[Cz][RafRaf] Oni byli drudzy

Tytuły prasowe ukazujące się w Królestwie Dreamlandu i Scholandii, a także interesujące lub frapujące wrzutki z całego świata.
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

[Cz][RafRaf] Oni byli drudzy

Post autor: Edward II »

Wszystko teraz kręci się wokół 10-lecia Dreamlandu. Musimy jednak pamiętać tez o drugim państwie wirtualnym, Raflandii. To także część naszej historii. Poniżej prezentujemy fragmenty wywiadu JKW Pavla z RafRafem, prezydentem Raflandii.

Pavel Svoboda: Datą powstania Raflandii jest 14 listopad 1998. Czy to jest data umowna? Czy dokładnie tego dnia strona Raflandii ukazała się w Internecie? Czy może ta data oznacza coś innego?

RafRaf: Dokładnie tego dnia umieściłem na moim skromnym koncie na Onecie pierwsze (prymitywne) strony Raflandii. Z tego co pamiętam, było ich zaledwie kilka,zacząłem od podstawowych informacji o Państwie, były chyba jakieś zaczątki uniwersytetu, sam nie wiem, co jeszcze, ale wyglądało tragicznie ;)

Wiem, że to banalne, ale co było Pańską inspiracją? Czy pomysł wirtualnego państwa był Pański własny? Czy spotkał Pan może inne v-państwo w zagranicznym internecie? A może pomysł przyszedł Panu na podstawie Dreamlandu?

Właściwie Raflandia musiała dojrzeć do bycia wirtualnym państwem. Początkowo chciałem stworzyć własną stronę internetową, zamieścić tam posiadane informacje z różnych dziedzin, moich zainteresowań, itp. Chciałem ubrać to w
ładną formę i przyszedł mi do głowy (jak się później okazało nie mnie jednemu) właśnie taki pomysł. Możliwe jest, że napotkałem w prasie wzmiankę o zagranicznym v-państwie. O istnieniiu Dreamlandu dowiedziałem kilka miesięcy później od Jego Wysokości, Króla TomBonda I.

Czy zachowały się może jakieś pozostałości pierwszych stron Raflandii?


Pierwsze strony Raflandii, to byłby istny zabytek. Niestety jedyne istniejące strony to te, które można jeszcze spotkać w Internecie. Po fakcie zawieszenia działalności Raflandii nieodwracalnemu zniszczeniu uległ dysk twardy, a wraz z nim wszystkie pliki odeszły w niepamięć.

Ogłosił na początku Pan w Raflandii dyktaturę, a sam nazwał się Fuhrerem. Dlaczego? Czy od początku planował Pan, ze to będzie ustrój przejściowy (przy małej ilości osób ciężko robić demokrację :-))? Czy wiązało się to z jakąś ogólniejszą koncepcją państwa, która potem upadła? Czy np. planował Pan wtedy konstruować Raflandię w oparciu o Rzeszę Hitlera?

Jak wspomniałem, początkowo Raflandia miała być jedynie ciekawą formą dla przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjnego, jeśli można to tak nazwać. Ponieważ tworzyłem to sam, uznałem, że jest to ustrój autorytarny, żeby nie rzec, dyktatura. Sam nie wiem, dlaczego akurat Fuhrer. Nie sympatyzuję z p. Hitlerem, możliwe, że jakiś aktualny temat na lekcjach historii był powodem ;) W owym czasie nie było żadnej koncepcji państwa, zrodziła się ona później.

Kiedy przybył pierwszy po Panu obywatel Raflandii? Czy pamięta Pan kto to był i co robił, jak długo pozostał w Raflandii?

Pierwszym obywatelem Raflandii był niejaki Jesiono-gnom. Był to człowiek światły, pozostał w Raflandii do końca, co więcej, był jednym z ostatnich aktywnych obywateli. Pełnił wiele fukncji, przez jakiś czas był redaktorem
naczelnym gazety Raflandia Times, wspólnie z nim tworzyłem pamiętny cykl "Co Ty na to", udzielał się na Uniwersytecie oraz prowadził własną kancelarię prawniczą.

Pierwszych kilku obywateli Dreamlandu to byli koledzy z klasy TomBonda. Czy Pan też w ten sposób werbował pierwszych Raflandczyków? Czy też odrazu przychodzili z internetu i nie znał ich Pan w realu?

W przypadku Raflandii było identycznie. Wspomniany Jesiono-gnom to kolega z klasy, podobnie jak 2gi spośród pierwszych ;) p. iNSe. Dalej przybywali koledzy, koleżanki (sic!) kolegów i tak to się rozrosło. Pierwszy "nieznajomy" obywatel pojawił się kilka, 2, może 3 tygodnie po rozpoczęciu działalności.

TomBond pierwszych obywateli mianował Namiestnikami, dawał im tytuły książąt i władzę. Jak Pan zechęcił pierwszych obywateli pustej jeszcze Raflandii, żeby zostali i mieli co robić, i nie nudzili się?

W momencie, gdy lista obywateli osiągnęła pierwsze przyzwoite rozmiary upadła idea państwa totalitarnego. Fuhrer Rafraf ustąpił, na jego miejsce przybył Prezydent Rafraf, mianowany chyba tylko i wyłącznie przez założyciela Rafrafa ;). Ogłosiłem konkurs na stanowiska państwowe, tym samym przydzielając część obowiązków konkretnym osobom. Rozwinęła się wówczas gospodarka, itp. sprawy.

W grudniu 1998 jak Pan powiedział, wstępuje Prezydent Rafraf. Powstaje rzad. Czy przypomina Pan sobie jaki był skład rządu, jakie byly ministerstwa, kto byl premierem? Rzad byl jedyna instytucja jaka wtedy powstała? Jakie były potem Rąady? Czy pamięta Pan ile ich było i jacy byli premierzy? Czy rzad byl kadencyjny?

Początki rządu były równie prymitywne jak całego państwa. Ogłosiłem konkurs na posady minstrów: finansów, propagandy (pozostałość po fuhrerze ;-)), nie pamiętam jakie jeszcze. Ministrem finansów został iNSe, ministrem propagandy, odpowiedzialnym za werbunek nowych obywateli, Szczapu. Nie było wtedy jeszcze urzędu Premiera. Typowy rząd a także sejm powstał chyba na przełomie lat 1998/1999. Nie było wówczas partii, więc nie było też wyborów. Określona była długość kadencji ministra, wynosiła 6 miesięcy, tak mi się przynajmniej wydaje. System ten ewoluował później, niestety dosłownie na kilka dni przed zawieszeniem działalności. Nowa konstytucja nie zdążyła chyba nawet nabrać mocy prawnej.

Kiedy powstała Raflandia Times? Jak mniej więcej wyglądala na początku? Ile wyszło numerów zanim została sprywatyzowana? Kim byli redektorzy naczelni i jak się zmieniała gazeta pod ich kierownictwem

Raflandia Times to kolejna z instytucji-pionierów w Raflandii. Pierwszy numer ukazał się w tydzień, może dwa po umieszczeniu w internecie pierwszych stron Raflandii. Na początku były to chyba zaledwie 2 artykuły. Pisałem je tylko ja. Jeden, całkiem dobry chwyt reklamowy, to wywiad z fikcyjnym raflandzkim aktorem kina akcji, wzorowanym na Bogusławie Lindzie, nazwiska niestety nie pamiętam.

Raflandia miala swoich szpiegow? Czy to byla jakas oficjalna organizacja tajnych sluzb, czy, ze tak powiem wolontarystyczna, radosna tworczosc mieszkancow? :-) Na czym polegaly dzialania szpiegow, co robili? Czy pamieta Pan jakies imiona szpiegow? Czy pamieta Pan moze jakies wieksze afery, rowniez z udzialem Dreamlandzkich szpiegow?

Zacznę od szpiegów Dreamlandu. Niejaki Alchemik zdobył moje zaufanie niezwykłą aktywnością, kandydował na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych, posadę tę chyba nawet zdąrzył objąć. Przez nieostrożność pierwsze maile przesyłał do mnie podpisane prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Los tak chciał, że przeglądając strony Dreamlandu trafiłem na to właśnie nazwisko. Jak się okazało Alchemik był jedną z najważniejszych osobistości w Dreamlandzie. Pan Alchemik został osądzony i wydalony z Raflandii, czym się nie przejął. Wręcz przeciwnie, ostatnie jego postępki i słowa były bezczelne. Podobno król nic o tym nie wiedział. Wywołało to pewną aferę, chcąc uzyskać pewne korzyści w Dreamlandzie wyraziłem moją dezaprobatę dla takich praktyk, licząc na pewne ustępstwa przy negocjacjach związanych z nawiązywaniem stosunków dyplomatycznych (które na dobrą sprawę nigdy nie zostały formalnie nawiązane) Było to posunięcie ryzykowne, gdyż zdawałem sobie sprawę, że moi obywatele także szpiegują w Dreamlandzie. Niestety król TomBond też o tym wiedział ;-) Kiedyś trafiłem na ściśle tajną stronę kontrwwywiadu Dreamlandu, w którym szczegółowo został opisany szpieg Raflandii. No cóż, bywa... Kilka miesięcy później pojawił się Zakrześ, czyli Chris de Zaki. Zaszedł on daleko, pełniąc ogrom funkcji, powierzyłem mu nawet władzę, gdy sam postanowiłem zakończyć karierę polityka. Jednak do tej pory nie wiem, czy był to szpieg, czy też osoba chcąca działać w wielu wirtualnych państwach.
  • [Źródło: „Scriptores Dreamlandis" vol. III, sierpień 2008 r.]
    [Tytuł oryginału: „Oni byli drudzy"]
    [Autor: RafRaf, Pavel Svoboda]
    [Gatunek: wywiad prasowy]
    [Słowa kluczowe: Raflandia, TomBond, służby specjalne]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czytelnia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości