Unia personalna

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Unia personalna

Post autor: Daniel von Witt »

A co to jest?
Awara Południowa pisze:
Awara jest wyspą, położoną mniej więcej w połowie drogi między północnym wybrzeżem Scholandii (dawniej – prowincja Delta i Proftazja), a wyspą na której leży Księstwo Sarmacji. Prawnie pozostaje częścią Królestwa Scholandii, podczas gdy trwa na niej nielegalna okupacja Księstwa Sarmacji.
Strona główna Królestwa Scholandii jest nierzetelna w kilku miejscach, ale nie z niewiedzy jej autora, tylko dla celowej manipulacji. Szkoda, że fantazja została ograniczona do "prawnego pozostawania częścią Królestwa Scholandii". Powinno być tam więcej przekłamań, którymi karmi się nowych Dreamlandczyków, a nawet opinię międzynarodową.

Jednakże troszkę zawracając z tej Awary Południowej - to, że ktoś podnosi temat unii personalnej Scholandii i Dreamlandu, jest winą Scholandii, bo nie dbała i nie dba o nowych obywateli.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Unia personalna

Post autor: Chamberlain »

Daniel von Witt pisze: Jednakże troszkę zawracając z tej Awary Południowej - to, że ktoś podnosi temat unii personalnej Scholandii i Dreamlandu, jest winą Scholandii, bo nie dbała i nie dba o nowych obywateli.
I tu postawmy kropkę. Z tym się zgadzam i o tym pisałem wyżej. Bez edukacji historycznej będziemy stale powtarzać te same błędy.

Reszta Pańskich wypowiedzi to już czysty chaos.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Unia personalna

Post autor: Daniel von Witt »

Grubo ponad półtora roku mieszkał Pan w Scholandii. Gdzie Pan był, aby opanować scholandzki chaos?

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Unia personalna

Post autor: Chamberlain »

Daniel von Witt pisze:
Grubo ponad półtora roku mieszkał Pan w Scholandii. Gdzie Pan był, aby opanować scholandzki chaos?
Doskonale Pan wie, gdzie byłem i co robiłem. Interweniuję ilekroć to możliwe. Ze Scholandii przeniosłem się do Egenbergu w akcie bezsilności.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Unia personalna

Post autor: Alfred »

Chamberlain pisze:
Dziwi mnie natomiast tradycyjna opieszałość Korony w takich wątkach. Król podąża utartą ścieżką JKW Karoliny Aleksandry. Kiedy chciałby zabrać głos? Gdy powstanie partia secesjonistów, święcie przekonana, że fikcyjne władze federalne mają sprawę w głębokim poważaniu?
Śledzę wątek, odkąd powstał. Widzę tutaj dosyć zabawne nieporozumienie: pan Ortega, ledwo się orientując w stosunkach między krajami a rządem federalnym (gdzie indziej pytał, czy Scholandia jest prowincją, czy krajem; także w kwestii unii personalnej proponuje wyważać otwarte drzwi), chciał najwidoczniej zabłysnąć śmiałą koncepcją. Zamiast tego został jednak spacyfikowany od wejścia przez nadzwyczajnie zjednoczoną w poglądach społeczność, która teraz urządza mu kręcenie wora czy też bicie pasem po głowie — kto którego z dreamlandzkich klasyków woli. Wygląda na to, że byłby w stanie najwyżej urządzić partię jednego secesjonisty.

Państwo należy w pierwszym rzędzie do wspólnoty. Ta doskonale poradziła sobie z problemem, czyniąc moją interwencję zbędną; mogłaby najwyżej posłużyć ostatecznemu pognębieniu pana Ortegi, który — mam nadzieję — i bez tego będzie na przyszłość prowadził działalność polityczną nieco rozważniej. Przy okazji stanowiłaby też świadectwo tragicznego stanu spoistości wspólnoty, której najwidoczniej zagraża jeden luźno rzucony głupi pomysł, oraz akt rozmienienia na drobne autorytetu tronu, który miałby być zobligowany do wybijania ludziom głupich pomysłów w mniej niż dobę.
Daniel von Witt pisze:
Ale jak to zrobić, skoro Król (każdy odkąd stoi obecna strona Scholandii) nie może lub nie chce wywrzeć nacisku na swoją prowincję, aby np. nie kłamała, że Awara Południowa do niej należy lub nie faworyzowała Gnomii, czyli separatystycznego tworu, który jest najlepiej opisanym terenem współczesnej Scholandii. Scholandia dzięki rządom komunistycznym kłamie na swój temat w podstawowych sprawach, a monarchowie byli i są na to obojętni, chociaż obsadzają tu swojego figuranta, któremu też widać jest wszystko jedno.
Za swojego panowania prosiłem o usunięcie tej informacji i również spotkałem się z odmową. Królewskie zwierzchnictwo nad prowincjami jest w obecnym stanie prawnym czysto nominalne, uniemożliwiając jakąkolwiek kontrolę nad rządami krajowymi. Skądinąd będę chciał to zmienić; szczególy wkrótce.
*
Skoro już zostałem wywołany do odpowiedzi, nakreślę pokrótce własne stanowisko. Scholandia, jak i inne kraje, cieszy się na gruncie Karty Konstytucyjnej daleko idącą autonomią (inna rzecz, czy to dobrze), którą wykorzystuje w bardzo małym stopniu. Sensowność propozycji najlepiej ocenić przez eksperyment myślowy: wyobrazić sobie Królestwo jako osobne państwo. Z całym szacunkiem: nie funkcjonowałoby ono najlepiej. Zachęcam do formułowania propozycji politycznych odpowiadających na rzeczywiste problemy, z lepszą znajomością stanu obecnego i po głębszym przemyśleniu konsekwencji własnych postulatów.[/justify]
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Unia personalna

Post autor: Daniel von Witt »

Alfred pisze:
Za swojego panowania prosiłem o usunięcie tej informacji i również spotkałem się z odmową. Królewskie zwierzchnictwo nad prowincjami jest w obecnym stanie prawnym czysto nominalne, uniemożliwiając jakąkolwiek kontrolę nad rządami krajowymi. Skądinąd będę chciał to zmienić; szczególy wkrótce.
To, że w danej prowincji pojawiają się fałszywe informacje nie jest znowu powodem do tego, aby centralizować władzę, bo chyba WKM nie zwolniłby Wicekróla i wszystkich w dół za to, że pozwalają uprawiać propagandę twórcy danej strony czy twórcy danej mapy (o tym jeszcze zapomniałem). To samo ma miejsce w przypadku Skytji, którą WKM już kontroluje, mogąc odebrać lenno JE Ingawaarowi za jego wybryki, ale jakoś tego nie robi, chociaż twierdzi, że autonomia Wam przeszkadza. A jeżeli Scholandia jest nieposłuszna i niezdolna do rozwoju, może powinna zostać zlikwidowana i włączona do Domeny Królewskiej, a z Domeny wyłączona inna prowincja, która będzie należycie przedstawiać fakty o samej sobie?

Poza tym "groźba" ograniczania autonomii krajom przy okazji feralnej w skutkach polityki (dez)informacyjnej Scholandii to kiepski pomysł, kłócący się z postulatami niejednej formacji politycznej w Królestwie.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Unia personalna

Post autor: Aleksander »

Gnomia jest taką samą częścią historii Scholandii jak kłól Ałmin Fłydełyk. Ciężko mówić jednakże o faworyzowaniu Gnomii w sytuacji, gdy to sami mieszkańcy chętnie nawiązują do tamtych czasów. Proponuję jednakże wprowadzić parytet i suwak i na każde wspomnienie o Gnomii powinno być następnie wspomnienie Protfazji i Moniki Izdebskiej.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Unia personalna

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Chamberlain pisze:
Juan Domingo Ortega pisze:
Chciałem poznać opinię ale od razu nastąpił atak na moją osobę.
Również wyraziłem swoją opinię. Zdecydowanie negatywną.
Co nie zmienia faktu, że ad personam było zbędne.
Alfred pisze:Śledzę wątek, odkąd powstał. Widzę tutaj dosyć zabawne nieporozumienie: pan Ortega, ledwo się orientując w stosunkach między krajami a rządem federalnym (gdzie indziej pytał, czy Scholandia jest prowincją, czy krajem; także w kwestii unii personalnej proponuje wyważać otwarte drzwi), chciał najwidoczniej zabłysnąć śmiałą koncepcją. Zamiast tego został jednak spacyfikowany od wejścia przez nadzwyczajnie zjednoczoną w poglądach społeczność, która teraz urządza mu kręcenie wora czy też bicie pasem po głowie — kto którego z dreamlandzkich klasyków woli.
Istotnie, sformułowane w ten sposób brzmi całkiem zabawnie.
Za swojego panowania prosiłem o usunięcie tej informacji i również spotkałem się z odmową. Królewskie zwierzchnictwo nad prowincjami jest w obecnym stanie prawnym czysto nominalne, uniemożliwiając jakąkolwiek kontrolę nad rządami krajowymi. Skądinąd będę chciał to zmienić; szczegóły wkrótce.
Czekam z niecierpliwością.

W ogóle zastanowiłbym się w obecnej sytuacji czy jest sens istnienia Wicekróla i Premiera na raz. W Unii takowego nie ma, bo jest zbędny. Kiedyś już był podnoszony problem, że konstytucja nie zakłada nie-monarchicznej formy ustroju kraju. Jeśli Scholandczykom zależy na wyborach to proponuję albo ustanowić Scholandie republiką, której elekcyjny zarządca będzie składał przysięgę Królowi albo tytuł Wicekróla uczynić elekcyjnym na zasadzie premiera, a aktualne stanowisko premiera znieść; albo po prostu ustanowić Wicekróla tak jak dotychczas, który będzie wyznaczany i będzie stał na czele Rządu. Tu się natomiast pojawia problem-oddzielne wybory na ministrów? Oczywiście to głupie-sedno tego o co chodzi to "Nie widzę sensu równoległego istnienia Wicekróla i Premiera". Póki Wicekróla nie ma to idealny moment na ewentualne podjęcie takiej zmiany.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości