Przegląd Kultury Scholandzkiej

Awatar użytkownika
Ruprecht van den Spraak
Posty: 194
Rejestracja: 13 sty 2018, 00:45
Numer GG: 65292111
NIM:
Lokalizacja: Scholopolis, Scholandia
Kontakt:

Przegląd Kultury Scholandzkiej

Post autor: Ruprecht van den Spraak »

Kultura Scholandii opiera się na jej bogatej i tajemniczej historii oraz niepewnej przyszłości.
Liczne starożytne pozostałości w postaci: kopalni rud żelaza nad Martencją, miastami; Auralis, Selenilarr czy Taurią oraz tajemniczymi, niewyjaśnionymi i niezbadanymi miejscami takimi jak tzw. "Miasto Kotów" (sprawa poruszona przez Mat Maxa von Salvepola) przyciągają zainteresowanie mieszkańców, fascynatów historii. Oprócz stanowisk archeologicznych, Scholandia oferuje także prężnie działającą Scholandzką Federację Piłkarską - przykład instytucji rozrywkowej. Prawdą jest jednak, że Scholandia, mimo swej długiej historii, nadal raczkuje w poszerzaniu swoich horyzontów artystycznych jak i ogólnie kulturowych. Istotnym jest w tym procesie powstawanie małych, niepozornych ogniw, pokazujących faktyczne zapotrzebowanie na kulturę. Przykładem najnowszym jest liryka scholandzka, a konkretniej jej nurt nazywany "poezją antygnomią".

Tutaj przywołam cechy owego nurtu: w większości są to dwunastozgłoskowce ale nie jest to reguła - zwykle nie powstają jednak krótsze formy w wersie. Nie są to utwory długie - zwykle mają charakter satyryczny, ośmieszający separatystów Gnomii. Odniesienie do Gnomii jest tutaj cechą kluczową, niezbędną do odróżnienia wśród innych utworów.

Inne przykłady kultury w Scholandii można odnaleźć dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi. Tutaj pojawia się nowa forma liryki, mająca w założeniu opis regionu oraz porównanie go metaforycznie z bieżącą sytuacją w kraju. Jako prekursor tego nurtu, opublikuję tutaj dwa przykładowe dzieła:
Corno Grande

Szczyt samotny sercem ujrzałem,
mniejszym byłem a zmalałem.

Bacznie patrzyłem na szpic wysoko
wtem skojarzyło me oko:
"samotnyś niczym spławik na morze"
i odwróciłem wzrok ku niem skorze.

Teraz zabrakło mi spławika
bo po co to całe morze, jeśli
nikogo nie targa
ni odrzuca
ani popchnie
nie porzuca?
Całe złoto Sierra Ferrida, fragment kurzu Scholopolis

Eksportują do stolicy te całe złudzenia
złota, srebra, kryształy i świecidła
biedna ta królowa od jej znudzenia
gdyż to wszystko... zwykłe mamidła.

Ciężarówki załadowane po brzegi jadą
z Sierra Ferrida złoto wiozą
a kierowcy widząc ten wyzysk nie płaczą
wiedzą, że te złota nic nie znaczą

Bursztyn złocisty wyrusza znad wybrzeża
kamień to piękny lecz nie ma zwierza
swą dzikość traci zaraz po przekroczeniu
drzwi pałacowych dla królowej

Kto za tym stoi? Czyżby to gnomy?
Jakiś łotrzyk, bandyta złakniony?
To moda kłamiąca mówiąc,
że bogactwo Scholandii w złocie się zlicza
a nie, tak jak jest, ukrywa się
pod fragmentem Scholopolisowego pirza.
Tutaj pojawia się pewna refleksja - czy Scholandię stać na więcej w zakresie kultury i sztuki? Czy Scholandczycy mają więcej do zaoferowania, albo, czy oferują aktualnie za dużo?
W czasie swoich wypraw kontynuować będę opisy literackie Scholandii, w imię Siły Wyższej. Badania geologiczne mi na to pozwolą i tutaj zachęcę do uczestniczenia w wyprawach poszukiwawczych oraz wszelkiej ciekawości związanej z potencjałem ziemi scholandzkiej.
Ruprecht van den Spraak
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: Przegląd Kultury Scholandzkiej

Post autor: matmax »

W wielu aspektach Scholandia nie oferuje za dużo. W archiwach można dokopać się do starych stron Scholandii, nad których przywróceniem pracujemy. Niestety, cała sprawa idzie bardzo powoli, a szkoda, bo było tam sporo ciekawych tworów kulturalnych.

Co do wierszy - bardzo cieszę się, że zostały tu opublikowane. Zachęcam do tego, by pisać więcej. Wiem, że zainteresowanie wydaje się niewielkie, ale to samonapędzająca się pętla.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
Awatar użytkownika
Ruprecht van den Spraak
Posty: 194
Rejestracja: 13 sty 2018, 00:45
Numer GG: 65292111
NIM:
Lokalizacja: Scholopolis, Scholandia
Kontakt:

Re: Przegląd Kultury Scholandzkiej

Post autor: Ruprecht van den Spraak »

matmax pisze:Co do wierszy - bardzo cieszę się, że zostały tu opublikowane. Zachęcam do tego, by pisać więcej. Wiem, że zainteresowanie wydaje się niewielkie, ale to samonapędzająca się pętla.
Naturalnie, sam zapraszam resztę społeczności do, chociaż minimalnego, wkładu w rozwój kulturalny. Z chęcią bym opublikował dalsze części Przeglądu Kultury Scholandzkiej ale do tego potrzebne są materiały. Trochę obcowania z kulturą ,niekoniecznie wypowiedzi, nikomu nie zaszkodzi.
Ruprecht van den Spraak
Awatar użytkownika
Ruprecht van den Spraak
Posty: 194
Rejestracja: 13 sty 2018, 00:45
Numer GG: 65292111
NIM:
Lokalizacja: Scholopolis, Scholandia
Kontakt:

II Przegląd Kultury Scholandzkiej

Post autor: Ruprecht van den Spraak »

Kultura Scholandii opiera się na jej bogatej i tajemniczej historii oraz pełnej możliwości przyszłości.
Kraina Scholandii w ostatnich miesiącach spotkała się z natężeniem twórczości kulturalnej. Zmiany są ciągłe, nieprzerwane i zapowiadają gwałtowny rozwój tego sektora Królestwa. Najbardziej niedawnym wydarzeniem, zapowiadającym ambitne zmiany w pojęciu "kultury" w Scholandii jest powstanie pomocniczej jednostki administracyjnej zwanej "Wysokogórską Republiką Elfidy", której to nazwa nawiązuje do dawnego ruchu działającego na aktualnie zajmowanym terenie. Wraz z wyodrębnieniem tej krainy, pojawiły się liczne twory (zwłaszcza prasowe), które rozpędzają działalność artystyczną całego kraju. Czy oznacza to zakończenie nurtu zwanego "poezją antygnomią", która jawnie razi w mieszkańców nowego okręgu? Może będzie wręcz przeciwnie? Czas pokaże.
Bardzo wartym uwagi tematem jest nowa forma, którą Scholandia jest w stanie pochwalić się na cały Mikroświat, mowa o plakacie, jako formie informacyjnej, ale i artystycznej. To oryginalne rozwiązanie zostało zaproponowane w apelu Ruprechta van den Spraaka do obywateli Scholandii, w której wezwał do znalezienia nowych, atrakcyjnych dla potencjalnych mieszkańców, inicjatyw. Najwyraźniej pod wpływem owego apelu, Wicekról Scholandii zdecydował się na utworzenie własnych prac plakatowych. Do tego czasu powstały jedynie dwie prace, jednak mamy nadzieję, że idea Scholandzkiej Szkoły Plakatowej będzie rozpowszechniana wraz z biegiem wydarzeń.
Wspomniane prace:
praca niezatytułowana
Wieczorny smog nad Awarą
Tymczasem w kąciku literackim, zapraszamy do lektury naszych utworów.
Dolino Awarska, zagajniku szeroki
łzy trwonię bacząc na wasze te progi
Niegdyś lśniły mianem one, dziś
pod butem Sarmatów ranione.
Gdy spoglądam ze statków burty
na wasze lśniące dobytki
kluczyk wydostaje się z mej sercowej skrytki
i sięgam, choć dosiąc nie mogę,
pamięcią, i krzyżykiem na drogę.
Jestem psem na Awarę

Są rzeczy trwoższe od malarii
Zerkam czasem na wybrzeże
rozglądam się, wręcz nie wierzę,
że to nie jest land Scholandii.
Ja, pies, zazdrośnie skomlę
na sarmackie ogary
szerzące Awary mękę
tworzące moje koszmary.
Kiedyś zerwę swój łańcuch,
do gardeł się im rzucę
choćby ich sześciu, dwóch
żywot im ukrócę.
Scholandia się rozwija bardzo wyraźnie w ostatnim czasie. Zawdzięczyć to można nam samym, obywatelom Królestwa. Powstaje wiele inicjatyw, które prowadzą do kulturowego rozwoju, wielu obywateli wymyśla coraz to nowsze pomysły, dające szansę Scholandii na wyrośnięcie na "artystycznego hegemona" na tle reszty krajów Korony. Wraz z redakcją, oczekujemy ze zniecierpliwieniem na kolejne przykłady charakterystycznej sztuki scholandzkiej.
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Przegląd Kultury Scholandzkiej

Post autor: Stanisław Dmowski »

Przydałoby się takie artystyczne dziełka zebrać w jeden wątek albo utworzyć specjalną stronę dla nich, na wzór Biblioteki św. Róży. Czytając to, zwłaszcza te peszkwile na Sarmatów o Awarze, aż serce rośnie.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Przegląd Kultury Scholandzkiej

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Biblioteka św. Róży właśnie do magazynowania takich utworów służy. Pytanie czy Ekscelencja Beckendorff w ogóle jest z nami.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Awatar użytkownika
Ruprecht van den Spraak
Posty: 194
Rejestracja: 13 sty 2018, 00:45
Numer GG: 65292111
NIM:
Lokalizacja: Scholopolis, Scholandia
Kontakt:

Re: Przegląd Kultury Scholandzkiej

Post autor: Ruprecht van den Spraak »

Gwarantuję Panom, iż mojemu oku kultura Scholandzkiej nie umknie. Póki mam siły, będę prowadził tą broszurę z czystej pasji.
Ruprecht van den Spraak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości