mi zabrzmieć w tonie.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Emil Potocki
Posty: 83
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:06
NIM:
Lokalizacja: Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Emil Potocki »

Jak tak teraz myślę — to prawda, nie wspominając już o tym, że ten wers brzmi trochę banalnie... Hm.

Wspólnym staraniem przekujemy własny czas? 12 sylab i chyba brzmi lepiej?
/—/ Emil Potocki y Bahamonde
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Ojciec Założyciel Sclavinii i założyciel Błękitnego Frontu.

Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Hymn Segali

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

To już brzmi lepiej. Zastanawiam się czy jesteśmy w stanie pozyskać czyjś czas, by powiedział czy coś mu nie gra jako osobie z zewnątrz.
POGRZEBANA SEGALI - https://www.youtube.com/watch?v=OBk7tpEpqwU

0:04 - 0:08: Pogrzebana pośród trudów, wojen dawnych lat
0:08 - 0:12: Zapomniany w dziejach stoi ten Furlandii kwiat
0:12 - 0:16: Groby tylko ojców, braci zdobią nędzne drwa;
0:16 - 0:20: Pogrzebana, lecz nie martwa słodka Segali trwa!

0:37 - 0:41: Pogrzebana pośród długów i wśród czarnych dni
0:41 - 0:45: Niczym piękny kryształ jasna perła na dnie lśni
0:45 - 0:49: Nic nam los nie zrzucił z nieba — nie, to wszystko my!
0:49 - 0:53: Pogrzebany skarb Erycji odzyska swoje sny.

1:13 - 1:16: Nie są straszne nam wichry, sztormy | Dla nas jest to nic.
1:17 - 1:21: Przewrotne dzieje odwrócone za cenę naszej krwi!
1:21 - 1:24: Nasze dzieci, nasze domy, duma twarda jak stal;
1:24 - 1:29: Piękna Segali, słodka Segali, wieczna Segali trwaj!

1:41 - 1:44: I znowu naprzód; poprzez mocny wiatr;
1:44 - 1:46: I naprzód, chwytaj światło dnia!
1:46 - 1:50: Wspólnym staraniem przekujemy własny czas.

2:03 - 2:07: Radujcie się dziś, cieszcie i jutro, Segali pozostanie wolna!
2:07 - 2:11: Nie wróci nędza, nie wróci ubóstwo, zasługa to nasza ogromna.
2:12 - 2:16: I wznieście okrzyki, rozpalcie ogniska, trwoga jest nam już obca.
2:16 - 2:20: O nas i przyszłe pokolenia, dusza Segali jest spokojna.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Segali”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość