TRWA RENOWACJA FORUM DREAMLANDU — zgodnie z podjętymi przez najwyższe krajowe czynniki sprawcze decyzją rozpoczęła się renowacja dreamlandzkiego forum. W pierwszej kolejności dokonane zostały zmiany w strukturze forum głównego i forum dla mieszkańców. Konsolidacji uległo kilka działów, kilka zmieniło swoją nazwę. Uporządkowane zostały kwestie związane z bazą prawną (choć sama baza wciąż potrzebuje dużego nakładu pracy) jak i prasą działającą obecnie i ongi w Królestwie. Zmianom uległo również forum poświęcone zagranicy, jak i wstępnie usunięto kilka niepotrzebnych grup uprawnień. Kolejne działania zakładają dalsze porządki w kwestii uprawnień, zmiany na forach samorządów, uporządkowanie i ukształtowanie docelowej struktury, a na samym końcu migrację forum na nowy silnik. Wszelkie uwagi prosimy kierować na Discordzie oznaczając JKW Roberta II Fryderyka.

[Debata] Regulacje gospodarcze

Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Kontakt:

[Debata] Regulacje gospodarcze

Post autor: Stanisław Dmowski » 8 lis 2019, 21:52

Szanowni,

My tu w Scholandii bardzo tęsknimy za gospodarką i cały czas żyjemy marzeniami o systemie gospodarczym jak za dawnych lat. Długo tymi marzeniami żyjemy a jakoś funkcjonować trzeba. Nie oszukujmy się, wiele jeszcze wody upłynie w naszych rzeczach, zanim ten system się napisze. Do tego czasu trzeba jednak wprowadzić pewne prawne założenia, zwłaszcza że w naszym kraju inwestują zagraniczni biznesmeni a i mieszkańcy zaczynają się działalnością gospodarczą interesować.

Warto nadmienić, że kasa Scholandii sama się nie wypełni a domyślam się, że jest pewnie pusta. Dlatego też chciałbym zainicjować debatę nad rozwiązaniami, która ma zmierzać do wypracowania rozwiązań, które znajdą się w nowej ustawie.

Rzucam kilka pomysłów:

a) każda nowo powstająca firma, która zarejestruje się w CRIP w Scholandii będzie musiała mieć obowiązek pozyskania ziemi pod działalność, czy to kupna czy w szczególnych przypadkach przyznania zarządu
b) ustalenie cen ziemi w zależności od powstającej działalności, w szczególności chodzi mi o takie specyficzne gałęzie jak górnictwo, ustalenie wysokości koncesji
c) wprowadzenie dotacji dla nowo powstałych firm
d) jeśli dotacje zostaną wprowadzone, pomyślałbym także o tym, by firmy z czasem mogły ja zwrócić w formie podatku, byłaby to prosta, liniowa opłata uiszczana co kwartał lub półrocze, oczywiście to czy liniowa czy w zależności od innych czynników, jest to do dyskusji
e) postulat dyskusyjny, by zachęcić ludzi do zakładania firm należałoby dać pewność, że ich wyroby zostaną zakupione, czyli ta słynna lepperowska kontraktacja na niektóre towary i tylko przejściowo

Zapraszam do dyskusji i nie ukrywam, jest to dla mnie dość ważna sprawa, dlatego żadne przytakiwanie tylko rzeczowa ocena, własne propozycje i opinie...

Awatar użytkownika
Robert II Fryderyk
Herb:
Kontakt:

Re: [Debata] Regulacje gospodarcze

Post autor: Robert II Fryderyk » 8 lis 2019, 21:56

Zgadzam się.
.
.
.

.

.
BP, MSPANC
Robert II Fryderyk, r. s.

Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Kontakt:

Post autor: Stanisław Dmowski » 8 lis 2019, 22:06

Robert II Fryderyk pisze:
8 lis 2019, 21:56
Zgadzam się.
.
.
.

.

.
BP, MSPANC
Zmobilizował mnie JKW, czy by nie dopisać kolejnego sposobu na pozyskanie pieniędzy tj. kar za nieprzedmiotowe głosy w ZO :)

Jarek Wawrzyniak
lord
Numer GG: 66334811
Kontakt:

Post autor: Jarek Wawrzyniak » 9 lis 2019, 11:01

Pewnie 1 bln D + VAT z dopiskiem kara O:1 😄
Jarosław von Wawrzyniak>>
Lord Parlamentu Królestwa>>
Burgrabia Eskalibur

Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Kontakt:

Post autor: Stanisław Dmowski » 9 lis 2019, 15:01

Jarek Wawrzyniak pisze:
9 lis 2019, 11:01
Pewnie 1 bln D + VAT z dopiskiem kara O:1 😄
...

Oznaczę dla tej dyskusji naszych głównych działaczy scholandzkich, bo zależy mi na Waszych opiniach i coś czuję, że te oznaczenia będę coraz nachalniej stosował. @Erwin von Beckendorff, @Antoni Moskwicz , @matmax @Andy Sky

Awatar użytkownika
Erwin von Beckendorff
lord
Kontakt:

Post autor: Erwin von Beckendorff » 9 lis 2019, 17:19

Jeśli mam być szczery to nie znam się na tworzeniu prawa gospodarczego i nie wiem co jeszcze powinno się dodać w potencjalnej ustawie, na pewno trzeba by było w niej zawrzeć jakieś koszty utrzymania budynków tj. kopalń, fabryk etc., ale popieram to co Wicekról przedstawił.

Swoją drogą, czy Pan Sky nie jest w trakcie tworzenia jakiegoś systemu gospodarczego? Może to on powinien się tutaj wypowiedzieć.
(-)Erwin von Beckendorff
Lord PK
Tymczasowy Dowódca AS
Prezes Scholandzkiej Spółki Wydobywczej

Awatar użytkownika
Andy Sky
Kontakt:

Post autor: Andy Sky » 9 lis 2019, 21:31

Stanisław Dmowski pisze:
8 lis 2019, 21:52
Szanowni,

Warto nadmienić, że kasa Scholandii sama się nie wypełni a domyślam się, że jest pewnie pusta. Dlatego też chciałbym zainicjować debatę nad rozwiązaniami, która ma zmierzać do wypracowania rozwiązań, które znajdą się w nowej ustawie.

Rzucam kilka pomysłów:

a) każda nowo powstająca firma, która zarejestruje się w CRIP w Scholandii będzie musiała mieć obowiązek pozyskania ziemi pod działalność, czy to kupna czy w szczególnych przypadkach przyznania zarządu
b) ustalenie cen ziemi w zależności od powstającej działalności, w szczególności chodzi mi o takie specyficzne gałęzie jak górnictwo, ustalenie wysokości koncesji
c) wprowadzenie dotacji dla nowo powstałych firm
d) jeśli dotacje zostaną wprowadzone, pomyślałbym także o tym, by firmy z czasem mogły ja zwrócić w formie podatku, byłaby to prosta, liniowa opłata uiszczana co kwartał lub półrocze, oczywiście to czy liniowa czy w zależności od innych czynników, jest to do dyskusji
e) postulat dyskusyjny, by zachęcić ludzi do zakładania firm należałoby dać pewność, że ich wyroby zostaną zakupione, czyli ta słynna lepperowska kontraktacja na niektóre towary i tylko przejściowo

To ma jakiś sens, ale nie jest czynnikiem tworzącym ruch w gospodarce - wydatek jednorazowy. Ale do tego potrzebne jest kilka rzeczy: rejestr własności, zasady obrotu, określenie co na danej ziemi się znajduje - żeby nie budowano kopalni byle gdzie, itp. drobne problemy.

Kontraktacja? Jak to ma wyglądać - Państwo skupuje jakieś produkty? Firmy wytwarzają coś w jakiś narracyjny sposób? Nie wydaje mi się żeby mogło to w taki sposób funkcjonować. Z drugiej strony przy braku stałego i niezależnego od ręcznego działania popytu system wyłoży się na pierwszym ogniwie które pęknie. Proszę mnie źle nie zrozumieć, po prostu ręczne generowanie zapotrzebowania, ręczne generowanie produkcji/narracji, pilnowanie tego wszystkiego, rozliczanie, uaktualnianie - nie ma sensu. Będzie zrobione raz, dwa może trzy, a potem będzie "po wszystkim". Przerabiali to dość aktywnie w Bialenii, kto obserwował ten widział. Nasz gość z Bialenii pewnie dużo swoich wniosków mógłby tu przedstawić.

Ja niezmiennie uważam że budowę jakiegokolwiek systemu gospodarczego należy zacząć od zdefiniowania potrzeb(czyli kto ma jakie, ile...), opracowania zasad ich realizacji/konsumpcji i ich interakcji z innymi przedmiotami systemu. Na tym można tworzyć kolejne elementy, ale wypracowanie potrzeb jest kluczowe.
Erwin von Beckendorff pisze:
9 lis 2019, 17:19

Swoją drogą, czy Pan Sky nie jest w trakcie tworzenia jakiegoś systemu gospodarczego? Może to on powinien się tutaj wypowiedzieć.
Nie, nie jestem w trakcie tworzenia systemu. Bawię się na razie w wykopach na fundamenty i grzęznę po kolana w błocie. Jestem poniżej poziomu gruntu ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zgromadzenie Obywatelskie”