Czas zebrać pióra

Ogłoszenia Rektora i Rady Rektorskiej
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 392
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Czas zebrać pióra

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Zaczęliśmy na Discordzie rozmawiać o aktywizacji Uniwersytetu Królewskiego w Dreamopolis. Właściwie właśnie szansa na reaktywację mikrozofii w warunkach koegzystencji czterech narodów w ramach Unii Państw zmotywowała mnie do podjęcia próby powrotu do aktywniejszego działania. Król Maciej chciałby zrobić doktorat nt. myśli pewnego wybitnego monarchy i publicysty, hrabia Aluś mógłby wspomóc Wydział Prawa (ale nie chce bawić się w biurokrację), JKW Robert Fryderyk deklaruje się do roli promotora, uczestnika obron prac dyplomowych i okazjonalnego dyskutanta.

Czy ktoś z Państwa ma ochotę dołączyć do kadry i wspomóc naukę dreamlandzką? Zapraszam do dyskusji, chętnie też poznam propozycje. Kwestia wydziałów jest jeszcze do ustalenia, wstępnie myślę o Wydziale Mikrozofii (obejmującym nauki humanistyczne i społeczne) i Wydziale Prawa. Ale może jest zapotrzebowanie na inne dziedziny?

Zapraszam do dyskusji i zaangażowania.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2989
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Maciej II »

Na wniosek i za sugestiami prof. Swarzewskiego, przygotowałem nowelizację statutu UK.

Nastąpiły zmiany w:

§ 2 1. -> prawo federalne zmienione na prawo.
§ 3 1. a) -> teraz prowadzimy tylko badania naukowe.
§ 5 2. -> Rektor może za własną inicjatywą uruchomić Senat Uniwerystetu.
§ 7 2. -> Czytelnia przestała istnieć w obecnym kształcie, więc przepis został dostosowany.
§ 8 1. -> Studia są teraz dostępne dla wszystkich, nie tylko dla ob. KD.
§ 9 1. -> Zmiana dekretu królewskiego na dekret.

Dekret Królewski
z dnia ... pańdziernika 2020 roku

o statucie Uniwersytetu Królewskiego

My Maciej II, Król Dreamlandu, Król Scholandii, senior Furlandii i Luindoru, pan ziemi morlandzkiej, surmalajskiej i weblandzkiej, zwierzchnik Skytji, senior Delty i Proftazji, Bergii i Elfidy, Arden i Inselii, Dolii i Faerie, Darei i Scholii, źródło sprawiedliwości, zwierzchnik sił zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Królestwa, etc.,

stanowimy, co następuje:

STATUT UNIWERSYTETU KRÓLEWSKIEGO

Rozdział I — Przepisy ogólne
§ 1

1. Uniwersytet Królewski, zwany dalej Uniwersytetem, jest uczelnią o statusie federalnej instytucji publicznej, realizującą zadania w zakresie edukacji, zachowania dziedzictwa narodowego i promocji kultury.
2. Uniwersytet Królewski posługuje się nazwami „Uniwersytet Królewski”, „Uniwersytet Królewski w Dreamopolis” oraz skrótami „UK” i „UKD”.
3. Siedzibą władz Uniwersytetu jest Królewskie Stołeczne Miasto Dreamopolis.

§ 2

1. Nadzór nad Uniwersytetem, w zakresie ustalonym przez prawo, sprawuje Korona.
2. Nadzór Korony nie może naruszać wolności badań i debat naukowych prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu.

§ 3

1. Do zadań Uniwersytetu należy:
a) prowadzenie badań naukowych, w tym świadczenie usług badawczych;
b) kształcenie i wspieranie samodzielnego rozwoju mieszkańców Dreamlandu;
c) propagowanie i rozwój nauki w Królestwie Dreamlandu;
d) archiwizowanie, przechowywanie i udostępnianie materiałów związanych z historią i dziedzictwem kulturowym Królestwa Dreamlandu i całego mikroświata.
2. W realizacji podstawowych zadań Uniwersytet może prowadzić współpracę z krajowymi i zagranicznymi instytucjami nauki, kultury, sztuki, oświaty, a także z instytucjami gospodarczymi i innymi podmiotami publicznymi lub prywatnymi.
3. Uniwersytet finansuje swoją działalność z budżetu Dworu Królewskiego, ofiarności publicznej oraz dochodów uzyskiwanych w związku z realizacją zleceń odpowiadających jego naukowemu charakterowi.
Rozdział II — Ustrój Uniwersytetu
§ 4

1. Organem kierującym pracami Uniwersytetu i reprezentującym go na zewnątrz jest Rektor, powoływany i odwoływany przez Koronę.
2. Rektor powołuje i odwołuje oraz jest przełożonym pracowników Uniwersytetu, z uwzględnieniem autonomii pracowników naukowych.
3. Rektor wydaje zarządzenia dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu w zakresie nieuregulowanym prawem federalnym i niniejszym statutem.
4. Rektor może ustanowić prorektorów jako swoich zastępców lub w celu delegowania kompetencji Rektora. Zasady zastępstwa oraz szczegółowy podział obowiązków określa Rektor.

§ 5

1. Rektor może w celu usprawnienia zarządu ustalić pomocniczy podział administracyjny Uniwersytetu, powołując jednostki dydaktyczne i wskazując ich kierowników.
2. Rektor powołuje i rozwiązuje Senat Uniwersytetu, ustalając jego regulamin pracy, jeżeli tylko uznaje to za niezbędne.
Rozdział III — Biblioteka i Czytelnia
§ 6

1. Główną biblioteką uniwersytecką stanowiącą wsparcie naukowo-dydaktyczne dla społeczności akademickiej Uniwersytetu jest Biblioteka imienia świętej Róży Fan Hui, zwana dalej Biblioteką.
2. Biblioteka jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną. Rektor może powołać dyrektora biblioteki.
3. Biblioteka gromadzi, przechowuje i udostępnia wszelkie teksty kultury związane z mikronacjami ze szczególnym uwzględnieniem dzieł pisanych.
4. Siedzibą Biblioteki jest Elsynor.

§ 7

1. Czytelnia Królewska w Ekorre stanowi część Biblioteki i jest przeznaczona lekturze i dyskusji nad tekstami pisanymi, w szczególności o charakterze politycznym i publicystycznym.
2. (wykreślone)
Rozdział — IV Studia
§ 8

1. Uniwersytet realizuje swoje zadania w zakresie kształcenia oferując studia wszystkim zainteresowanym.
2. Studia mogą być prowadzone w trybie kierunkowym bądź indywidualnym, powinny mieć określony zakres tematyczny i czasowy i powinny kończyć się weryfikacją nabytej wiedzy i wydaniem poświadczenia ich odbycia. Poświadczenie może mieć charakter tytułu naukowego.
3. Szczegółowe zasady przebiegu studiów określa ich regulamin, wydawany przez Rektora.
Rozdział V — Postanowienia końcowe
§ 9

1. Zmiana niniejszego Statutu następuje w drodze Dekretu, wydawanego po konsultacji i za zgodą Rektora, jeżeli stanowisko to jest obsadzone.

§ 10

1. Statut wchodzi w życie w momencie ogłoszenia.


Maciej II, R.

---
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 392
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Bardzo dziękuję. Może ktoś jeszcze ma jakieś uwagi lub propozycje odnośnie Statutu?

Chciałbym dopytać jeszcze, czy obecnie obowiązują inne regulacje dotyczące oświaty, nauki, tytułów, itp.? Ja wygrzebałem tylko ustawy sprzed wielu lat, w spisie kol. Misia ich nie ma.
Jeśli żadne regulacje obecnie nie obowiązują, postaram się przygotować ustawę.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Esteladio
Posty: 46
Rejestracja: 5 sty 2019, 16:30
NIM: 178438
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Esteladio »

Andrzej Swarzewski pisze: 29 paź 2020, 16:55 Bardzo dziękuję. Może ktoś jeszcze ma jakieś uwagi lub propozycje odnośnie Statutu?
§ 7
[...]
2. (wykreślone)
Pierdoła, ale rzuca się w oczy. Powodzenia w reaktywacji.
(—) Severin von Verwaltung-Rentner
Gość zagraniczny
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 392
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Jego Królewska Mość powołał mnie na urząd Rektora Uniwersytetu. W związku z tym, wszystkie propozycje odnośnie działania Uniwersytetu i oświaty w Dreamlandzie, proszę kierować do mnie poprzez ten wątek lub drogą prywatną. Gorąco zachęcam do współpracy, uczyńmy dreamlandzką naukę wielką ponownie.

W najbliższym czasie zajmę się sporządzeniem projektu ustawy o nauce, oświacie i stopniach/tytułach. Chętnie zapoznam się ze wszelkimi sugestiami, czy to teraz, czy po sporządzeniu projektu.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

Szanowny Panie Profesorze życzę powodzenia Pana inicjatywie.
Jarosław von Wawrzyniak>>
Awatar użytkownika
Prokrustes
Posty: 28
Rejestracja: 6 sty 2018, 01:28
NIM:
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Prokrustes »

Andrzej Swarzewski pisze: 31 paź 2020, 14:56 Jego Królewska Mość powołał mnie na urząd Rektora Uniwersytetu.
Gratuluję. KD nie znalazłoby lepszego Rektora.
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Ametyst I Dziecię »

W imieniu UB gratuluję i widzę w tej nominacji szansę na dobrą współpracę.
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 392
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Jarek Wawrzyniak pisze: 31 paź 2020, 16:56 Szanowny Panie Profesorze życzę powodzenia Pana inicjatywie.
Bardzo dziękuję. Może zechciałby się Pan przyłączyć? Na pewno przydałby się Pan na UKD, a ja odczuwałbym z powodu tej współpracy dużą przyjemność.
Prokrustes pisze: 31 paź 2020, 20:07
Andrzej Swarzewski pisze: 31 paź 2020, 14:56 Jego Królewska Mość powołał mnie na urząd Rektora Uniwersytetu.
Gratuluję. KD nie znalazłoby lepszego Rektora.
Dziękuję. Liczę na wiele ciekawych dyskusji. Myślę, że między naszym podejściami do Mikroświata jest wystarczająco dużo punktów wspólnych, by zaistniała płaszczyzna porozumienia i jednocześnie wystarczająco dużo różnic, wynikających m.in. z odmiennego punktu siedzenia, by dyskusje były ciekawe i rozwijające.
Ametyst I Dziecię pisze: 31 paź 2020, 21:11 W imieniu UB gratuluję i widzę w tej nominacji szansę na dobrą współpracę.
Bardzo dziękuję i również liczę na współpracę z moją Alma Mater.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Ametyst I Dziecię »

Wydaje mi się, że przy obecnym stanie v-nauki wspólne działania są wręcz koniecznością. Możliwe, że po prostu nie trzeba nadawać im stricte formalnego zaplecza.
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 392
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Na discordzie Unii zaczęliśmy wstępnie rozmawiać o współpracy międzyuczelnianej, póki co nie doszliśmy do żadnych finalnych ustaleń, są pilniejsze sprawy. Co myślisz o tym, by rozszerzyć i przekształcić Ligę Bluszczową? Myślę, że Unia byłaby dobrą okazją do ożywienia życia naukowego, nie tylko w państwach członkowskich, ale też na zaprzyjaźnionych uczelniach.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

Szanowny Panie Profesorze

Jak najbardziej mogę podjąć współpracę, choć nie do końca wiem do czego byłbym przydatny. Mój czas, o ile go mam, jest mocno ograniczony. Nawet jeśli byśmy podjęli współpracę w ramach rozwijania v-nauki to zakres tej współpracy byłby poza forum KD.
Jarosław von Wawrzyniak>>
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Ametyst I Dziecię »

Jeśli będzie wola i chęć i zapał to można próbować. Myślę jednak, że grunt to zacząć od czynów, a nie jak to było do tej pory - od hucznych bankietów z okazji podpisania umowy.
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 392
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Generalnie się zgadzam, choć trochę koliduje to twierdzenie z faktem, że naprawę Uniwersytetu Bialeńskiego zacząć kolega od zmian prawnych, obwiniania poprzednich władz uczelni i wyrzucenia Wydziału Mikrozofii. :)
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Ametyst I Dziecię »

Przecież nie wyrzuciłem tylko przemianowałem poszerzając potencjalną działalność na szerzej rozumiane nauki społeczne. No ale fakt, czasem zmiany prawa uważam za konieczne, ale rewolucyjnymi bym ich nie nazwał.
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 392
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Nie neguję, że zmiany prawa są konieczne. Uznałem jedynie za ironiczne, że proponujesz, by aktywizacji Ligi Bluszczowej nie zaczynać od bankietu, podczas gdy działalność UB w ostatnim czasie skupia się właśnie na wszystkim, tylko nie na nauce.

Oczywiście moja propozycja odnośnie Ligi Bluszczowej (z nikim z resztą niekonsultowana) jest tylko propozycją właśnie, której celem było włączenie kolegi w działania, które zamierzamy w Unii podejmować (oczywiście w miarę czasu i chęci, siły należy mierzyć na zamiary, więc i hucznych zapowiedzi nie czynię). Jeżeli woli takiej nie będziemy, możemy pozostawić nieaktywną Ligę Bluszczową w zakamarkach UB, a w Unii utworzyć nową organizację międzyuczelnianą. Jednak sądzę, że im nas więcej, tym lepiej, zwłaszcza w tak niszowej rozrywce, jaką jest niewątpliwie v-nauka.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Ametyst I Dziecię »

Wszystko jest do ustalenia. Mi chodzi po głowie taka myśl, że może kluczem jest tu przepływ dorobku uczonych różnych państw? Prac, wykładów itp. siłą rzeczy powstaje mało, więc może zadaniem takich mniej lub bardziej formalnych stowarzyszeń, organizacji, grup i społeczności powinno być ich upowszechnianie w różnych krajach... Mam tu nawet pewien pomysł, ale sam nie jestem jeszcze do niego jakoś przekonany, więc póki co ugryzę się w język.
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 392
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Zgadzam się. Też mam pewien pomysł, może nawet go zdradzę. W Bialenii mieliśmy wątek z wieściami ze świata nauki, gdzie umieszczaliśmy wszystko, co związane z nauką, co nam wpadło w ręce. Wiem, że ten wątek był obserwowany przez zagranicę. Może sprofesjonalizujmy to i stwórzmy czasopismo na temat wszystkiego, co się w naszym środowisku dzieje. Z możliwością publikacji prac naukowych, gdyby ktoś miał ochotę.
Szczegółowe ustalenia już może kanałami prywatnymi. :)
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Ametyst I Dziecię
Posty: 341
Rejestracja: 4 lip 2016, 15:57
NIM: 277148
Herb: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/996 ... 129281.png
Lokalizacja: Hirschberg-Joksopolis / Wolnograd
Kontakt:

Re: Czas zebrać pióra

Post autor: Ametyst I Dziecię »

No tak, zwłaszcza że nawet w realu duże periodyki naukowe niezależnie od miejsca wydawania mają redakcje i rady naukowe złożone z naukowców z różnych krajów.
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rektorat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości